Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Trzeci rząd siedzeń


simen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowy na tym forum wiec zaczne od Dzien Dobry.

 

Zapisałem się z uwagi na x traila którego mam zamiar zakupić w najbliższym czasie. Moje pytanie dotyczy ostatniego rzędu siedzeń. Czy jest możliwość jego odkrecenia w miarę prosty sposób i bez utraty gwarancji? Możliwe ze będę miał możliwość zakupu samochodu demo który jest 7 osobowy a ja na codzień bardziej niż 2 dodatkowych siedzeń potrzebuje bagażnika.

 

Z góry dziękuje za pomoc

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała ciekawostka- masz auto zarejestrowane na 7 osób to zgodnie z prawem zawsze musisz wozić fotele dla 7 osób. Czy ktoś to kontroluje to druga sprawa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo w busie nie woziłem siedzeń prawie wcale i nikt do tego nic nie miał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz zawsze wozić 7miu siedzeń. Ja w Espace ciągle miałem wyjęte tylne fotele, a był zarejestrowany na 7. Wydaje mi się, że spokojnie możesz wykręcić ten ostatni rząd. Gdzieś nawet widziałem, ktoś wystawiał na sprzedaż te siedzenia i wyglądało to jakby 4 śrubki je tylko trzymały. Ale pewności nie mam, bo mój iks ma tylko 5:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że jezdziłeś wcale nie oznacza że było to zgodne z prawem. Głównie chodzi o przeglądy i pewnie jakogoś nadgorliwego diagnoste bo nie sądzę by policja to sprawdzała. Więc widocznie jakiś przepis musi być. Kolega miał taki przypadek w Galaxy właśnje przy przeglądzie. Google też to potwierdza: http://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/grupy-dyskusyjne/pl.misc.samochody/7781/obwiazek-jazdy-z-kompletem-siedzen

Przepis mimo wszystko bym traktował bardziej jako ciekawostke o czym wpominałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma jasnego przepisu który by to regulował.

Równie dobrze mogliby zabierać DR za to że ktoś takim autem jeździ np. sam ;)

Marnotrastwo powierzchni transportowej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbijając jeszcze od tematu kolega w focusie zdemontowal zaglowki bo jak twierdził przeszkadzały mu w cofaniu. Kanapa tylna nigdy nie służyła mu do wożenia ludzi. Podjechał do przeglądu i okazuje się, że zagłówki muszą być na swoim miejscu.

Dobrze że sprawa wożenia rowerów na haku od tego roku nie jest problemem dzięki możliwości dostania 3 tablicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo wssystkim za odpowiedzi. Przeglądów się nie boję (jak pojadę za trzy lata to najwyżej się je zamontuje). Od czasu do czasu i tak się je będzie montowane jak będzie potrzeba. Moje pytanie było głównie w temacie na ile jest to w ogóle możliwe. Ale jak tam są tylko 4 śruby i fotele nie są przyspawane to nie powinno być problemu. Teraz tylko jak to się ma do gwarancji? Jutro jadę na jazdę próbna wiec zobaczę co mi powiedzą ).

 

Pozdrawiam.

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeździłem Espace zarejestrowanym na 7 z 5-cioma siedzeniami za każdym razem nikt nie zwracał mi uwagi na przeglądach w związku z brakiem ostatnich dwóch siedzeń. Do tego dzisiaj rozmawiałem z kierownikiem ruchu drogowego (bo przypadkiem jest moim znajomym) i też powiedział, że nie jest to żaden problem. Problemem jest jedynie sytuacja odwrotna, jak zarejestrowany na 5, a ktoś wsadzi więcej:-) A zagłówki, to jakby inny temat, bo odpowiadają za bezpieczeństwo więc nie można jakby tych dwóch spraw porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała ciekawostka- masz auto zarejestrowane na 7 osób to zgodnie z prawem zawsze musisz wozić fotele dla 7 osób. Czy ktoś to kontroluje to druga sprawa .

chyba nie jest to prawda, bo jak miałem Vana to ostatni rząd był wyjęty i już, zero problemów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeździłem Espace zarejestrowanym na 7 z 5-cioma siedzeniami za każdym razem nikt nie zwracał mi uwagi na przeglądach w związku z brakiem ostatnich dwóch siedzeń. Do tego dzisiaj rozmawiałem z kierownikiem ruchu drogowego (bo przypadkiem jest moim znajomym) i też powiedział, że nie jest to żaden problem. Problemem jest jedynie sytuacja odwrotna, jak zarejestrowany na 5, a ktoś wsadzi więcej:-) A zagłówki, to jakby inny temat, bo odpowiadają za bezpieczeństwo więc nie można jakby tych dwóch spraw porównywać.

