Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[Serena] Jak odpowietrzyć system chłodzący?


Gość email
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki masz silnik? Zalej układ do pełna we wszystkie 3 korki zalewowe. Odpowietrz. Odpal. Niech trochę pochodzi - powiedzmy 5 minut. Pomału odkręć po kolei korki i zobacz jak trzeba to dolej. Odpal na dłużej niech się zagrzeje. Zobacz czy termostat się otworzył. Jeśli nie czeka Cię wymiana. Jeśli natomiast się otworzył to może coś jest z pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

tego przewodu przelewowego przy chłodnicy sie nie odkreca poniewaz płyn tedy sam sie wraca no chyba ze jest zapchany drugie ten korek ktory pokazałes na zdjeciu słuzy do zalewania nagrzewnicy a nie odpowietrzania. czytaj uwaznie instrukcje odpowietrzania bo inaczej uszczelke pod glowica trafi szlag jak bedziesz go tak przegrzewał. Mam dla ciebie propozycje widze ze jestes z warszawy podjedź na wał miedzeszyński 195 i zapytaj w warsztacie o Świstaka to skieruja cie do mnie wezme ci go sam odpowietrze i wtedy zobaczymy co sie dzieje

Edytowane przez pawel2163
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam,mam Serenę 2.3D.znalazłem tylko odpowietrznik z przodu pod maską,czy ktoś wie gdzie jeszcze są odpowietrzniki lub jak ją odpowietrzyć?Nagrzewnicę mam tylko z przodu.

Edytowane przez T74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wiecie co? sączy mi spod korka wlewu od chłodnicy. Ten korek jest taki pordzewiały a jak go odkręcam to widzę uszczelkę jakby z dętki wyciętą. Ale czy Niemiec taką fuszerkę by odstawił? aż dziwne. Muszę kupić nowy korek do chłodnicy.

 

 

ja zrobiłem z korkowej podkładki pod talerz grubość ok 1 mm :) i działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Panowie podłącze się trochę pod temat.Chodzi o to ze ostatnio znalazłem Serene i chciałem ja kupić żeby powozić trochę gratów na budowę lecz gdy zadzwoniłem do właściciela to powiedział ze samochód grzeje się po przejechaniu 5-15km co mnie trochę zniechęciło.Z drugiej strony po tym co przeczytałem myślę ze może to być problem zapowietrzenia,wiem od właściciela ze chłodnica była wymieniana około 1000km.Moje pytanie jest następujące,czy ktoś może mi powiedzieć co należy sprawdzić w Serenie żeby stwierdzić ze przegrzewanie się silnika to wina zapowietrzenia układu chłodzącego a nie np uszczelki pod głowica. Naprawdę mało znam Serenę wiec będę wdzięczny za wszelkie informacje.

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam wszystkich :)

Mam serenę 98 silnik 2.0 benzyna i problem, bo zauważyłam właśnie, że cieknie mi z chłodnicy. Obecnie 0 płynu chłodzącego, samochód stoi. Na szczęście pod domem.

I teraz pytanie. Czy te wszystkie rurki są takie same jak przy silniku 1,6, czy jednak się różnią? Pytam, bo chciałam szukać w używanych, a wiadomo że tego nie ma za wiele. Nie wiem czy mnie stać na nowe części. Nie tak dawno wymieniałam resor i cena była czterocyfrowa. A są jakieś zamienniki?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego!

O resorze było ostatnio tu:

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/32352-serena-resor-z-wkna-wglowego/page-4?do=findComment&comment=886665

Być może ma jeszcze inne części ? Zakup resora do 2.0 to spory wydatek, ale można na to spojrzeć z drugiej strony - inne części powinny już być tylko tańsze ;-)

Czy rurki do 2.0 i 1.6 się różnią, to nie mam pojęcia. Ja bym próbował wydedukować np. tu: http://japancars.ru/index.php?route=catalog/nissan .

No i warto się upewnić, czy wyciek jest z samej chłodnicy, a nie a jakiej rurki i po chłodnicy cieknie.



Albo może lepiej porównać w dokumentacji - załącznik w PDF, dzięki uprzejmosci jednego z kolegów z forum. Np. Strona 13 sIlnik 2.0 i strona 31 silnik 1,6.

4. Engine cooling and lubrication.PDF 1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy móglbym prosić któregoś z kolegów z Warszawy o pomoc w odpowietrzeniu tylnej nagrzewnicy?

Przednia jakoś grzeje choć nie powala na kolana. A idzie zimia.

Jestem z Ursynowa, ale pogę podjechać gdziekolwiek.

 

Przy okazji moglibyśmy się przejechać, bo mam wrażenie, że tylne zawieszenie strasznie rzuca pojazdem na byle wertepie.

