Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Radio cyfrowe - opinie i uwagi.


toruńczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Drogi Kerminadel-u !

Moja wiedza o cyfrowym radiu jest żadna a chciałbym -( jeśli możesz )o nieco więcej informacji.Czym tak naprawdę ròżnią się radia DAB od tego z + ? Ponadto jak się to radio odbiera jak program cyfracyzacji ma trwać do 2020r.Z tego co czytam to istniejące przekaźniki nie pokrywają całej powierzchni kraju .Jeśli coś pokręciłem to wybacz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza o radiu DAB jest tylko z wikipedii. Z niej wyczytałem, że zwykłe DAB, nie odbierze DAB+ - itd.

Mi bardzo się podoba radio DAB+, bo:

- jest nieporównywalny lepszy dźwięk niż na FM - jakby porównać kasetę magnetofonową do płyty CD. Nie tylko nie ma szumów, ale i zakres dźwięku jakby był szerszy.

- to mały plus, ale jakiś tam - za granicą nawigacja odbiera komunikaty o utrudnieniach w ruchu

Minusem jest na pewno małe pokrycie sygnałem. U mnie czasami sygnał się zatraca - jak wjadę szczególnie w jedno miejsce i wieżowce są na linii nadajnik-Qashqai [i zawsze w tej chwili sobie myslę, ocho zaraz telefon zadzwoni]

- niektóre stację (np. Polskie Radio Trójka) gdy jest słaby sygnał przełączając się automatycznie na FM (co widać na wyświetlaczu i słychać w głośnikach ;-)

- wadą tez jest mała oferta stacji - nie znajdziesz stacji komercyjnych typu RMF itp (jeżeli ktoś słucha), zaletą (dla mnie) "Polskie Radio 24" - czyli non stop wiadomości [już mnie mierzi słuchanie ciągle tych samych utworów w radio] oraz "Radio POLAND" - prowadzone tylko po angielsku [lubię posłuchać by - jako samouk - się dowartościować ile rozumiem hihihi]

Szkoda, że z tylu zalet wymienianych przy DAB+ - nasze stacje z niczego nie korzystają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Kerminadel-u !

Moja wiedza o cyfrowym radiu jest żadna a chciałbym -( jeśli możesz )o nieco więcej informacji ...

Zacznij od tego http://www.cyfrowydoradca.pl/cyfrowe-radio-dab-plus/stacje-radiowe.html, a tutaj masz więcej konkretów http://www.cyfrowydoradca.pl/cyfrowe-radio-dab-plus/stacje-radiowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ niedługo w naszych autach będziemy musieli wymienić radio analogowe na cyfrowe temat ten pozwoli na wymianę opinii w tej materii z Kolegami , którzy już z takiego sprzętu korzystają .

Serdecznie zapraszam do dyskusji i wymiany opinii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kerminadel !

Czyli jak na razie radio cyfroee jest u nas w PL ponadczasowe .Szczęściarzami są Ci co mieszkają w dużych ośrodkach miejskich bo mogą słuchać jeżdżąc wokół "swego komina" ale w trasie ...trzeba będzie czasami słuchać żony lub co gorsza jej mamusi :)

Generalnie to chodziło mi o tą symbolikę radia .Są radia DAB i DAB+( unowocześnione o jakieś tam funkcje) ale jedno i drugie odbiera sygnał cyfrowy .Czy się mylę ?

W związku z tym ,że wątek radia w temacie nawigacja "zaśmieca" go proszę Moderatora o przeniesienie tych postów do założonego nowego tematu 'Radio cyfrowe opinie i uwagi" .

Dziękuję !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekarstwem na zanikanie sygnału i to znacznym jest dłuższa antena. ja u siebie miałem tuningowaną bardzo krótką, zmieniłem na dłuższą i zaniki jak ręką odjął. Na wszelki wypadek wożę ze sobą jeszcze dłuższa by przy ewentualnym  zaniku zmienić i sprawdzić czy zmiana przyniesie efekt.  Na stałe tej dłuższej założyć nie mogę bo jest ona na sztorc i zawadzam wjeżdżając do garażu, więc założyłem taka z którą się mieszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem:

- w Europie wykorzystuje się system DAB+, nowsza odmiana DAB (bez plusa). Odbiornik - taki jaki mamy w QQ czyli DAB+ (z plusem) - odbierze stary DAB [bez plusa] bo jest kompatybilny wstecz - ale odbiornik stary (DAB bez plusa) nie odbierze w PL nic z cyfrowego radia.

- Po Polsce mało jeżdżę - więc mały zasięg mi nie przeszkadza. Ale na dzisiaj oczywistym jest, że pokrycie jest tylko w dużych aglomeracjach -. Jednak gdy jechałem na urlop do Włoch - nie miałem problemu z zasięgiem.

- z zapewnień "władz" nie jest planowane wyłączenie nadajników analogowych. Może kiedyś w przyszłości - ale data nie jest ustalona (te magiczne 2020), a sama unia też nie nakazuje likwidacji emisji analogowej.

- jako słuchacz TRÓJKI i RADIA KATOWICE oraz wcześniej wymienionych PR24 i Poland - praktycznie tylko korzystam z DAB+, zaś moje kobiety słuchające radia komercyjnego - ciągle są na FM.

- myślę, że z czasem będzie to coraz bardziej rozszerzane gdy ludzie będą mieli więcej odbiorników. Na stronie chyba Polskiego Radia jest info, że koszt emisji w DAB+ tych wszystkich stacji wynosi tyle, co jednego programu w FM - więc choćby z oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przed laty przy zakupie namówiono mnie na odbiornik telewizyjny z wbudowanym dekoderem sygnału cyfrowego za który sporo więcej zapłaciłem . Telewizja nasza później zmieniła system kodowania a ja i tak dokupić musiałem dodatkowo "przystawkę".

Dlatego teraz trzeba zwracać uwagę na ten "+" by się nie rozczarować .Nie wyobrażam też sobie instalowania dodatkowegojakiegoś ustrojstwa w samochodzie by móc odbierać sygnał.

Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...