Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Trudna koegzystencja szyberdachu ze sklerozą właściciela


berater
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zdarza mi się często, nader często, zapomnieć zamknąć szyber, po zaparkowaniu.

Wiadomo co się stanie przy większych opadach, nawet jeżeli zostawię tylko uchylony.

 

Przyzwyczaiłem się z poprzedniego samochodu, że szyber zamykał się samoczynnie, w określonym czasie po zaryglowaniu centralnego. Oczywiście była opcja, że mogłem świadomie zostawić uchylony lub otwarty, np w czasie upałów, po naciśnięciu specjalnego przycisku, po wyłączeniu silnika, przed opuszczeniem samochodu.

 

I tu pytanie do obeznanych.

Czy można coś takiego zrobić u nas ?

Jakiś moduł ?

Dołożenie dodatkowego alarmu z opcją domykania szyb/szyberdachu ?

Dołożenie opcji domykania do istniejącego już alarmu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno są takie alarmy z dodatkowymi funkcjami zwłaszcza takimi o których piszesz.

Tylko wiadomo czym więcej funkcji takich jak domykanie szyb i szyberdachu tym większe koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokusić się o założenie modułu domykającego okna + szyberdach.Są takie na allegro.Koszt ok.55zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można moduł domykania szyb + szyberdach albo sam moduł-przekaźnik do domykania samego szyberdachu ot choćby taki jak poniżej z możliwością nastawy czasu działania i ze wzbudzeniem plusem lub minusem choćby impulsem zamykania pojazdu.

post-57255-0-30599400-1488610806_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd jest ta fotka ? Czy w tym rozwiązaniu, jest wyłącznik układu, na żądanie ? Szukam gotowego rozwiązania. Gdzie to można kupić i poczytać ?

Ja z elektryki/elektroniki wiem tylko tyle, że lutownicę trzyma się tylko z jednej strony, tej mniej gorącej.

 

Możesz pokusić się o założenie modułu domykającego okna + szyberdach.Są takie na allegro.Koszt ok.55zł

 

Zanim ośmieszę się dzwoniąc do sprzedawcy, powiedz mi, czy te moduły są niezależne, czy muszą być wpięte w istniejącą instalację alarmową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznika czy włącznika jako takiego nie ma w układzie nie ma ale jest możliwość zaprogramowania czasu po jakim się samoczynnie wyłączy ponadto w zależności od tego jak długo przytrzymasz włącznik to albo wyłączy się, jeśli naciśniesz przez chwilkę, wyłączy się po ustalonym czasie a kiedy włącznik przytrzymasz dłużej włączy się na stałe i wyłączy dopiero po wyłączeniu zapłonu lub po ponownym naciśnięciu tego samego włącznika który w tym momencie podając kolejny impuls zadziała jako wyłącznik. Dokładniejszy opis poniżej. Kupiłem to na allegro tyle że tam były w wersji 230V ale poprosiłem, bo też elektronikiem nie jestem o przestrojenie na wolt 12.

przelacznik_bistabilny_i_astabilny_230V_v1_0-wlacznik_on_off_bistab_astab230V_v1.0.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz, można tym szyberdachem operować przy wyłączonym zapłonie i czy ma funkcję automatycznego domykania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mnie pytasz, to nie można operować szyberdachem przy wyłączonym zapłonie, a funkcję automatycznego domykania chcę właśnie domontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli czy trzeba trzymać przycisk od zamykania, czy można np. raz wcisnąć i domknie się sam (jak tryb auto przy zamykaniu szyb)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy raz nacisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wystarczy Ci przepiąć zasilanie szyberdachu tak żeby działało przy wyłączonym zapłonie (najlepiej znaleźć takie które wyłączy się po pewnym czasie, przypuszczam że oświetlenie wnętrza będzie miało takie), potem sprawdzić co pojawia się za włącznikiem (plus czy minus) i podpiąć się do tego przewodu przez diodę prostowniczą z sygnałem idącym z centralki alarmu albo z samego zamka (tam wychodzą najczęściej krótkie impulsy, oczywiście sygnał odpowiedniej polaryzacji). W podobny sposób zrobiłem kiedyś domykanie szyb w oplu, jedna dioda jeden przewód i wszystko co trzeba znalezione w drzwiach kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś mi doradził :) Czytałeś cały wątek ? Cytuję:

 

Ja z elektryki/elektroniki wiem tylko tyle, że lutownicę trzyma się tylko z jednej strony, tej mniej gorącej.

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) czytałem, chciałem nawet odnieść się do tego wpisu  ale doszedłem do wniosku że może to być nie na miejscu z mojej strony.

Generalnie odradzam wszelkie czasowe rozwiązania, ponieważ za każdym razem kiedy będziesz zamykał samochód ta "czasówka" będzie działać, czyli przy zamkniętym szyberdachu przez te 10-15s będzie podawane napięcie na silnik co na pewno z czasem odbije się negatywnie na mechanizmie i samym silniku. Dlatego tak się dopytywałem o te automatyczne domykanie po pojedynczym wciśnięciu, bo widać że masz już fabryczne rozwiązanie tego problemu, podjedź lepiej do jakiegoś kolegi który ma obycie z takimi rzeczami to myślę że bez problemu Ci to ogarnie a dodatkowo jakieś piwo jeszcze można wypić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...