 

Będę wdzięczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czołem,

W kwestii odpowietrzenia nagrzewnicy - temat rozwiązał się sam.

Wystarczyło zajrzeć głębiej pod spód auta. Ktoś perfidnie upierdzielił rurki idące do nagrzewnicy.

Niestety nie jest to jedyna "niespodzianka" w tym aucie.... ech.


No dobra,

temat tylnej nagrzewnicy wrócił - tym razem przy jej przywracaniu do życia.

 

Chciałem ją wymontować i wyczyścić. Zdjąłem boczek, odkręciłem wszystkie śrubki, które przytwierdzały korpus nagrzewnicy do karoserii i d*pa...

Korpus rusza się, daje się wyciągnąć ze 2 cm i dalej nie chce iść. Czy ktoś już miał z tym do czynienia?

Co tam od dołu (chyba) jeszcze może ją trzymać?

 

Podejrzewam jakiś przewód, ale nic nie widać.

 

Będę wdzięczny za w miare szybką odpowiedź bo mam to wszystko rozbabrane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj w rurkach. Nie wiem jak rurki zostały ucięte, ale to tylko one mogą blokować, te które są przy nagrzewnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Diabeł... podobno tkwisz w szczegółach.

 

A więc. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, ze zamontowali mi padniętą pompę wody. Ale o tym napiszę w oddzielnym wątku.

 

Zamieszczam zdjęcia tylnej nagrzewnicy.

post-85747-0-81914200-1420388211_thumb.jpg

Zdjęcie P1 - widoczne rurki oraz odpowietrzenie nagrzewnicy. Gumowe węże, które były ucięte 20cm dalej są już zdjęte.

Rurki ruszają się tak jak sam korpus nagrzewnicy i chowają się ok 2cm, dalej nie idą. Po lewej stronie jakieś wyjście które znajduje się na wysokości wentylatora dmuchawy. Do czego służy - nie wiem. Także rusza się bez problemu.

post-85747-0-07074200-1420388399_thumb.jpg

Zdjęcie P2 - Na lewo od rurek ( a więc w stronę tylu auta)  wchodzi wiązka kabli nie wiem od czego. Od wewnątrz widać jedynie, że wchodzi w okolicy wentylatora, ale gdzie idzie i gdzie jest podłączona nie widać. Klapki na zdjęciu odkręcić nie mogę - śruby są mocno zaklejone czarna substancją zabezpieczającą.

post-85747-0-15225200-1420388899_thumb.jpg

Zdjęcie P3 - Widoczna jest wiązka (różowy kolor), która rozdziela się na kabel do sondy lambda (kolor żółty) oraz drugi kabel zakończony wtyczką (zielony). Wtyczka nigdzie nie była podłączona - nie wiem do czego służy.

post-85747-0-91903600-1420388907_thumb.jpg

Zdjęcie P4 - Tak został zamknięty obieg, który normalnie powinien prowadzić do tylnej nagrzewnicy.

post-85747-0-44483400-1420388915_thumb.jpg

post-85747-0-34320100-1420388921_thumb.jpg

Zdjęcia P5 i P6 - widok nagrzewnicy od środka auta.

 

Pytanie dlaczego tylna nagrzewnica została odłączona. Czyżby nie była szczelna? Jak ją sprawdzić jeżeli nie mogę jej wyjąć?

Podłączyłem wąż ogrodowy pod jedno z wyjść i przepłukałem wodą. Nie było widać żadnego wycieku wewnątrz, choć to nic nie znaczy bo układ nie był pod ciśnieniem.

 

Choć najchętniej bym ją wyjął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy, co tylną nagrzewnicę wymontowuję, bo niepotrzebna. Ja mam, ale zawór mam zamknięty, bo się auto szybciej nagrzewa, a jeżdżę zwykle na krótkich odcinkach. Do -10... -15, to raczej przednia spokojnie wyrobi, jeśli jest sprawana. Wiem, że nie pomogłem ;-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W mojej 2,3D jest tak, że po wymianie przewodu sztywnego od chłłodzenia zalalem układ i niby wszystko ok tzn płyn w zbiorniczku jest i nie znika.

Ale auto dość długo się grzeje, i tylko jak jedzie, na wolnych obrotach wskazówka znowu spada. moge tak przejechać z 10km i cały czas utrzymuje się w okolicach 1/4 skali. A czasem po kilku km jednostajnej jazdy już jest w polowie.

Ale zawsze jak się zatrzymam to temp spada. No i na wolnych obrotach powietrze z nawiewu też nie leci takie gorące.

