Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Opony


immortal78
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W swoim nissanie note mam opony 175/65 R15 na felgach stalowych. Czy ja spokojnie założę do tych felg takie opony 185/65 R15?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega M@reS bierze pod uwage przekłamania licznika. Jak możesz także zauważyć nasamym dole wstawionego screna jest informacja, że nowe opony będą przeklamywac twoja prędkość ujemnie. Co odzwierciedla się tym, że jadąc 100km/h wg wskazań licznika pojedziesz o 2,1km/h wolniej.

 

Najlepiej sprawdź sobie sam na jakie koła, a co za tym idzie opony, został Twój Note zaprojektowany. Wlepka z wielkosciami i cisnieniami znajduje się (przynajmniej w moim Note rocznik 2007) na słupku przy zamku drzwi kierowcy. Jeśli masz podobny model do mojego to "fabryczne" opony najprawdopodobniej będziesz miał 185/65 R15.

 

Jeśli biega o to, czy felga będzie pasować do szerokości opony to nie powinno być większego problemu. Różnica pomiędzy tymi oponami to 1cm szerokości.

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na słupku mam 185/65 R15, natomiast założone fabrycznie mam 175/65 R15.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie kupiłeś nowego auta tylko używane, to o nie musi oznaczać, że to są fabryczne. Ja u siebie zakładam te co są na wlepce wpisane bo na takie został przystosowany predkościomierz no i oczywiście ciśnienia zawsze masz jak na tacy podane.

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. takie opony były (175/65 R15) jak kupiłem te auto w tym roku. Model Acenta z 2008, silnik 1,6 benzyna. Na nalepce mam 185/65 R15, czy możliwe jest że pierwszy właściciel wstawił mniejsze opony na felgi przystosowane do opon 185...?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Sprawdź jeszcze jakie stare masz aktualne założone opony. Tu masz opisane jak się tego dowiedzieć:

 

http://podrogach.pl/data-produkcji-opony/

 

Jeśli będą z roku produkcji auta to można się jeszcze upierać czy poprzedni właściciel zmienił rozniar czy też nie. Jak młodsze to raczej obstawiałbym zmieniony rozmiar z oryginalnego na mniejszy.

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między jednymi a drugimi jest ponad 2% różnica.....a to dużo.

Czyżby Nissan nie zwracał na to uwagi ??


Ja mam oryginały 185/55 16 i w ASO zażyczyłem sobie 195/55.16.

Tam mi powiedzieli, że różnica między oponami to niecałe 2% (1.7%) więc założą. Jak było by ponad 2% to by nie założyli.

Jedynie na własną rękę w warsztacie.


pomiar prędkości licznik - GPS

na liczniku 100 km/h

na GPS 95 km/h.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę oznaczenia na felgach i wiek opon. Może coś się wyjaśni w tej sprawie.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Immortal spokojnie możesz założyć 185/65R15. Ja swoim notkiem od początku jeżdżę na takich rozmiarach. Miałem założone takie fabrycznie. W notach zakładali 175/65R15  i 185/65r15. Rzeczywiście licznik pokazuje różnice ok. 5 km/h między GPS, ale to nie zależne od opon bo obwód jest taki sam tylko szerokość o 1 cm większa. Gdzieś na forum były przeliczniki jakie rozmiary można zakładać do jakich felg, trzeba tylko przejrzeć na szukajce. 

Edytowane przez janio
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza opona ma średnicę 608,5 mm a druga 621,5 mm. To 1,3 cm różnicy. Co do szerokości to zgadza się, 1 cm różnicy.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Poza tym na www.oponeo.pl nie zalecają do felg na opony 175... opon o rozmiarze 185.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Stąd właśnie zamierzam sprawdzić jakie ja mam w ogóle felgi.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna 175 i 185, oryginalnie zalozone w salonie byly 175, zimowe wyjezdzajac z salonu zalozyli 185. Na gpsie, na oryginalnych 175 r15 mam w visia ok.10% roznicy w odniesieniu do predkosciomierza tzn gps pokazuje o tyle wiecej. Czy taka roznica moze wynikac z tego ze note predlosciomierze ma tak ustawione by nie przekraczac predkosci dla kól r16 montowanych fabrycznie w teknie, bo predkosciomierze pozostale modele mialy chyba takie jak tekna? Dodam, ze w innym samochodzie gps i predkodciomierz podaja predkosc identyczna.

