Skocz do zawartości

Forum Nissan Klub Polska używa plików cookie. Przeczytaj naszą Politykę prywtności, aby uzyskać więcej informacji.    Zgadzam się

Części Nissana - iParts.pl

* * * * * 2 głosy

Nawigacja działa...ale

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1198 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Peri Noid

Peri Noid

Konkretny gość

• Użytkownik
  • 235 postów
  • Kraj:POLAND
  • Model:Qashqai 1.6
  • Nr rejestracyjny:WN
  • Time Online: 7h 28m 20s

Napisano 18 sierpień 2010, 15:10

Pytanie : czy mozna bez kłopotu (lub z kłopotem) przekopiować soft z jednej karty SD na drugą kartę SD ?

Przekopiować można, pewnie nawet bez najmniejszego problemu. Trzeba by tylko sprawdzić, czy karta nie musi mieć konkretnej nazwy woluminu (pod Windows można to sprawdzić/zmienić wybierając Właściwości z menu kontekstowego w Mój komputer, pod Linuksem trzeba użyć np. dosfslabel, pod OS-X nie mam pojęcia).

Pytanie: czy takie kopiowanie jest zgodne z prawem autorskim? Nie mam pojęcia. Jeśli komuś nie zależy... ;)

Użytkownik Peri Noid edytował ten post 18 sierpień 2010, 15:10

• 0

#42 OFFLINE   sceptyk

sceptyk

Jeżdżę bez trzymanki

• Użytkownik
  • 391 postów
  • Model:QQ+2 2.0 ben 4x4
  • Time Online: 47m 34s

Napisano 18 sierpień 2010, 17:00

Przekopiować można, pewnie nawet bez najmniejszego problemu. Trzeba by tylko sprawdzić, czy karta nie musi mieć konkretnej nazwy woluminu (pod Windows można to sprawdzić/zmienić wybierając Właściwości z menu kontekstowego w Mój komputer, pod Linuksem trzeba użyć np. dosfslabel, pod OS-X nie mam pojęcia).

Pytanie: czy takie kopiowanie jest zgodne z prawem autorskim? Nie mam pojęcia. Jeśli komuś nie zależy... ;)

Proponuję najpierw skopiować swoją kartę. Do tego ma każdy prawo i nie łamie prawa autorskiego.
Jeśli się komuś powiedzie odpalenie w NC to gratuluję. Też chciałbym taką mieć. Wg Nissana karta sd będzie wieczna, gdyż odmówił mi zrobienia kopii bezpieczeństwa.
  • 0

#43 OFFLINE   _Olo_

_Olo_

Już trochę się ogarnąłem

• Użytkownik
  • 49 postów
  • Model:QQ 1.6 I-WAY
  • Nr rejestracyjny:OPO
  • :

Napisano 18 sierpień 2010, 21:16

Reklamacja na to, ze nawigacja nie odnajduje jakiejs miejscowosc, wydaje mi sie nieuzasadniona.
Pewnie odpowiedza, ze w tej wersji (z 2009 r.) nie bylo takiej miejscowosci zapisanej w programie - ta wersja nie obejmowala jej. Zaproponuja aktualizacje, oczywiscie za kase.
  • 0

#44 OFFLINE   Innovate

Innovate

Wiem co i jak

• Użytkownik
  • 103 postów
  • Model:QQ FL 2.0benzyna I-Wai
  • Nr rejestracyjny:WI
  • Time Online: 1h 49m 7s

Napisano 18 sierpień 2010, 22:03

Reklamacja na to, ze nawigacja nie odnajduje jakiejs miejscowosc, wydaje mi sie nieuzasadniona.
Pewnie odpowiedza, ze w tej wersji (z 2009 r.) nie bylo takiej miejscowosci zapisanej w programie - ta wersja nie obejmowala jej. Zaproponuja aktualizacje, oczywiscie za kase.

Skopiowanie karty może się udać, ale nie musi.