Dodam tylko, że nie wiem jak auto zachowywało się wczesniej bo kupiłem już z uszkodzonymi przewodami chłodzenia.

 

Przeczytałem cały dział ale praktycznie wszystkie wskazówki dotyczyłu silników benzynowych.

Czy ktoś mi powie jak to jest w 2,3 D?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na gabaryty pojazdu i długość układu chłodzenia nie jest on tak wydajny jak w innych. Wskazówka też nie podskoczy Ci prawie na maxa, chyba że doprowadzisz do tego np. zbyt małą ilością płynu. Wskazówka nie skoczy więcej jak na 3/4 przy dobrze odpowietrzonym układzie. Ogrzewanie, zresztą tak jak i klimatyzacja jest mniej wydajna, ale nie jest aż tak źle jak u Ciebie. Skoro (jak napisałeś w innym temacie) przejechałeś 60 km w mieście i wąż na dole chłodnicy jest zimny, to śmiem twierdzić, że dalej masz źle odpowietrzony układ. Uzupełnij profil, w szczególności skąd jesteś, bo może pod bokiem masz użytkownika z forum, który Ci pomoże, bo tak na odległość nie wszystko się załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profil uzupełniony, no właśnie troche mnie to zmartwiło bo przy tak niedogrzanym to i spalanie i zużycie silnika niestety większe... ale pomysłu nie mam jak to odpowietrzyć. Nie wiem też o co chodzi z tylna nagrzewnica bo wydaje mi się, że takowej nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz drzwi otwierane z dwóch stron nagrzewnica była montowana pod siedzeniami drugiego rzędu foteli. Jeśli nie masz, to mógł ją ktoś wymontować, bo potrzebował całej wolnej przestrzeni bagażowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz pod wykładziną i pod samochodem czy czegoś tam przypadkiem nie brakuje. :) Widziałem jedną, która nie miała fabrycznie nawiewu na tył. Jest także wersja, gdzie nawiewy były montowane w podsufitce. Jeśli nic nie znajdziesz pod fotelami i z przodu nie masz włącznika do tylnej nagrzewnicy, to masz taką wersję.

ps. Jest też wersja, która miała nawiew na 3 rząd siedzeń, ale to z drzwiami odsuwanymi z jednej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie znalazłem, ale pewnie nie wiem czego szukać. Przełącznik (rear) na tablicy mam więc pewnie powinno coś być.

 

Może ktoś mi chociaż powie gdzie się tego diesla odpowietrza bo jakoś nie moge znaleźć niczego co by wyglądało jak odpowietrznik np. w chłodnicy...

Robi się coraz cieplej i pogoda akurat jest dobra żeby spędzić trochę czasu przy/pod samochodem.

Tylko nie mam pojęcia jak się do tego zabrac nawet :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ktoś usunął tylną nagrzewnicę.

Tutaj masz instrukcję:

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/89300-vanettte-odpowietrzanie-uk%C5%82adu-ch%C5%82odzenie-ld23/?hl=odpowietrzenie&do=findComment&comment=918453

Praktycznie, to nie taka prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No właśnie ściągnąłem już tą książkę i niestety w języku jestem na tyle nieobyty że w rozdziale cooling and lubricant nie moge znaleźć instrukcji odpowietrzenia układu. Rozumiem, że czegoś takiego jak odpowietrznik ten model nie posiada :)


Wiem, ze to pewnie glupie pytanie ale moze powie mi ktos po czym poznac czy uklad jest juz odpowietrzony czy jeszcze nie.
No i jak sie zachowuje sprawny uklad w tym aucie (2,3d)?
Jaka temp pracy? Czy wskazowka powinna sie trzymac caly cza w polowie skai, czy moze plywac od 1/4 do polowy lub troche ponizej? Kazda informacja jest dla mnie na wage zlota bo zblizaja sie dalsze wyjazdy a ja jestem w kropce...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazówka powinna trzymać się w jednym położeniu w okolicach połowy. Ewentualnie przy staniu dłuższym na swiatłach ma prawo podskoczyć, ale to przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Jak ogrzewanie działa jak należy, nie grzeje się, to układ jest odpowietrzony. Po otwarciu termostatu temperatura na wskaźniku spadnie Ci na jakiś czas. Nie będziesz kręcił się gdzieś na Mazurach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zupełnie w druga stronę się wybieram, bo na Wielkanoc do Zakopanego jadę :/

No to u mnie lipa jest bo jak stoi to temperatura spada, a żeby podskoczyła cokolwiek ponad polowe to już święto.

Przeważnie jest poniżej.

 

Gdzie są punkty w których się standardowo odpowietrza? bo rozumiem, że gdzieś takie są? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...