Czyli z tego wynika lepiej wymontować całą kanapę niż same zagłówki Wydaje mi się że problem jednak istnieje bo na wielu forach osoby zgłaszają tego typu problemy. Może to wynikać z tego, że diagnosta powinien sprawdzić zgodność dowodu rejestracyjnego z faktycznym stanem (homologacja) - może jedni to robią zbyt dokładnie inni mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego wynika lepiej wymontować całą kanapę niż same zagłówki Wydaje mi się że problem jednak istnieje bo na wielu forach osoby zgłaszają tego typu problemy. Może to wynikać z tego, że diagnosta powinien sprawdzić zgodność dowodu rejestracyjnego z faktycznym stanem (homologacja) - może jedni to robią zbyt dokładnie inni mniej.

Może to głupio brzmi, ale dokładnie tak jest. I nie ma z czego się śmiać. Jeżeli masz zamontowaną kanapę, czy fotel, to musi być kompletny-razem z zagłówkami. Jeżeli jest fotel wymontowany, to mniejszy problem, bo wiadomo, że skoro go nie ma, to nie ma przewożonych ludzi. A jeśli ktoś ma problem z diagnostą, to raz do roku na godzinę przeglądu przykręci sobie cztery śrubki i wsadzi kanapę na miejsce lub wczepi fotele. Nie wiem o czym tu tyle dywagować. W każdym razie policja nie czepia się i część diagnostów jak widać też więc spokojnie można wymontować ostatni rząd siedzeń powiększając przestrzeń bagażową. Edytowane przez devilde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten trzeci rząd siedzeń można samemu zamontować jaki się chce. Trochę blachy i płaskowników i pozamiatane. Przykład od t30 tu http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/102999-przyk%C5%82ady-tuningu-optyczno-u%C5%BCytkowego-t30/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpowiedz jeszcze jak chcesz przekonac diagnoste  do akceptacji przegladu, nie majac rachunku za montaz dodatkowych foteli z warsztatu ktory posiada uprawnienia tego rodzaju? (chyba ze przepisy sie zmienily i nic o tym nie wiem)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieladnie jest pisac bzdury wprowadzajace w blad innych uzytkownikow

nie  ma  zadnych 'przepisow lokalnych', badanie pojazdow odbywa sie na
podstawie Dz.U. 2002 nr 133 poz. 1123. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (z pozniejszymi zmianami),

przepis prawny:

 

 

[...]§ 14. 1. W przypadku zawiadomienia o zmianie stanu faktycznego
wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym,
wynikającej:
(...)
5) z wprowadzenia w pojeździe zarejestrowanym zmian konstrukcyjnych
zmieniających rodzaj pojazdu, do zawiadomienia dozałącza się:
a) dokument potwierdzający, że dokonane zmiany konstrukcyjne
zmieniające rodzaj pojazdu wykonane zostały przez przedsiębiorcę, o
którym mowa w art. 66 ust. 4 pkt 6 lit. b ustawy,
b  ) zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
potwierdzające, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami określającymi
warunki techniczne pojazdów.
Przepisy § 2 - 5 stosuje się odpowiednio.

2. W przypadku zawiadomienia o zmianie innych danych pojazdu
zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym zaistniałej w wyniku
wprowadzenia zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, pojazd,
zgodnie z ustawa, podlega badaniu technicznemu.
Zaświadczenie o pozytywnym wyniku tego badania potwierdzające, że
dokonane zmiany są zgodne z przepisami określającymi warunki
techniczne pojazdów, jest podstawa do wydania dowodu rejestracyjnego z
nowymi danymi pojazdu.[...]

primo - tego badania nie wykonasz w podstawowej stacji kontroli pojazdow
a  jedynie  w okregowej, secundo - wspomniany w ustawie 'przedsiebiorca'
to:

 

 

[...] warsztat, posiadający zgodnie z rozporządzeniem RM z dnia 24 grudnia
2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. nr 251 z
dnia 31 grudnia 2007 r.poz. 1885) kod działalności gospodarczej PKD
45.20.Z (konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem
motocykli)[...]

od ktorego powinienes otrzymac:
- rachunek,
- oświadczenie o „Zmianie konstrukcyjnej” na druku zgodnym z rozporządzeniem,
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej – upoważnionej do wykonywania zmian

nalezy miec jeszcze kilka innych dokumentow udajac sie na samo badanie do Okregowej Stacji
oraz pozniej do Wydzialu Komunikacji

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa kolegi @borge, nie ma takich przepisów aby samemu coś dodawać.

Natomiast ,można bez problemu zdemontować jeden z trzech foteli w Tino. Można przeprowadzać wszelką konfigurację z tylnymi fotelami. To samo tyczy się również samochodu Renault Scenic. I o tym wyraźnie mówi instrukcja obsługi.