Najlepiej użyć jakiegoś programu do tworzenia obrazów nośników, tak aby skopiować całą strukturę danych, a nie same pliki.
Wtedy powinna kopia zadziałać. Może być również tak, że oryginalne karty są odrobinę zmodyfikowane, w sensie zawierają np. zakres danych który nie istnieje na standardowych kartach. W tym zakresie może istnieć klucz, który autoryzuje kartę jako oryginalną. Z tego typu rozwiązaniem spotkałem się w aparatach Olympus, w których tylko oryginalne karty Xd odblokowują dodatkowe opcje (np. zdjęcia panoramiczne). Jeśli podobnie jest w NC, to może być ciężko z użyciem nieoryginalnej karty.

Pozdrawiam
Mariusz
  • 0

#45 OFFLINE   janusz-pawlak

janusz-pawlak

Jeżdżę bez trzymanki

• Użytkownik
  • 355 postów
  • Model:Tekna, benzyna 2.0
  • Nr rejestracyjny:SMI
  • :

Napisano 19 sierpień 2010, 03:35

Najlepiej użyć jakiegoś programu do tworzenia obrazów nośników, tak aby skopiować całą strukturę danych, a nie same pliki.
Wtedy powinna kopia zadziałać. Może być również tak, że oryginalne karty są odrobinę zmodyfikowane, w sensie zawierają np. zakres danych który nie istnieje na standardowych kartach. W tym zakresie może istnieć klucz, który autoryzuje kartę jako oryginalną. Z tego typu rozwiązaniem spotkałem się w aparatach Olympus, w których tylko oryginalne karty Xd odblokowują dodatkowe opcje (np. zdjęcia panoramiczne). Jeśli podobnie jest w NC, to może być ciężko z użyciem nieoryginalnej karty.

Pozdrawiam
Mariusz

Pomysł skopiowania swojej karty i próba jej użycia jest chyba dobry.
Wtedy wyjaśni się czy są i ewentualnie jakie są zabezpieczenia.

jp
  • 0

#46 OFFLINE   pio00

pio00

Wiem co i jak

• Użytkownik
  • 58 postów
  • Model:QQ 2.0dci I-Way
  • Nr rejestracyjny:CB
  • Time Online: 21m 41s

Napisano 19 sierpień 2010, 08:15

A mi się wydaje, że kolega nie ma racji.
Chodzi o miejscowości, których nie da się wpisać z klawiatury, a które widać (z nazwami),
gdy się przegląda mapę. Czyli miejscowość z jednej strony jest w bazie (bo ją wyświetla na mapie),
a z drugiej nie - bo nie da się wpisać.
Moim zdaniem to babol mechanizmu wyszukiwania i tyle.

Pozdrawiam,
P.
  • 0

#47 OFFLINE   janusz-pawlak

janusz-pawlak

Jeżdżę bez trzymanki

• Użytkownik
  • 355 postów
  • :

Napisano 19 sierpień 2010, 10:05

Pozdrawiam
Mariusz

Można również próbować na starą kartę wgrać pliki nowej karty. To chyba pozwoli
obejść dużą część zabezpieczeń przed kopiowaniem, o ile w ogóle są stosowane.

Uważam, że są to czysto sportowe rozważania ale jest i utylitarna część.

Jak ktoś pierwszy zbada że jest możliwe ewentualne obejście zabezpieczeń
to dostawca zejdzie z kosmicznej ceny 730 zł na istniejącą na rynku map GPS cenę aktualizacji
rzędu 200 - 300 zł co pozwoli bez bólu głowy kupować ją legalnie w salonach Nissana.

