Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Osłona stożka własnej roboty


burnbrain

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem pochwalić się kolegom efektem mojej pracy. Zrobiłem nową osłone filtra powietrza. Jest przystosowana do rury fi 100 która w okresie letnim będzie czerpała zimne powietrze z okolic nadkola. Zrobiona jest z żywicy i maty szklanej (laminat foto http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/050377cac6c348bf.html ). Jeśli ktoś jest zainteresowany budową własnego to rozszerzę temat. Mile widziane opinie.

No i fotki :

877da163969bf6d1m.jpg

 

41d87ba808979787m.jpg

 

http://burnbrain.fotosik.pl/zdjecia/1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł genialny... choć dobrze by było jakby stożek miał w środku nieco więcej luzu, robota pachnie mi niedługo produkcją masową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swietnie to wyszlo. gratuluje pomyslu :) moze na wiosne zamowie cos takiego u ciebie:) wtedy krótki dolot w takiej oslonie z dobrym doprowadzeniem z nadkola ma sens :) jaki koszt wykonania takiego bajerka??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cieszą mnie wasze pozytywne opinie.

Podaje przepis na obudowę :

Z pianki lub styropianu (jak najdrobniejsza faktura) robimy wzór czyli to co ma być efektem końcowym. Robimy to z dwóch części i sklejamy je na taśmę dwustronną oraz kołkujemy żeby się nie przesuwały. Łatwiej zrobić to z dwóch części bo trudno jest równo je rozciąć. Papier ścierny w dłoń i jedziemy aż uzyskamy nasz wzór czy jak to zwał. Rozdzielamy i przyklejamy do płaskiej powierzchni. Brzegi modelu (miejsce styku wzoru z płaską powierzchnią) wygładzamy np plasteliną. Dzięki temu łączenie będzie miało krągłe kształty i laminat będzie miął większą wytrzymałość w tym miejscu. Malujemy całość farbą żeby uzyskać gładkość. Jak całość będzie zadowalająca (parę warstw wygładzacza czyli farby) nakładamy rozdzielacz. Rozdzielaczem może być pasta do butów, podług lub wosk samochodowy. Trudno niestety kupić coś gęstego bo teraz wszystko jest do łatwego użycia co oznacza płyn. Ja użyłem pasty do nagrobków którą znalazłem w piwnicy, była super. Nakładamy więc od 8 do 10 warstw rozdzielacza i każdą warstwę po wyschnięciu polerujemy. Zeszło mi z tym bo pasta schnie jakieś 3 godziny więc dziennie kładłem max 2 warstwy. Budujemy szczelne ściany do koła naszego wzoru żeby można było zalać go gipsem. Uwaga gipsu trzeba dużo a największe opakowanie jakie znalazłem to 5 kg. Zeszło mi 15kg gipsu. Gips musi być budowlany a nie gładź na ściany. Rozrabiamy z wodą na bardzo bardzo rzadko. Im rzadszy tym gładszą powierzchnie uzyskamy. Radzę poczekać parę dni bo z dużą ilością wody gips długo wiąże. Po związaniu usuwamy nasz wzór. Ewentualnie dopieszczamy gipsową formę (bąbelki powietrza, nierówności). No i znowu 8 do 10 warstw rozdzielacza na gips. Każdą warstwę polerujemy. I zabieramy się za kładzenie żywicy (w końcu :D ).

Malujemy formę żywicą, kładziemy matę szklaną i przesączamy ją żywicą. Musimy bardzo dokładnie ją przesączyć aż stanie się przejrzysta i nie będzie bąbelków powietrza. Mata jest nasączona żelkotem który nada gładkość pierwszej warstwie. Nie nakładamy zbyt dużo żywicy na raz bo spłynie i będzie nieładnie. I tak co dzień nakładamy kolejną warstwę. W miejscach zgięć, łączeń i potencjalnie strategicznych :diabel: kładziemy więcej warstw. Reszta już z górki. Rozdzielamy nasz laminat od formy (ostrożnie). Zmywamy rozdzielacz jeśli oparty na wosku to gorącą wodą i proszkiem do prania (bardzo ciężko pozbyć się wosku). Odcinamy nadmiar laminatu i szlifujemy nawiercamy i obrabiamy jak nam się podoba. Malujemy podkładem żeby mieć pewność że pozbyliśmy się całego wosku do którego farba słabo przywiera. No i gotowe. Mi zajeło wszystko chyba z 4 miesiące bo ciężko u mnie z nadmiarem wolnego czasu.

Koszty :

żywica około 0,5kg jakieś 20 - 30zł (lub 2 opakowania zestawów naprawczych 30-35zł)

utwardzacz jakieś grosze bo tubka starcza na parę kilo.

Mata szklana 1,5 do 2 arkuszy czyli koło 20 zł

Pasta do nagrobków chyba 15 zł (zeszła mi cała puszka 250g)

Trzy worki gipsu koło 25 zł

Jeżeli skorzystamy z zestawów naprawczych to musimy dokupić maty bo w zestawach jest mało, za to nie potrzebujemy utwardzacza bo jest w zestawie.

A jeszcze pędzle 5zł bo na ogół mimo umycia po dwóch warstwach są do wyrzucenia (albo łysieją albo twardnieją).

Trudno mi podać dokładne ceny bo tylko gips kupiłem, resztę miałem w piwnicy (zużyłem cały zapas i tylko mi mata została).

 

Wystawiłem mój laminat na allegro ale chyba nie zarobie na następny a szkoda bo liczyłem że zwróci mi się chociaż za gips a następny laminat myślę że w 35 - 45 zł się zamknie.

 

To chyba na tyle, ale się nastukałem :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 4 miesiące temu...

Jeszcze można do tej puszki doprowadzić rurę kominkową fi80mm z nadkola coby tylko zimne zasysało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...