Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[P11.144] Wejście AUX - Blaupunkt Werke BP9345/PRZERÓBKA RADIA NA AUX


maius
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Krótka instrukcja jak zrobić wejście AUX do fabrycznego radia Blaupunkt Werke BP9345.

 

Dla kogo?

Dla właścicieli P11.144, z radiem BP9345 z obsługą zmieniarki CD; model radia można znaleźć na jego obudowie po prawej stronie (należy wyjąć radio z konsoli, numer jest na naklejce i wyciśnięty w bocznej ściance).

 

Potrzebne:

1. 2 kondensatory,

2. żeńskie gniazdo jack 3,5mm oraz kabel jack-jack albo dłuższy kabelek zakończony męską wtyczką jack 3,5mm,

3. lutownica, śrubokręt z odpowiednimi końcówkami do rozkręcenia obudowy,

4. kaseta magnetofonowa :D albo kaseta-adapter (kabelek z wtyczka jack można od razu urwać, nie będzie potrzebny).

 

bp9345.jpg

Płytka modułu kasetowego

 

Co trzeba zrobić:

1. wyjmujemy radio, rozkręcamy obudowę (1 mała śrubka na górze, mocuje pokrywę górną do panelu przedniego, 2 większe śrubki po bokach, mocują panel do budowy),

2. zdejmujemy panel i górną pokrywę (trzeba ją podważyć),

3. odczepiamy taśmę (czerwona złączka) łączącą moduł kasetowy z "płytą główną" radia, odkręcamy moduł od obudowy (4 małe śrubki, 2 z przodu, od strony panelu, 2 po bokach obudowy),

4. na płytce modułu kasetowego (na zdj.) znajdujemy zaznaczone na żółto kondensatory i wylutowujemy je,

5. w miejsca zaznaczone czerwonymi kółkami wlutowywujemy po jednej nóżce nowych kondensatorów (ja użyłem poliestrowych, 3,3uF, 100V), kanały zaznaczone na obrazku,

6. drugą nóżkę obu kondensatorów można wyprowadzić bezpośrednio na kabelek zakończony wtyczką jack 3,5mm, albo tak jak ja zrobić sobie gniazdo żeńskie jack 3,5mm w obudowie, żeby można było w razie potrzeby odłączać osobny kabelek i swobodnie wyjmować radio; gniazdo należy umieścić w prawym górnym rogu tylnej ścianki radia (w innym miejscu może przeszkadzać, radio się nie wsunie w konsolę), do połączenia go z kondensatorami potrzeba dwóch krótkich przewodów, nie zapominamy o masie (trzeba połączyć gniazdo z obudową),

7. po zakończeniu montażu i skręceniu radia podpinamy kabelek jack-jack (jeśli zrobiliśmy gniazdo na tylnej ściance), wkładamy kasetę, podpinamy odtwarzacz i cieszymy się czystym, nie zniekształconym dźwiękiem :D

 

Dlaczego tak?

Wg mnie to najlepsze rozwiązanie, przy zastosowaniu kasety adaptera nie ma żadnych zniekształceń dźwięku.

Wlutowujemy się za procesorem dolby, (nr 1 na zdj.), na jego wyjściu, dzięki czemu radio nie wprowadza zniekształceń typowych dla kaset magnetofonowych.

Konieczność korzystania z kaset (bądź adapterów) podyktowana jest rozbudowaną logiką całego radia - nie można mu po prostu odłączyć silniczka (napędu kaset), oszukać go łatwo, że kaseta jest wewnątrz, jeżeli jej tam faktycznie nie ma. Wszystkim steruje procesor (nr 2 na zdj.). Schematy obu układów są na sieci, jak ktoś chce, może rozkminić jak oszukać nr. 2.

 

Koszty:

1. kondensatory - te które kupiłem kosztowały mnie chyba 4zł/szt,

2. gniazdo jack 3,5mm żeńskie - 1zł/szt,

3. kabelek jack-jack - nie wiem, miałem już taki :mrgreen: ,

4. kaseta adapter - ok 10zł na alledrogo.