Gdyby dostwaca był uparty to warto mu przypomieć, że jest to mapa całej europy dla
wszystkich nowych samochodów Nissana z NC.
A i nie jestem pewien, czy takie samo urządzenie nie jest stosowane w
samochodach innych producentów pod inną oczywiście nazwą.

jp
  • 0

#48 OFFLINE   _Olo_

_Olo_

Już trochę się ogarnąłem

• Użytkownik
  • 49 postów
  • :

Napisano 19 sierpień 2010, 16:34

IMHO,
Jezeli program nawigacji w NC jest oparty na tych samych zasadach co inne, jemu podobne, to sama mapa jest w programie zaszyta w formie pliku graficznego, na 100% scan danej mapy.
Oznacza to, ze najmniejsza dziura bedzie widoczna na ekranie, gdy ja przegladamy - co nie jest jednoznaczne z umieszczeniem danej miejscowosci, ze wspolrzednymi geograficznymi w pliku z danymi do tejze mapy.
Stad moje przypuszczenie, ze reklamacja moze zostac uznana za nieuzasadniona.

Użytkownik _Olo_ edytował ten post 19 sierpień 2010, 16:35

• 0

#49 OFFLINE   Peri Noid

Peri Noid

Konkretny gość

• Użytkownik
  • 235 postów
  • Model:Qashqai 1.6
  • Nr rejestracyjny:WN
  • Time Online: 7h 28m 20s

Napisano 19 sierpień 2010, 21:12

IMHO,
Jezeli program nawigacji w NC jest oparty na tych samych zasadach co inne, jemu podobne, to sama mapa jest w programie zaszyta w formie pliku graficznego, na 100% scan danej mapy.

Nie wiem, jaką mapę masz na myśli, ale wszystkie programy do nawigacji pozwalające na wyznaczanie tras posiadają mapę w postaci wektorowej. Mapy z Google Maps są hybrydowe, na zdjęcia satelitarne można nałożyć wektorową siatkę dróg, ale to właśnie ta siatka jest używana do wyznaczania tras. Programy stricte rastrowe (np. TrekBuddy do telefonów komórkowych) nie posiadają opcji wyznaczania tras, potrafią jedynie pokazać pozycję na wprowadzonej mapie rastrowej oraz poprowadzić do jakiegoś punktu "na azymut". Nie widziałem nawigacji z NC (w moim wozie nie mam tego), ale twoje stwierdzenie wydaje mi się zupełnie nieprawdziwe.
  • 0

#50 OFFLINE   finchy

finchy

Wiem co i jak

• Użytkownik
  • 84 postów
  • Model:Murano 2013 Premium V6 3,5l
  • Time Online: 5d 15h 14m 51s

Napisano 19 sierpień 2010, 21:38

@ Mariusz - masz calkowita racje

Temat walkowany na zagranicznych forach juz od dluzszego czasu. Do karty przypisany jest unikalny kod ktory tylko jedno urzadzenie NC moze przyjac. Tu mnie intryguje na jakiej zasadzie funkcjonuje uaktualnienie - wydaje mi sie, ze serwis musi zczytac ze starej karty, kod lub ewentualnie z samego NC. Potem upladuja go na nowa karte i wtedy wszystko cyka. Byc moze rowniez nowa karta SD zawiera kod, ktory modyfikuje stary w NC. Jezeli taki istnieje to stworzenie cracka zajelo by z godzine :). Dostawca NC o ile sie nie myle jest Blaupunkt. Z tego co sie rowniez orientuje nikomu nie udalo sie zckrakowac tego systemu, ale sadzac po postach na innych forach nikt nie byl programista, zeby sie w tym tematem zajac.

Ups - z tego co wlasnie doczytalem, to NC zostal zrobiony na spolke Nissan + Bosch. Blaupunkt zajmuje sie tylko produkcja urzadzenia.

