Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Problem z układem chłodzenia i ogrzewaniem kabiny


sowkam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam niewątpliwie dziwny przypadek dotyczący ukladu chlodzenia w P11 rocznik 2001 1,6 silnik,

Postaram się najkrócej jak to możliwe

Gotuje mi się silnik na krótkich trasach nawet, jeśli "zaskoczy" i jest wszystko dobrze jest ciepły nawiew w kabinie i silnik ma odpowiednią temperaturę, jeśli nie "zaskoczy" (a zdarza mu się już niemal zawsze ostatnio) silnik gotuje się na krótkiej trasie patrz mniej niz 10km a w kabinie brak ogrzewania.

Nie ma osadów w płynie ani na ściankach pojemnika wyrównawczego, nie wiem kiedy ciśnienie wywaliło dziurę w pojemniku wyrównawczym przy rączce wielkości 5 na 2 cm mniej więcej... Olej w silniku jest normalnej barwy i stan również jest ok

Płyn chłodzący (Borygo) wyparowuje dość szybko.. Dolewam... czy jest nieszczelność nie wiem, na pewno ciśnienie jest bo odkręcałam korek na gorąco i reakcja była właściwa... termostat był sprawdzany jakiś czas temu w serwisie ponoć ok...

Sytuacja się robi coraz gorsza, chętnie spuściłabym płyn z układu i przepłukała odkamieniaczem (bo może jest niedrożny?) ale nie mam pojęcia gdzie jest spust i czy dam radę bez kanału...

Możliwe że termostat się zawiesza albo czujnik jest walnięty? Jak to mogę sprawdzić? Nagrzewnica? Co mogę zrobić sama? Czy ktoś miał może podobny problem (brak ogrzewania gdy grzeje się silnik i odwrotnie? )

Nie sprawdziłam jeszcze wentylatorów czy się załączają bo jak na złość "zaskoczył" gdy to chciałam sprawdzić.

Jakieś sugestie? Pomoc w lokalizacji spustu płynów? Nie chcę ściągać węża by opróżnić układ...

Z góry dziękuję za pomoc

 

PS. Nie zauważyłam żadnych wycieków - patrz plamy pod autem na parkingu

Edytowane przez sowkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko cos kobiecie doradzic, ja bym zmienil termostat, bo koszt maly 40-50zl a pewnie lat ma sporo, zalal nowy plyn, odpowietrzyl i obserwowal co dalej. Nie pamietam juz jak bylo w primerze (zmienialem z 15lat temu) ale pewnie musisz odlaczyc waz dolny od chlodnicy i spuscic plyn.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 nie wiem kiedy ciśnienie wywaliło dziurę w pojemniku wyrównawczym przy rączce wielkości 5 na 2 cm mniej więcej...

ta dziura ma tam być :) 

wyjmij termostat i sprawdź wtedy co się dzieje, z objawów też może wskazywać na uszczelkę pod głowicą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal termostat i skręć układ bez niego, jeśli to jego wina, dłużej będzie się rozgrzewał ale objawy miną a wtedy wystarczy nowy włożyć i po bólu. 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wymiany pompa wody , na zimnym uszczelniacz puszcza wodę  i  braki w układzie . Nagrzewnica zapowietrzona stąd brak ogrzewnania  , zbiorniczek taki jest i tak ma być jak napisał DINO .Do spuszczenia płynu najwygodniej zdjąć dolny przewód z chłodnicy  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta dziura ma tam być :)

wyjmij termostat i sprawdź wtedy co się dzieje, z objawów też może wskazywać na uszczelkę pod głowicą 

:) Panowie przepraszam jeśli zirytuję ale dopytać muszę... dziurka w zbiorniczku oryginalnie jest owszem... ale chyba dużo mniejsza?

A jeśli chodzi o uszczelkę, nawet gdy czysty jest płyn w zbiorniku i na ściankach nie ma tłustych ani galaretowatych substancji, może na nią wskazywać?

 

Z rzeczy być może istotnych płyn z chłodnicy zasysany jest po rozgrzaniu do zbiornika wyrównawczego...

Ciezko cos kobiecie doradzic, ja bym zmienil termostat, bo koszt maly 40-50zl a pewnie lat ma sporo, zalal nowy plyn, odpowietrzyl i obserwowal co dalej. Nie pamietam juz jak bylo w primerze (zmienialem z 15lat temu) ale pewnie musisz odlaczyc waz dolny od chlodnicy i spuscic plyn.

tak zamierzam zrobić na początek... choć podejrzewam, że problem tkwi głębiej.. ale tak jak piszesz koszt niewielki a nóż widelec to tylko to... wcześniej spróbuję jeszcze rady TESTER'a.

 

Do wymiany pompa wody , na zimnym uszczelniacz puszcza wodę  i  braki w układzie . Nagrzewnica zapowietrzona stąd brak ogrzewnania  , zbiorniczek taki jest i tak ma być jak napisał DINO .Do spuszczenia płynu najwygodniej zdjąć dolny przewód z chłodnicy  .

Jak napisali nad awatarem "nie bić" :) myślałam też o pompie ale skąd pewność do pompy (połączenie objawów grzania z brakiem ogrzewania) ?  Wydawało mi się, że płyn wyparowuje w dużej mierze bo gotuje się zdrowo... co do nagrzewnicy... jak ją odpowietrzyć?

Jak mówią nie ma głupich pytań... więc pytam... czy zapowietrzona nagrzewnica może od czasu do czasu grzać normalnie kiedy silnik trzyma temperaturę?

post-103501-0-65311800-1484662693_thumb.jpg

post-103501-0-46770900-1484662694_thumb.jpg

post-103501-0-27656400-1484662695_thumb.jpg

Edytowane przez sowkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poszła mi też pompa wody objawy były takie że w zbiorniczku podniósł się poziom płynu aż się wylewalo, silnik zagrzany na maksa, ale płyn zimny i brak ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poszła mi też pompa wody objawy były takie że w zbiorniczku podniósł się poziom płynu aż się wylewalo, silnik zagrzany na maksa, ale płyn zimny i brak ogrzewania.

byłeś już gdzieś z tym? Bo widzę żeś ze Szczecina :) U mnie płyn się gotował tylko taka różnica...

Edytowane przez sowkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, auto już u mechanika. Tylko że u mnie padło w Oplu koszty całkiem inne i wymieniać będą na patencie żeby ten sam rozrząd wsadzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłeś już gdzieś z tym? Bo widzę żeś ze Szczecina :) U mnie płyn się gotował tylko taka różnica...

Sprawdź ile jest płynu w chłodnicy  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...