Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Suboofer BOSE - jak podłączyć


Synkro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, potrzebuję odłączyć i wyjąć subwoofer z koła i zrobić miejsce na butlę do LPG. Czy to kwestia wyjęcia wtyczki i po robocie, czy jakieś specjalne zabiegi są wymagane? Pytanie na szybko, bo nie mam tam jeszcze jak zaglądnąć. Da się to ogarnąć w "5minut na parkingu" ? Jakby ktoś mógł przybliżyć w skrócie jak odłączyć, wyjąć suba by zrobić miejsce na butlę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebuję odłączyć i wyjąć subwoofer z koła i zrobić miejsce na butlę do LPG. Czy to kwestia wyjęcia wtyczki i po robocie, czy jakieś specjalne zabiegi są wymagane? Pytanie na szybko, bo nie mam tam jeszcze jak zaglądnąć. Da się to ogarnąć w "5minut na parkingu" ? Jakby ktoś mógł przybliżyć w skrócie jak odłączyć, wyjąć suba by zrobić miejsce na butlę.

 

Pozdrawiam.

Jeśli jest to oryginalny głośnik to nie ma problemu. Odkręcasz śrubę trzymającą głośnik i koło zapasowe, odłączasz wtyczkę i gotowe.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podłączanie systemu bose zakończyłem w 80% (tak sądzę). Zainteresowani samodzielnym montażem tego nagłośnienia powinni się liczyć z demontażem plastikowej osłony nad progiem z przodu jak i z tyłu, osłony plastikowej nadkola (czy jakoś tak), odkręcaniem schowka, demontażem radia, ściąganiem boczku z drzwi (opcja) i finalnie przeciągnięciem przewodu od akumulatora czy skrzynki bezpieczników do wzmacniacza.

Niezbędne narzędzia i przedmioty to:

- łyżka do demontażu plastikowych elementów

- klucz 10

- torks rozm. 45

- trochę trytytek

- przewody

- lutownica

- cyna 

- koszulki termokurczliwe

- taśma izolacyjna czy materiałowa (zapomniałem jej nazwy) 

- śrubokręt krzyżak.

Wzmacniacz bose jest potrzebny do napędzania subwoofera jak i głośników znajdujących się w drzwiach. Niestety musiałem zaingerować w instalację głośnikową samochodu. Sygnał "wziąłem" z wyjścia radia Nissan Connect (bo takie mam) do wejścia wzmacniacza a wyjście wzmacniacza zostało podłączone z głośnikami. W tym celu musiałem zrobić dwie wiązki przewodów. Jedna o  o długości 3,5m, która to zawiera 16 przewodów (w tym 8 niskosygnałowych i 8 wysokosygnałowych) oraz pojedynczy przewód "remote". Druga wiązka zawiera 6 przewodów: przewód "plusowy" pociągnięty ze skrzynki bezpieczników, masa podłączona do karoserii auta i 4 przewody łączące subwoofer ze wzmacniaczem. Sam subwoofer nie ma w sobie wzmacniacza czyli jest to "głośnik" pasywny. Wzmacniacz został przykręcony do ramki montażowej wzmacniacza, którą dostałem w zestawie. Ramka została przykręcona od spodu do fotela pasażera. Osobiście wolałbym przykręcić go do podłogi ale tam nie było takiej możliwości :thumbsdown: 

W powyższym poście napisanym przeze mnie są obrazki ilustrujące gdzie oraz jaki kabel od czego odpowiada.

Chciałem również zmieniać głośniki w drzwiach ale okazało się, że głośniki bose mają trochę inną wtyczkę niż te standardowe ale fizycznie pasują idealnie w otwory w drzwiach. Głośniki standardowe mają impedancję 4Ω natomiast głośniki bose 2Ω. Wzmacniaczowi to nie przeszkadza. Póki co gra to całkiem nieźle, w końcu zagościła w samochodzie linia basowa muzyki (czego mi brakowało). Obecnie będę pracował nad stłumieniem sygnału podawanego na wejście wzmacniacza, gdyż trochę to za głośno gra i jest mała rozdzielczość regulacji głośności. Pomysłów na realizację tego kroku mam kilka, lecz o nich napisze później. Muszę sam najpierw to "zbadać".

Macie jakieś pytania? Śmiało pisać!

Pozdrawiam.              

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam dzisiaj kupiłem subwoofer Bose także ale bez wzmacniacza. Pytanie moje brzmi tak. 

 

Czy musi być koniecznie wzmacniacz ? Czy tylko wzmacniacz jest do głośników ?