 

Wady:

1. na zwykłej kasecie (nie pustej) były zniekształcenia w dźwięku, stąd wymaganie kasety-adaptera, unikamy w ten sposób też włączania auto revers-u, adaptery nie mają taśmy, tylko trybki, które mogą się kręcić w nieskończoność,

2. radio nie chce swobodnie przełączyć się z FM na kasetę (wyświetla "NO TAPE"), trzeba wtedy wyjąć kasetę i włożyć ją z powrotem (w druga stronę działa ok), ale może to być też wina adaptera,

3. tracimy możliwość odtwarzania kaset :sad:

 

Zalety:

1. baaardzo czysty dźwięk :cool:

2. j.w.

3. j.w.

4. wejście AUX - możemy podłączyć wszystko :D

 

Nie odpowiadam za uszkodzenia powstałe w wyniku korzystania z powyższej instrukcji - sam eksperymentując zepsułem jedno radio.

 

Pytania? :P

Edytowane przez maius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kamil - świetna instrukcja :)

 

Czy ty masz schemtaty tego radia? Ja kiedyś myślałem, żeby oszukać i podłączyć aux zamiast zmieniarki, ale nie mogłem schematów znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa :) POLECAM !

To fajnie, zastanawiałem się, czy ktoś w ogóle skorzysta.

Czy ty masz schemtaty tego radia? Ja kiedyś myślałem, żeby oszukać i podłączyć aux zamiast zmieniarki, ale nie mogłem schematów znaleźć.

Piotrek, schematów szukałem i nie znalazłem, dlatego poszukałem na sieci specyfikacji tych układów nr 1 i 2 ze zdjęcia. Ciężko było, ale się dogrzebałem do czegoś przydatnego (gdzieś to powinienem mieć, poszukam i wrzucę jeszcze tutaj). W każdym razie oparłem się na schemacie wejść i wyjść z procesora dolby, a potem tylko multimetr i ogień, sprawdzamy ścieżki i lutujemy. Co do zepsutego radia to w drugim odlutowałem przewody idące z głowicy kasetowej i dostałem "Tape error", przylutowanie niestety nie naprawiło problemu, możliwe, że coś jeszcze uszkodziłem. Dlatego już nic więcej nie zmieniałem, a przydałoby się chociaż ten silniczek odłączyć kiedyś. Aha, jak sobie zrobiłem to wejscie to mi się zmieniarka magicznie sama naprawiła :D

 

W ogóle, wady opisane w pierwszym poście są nieaktualne, też się wsio samo naprawiło, nie ma zniekształceń na zwykłej kasecie i wszystko się przełącza w dwie strony swobodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ok, i u siebie zrobiłem auxa :) Świetnie działa :) Ja zamiast kupować kondensatory użyłem tych wylutowanych ;) a masę do sygnału podpiąłem pod masę układu nr 1 - to jest po lewej stronie dokładnie na środku - takie jakby dwie scieżki razem połączone.

Będę kombinował z oszukaniem nr 2, żeby nie musiało być w środku kasety - jak wsadziłem kasetę bez taśmy to mi ją wypluwało :) Ale generalnie jestem zadowolny bardzo - świetny opis. Te fabryczne radyjko jest miliardy razy lepsze jeśli chodzi o dźwięk niż radia mp3/usb w cenie do 400zł ... Ja ze swoim postaram się jeszcze zawalczyć co by iPoda zintegrować tak by było nim sterowanie z kierownicy ;) zobaczymy czy się uda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, i u siebie zrobiłem auxa :) Świetnie działa :) Ja zamiast kupować kondensatory użyłem tych wylutowanych ;) a masę do sygnału podpiąłem pod masę układu nr 1 - to jest po lewej stronie dokładnie na środku - takie jakby dwie scieżki razem połączone.