Co prawda nie ma  w nich trzeciego rzędu, ale wypowiadam się tutaj, co do wymontowania jakiś siedzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie załapaliście żartu z linku albo nie zajrzeliście tam co było moim jednak zielonym celem...jeśli zaś chodzi o przepisy lokalne to w mojej wiosce wydajemy takie ustnie, głównie sobie samym. Dlatego nie mogłeś się borżu z nimi zapoznać. Kto chce ten montuje co chce i stosuje się wtedy do swoich własnych przepisów nakazanych przez siebie. Sankcji żadnych nie ma, bo w całej gminie jest za mało policji nad czym ubolewam i zlikwidowali też posterunek. Ludzie na wsi jeżdżą czasem pijani a wielu ma auta ze szrotu bez papierów. Póki nic się nie stało to znaczy, że działa...tak jak z trzecim rzędem :warning:  :wave:

Do czytających w przyszłości: to żart, służy tej wiedzy znak ostrzegawczy i łapka

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy ktos z użytkowników wersji 5os, może wrzucić zdjęcia bagażnika, podłogi/półki bagażnika ( tej części zaraz za fotelami ) również od spodu,a także bagażnika po jej wyjęciu?

Czy pod spodem od razu jest koło zapasowe czy jest jeszcze czymś przykryte?

Przed wyjazdem na urlop, muszę powiększyć bagażnik i wymontować trzeci rząd. Niestety z dwójką dzieci, w tym jednym niemowlakiem, bagażnik jest dramatycznie mały.

Fotele na próbę zdemontowałem i bagażnik zrobił sie głębszy o jakieś 25cm, ale wnęka z kołem jest na wierzchu no i podczas jazdy zrobiło się zdecydowanie głośniej.

 

Jeszcze odnośnie pudła na dach, jaka jest średnia głębokość? Czy wejdzie tam wózek po złożeniu? Pytam z ciekawości, bo nie jestem zdecydowany inwestować w coś z czego skorzystam 1-2 razy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie pudła na dach, jaka jest średnia głębokość? Czy wejdzie tam wózek po złożeniu? Pytam z ciekawości, bo nie jestem zdecydowany inwestować w coś z czego skorzystam 1-2 razy...

Wózek raczej należy pakować do bagażnika. Nie szukaj boxa pod wózek, bo to nie tędy droga. Box jak najbardziej, ale bardziej wąski i długi niż szeroki a krótki.

Jak są dzieciaki to za moment będą wyjazdy na narty i wtedy box będzie obowiązkowy, tym bardziej, że w niektórych krajach jest zakaz przewożenia nart i desek wewnątrz pojazdu.

Chyba że pojazd ma konstrukcyjnie przygotowany do tego specjalny tunel (nie mylić z tunelem w podłokietniku).

W takiej konfiguracji wózek wrzucisz do bagażnika a resztę gratów do boxa.

Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wersje 5 os. Foto nie robilem ale znam wymiary. 103@90@53(61)=490(560). Kolejno szer. w cm miedzy nadkolami@glebokosc po podlodze@wysokosc do rolety od ogornego polozenia podlogi (od dolnego).

Przesuniecie kanapy max do przodu o 20 cm powieksza o 100 litrow.

Co do zakazu przew.nart. Jesli sa spakowane w pokrowiec i przymocowane to jest Ok. Sprawdzone na granicy Austrii Niemiec i Wloch. Nie wiem jak Szwajcaria i Francja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózek raczej należy pakować do bagażnika. Nie szukaj boxa pod wózek, bo to nie tędy droga. Box jak najbardziej, ale bardziej wąski i długi niż szeroki a krótki.

Jak są dzieciaki to za moment będą wyjazdy na narty i wtedy box będzie obowiązkowy, tym bardziej, że w niektórych krajach jest zakaz przewożenia nart i desek wewnątrz pojazdu.

Chyba że pojazd ma konstrukcyjnie przygotowany do tego specjalny tunel (nie mylić z tunelem w podłokietniku).

W takiej konfiguracji wózek wrzucisz do bagażnika a resztę gratów do boxa.

Takie jest moje zdanie.

Może i słuszna droga z tym boxem, zwłaszcza, że strach małżonki przed lataniem, za każdym razem jest większy. Nawet zapowiedziała już, że jest gotowa wydać 2-3 razy więcej na urlop i wypożyczyć kampera...

Co do nart, mam uchwyty na bagażnik o szer. ok 60cm, nie wiem zatem czy zmieszczę jakiś sensowny box

Mam wersje 5 os. Foto nie robilem ale znam wymiary. 103@90@53(61)=490(560). Kolejno szer. w cm miedzy nadkolami@glebokosc po podlodze@wysokosc do rolety od ogornego polozenia podlogi (od dolnego).

Przesuniecie kanapy max do przodu o 20 cm powieksza o 100 litrow.

Co do zakazu przew.nart. Jesli sa spakowane w pokrowiec i przymocowane to jest Ok. Sprawdzone na granicy Austrii Niemiec i Wloch. Nie wiem jak Szwajcaria i Francja.

Wymiary wymiarami, a foto mogłoby mi wskazać, jakie el. musiałbym dokupić. Rozumiem, że na spodzie jest coś takiego jak na poniższych zdjęciach?

 

Co do przesuwania kanapy, z nosidełkiem z tyłu, raczej trudne, ew. tylko prawy fotel ale z kolei na nim, siedzi moja Pani. Córka 12 latka na tyle wysoka, że jeździ już z przodu.

post-14329-0-59034700-1500827338_thumb.jpg

post-14329-0-28404000-1500827346_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...