Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[J11] Dziwny dźwięk rozgrzanego silnika 1.2


Mike83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, to mój pierwszy post na forum. Do tej pory byłem głównie obserwatorem, ale teraz chciałem się poradzić w pewnej kwestii.

 

Samochód posiadam od ok 1,5 miesiąca i zrobiłem już nim ponad 1600 km, tak że silnik jest już w zasadzie 'dotarty'. Podczas tych 1600 km prowadziłem samochód zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Jakiś czas temu (nie pamiętam czy tak było od początku czy dopiero teraz to zacząłem słyszeć) pojawił się dziwny warkot silnika który jest już rozgrzany. Dźwięk jakby pracy diesela powyżej 2000 obrotów. Na zimnym pracuje ciszej, takiego warkotu nie słychać. Dopiero po rozgrzaniu daje się ten dźwięk usłyszeć.

Chciałbym się dowiedzieć czy może ktoś z Was spotkał się z czymś podobnym. Zanim zadzwonię do serwisu chciałbym się od Was dowiedzieć czy to taka uroda tego silnika czy coś co trzeba będzie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie masz lekko otwartej puszki od filtra i czy czasem nie ma przedmuchu na jakimś wężu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź również poziom oleju w silniku.

 

Obejrzyj także moje filmiki: TEN i TEN, które zamieściłem, gdy mój QQ był prawie nowy.

Jak słychać na filmach, ten silnik (a w zasadzie każdy z wtryskiem bezpośrednim) charakterystycznie terkocze. Terkotanie generują wtryskiwacze i jest to jak najbardziej normalny dźwięk. Dodatkowo w tych silnikach często słychać takie specyficzne podzwanianie z okolic turbosprężarki. To właśnie na początku mnie zaniepokoiło, ale później dowiedziałem się, że jest to normalny dźwięk, który potrafi generować mechanizm sterowania zaworem upustowym turbiny. Nieco denerwujące, ale to też standard, bo osłuchałem kilka tych silników i każdy terkotał podobnie.

Na drugim filmiku słychać dodatkowo charakterystyczny stuk przepustnicy przy dodawaniu gazu. To też standard w silnikach z elektrycznymi przepustnicami (miałem nawet kiedyś taki silnik, w którym przepustnica potrafiła wygrywać różne piszczące dźwięki w zależności od wciśnięcia pedału gazu). :D

Dla porównania wrzucam filmik jakiejś ruskiej kosiarki - TUTAJ - jak widać pracuje tak samo jak moja więc można uznać, że te typy tak mają.

Porównaj ze swoim i opisz co zaobserwowałeś.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie masz lekko otwartej puszki od filtra i czy czasem nie ma przedmuchu na jakimś wężu .

 

Sprawdzę to jeszcze dziś wieczorem.

 

 

Sprawdź również poziom oleju w silniku.

 

Poziom oleju ok. Prawie górna kreska. Poza tym kontroluję to dość często gdyż naczytałem się już o tym sporo :)

Sprawdź również poziom oleju w silniku.

 

Obejrzyj także MÓJ FILMIK, który zamieściłem, gdy mój QQ był prawie nowy.

Jak słychać na filmie, ten silnik (a w zasadzie każdy z wtryskiem bezpośrednim) charakterystycznie terkocze. Terkotanie generują wtryskiwacze i jest to jak najbardziej normalny dźwięk. Dodatkowo w tych silnikach często słychać takie podzwanianie z okolic turbosprężarki. To właśnie na początku mnie zaniepokoiło, ale później dowiedziałem się, że jest to normalny dźwięk, który potrafi generować mechanizm sterowania zaworem upustowym turbiny. Nieco denerwujące, ale to też standard, bo osłuchałem kilka tych silników i każdy terkotał podobnie.

 

Mam identyczny dźwięk. Po otwarciu maski zarówno na zimnym jak i nagrzanym tak samo terkocze. Problem w tym że może jestem przewrażliwiony ale właśnie ten terkot wydaje mi się głośniejszy na nagrzanym silniku. W kabinie słyszę to jakby głośniej niż na zimnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli standard. Dodałem jeszcze jeden filmik z jakiejś ruskiej kosiarki (w moim poście wyżej). Jak słychać pracuje tak samo jak moja. Czyli TTTM i chyba musisz się przyzwyczaić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,ma taką tendencję,że sobie terkocze,ale ja to zaobserwowałem tylko jak mu mocniej daję po garkach,przy spokojnym przyspieszeniu jakoś tego nie zauważyłem...Ale mój ma już prawie 55 tys km ijakby miał się rozsypać to już ...byłbym szczęśliwy :D A on nie chce,więc Mike,deptaj dziada i radości zjazdy życzę,bo wbrew wszystkim zgredom tego forum  ;) Qqłeczka pieknie śmiga ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojeździłem dziś trochę więcej i może faktycznie za bardzo się czepiam. Niemniej jednak dzięki za sugestie i info na temat pracy tego silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mike83 - polecam jednak jechać osłuchać auto w ASO. U mnie były podobne grzechoty, pojechałem, nie patrzono na mnie jak na wariata, osłuchano auto,okazało się, że to napinacz rozrządu był do wymiany (chłopaki z Yama Motors po raz kolejny stanęli na wysokości zadania!). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten dźwięk nie występuje zawsze, a to by głównie sugerowało podobną usterkę. Tak mi się przynajmniej wydaję. Niemniej jednak dzięki za informację, umówię się w ASO na sprawdzenie tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam podobnie tyle że na "luzie" czy tam P nie słychać tego dźwięku, pojawia się on przy 1700-2000 obrotów. Po przejechaniu ok 5 10 km dźwięk znika. Oddaje auto do ASO i niech ogarną bo co dojadę to czekam aż będzie zimny ale nie mogę się doczekać :) Więc postanowiłem że oddam na dzień postoi przez noc zobaczą. Do tej pory nic nie stwierdzili. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wizycie w ASO problemu nie stwierdzono. Przejechaliśmy się, panowie zajrzeli pod maskę i to chyba tylko moje przesłyszenie było. Póki co jestem spokojny ale czujności nie tracę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...