Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Paliwo. Biopaliwa


Gość majcz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

 

Mam pytanie. Na stacjach "BLISKA" (może i na innych też, na razie nie widziałem) pojawił się olej napędowy BIOEXTER (czy jakoś podobnie). Jest to podobno mieszanka disla mineralnego z olejem rzepakowym, kosztuje to ok 3,80-3,90 zł (10% taniej niż normalny disel). Czy ktoś już na tym jeździł i jaką ma opinie o tym paliwie. Mój Maverick ma zwykły motor TD powinien to chyba przełknąć bez problemu i bez nieprzyjemnych konsekwencji, przynajmniej teraz latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majcz: Bardzo dobre pytanie, sam chciałem o to zapytać odnośnie mojego 2.7TDi

Teoretycznie nie powinno być problemu ze spalaniem rzepaku ;)

 

Przy okazji pamiętam gdzieś pod koniec lat 80tych mój wujo złożył sobie coś ala "Żuk-sztajn" na ramie i wrzucił tam silnik z kapitalistycznego mesia i lał tam rzepak, a to cudo spalało go jak zwykły "napęd". Tuszę zatem iż nasze Turbinki powinny taki mix przyjąć bez miałknięcia, no ale czekam również na info z autopsji ;)

ave

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przemogłem się, zatankowałem dzisiaj 30 litrów paliwa o nazwie BIOESTER, w zbiorniku miałem 50 litrów normalnego napędu tak że na razie dodatek rzepaku jest niewielki. Nie zauważyłem pogorszenia osiągów silnika, ani żadnych negatywnych skutków a byłem w dłuższej trasie (ok 400 km). Jedyne co dało się odczuć to zapach frytek gdy się zatrzymywałem i wychodziłem z samochodu. Na stacji gdzie tankowałem zasięgnąłem języka; paliwo to ma podobno taką samą liczbę cetanową jak normalny olej napędowy, różni się natomiast temperaturą zapłonu, napęd tradycyjny ma 58 stopni a ten wynalazek troszkę ponad sto stopni, w związku z tym mocno wyeksploatowane silniki mogą mieć problem ze startem przy niskich temperaturach. Na stacji benzynowej powiedzieli ponadto że nie biorą odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki używania tego paliwa i zalecają zasięgnięcia opinii producenta samochodu na temat możliwości używania tego paliwa. Paliwo to sprzedawało się dobrze tylko w czasie gdy tam byłem tankowały trzy inne samochody, ale raczej starsze modele. Biorąc sprawę ekonomicznie - tankujemy pełen zbiornik, zostaje nam jeszcze pieniędzy na 80-90 km, byle się to nie odbiło kosztem silnika, bo jak mówią: chytry traci podwójnie :zly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj już była rozmowa na ten temat - http://www.nissanklub.pl/forum/viewtopic.php?t=38299

No cóż nie mam Terrano, ani turbo diesla, a zwykłego wysłużonego diesla i jedynie co nie korzystnego zauważyłem ze stosowania tego paliwa to to że troszkę gorzej mu się zapalało (ale nie było problemu) no i wyższe spalanie pojawiło się na 120litrów zatankowanych Bioestru (2 tankowania pod korek) wyszło spalanie trochę ponad 9litrów, gdzie normalnie spalam 8.5litra w mieście przy szybkiej jeździe, a normalnie do 8litrów max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...