Skocz do zawartości

Forum Nissan Klub Polska używa plików cookie. Przeczytaj naszą Politykę prywtności, aby uzyskać więcej informacji.    Zgadzam się

- - - - -

K11 czujnik biegu wstecznego

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_szyga

Gość_szyga
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2007, 20:01

Witam,

W Micrze K11 po wrzuceniu wstecznego nie zapala się światło cofania. Elektryk stwierdził, że uszkodzony jest czujnik biegu wstecznego. Pozostało kupić część. Nie mogłem jej nigdzie dostać, a w jednym ze sklepów z częściami do Nissanów dowiedziałem się, że w moim modelu Micry wymiany tego elementu jest bardzo trudna i najlepiej dokonać w autoryzowanym serwisie. Moja Micra jest '98, ale ma jeszcze "małe" światła. Podobno ta wersja z większymi światłami ma już inną skrzynię biegów i tam wymiana tego elementu jest dużo prostsza. Czy faktycznie tak jest? W niektórych sklepach można zamówić taką część, ale nie mam pewności czy będzie odpowiednia. Z jednej strony nie bardzo mam ochotę płacić za usługi w autoryzowanym serwisie ok. 300 pln, a z drugiej boję się wydać pieniądze na nieodpowiednią część lub taką której mi "zwykły" elektryk nie zamontuje.
  • 0

Reklama

#2 Gość_Pablo_Snk

Gość_Pablo_Snk
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2007, 20:20

szyga, w K11 jest raczej 1 rodzaj skrzyni biegów, nie słyszałem o 2 wersji. Wymienić czujnik cofania, to nic innego jak wykręcenie jego od spodu samochodu i wymiana na nowy. Bez przesady żeby płacić tyle za wymiane w ASO. Sam mam z 93 i wymienienie w nim to żaden problem. A może zamiast zaraz wymieniać czujnika to sprawdzić bezpiecznik lub żarówke smile.gif Pozdrawiam
  • 0

#3 Gość_szyga

Gość_szyga
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2007, 20:25

Żarówka i bezpiecznik są OK.
  • 0

#4 johny_fellow

johny_fellow

nissan zone

• nissanzone
  • 2674 postów

Napisano 13 styczeń 2007, 21:36

Ja kupiłem taki czujnik do 100NX'a za 55zł i będę go wymieniał razem ze sprzęgłem i rozrządem a przy okazji zaleję skrzynię nowym świerzutkim olejem.

Poszukaj na forum mehrer'a, to On mi załatwił taki czujnik w tej cenie a wymiana jest naprawdę banalnie prosta z tym, że nie wiem czy nie trzeba oleju ze skrzyni zlewać.
  • 0

#5 Gość_B12

Gość_B12
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2007, 21:52

QUOTE (szyga)
że w moim modelu Micry wymiany tego elementu jest bardzo trudna i najlepiej dokonać w autoryzowanym serwisie.

Jeśli z silnikiem 1.0 to może mieć skrzynię z czujnikiem 'płytkowym', który się dosyć niewygodnie wymienia, i się lubi psuć (wycierają się styki). Pod koniec produkcji do 1.0 wkładano skrzynie takie jak w 1.3 z tymi 'normalnymi' czujnikami. Ten temat był z resztą ćwiczony na forum. Niektórzy te czujniki naprawiali poprzez dolutowanie styków.
  • 0

#6 Dragomir

Dragomir

:)

• Użytkownicy
  • 873 postów
  • Gadu-Gadu:
  • Model:P10
  • Nr rejestracyjny:GA .....

Napisano 13 styczeń 2007, 22:43

Proponuję skontaktować się z ADEX'em, on ten czujnik naprawiał swoim sposobem smile.gif
Ewentualnie poszukać we wcześniejszych tematach tongue.gif
  • 0

#7 lukeswirus

lukeswirus

Nissanmaniak

• Użytkownicy
  • 319 postów
  • Gadu-Gadu:
  • Model:Hyundai I30, I10 oraz Yamaha Virago
  • Nr rejestracyjny:SK

Napisano 14 styczeń 2007, 10:57

ja mam też niedziałający czujnik i wiem, że nie można go kupić poza Aso, więc dzisiaj połącze sobie do światła cofania przełącznik, który będe używał podczas cofania.
  • 0

#8 Gość_szyga

Gość_szyga
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2007, 15:35

Dzięki za wszystkie rady. smile.gif Silnik jest właśnie 1.0, czyli na dwoje babka wróżyła. Z tego co mi powiedział elektryk czujnik nie jest wkręcany, okrągły płaski + ok. 0,5m kabla zakończonego 4 stykami. Może ktoś na podstawie takiego opisu orzeknie czy to "płytkowy" czy "normalny"? W sklepie inter cars mają czujnik do k11 za 61pln,ale jest zaznaczone, że do egzemplarzy od 02/1998. Ze zdjęcia wynika, że ma gwint, a kabel krótszy niż 0,5m. Jakby te informacje do kupy złożyć, to wynika, że mój jest raczej ten bardziej upierdliwy. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę.
  • 0

#9 Gość_krzychu_205

Gość_krzychu_205
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2007, 18:22

WItam, ja tez mam problem myslalem ze jest to czujnik swiatla cofania ale okazało sie ze na oscie w skrzyni biegów chodzi jakis styk który przy wrzuceniu wstecznego zwiera sie z czujnikiem i jest on przesuniety i nie trafia. Poprostu mam zagwostke i nie wiem co dalej robic sad.gif

lukeswirus, jak zrobisz taki przełacznik to opisz co i jak bo wydaje mi sie ze tez bede na to skazany :/
  • 0