Myślę żeby ten wzmacniacz wpiąć w tył do któregoś głośnika w ten sposób będę miał jakąś regulację mocy tył przód. Myślę że radio powinno pociągnąć ?

Po rozkręceniu subwoofera dzisiaj zauważyłem tam 4 kable które idą do głośnika. Zawsze do głośnika dochodzą dwa kable plus i minus. Czy mogę zmostkować te kable ?

Pod siedzeniem mam 4 kostki . Czy tam znajdę kable od głośników żeby przeciągnąć do bagażnika ?

b2049e68cffe.jpg

Edytowane przez TommekG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Szukam schematu podłączenie wzmacniacza Bose model F15366920A.
 
Kostka zasilająca
 
1e50f40a7bd9.jpg
 
Kostka od głośników
 
ee645efa5f23.jpg

Podłączenie zasilania wg.mnie
Kostka zasilająca
 
biały z czerwonym   (+ )
czarny - minus  (- )
biało zielony -
niebieski - remonte
Edytowane przez TommekG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pomysł na stłumienie sygnału pochodzącego z radia do wzmacniacza: 

Z racji tego, że sygnał z radia jest już wzmocniony a jest niezbędne doprowadzenie go do wzmacniacza należy jego poziom obniżyć. Dowiadywałem się w ASO, że jest możliwość programowego wyłączenia końcówki mocy w radiu (chyba najlepsze to by było rozwiązanie) ale nie miałem odwagi zapytać się o cenę :warning: . Podejrzewam, że można również usunąć końcówkę mocy z radia poprzez wylutowanie a w miejsce odpowiednich otworów dać zwory. Myślałem też nad takim rozwiązaniem ale obawiam się trwałego i niezamierzonego uszkodzenia radia. Wyjście z tej sytuacji okazało się skonstruowanie dzielnika napięcia.

Dzielnik napięcia wygląda następująco:

post-95734-0-21830400-1480883627_thumb.jpg

Ten schemat trzeba powtórzyć 4 razy, gdyż cztery kanały wychodzą z radia. Oczywiście bez elementu oznaczonego R3. 

Finalny schemat dzielnika napięcia:

post-95734-0-68867800-1480883767_thumb.jpg

Po zastosowaniu elementów o podanych wartościach sygnał jest tłumiony następująco:

post-95734-0-53457000-1480883840_thumb.jpg

Powiększmy przebieg:

post-95734-0-47985900-1480883910_thumb.jpg

Myślę aby troszeczkę zwiększyć wartość elementu R1 aby nieco zwiększyć stopień tłumienia o jakieś 0,05V może 0,08V.

Oczywiście dalej będę szukał osoby, która programowo będzie mogła wyłączyć końcówkę mocy w radiu.

Na chwilę obecną jest to koniec prac.

Macie jakieś pytania? Pisać śmiało!

Pozdrawiam serdecznie. 

 

 

 

  

       


Witam. 

Wykluczenie końcówki mocy poprzez wylutowanie raczej nie wchodzi w grę. Układ to TDA7563B i ma on interface I2C. W związku z tym raczej lepiej go nie wymontowywać, bo jest takie ryzyko, że system może odmówić działania, gdy wykryje jego brak. Dodatkowo płytka jest wielowarstwowa co utrudnia sprawę. Więcej informacji na temat tego układu znajdziecie w nocie katalogowej. Podsumowując zostają dwie opcje: dzielnik napięcia lub programowe wyłączenie końcówki mocy.

 

Końcówka mocy w N. C.:

post-95734-0-63695900-1482091081_thumb.jpg

post-95734-0-54203800-1482091103_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam odgrzeje kotleta,  kupiłem qq 08r  bez bose chciał bym wsadzić i teraz moje pytanie, czy kable są czy nie ma pod pasażerem  nie widać, czy jest opcja ze są pod dywanikiem gdzieś zawiniete  dalej czy lipa mam radio z navi na górze deski jest monitor, ktoś pomoże?  W książce servisowej. Nie piszę jaka mam wersję auta? Jak coś to to vin sjnfdnj10u1196693

Edytowane przez Skoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też nie ma  nie, wiem czy to się opłaca grzebać w tym. Czy lepiej założyć adapter pod tylne głośniki podłączyć jakiś wzmacniacz i mały sub do bagażnika, szkoda  że nie mam tej wiązki  było by dużo łatwiej  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejętności są i to nawet dużo z twoim opisem wtyczek ale to jest grzebanie, łatwiej i szybciej będzie wsadzić sub do bagażnika i osobny wzmacniacz i będzie dobrze bo ogrinalny głośniki nawet grają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...