Edytowane przez myk
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj niżej następny. Podaje przelicznik do felg i opon w note.

Edytowane przez janio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno muszę dorzucić....w moim jest na wyposażeniu kontrola trakcji i kontrola toru jazdy.

Na prawidłowe działanie tych "polepszaczy jazdy" ponoć rozmiar opon ma duże znaczenie. Muszą być jak najbliższe oryginałowi.

To też mi mówili w ASO jak wymieniałem opony na nowe.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzajcie się w błąd, Średnica nie ma nic do szerokości. Średnica może być zależna od zużycia opony. Zasada jest prosta. Jeśli felga 16 cali to opona o profilu 55, jeśli 15 cali profil 65. Felga i profil dają obwód, anie szerokość.  Stalówki w note powinny mieć wymiary 15 5,5J 4x100 ET45 otwor centrujacy 60.1  Dla tych felg dopuszczalnym rozmiarem jest  szerokość 175,185 a nawet 195.

Dorzucę coś od siebie na temat opon i kółek do Notka. Często na forum przewija się temat braku instrukcji. Pomyślałem więc, że jak ktoś będzie miał problemy z doborem opon i kół, przedstawiam konfigurację książkową.

Rodzaj rozmiar osadzenie (ET)

Kola (felgi) stalowe 15 x 5,5J 45
15 x 4T 40 (dla opony zapasowej)
aluminiowe 15 x 5,5J 45
16 x 6J 45
Opony zwykłe 175/65R15
185/65R15
185/55R16
zapasowe T125/70D15
Można oczywiście dokonywać innych modyfikacji jak np: toxxic , wygląda to ładnie (alówki 195/45/R17 przód i 205/45/R17 tył). Z przeróbką zawieszenia jest to dosyć kosztowne. Ale jak kogo stać i ma taki kaprys, czemu nie  :thumbsup: . To jest z forum http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/76320-zakup-nowych-felg-do-note/page-2  #36

Edytowane przez janio
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc sprawdziłem i o to wyniki.

Oznaczenie felg: 40300 9U00B NISSAN 15X5 1/2J H2X45 J.DOT

 

Więc rozmiar opon 185/65 R15 będzie pasował do tych felg prawda?6bfc29fd8c2393b5cb28ab4fcfd32ea2.jpg494bd9713a44a0866e58112b5cf9d837.jpg

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Zakładaj i w drogę. Pooczytaj cały temat z mojego linku wyżej to się upewnisz całkowice.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilku kolegów posiadających NOTE z różnych okresów produkcji. Przez długi czas, do Note były fabrycznie zakładane opony 185/65/15. Przy okazji pierwszego FL zaczęto fabrycznie montować 175/65/15. Zatem myślę, że spokojnie na 185 można jeździć.  Z moich obserwacji wynika (jeździłem na 185 zimowych) błąd wskazań prędkościomierza jest praktyczne taki sam w przypadku obu wielkości opon. Nie zmienia to jednak faktu, że oponami pierwszego wyboru powinny być te, które masz na słupku :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

janio mylisz się bo właśnie przy tym samym profilu im opona szersza tym i średnica całego koła jest większa, bo profil jest % szerokości. Wiec np. 185/65/15 będzie miało większą średnicę od 175/65/15. Jest wiele stron do przeliczania średnicy koła o czym pisał M@reS

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czytam i jakoś nie chce mi się wierzyć że te 2% to sobie w ASO wymyślili tak dla jaj. A te kalkulatory do opon są nie potrzebne.

Między 185/65 15 a 175/65 15 jest duża różnica i nic tego nie zmieni.


A już gdy się ma dodatkowe "ulepszacze", które działają dokładnie z danym wymiarem opony/ koła bo tak są zaprogramowane różnica ponad 2% to proszenie się o kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do egzemplarzy 1,6 Pb  od początku produkcji zakładano 185x65x15 - przynajmniej przez 2-3 lata, co było dalej nie wiem, może po pierwszym liftingu przeszli na 175 - ten ostatni zakładano do nowych 1,4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...