#10 Gość_B12

Gość_B12
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2007, 18:28

QUOTE (szyga)
"płytkowy"

Czyli ten. Z tego co wiem, to na tzw. zamiennikach go nie dostaniesz. W ASO kosztuje chyba ze 300 PLN. Składa się z dwóch części. Ta większa, którą widać, ma od wewnątrz ścieżki z którymi pracuje ta druga, która jest za nią. I właśnie w tej drugiej wycierają się styki (dwa), które można nadlutować stosując twardszy materiał (sama cyna szybciej się wytrze). Czujnik jest na dole a więc trzeba suścić olej, no i wyjmować ostrożnie, bo można łatwo pokruszyć, a jest dodatkowo przyklejony silikonem. Jak wyjmiesz to zobaczysz, że konstrukcja jest prosta i zaskoczysz o co chodzi.
  • 0

#11 Gość_krzychu_205

Gość_krzychu_205
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2007, 18:29

QUOTE (B12)
W ASO kosztuje chyba ze 300 PLN

u mnie w Japan Cars'ie kosztuje 200zl - made in japan smile.gif
  • 0

#12 Gość_Rafał79

Gość_Rafał79
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2007, 18:57

Na modlińskiej w w-wa niedawno był po 89 zł. Wymiana polega na tym, że trzeba spuścić olej ze skrzyni biegów wykręcić jedną śrubkę i za pomocą śrubokrękta wyciągnąć czujnik wraz z oringiem uszczelniającym. Najwięcej problemów będzie przy wlaniu oleju do skrzyni ponieważ trzeba odkręcić linkę prędkościomierza i wyjąć ślmak, a następnie za pomocą długiego lejka najlepiej dużej strzykawki wlać olej do skrzyni biegów. U mnie nowy czujnik wytrzymał tylko 8 miesięcy. Zastanawiam się nad zrobieniem przełącznika do wstecznego biegu. Jak będę mialł chwilę to opiszę jak planuję to zrobić. Pozdro
  • 0

#13 Gość_krzychu_205

Gość_krzychu_205
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2007, 18:58

Rafał79, z niecierpliwoscia czekam na instruktarz smile.gif Pozdro
  • 0

#14 Gość_mrówa

Gość_mrówa
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2007, 22:54

QUOTE (Pablo_Snk)
szyga, w K11 jest raczej 1 rodzaj skrzyni biegów, nie słyszałem o 2 wersji.

a automat hihihi malo tego k11 miala 2 automaty nieznacznie sie ruzniace
  • 0

#15 lukeswirus

lukeswirus

Nissanmaniak

• Użytkownicy
  • 319 postów
  • Gadu-Gadu:
  • Model:Hyundai I30, I10 oraz Yamaha Virago
  • Nr rejestracyjny:SK

Napisano 15 styczeń 2007, 07:35

opis czynności do przełącznika światła wstecznego.
1, Wyciągnąć listwę z żarówkami.
2. Zrobić dziurę pod żarówką w listwie na wylot oraz na przełącznik gdzieś w desce rozdzielczej. Np. w wolnym miejscu koło włącznika świateł awaryjnych.
3. Przeciągnąć przez otwór przewód.
4. Przylutować jeden koniec do dołu żarówki
5. Założyć żarówkę w mocowanie z naciągniętym przewodem, i założyć listwę z żarówkami do klosza.
6. Pociągnąć przewód do miejsca docelowego oraz pociągnąć dodatkowy przewód z „plusa”. Np. z radia.
7. Przylutować obydwa przewody do przełącznika.
8. Założyć przełącznik we wcześniej przygotowanym miejscu.
9. Możliwe założenie sygnalizacji świetlnej informującej o włączeniu światła, ale to już we własnym zakresie, bo ja nie zdążyłem tego zrobić, ale mam w planach.
Pozdro.
  • 0

#16 Gość_krzychu_205

Gość_krzychu_205
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2007, 10:20

instruktarz dobry, ale mam pewna wątpliwosc czy nie lepiej zrobic przełacznik krańcowy na lewarku?
Czyli ze jak wrzucasz wsteczny to zwiera sie krańcowy zamontowany przy lewarku i gicioch biggrin.gif :?:
  • 0

#17 johny_fellow

johny_fellow

nissan zone

• nissanzone
  • 2674 postów

Napisano 20 styczeń 2007, 12:14

No dokładnie bo z opisu działania wnioskuję, że trzeba by tak czy siak samemu włączać i wyłaczać to światło wsteczne.

A co jakby się zapomniało wyłaczyć? Świecisz wszyztkim za Tobą po oczach.

Pomysł dobry ale może ktoś się podejmie zrobienia włącznika przy lewarku.
  • 0

#18 Gość_B12

Gość_B12
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2007, 15:53

QUOTE (johny_fellow)
Pomysł dobry ale może ktoś się podejmie zrobienia włącznika przy lewarku.

Pierwsze 'maluchy' nie miały światła cofania. I właśnie do nich były w sprzedaży, takie z włącznikiem przy lewarku. Może gdzieś gdzieś się to jeszcze w sprzedaży uchowało.
  • 0

#19 Gość_krzychu_205

Gość_krzychu_205
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2007, 23:42

QUOTE (B12)
Pierwsze 'maluchy' nie miały światła cofania. I właśnie do nich były w sprzedaży, takie z włącznikiem przy lewarku. Może gdzieś gdzieś się to jeszcze w sprzedaży uchowało.

tylko gdzie tego szukac??
  • 0

#20 Gość_B12

Gość_B12
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2007, 10:44

QUOTE (krzychu_205)
tylko gdzie tego szukac??

Popytaj w sklepach, które prowadzą części do 126p, może jeszcze trafisz na jakieś pozostałości.
  • 0