Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Opony


immortal78
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam 1.6 rocznik 2007 i oryginały to 185/55 16. Tak napisane na słupku. A po kodach wyposażenia też to widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na słupku też opony 185..., a założone mam 175, których to rok produkcji jest 2011.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

185....ale 16 nie 15 jak u Was.

Więc coś z rozmiarem ma do rzeczy i liczniki są przeskalowane pod dany rozmiar.


Teraz mam 195/55 R16' i różnica do oryginalnych jest 1.7% dla tego zmienili mi w ASO. Jak by było ponad 2% nie zrobiliby tego.


Z tego co wyczytalem to różnica ponad 2,5% może nawet skutkować nie działaniem głupiego ABSu. 

Teraz w elektronice jest zapisane że koło ma się tak a tak kręcić i finito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janio mylisz się bo właśnie przy tym samym profilu im opona szersza tym i średnica całego koła jest większa, bo profil jest % szerokości. Wiec np. 185/65/15 będzie miało większą średnicę od 175/65/15. Jest wiele stron do przeliczania średnicy koła o czym pisał M@reS

Nie zastanawiałem się nad tym. Kierowałem się doborem profilu do średnicy felgi. Większa średnica, mniejszy profil.  Pewnie jest tak jak piszecie. Tylko wtedy przy jeździe na oponkach 175/65R15, czy na oponkach 185/65R15 licznik będzie pokazywał błędną prędkość. Nie wiadomo na jaką wielkość opon wyskalowali licznik w notkach, skoro zakładali oba typy? Nie ma co się jednak zamartwiać. Autko lepiej się prezentuje na szerszych oponach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam jeszcze jeden aspekt a jest nim ubezpieczenie.

 

Nikomu źle nie życzę i oby taka sytuacja nie zaistniała, ale gdyby doszło do wypadku i przyszedłby pan z ubezpieczalni i zwrocił uwagę na rozmiar opon a okazałoby się, że masz nie ten rozmiar co powinien być zamontowany (patrz adnotacja na słupku) to może to być podstawą do niewyplacenia należnego odszkodowania.

Na zachodzie jest tak, że chcąc wprowadzić modyfikacje trzeba udać się na stację diagnostyczną TÜV i oni przeprowadzają potrzebne badania i homologacjie a zmiany nanoszone są do dowodu rejestracyjnego.

Swoją drogą w Polsce też jest coś takiego, z tym że nikt o to nie dba. Jak ktoś zrobi swapa i zamiast fabrycznych 140KM będzie miał 400KM a nie uwzględni tego w dowodzie to przy powyższej sytuacji ma murowane, że ubezpieczalnia nie wypłaci należności.

 

Wszystko zależy od tego ja ubezpieczalnie i rzeczoznawca będą podchodzić do swojej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację....w GB ubezpieczenie jest o tyle dziwne że w razie stłuczki koszty ponosi winowajca i poszkodowany :(

Podobnie jest z naprawą aut....z ubezpieczalni robią jeden i drugi. Jedynie co to winowajca ma wpisane w papierach że spowodował stłuczkę. W sumie poszkodowany ma znów wpis że auto było "bite" :). Tam jedynie jak się dogadasz nie tracisz. A jak przyjedzie policja to obydwoje po 120f mandatu :D

I pierwsze sprawdzają właśnie koła i opony. Jak nie są zgodne z oryginałem (tolerancja też około 2-3%) a nie jest to wpisane w katrotece auta to nawet nie dyskutują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nie zdawałem sobie z tego sprawy, że w UK mają takie kwiatki. Mój brat miał kiedyś stłuczkę z motocyklem z jego wyny niestety. Ale dogadali się, poszedł do najbliższego warsztatu i zapłacił 500 funtów, to mu naprawili. Po prostu nie opłacało się tego robić z ubezpieczenia, bo tak by mu później dowalili w składkach, że kosztoałoby go to znacznie drożej. 