Użytkownik finchy edytował ten post 19 sierpień 2010, 21:46

• 0

#51 OFFLINE   janusz-pawlak

janusz-pawlak

Jeżdżę bez trzymanki

• Użytkownik
  • 355 postów
  • :

Napisano 20 sierpień 2010, 03:41

@ Mariusz - masz calkowita racje

Temat walkowany na zagranicznych forach juz od dluzszego czasu. Do karty przypisany jest unikalny kod ktory tylko jedno urzadzenie NC moze przyjac. Tu mnie intryguje na jakiej zasadzie funkcjonuje uaktualnienie - wydaje mi sie, ze serwis musi zczytac ze starej karty, kod lub ewentualnie z samego NC. Potem upladuja go na nowa karte i wtedy wszystko cyka. Byc moze rowniez nowa karta SD zawiera kod, ktory modyfikuje stary w NC. Jezeli taki istnieje to stworzenie cracka zajelo by z godzine :). Dostawca NC o ile sie nie myle jest Blaupunkt. Z tego co sie rowniez orientuje nikomu nie udalo sie zckrakowac tego systemu, ale sadzac po postach na innych forach nikt nie byl programista, zeby sie w tym tematem zajac.

Ups - z tego co wlasnie doczytalem, to NC zostal zrobiony na spolke Nissan + Bosch. Blaupunkt zajmuje sie tylko produkcja urzadzenia.

Hm, nie do końca Cię rozumiem.
Byłem świadkiem, jak wyjęliśmy kartę SD z nowym softem z nowego auta do sprzedaży i wsadziliśmy do auta w którym używany był stary soft. Przed wyjęciem pracowaliśmy trochę na mapie oceniając co jest nowego i jak działa wyszukiwanie.
Ukazało się pytanie czy chcemy uaktualnić,(wyrównać wersję softu z karty z wersją w urządzeniu) po potwierdzeniu że tak nastąpił transfer kilkunastosekundowy (dane + soft systemowy), następnie reboot NC i uruchomiła się prawidłowo nowa mapa z poprawionym wyszukiwaniem.

Wyjęcie teraz nowej karty i wstawienie starej skutkowało powrotem (transfer z karty ale znacznie szybszy) i sytuacja powróciła do poprzedniej, działa wszystko ok ale po staremu.
Nie wiem co by się stało gdybyśmy zdecydowali (było pytanie)że nie chcemy wyrównac wersji w systemie z wersją na karcie.

Karta z nowym softem włożona z powrotem do nowego auta działa nadal prawidłowo.

Z tej informacji o zagranicznych forach może być prawdą jedynie to, że musi być zamieszany w uaktualnianie serwis.
Ja przekładałem karty, ale serwisant cały czas był przy tym obecny wraz z kluczem (inteligentnym) nowego auta :D

jp
  • 0

#52 OFFLINE   pio00

pio00

Wiem co i jak

• Użytkownik
  • 58 postów

Napisano 20 sierpień 2010, 06:24

To na bank nie jest jakiś "skan" mapy. To jest wektorówka, tak jak pisze kolega.
Można to łatwo zauważyć zmieniając zooma - przy oddaleniu nie widać nazw pomniejszych
miast i ulic, a w miarę zbliżania system "nakłada" coraz więcej nazw.
To nie jest tak, że jak patrzę w oddaleniu, to nazwa miasta jest, tylko mikroskopijna
a jak zbliżam to się powiększa. Nazwy albo nie ma, albo się pojawia w "nolmalnej" wielkości
i nie jest powiększana jak jeszcze zwiększam zooma.
System ewidentnie ma tą nazwę w swojej bazie w raz ze współrzędnymi i w zależności od skali
mapy albo ją drukuje, albo nie.
Dlatego jestem pewien, że brak możliwości wyszukania jakiejś miejscowości z klawiatury
(której nazwę system pokazuje na obrazie mapy) to ewidentny błąd oprogramowania,
a nie "brak pokrycia" mapy.

