Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Nie działa lampka sufitowa Almera N16FL


Gość Jjarek23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie w moim pierwszym poście. Od jakiegoś czasu przeglądam forum i znalazłem dużo przydatnych informacji. Jednak rozwiązania poniższego problemu nie znalazłem :(

 

W almerze n16fl jest lampka sufitowa w kabinie, która powinna mieć 3 tryby pracy:

a) nie świeci

B) świeci stale

c) świeci przy otwartych drzwiach

 

Problem jest z trybem "c", lampka po otwarciu drzwi się nie zapala. Jeżeli właczę świecenie stałe to się świeci. Wymontowałem lampkę i sprawdziłem że nie dochodzi do niej zasilanie na przewodzie, na którym powinno się pojawiać po otwarciu drzwi. Jest tylko zasilanie stałe i masa, dlatego z trybem "a" oraz "b" nie ma problemu. Bezpiecznik "Room lamp" jest sprawny, styczniki w drzwiach też wydają się być sprawne bo niedomknięte drzwi są sygnalizowane poprawnie.

 

Czy ktoś z Was ma pomysł co może być przyczyną ? Ewentualnie proszę o jakieś wskazówki gdzie idą przewody od lampki, wtedy będę mógł szukać dalej.

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymontuj kranćowki ze słupków, przeczyść styki a same wyłączniki zalej WD40. Popstrykaj kilka razy i będzie dobrze. Miałem tak zaraz po kupieniu swojego autka i właśnie w ten sposób naprawiłem. Czasami zdarza się tak że trzpień wyłącznika wchodzi pomiędzy fałdy harmonijki gumowej i się blokuje w pozycji "wyłącz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymontuj kranćowki ze słupków, przeczyść styki a same wyłączniki zalej WD40. Popstrykaj kilka razy i będzie dobrze. Miałem tak zaraz po kupieniu swojego autka i właśnie w ten sposób naprawiłem. Czasami zdarza się tak że trzpień wyłącznika wchodzi pomiędzy fałdy harmonijki gumowej i się blokuje w pozycji "wyłącz".

 

Czy w tych wyłacznikach krańcowych są dwa styki ? Jeden dla sygnalizacji otwartch drzwi, a drugi do lampki ? Jeżeli jest jeden to IMO działa poprawnie bo jak pisałem sygnalizacja otwartych drzwi oraz zaplonych świateł działa poprawnie.

 

PS. Oczywiście z rady skorzystam, ale na chłopski rozum nie wydaje mi się by to była przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sygnalizacja otwartych drzwi oraz zaplonych świateł działa poprawnie

Jakoś mi to umknęło - z tego co pamiętam to sygnał z czujników dochodzi do modułu Time Control Unit nad prawym kolanem kierowcy. Możesz mieć problem z tym modułem, bo sygnał z czujników idzie bezpośrednio do sygnalizacji w desce i do TCU. TCU z kolei podaje na lampkę napięcie od +12V (nie świeci) prawie liniowo do 0V (świeci) - no chyba że nie masz płynnego gaśnięcia lampki. Sygnałem sterującym dla lampki jest masa która w pozycji "b" jest pobierana z karoserii, lub napięcie niższe niż 12V w pozycji "c" właśnie z tego modułu, poprzez wtyczkę z dwoma pinami (+12V i sygnał). Może przewód jest przetarty/urwany, albo padła z jakiegoś powodu elektronika sterująca w TCU. Musisz prześledzić całą drogę od lampki do modułu. Na razie nic do głowy mi nie przychodzi, jak będę wieczorem w domu to spojrzę na schematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sygnalizacja otwartych drzwi oraz zaplonych świateł działa poprawnie

Jakoś mi to umknęło - z tego co pamiętam to sygnał z czujników dochodzi do modułu Time Control Unit nad prawym kolanem kierowcy. Możesz mieć problem z tym modułem, bo sygnał z czujników idzie bezpośrednio do sygnalizacji w desce i do TCU. TCU z kolei podaje na lampkę napięcie od +12V (nie świeci) prawie liniowo do 0V (świeci) - no chyba że nie masz płynnego gaśnięcia lampki. Sygnałem sterującym dla lampki jest masa która w pozycji "b" jest pobierana z karoserii, lub napięcie niższe niż 12V w pozycji "c" właśnie z tego modułu, poprzez wtyczkę z dwoma pinami (+12V i sygnał). Może przewód jest przetarty/urwany, albo padła z jakiegoś powodu elektronika sterująca w TCU. Musisz prześledzić całą drogę od lampki do modułu. Na razie nic do głowy mi nie przychodzi, jak będę wieczorem w domu to spojrzę na schematy.

 

Będę zobowiązany za jakiś skan schematu lub opis jaki przewód gdzie prowadzi :)

Czy dobrze rozumiem że moduł Time Control Unit jest w skrzynce bezpieczników ? Jakie on ma jszcze funkcje poza zapalaniem lampki ? Być może nie działa coś jeszcze (o czym nie wiem) i drogą dedukcji da się ustalić czy moduł jest sprawny czy uszkodzony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniki masz w okolicach lewego a nie prawego kolana. TCU steruje pracą kierunkowskazów, centralnego zamka, właśnie lampką sufitową i paroma innymi rzeczami których nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniki masz w okolicach lewego a nie prawego kolana. TCU steruje pracą kierunkowskazów, centralnego zamka, właśnie lampką sufitową i paroma innymi rzeczami których nie pamiętam.

 

OK, jak to wygląda ? To jakiś wpinany moduł / przekaźnik ? Może po prostu coś nie kontaktuje i trzeba przeczyścić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dość spory moduł montowany na zatrzask do belki nad kolanami. Dochodzą do niego 3 wtyczki. Przeczyścić nie zaszkodzi - może pomóc. A skąd Ty jesteś? Jak z Wa-wy i okolic to śmigaj dziś na spota na Bemowo - obadamy razem problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dość spory moduł montowany na zatrzask do belki nad kolanami. Dochodzą do niego 3 wtyczki. Przeczyścić nie zaszkodzi - może pomóc. A skąd Ty jesteś? Jak z Wa-wy i okolic to śmigaj dziś na spota na Bemowo - obadamy razem problem.

 

Owszem jestem z Warszawy :) O której i gdzie jest ten spot ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 19:00 na Bemowie na "parkingu" przed WORD'em przy lotnisku Bemowo, naprzeciw Carrefour'a skrzyżowanie Powstańców Śląskich i Piastów Śląskich. Skręcasz w prawo zaraz za przystankiem autobusowym. Zumi.pl prawdę powie. Zapraszam. Szukaj morsko-niebieskiej Almery WJ ***** przed FL z lepą na tylnej szybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 19:00 na Bemowie na "parkingu" przed WORD'em przy lotnisku Bemowo, naprzeciw Carrefour'a skrzyżowanie Powstańców Śląskich i Piastów Śląskich. Skręcasz w prawo zaraz za przystankiem autobusowym. Zumi.pl prawdę powie. Zapraszam. Szukaj morsko-niebieskiej Almery WJ ***** przed FL z lepą na tylnej szybie.

 

Dzięki, postaram się pojawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

theant,

 

Witaj :)

Mam podobny problem z lampką podsufitką jak opisywał to kolega w mojej almerce .

jeśli możesz się ze mną skontaktować osobiście będę bardzo wdzięczny , mam kilka dodatkowych pytań na ten temat . Mój e-mail to - kewal@wp.pl . Proszę o kontakt Bodzio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję skontaktować się z Jjarek23 - może już rozwiązał problem. Nam na miejscu wyszło że padnięty jest moduł TCU, ale może to jest co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...