 

Wracając do tematyki opon, ktoś z kolegów lub koleżanek jeździ może na całorocznych? Np Nokian WeatherProof lub Michelin CrossClimate? Pytam, bo dla kogoś kto głównie jeździ po mieście wydaje się to interesująca perspektywa? Pytam w kontekście tego zestawienia: http://www.testyopon.pl/testy/testy-opon-calorocznych-ace-2016-w-rozmiarze-205-55-r16

 

Może i wydatek jednorazowy większy, ale na te minimum 3 sezony byłby spokój? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mike12345

Ja jeżdżę pierwszy sezon na Apollo Alnac 4G All season, najpierw obalę mity: nie są głośniejsze od letnich, nie piszczą na zakrętach w upale, auto nie pali więcej, nie są dużo droższe od letnich (10%). W zimie narazie tylko po lekkim śniegu jeździłem, nie było żadnych problemów. Więcej okaże się po paru latach, mam zamiar zrobić na nich min. 60 tyś.km, głównie po mieście. Miałem kupić Vredestein Quatrac 5 ale były dużo droższe a produkowane w tej samej fabryce w Holandii.

Edytowane przez mike12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie użytkuję Vredestein Quatrac 5 ale od końca marca także narazie tylko sezon wiosenno letni, gdzie spisują się bardzo dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na jakiej rozmiarówce jeździsz? Też na 215/65 R16 ??

Co do Vredestein to zgadzam się że są to dobre opony i z tego co pamiętam jest to już klasa premium. Z premium dobre śą jeszcze Continental ContoPremiumContact 5. Może nie wpływają aż tak korzystnie na zużycie paliwa jak inne rodzaje ogumienia, ale za to są całkiem ciche, i cechują się bardzo dobra przyczepnością, szczególnie dobrze kleją się do podłoża na mokrej nawierzchni. Tutaj sobie jeszcze sprawdź: http://www.oponeo.pl/dane-opony/continental-contipremiumcontact-5-215-65-r16-98-h#138482188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginał to jak wspomina M@reS rozmiar 185/55 r16. Zamienniki można owszem stosować bo często można je dostać w lepszej cenie, ale trzeba pamiętać że takie rzeczy jak prędkościomierz i licznik kilometrów będą trochę oszukiwały o około 1-2%.

 

Obecnie na lato mam założone Micheliny energy saver+ a na zimę w garażu czekają na mnie kupione w zeszłym roku uniroyale ms plus 77 (http://wulkanista.pl/opony-uniroyal/#uniroyal-ms-plus-77) i na razie w tym roku spisywały się nieźle.

 

Pierwsze kupione używnki ale z bieznikiem 6-7mm, drugie nówki <dumny>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Przejechałem 10 tyś.km w rok na całorocznych Apollo, zużycie bieżnika minimalne (0,3 - 0,5mm), żadnych niebezpiecznych sytuacji na drodze, normalne zachowanie w każdych warunkach, bez poślizgów czy zarzucania na zakrętach w zimie, bez pływania czy nadmiernego zużycia w lecie. Ogólnie polecam na nasz klimat, przy niedużych przebiegach rocznych i niezbyt agresywnym stylu jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

To ja się podczepię pod temat. Mam teraz w Notku opony 185/55 R16 na alu felgach. Chcę kupić zimówki w rozmiarze 175/65 R15 i dokupić stalówki.

Z tego co wyczytałem w temacie to będzie ok, prawda? Bo można wyczytać że w różnych rocznikach i wersjach różne rozmiary opony montowali fabrycznie.

Na słupku też mam napisane 185/55 R16.

Jakie firmy opon polecacie? Albo jakie macie u siebie? Chodzi o zimówki. Jazda po mieście, od czasu do czasu dłuższa trasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla czego chcesz kupić 175/65/R15,  a nie 185/65/R15? Ja nie jeździlem nigdy na węższych w zimie. Auto kupilem razem z zimówkami które miały taka samą szerokość jak letnie. Niektórzy radzą żeby zimówki były węższe. W notku dopuszczalne są trzy rodzaje opon, nawet do 195. Byli nawet tacy co stosowali też 205.  Te wąskie cenowo mogą być tańsze.  Obecnie już czwarty sezon będę używał opon całorocznych Nokian All Weather+ 185/65/R15 .  Nie jeżdżę w góry ani za granicę, więc się sprawdzają. To jednak zostawiam jako osobistą radę. 

Edytowane przez janio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zacząłem szukać węższych bo zalecają na zimę trochę węższe. Zastanawiam się teraz nad producentem, myślę o Dębicy Frigo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...