Pozdrawiam,
P.
  • 0

#53 OFFLINE   javal

javal

Nie bić jestem nowy

• Użytkownik
  • 18 postów
  • Model:qq+2 2.0 dci
  • :

Napisano 20 sierpień 2010, 13:33

A może któryś z kolegów co ma nową wersję zczytał by tą kartę pamięci spakował i posłał na priva w celach edukacyjnych .
  • 0

#54 OFFLINE   janusz-pawlak

janusz-pawlak

Jeżdżę bez trzymanki

• Użytkownik
  • 355 postów
  • :

Napisano 20 sierpień 2010, 16:58

A może któryś z kolegów co ma nową wersję zczytał by tą kartę pamięci spakował i posłał na priva w celach edukacyjnych .

Dobra myśl, chętnie także bym się przyjrzał zawartosci nowej karty

jp
  • 0

#55 OFFLINE   pio00

pio00

Wiem co i jak

• Użytkownik
  • 58 postów

Napisano 20 sierpień 2010, 19:33

Ponieważ wszyscy tylko teoretyzują to ja postanowiłem wykonać pierwszy test praktyczny.
Postanowiłem wykonać kopię zapasową mojej mapy.

Zgrałem zawartość karty oryginalnej na kompa (zwykłym kopiowaniem plików pod Total Commanderem).
Sprawdziłem producenta karty - SanDisk. Pojemność karty - 4GB.
Kupiłem kartę SanDiska SD HC, 4GB i przegrałem na nią zawartość oryginalnej karty z kompa.

Niestety NissanConnect potraktował kartę odmownie :-)

==============================
No map SD card inserted
Please use Nissan SD card only

Planuję kolejną próbę, ale wygląda że nie tak łatwo będzie zrobić obraz/kopię
partycji z karty SD, bo znane mi programy do robienia kopii zapasowych dysków
nie traktują karty jako dysk.

P.
  • 0

#56 OFFLINE   _Olo_

_Olo_

Już trochę się ogarnąłem

• Użytkownik
  • 49 postów
  • :

Napisano 20 sierpień 2010, 20:33

To na bank nie jest jakiś "skan" mapy. ...

moze zle sie wyrazuilem, nie mialem na mysli skan do jpg, bmp, tif czy czegos podobnego (w kazdym badz razie nie do rastra), ale skan do pliku graficznego z wektorami - tak przynajmniej jest w nawigacji GARMIN'a, a z tego co pamietam rowniez AUTO-MAPA byla na tym programie wzorowana.

Co do kopii karty, to kopiowanie pod nortonem, ekplorerem nie powiodlo sie, bo pewnie na oryginalnej karice jest "zaszyty" jakis pliczek, w ktorym sa zapisane dane, nazwe je legalizacyjnymi. Obawiam sie, ze wykonanie obrazu karty rowniez moze nie pomoc.

Wiem jak to sie odbywa w przypadku instalacji AM na karte, gdzie w trakcie instalacji podaje sie typ urzadzenia, na ktore instalujemy program, a w przypadku nawigacji NOKII nawet jej nr seryjny.

Użytkownik _Olo_ edytował ten post 20 sierpień 2010, 20:34

• 0

#57 OFFLINE   Innovate

Innovate

Wiem co i jak

• Użytkownik
  • 103 postów
  • Model:QQ FL 2.0benzyna I-Wai
  • Nr rejestracyjny:WI
  • Time Online: 1h 49m 7s

Napisano 21 sierpień 2010, 00:47

moze zle sie wyrazuilem, nie mialem na mysli skan do jpg, bmp, tif czy czegos podobnego (w kazdym badz razie nie do rastra), ale skan do pliku graficznego z wektorami - tak przynajmniej jest w nawigacji GARMIN'a, a z tego co pamietam rowniez AUTO-MAPA byla na tym programie wzorowana.

Co do kopii karty, to kopiowanie pod nortonem, ekplorerem nie powiodlo sie, bo pewnie na oryginalnej karice jest "zaszyty" jakis pliczek, w ktorym sa zapisane dane, nazwe je legalizacyjnymi. Obawiam sie, ze wykonanie obrazu karty rowniez moze nie pomoc.

Wiem jak to sie odbywa w przypadku instalacji AM na karte, gdzie w trakcie instalacji podaje sie typ urzadzenia, na ktore instalujemy program, a w przypadku nawigacji NOKII nawet jej nr seryjny.

Czym jeszcze można spróbować skopiować?

- norton ghost
- win hex
- all copy
- dd (linux)

Przy czym wszystko na własną odpowiedzialność. Oczywiście dla dobra ogółu ;-)

Pozdrawiam
Mariusz
  • 0

#58 OFFLINE   janusz-pawlak

janusz-pawlak

Jeżdżę bez trzymanki

• Użytkownik
  • 355 postów
  • :

Napisano 21 sierpień 2010, 08:17

Ponieważ wszyscy tylko teoretyzują to ja postanowiłem wykonać pierwszy test praktyczny.
Postanowiłem wykonać kopię zapasową mojej mapy.

Zgrałem zawartość karty oryginalnej na kompa (zwykłym kopiowaniem plików pod Total Commanderem).
Sprawdziłem producenta karty - SanDisk. Pojemność karty - 4GB.
Kupiłem kartę SanDiska SD HC, 4GB i przegrałem na nią zawartość oryginalnej karty z kompa.

Niestety NissanConnect potraktował kartę odmownie :-)

No map SD card inserted
Please use Nissan SD card only

Planuję kolejną próbę, ale wygląda że nie tak łatwo będzie zrobić obraz/kopię
partycji z karty SD, bo znane mi programy do robienia kopii zapasowych dysków
nie traktują karty jako dysk.

P.

Total Commander, jak większość tego typu narzędzi, kopiuje pliki, czyli "patrzy" do odpowiedniej tablicy gdzie one są nazwane i czerpie z tego miejsca informacje gdzie te pliki są na dysku ( mogą być poszatkowane) umieszczone i to przenosi już porządkując na nowe miejsce. Nie przenosi również ogólnie dostępnego kawałka VOL (nazwa dysku).
Potrzebny jest kopier który :
- przenosi każdą ścieżkę osobno, nie interesując się ich zawartością, dokładnie na to samo miejsce na nowy dysk
- każdą oznacza że również taką która "normalnie" nie powinna występować na dysku.
- kopiuje VOL wraz z nieczytelnymi bajtami

To też oczywiście nie gwarantuje sukcesu bo są jeszcze bardziej zaawansowane sposoby zabezpieczeń.

Moja wiedza jest niestety z przed kilku lat, nie mam też najnowszych narzędzi, być może potrzebny byłby "specjalistyczny" sprzęt.

Tutaj potrzebne jest wsparcie kolegów których aktualne hobby to łamanie zabezpieczeń, mają sprzęt, soft, wiedzę i pasję.

jp
  • 0

#59 OFFLINE   _Olo_

_Olo_

Już trochę się ogarnąłem

• Użytkownik
  • 49 postów
  • :

Napisano 21 sierpień 2010, 08:49

Czym jeszcze można spróbować skopiować?

- norton ghost
- win hex
- all copy
- dd (linux)

Przy czym wszystko na własną odpowiedzialność. Oczywiście dla dobra ogółu ;-)

Pozdrawiam
Mariusz

hej Mariusz,

Niestety nie wiem jakim programem nalezaloby sie posluzyc.
Aby odpowiedziec na Twoje pytanie, trzeba wiedziec w jakim systemie jest format karty, pod jakim OS'em dziala program nawigacji NC.
Podobnie jak Janusz, dawno juz nie zajmowalem sie podobnymi rzeczami.

pzdr
  • 0

#60 OFFLINE   javal

javal

Nie bić jestem nowy

• Użytkownik
  • 18 postów
  • Model:qq+2 2.0 dci
  • :

Napisano 21 sierpień 2010, 09:07

Podrzucę moja kartę znajomym informatykom może uda się im ją skopiować a jeżeli tak to będziemy wiedzieć jak to zrobili.
  • 0