Czyli jeśli dobrze rozumiem, kondensatorów nie wylutowywałeś tylko przylutowałeś kanały minijacka do czerwonych kółek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flisak, czerwone kółka to początek nowej ścieżki audio - jak chcesz wykorzystać stare kondensatory, to trzeba odlutować te drugie nóżki, do nich dotutować nowe przewody. Te co w czerwonych kółkach siedzą zostają. Ja zaproponowałem inne, nowe kondestatory bo tam za dużo miejsca nie ma, dla mnie było łatwiej dodać coś na dłuższej nóżce i sobie później dowolnie pomanewrować ułożeniem przewodów. Chociaż jak się przerwie ścieżkę gdzieś miedzy tym układem 1 a żółtym kółkiem i dolutuje do tych kondesatorów to też będzie działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodziło o miejsce do manewrowania, chciałbym to zrobić bez ściągania płytki PCB z korpusu. Kondensatory kupiłem 2,2uF, 100V bo nie mieli pojemności 3,3uF. Mam nadzieję że podejdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej , prościej, szybciej i wygodniej bez kabelków i kondesatorów!? Bez zabawy kupiłem Transmiter FM+pilot(wygoda bo i ktoś może sterować nawet siedząc na tyle), z wejściem na kartę SD(8G ), port USB i AUX za 80pln. Wtykam w zapalniczkę, radio ustawione na wolnej fali! I daje że uszy podskakują, dźwięk czysty i kanały pracują ok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem przeróbkę u siebie, co prawda trochę mnie ona kosztowała bo musiałem kupić torxy, lutownice, cynę itp. oraz nauczyć się lutować ale było warto :) Przez parę miesięcy jeżdziłem z radiem Sony MEX-BT2500 a więc z nienajniższej półki cenowej a mimo to fabryczne radio Nissana gra zauważalnie lepiej. No i deska rozdzielcza już nie jest oszpecona kiedy stare radio wróciło. Co do wyprowadzenia masy, ja przykręciłem pod jedną ze śrubek obudowy. Używam też zwykłej kasety i nie ma zniekształceń dźwięku.

 

I jeszcze jedno pytanie, na co właściwie ma wpływ pojemność wlutowywanych kondensatorów?

 

NEO NFS

Próbowałem i kasetek adapterów, transmiterów i jednak jakość dźwięku jest na prawdę słaba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem przeróbkę u siebie, co prawda trochę mnie ona kosztowała bo musiałem kupić torxy, lutownice, cynę itp. oraz nauczyć się lutować ale było warto :) Przez parę miesięcy jeżdziłem z radiem Sony MEX-BT2500 a więc z nienajniższej półki cenowej a mimo to fabryczne radio Nissana gra zauważalnie lepiej. No i deska rozdzielcza już nie jest oszpecona kiedy stare radio wróciło. Co do wyprowadzenia masy, ja przykręciłem pod jedną ze śrubek obudowy. Używam też zwykłej kasety i nie ma zniekształceń dźwięku.

 

I jeszcze jedno pytanie, na co właściwie ma wpływ pojemność wlutowywanych kondensatorów?

 

NEO NFS

Próbowałem i kasetek adapterów, transmiterów i jednak jakość dźwięku jest na prawdę słaba.

Ja nawet transmiterów czy adapterów nie próbowałem, niby aż tak czułego ucha nie mam ale wyszło mi z prostej kalkulacji, że:

- transmiter ze względu na zasadę działania może dawać zakłócenia i szumy, zresztą opinii na sieci specjalnie dobrych te urządzenia nie mają,

- adapter kasetowy - dźwięk przechodzi przez procesor dolby, który obrabia go jak dla standardowej kasety, co teoretycznie niesie duże zniekształcenia,

- przeróbka ori radia nie jest trudna, a efekt dźwiękowy powinien być najlepszy.

 

Co do kondensatorów - z tego co pamiętam mają być minimum 2,2uF, ale już nie wiem dlaczego akurat tak, mogą być większe, chociaż największy wpływ na jakość dźwięku ma podobno ich typ (polimerowe to średnia półka, ale na dźwięk powinny być wystarczające). Tak mi to tłumaczył mój kumpel, zapalony elektronik i audiofil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam transmitera i nie narzekam na jakość dźwięku, chociaż zdarzają się czasami zakłócenia, najczęściej jak stanę koło radiowozu, czy innego pojazdu, który jest wyposażony w coś więcej niż normalny odbiornik i CB Radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Koledzy pomóżcie :)

 

Chciałbym zamontować takie wejście AUX w radiu Blaupunkt BP9349.

Pytanie czy wnętrzności ma takie same jak wyżej przedstawiony BP9345.

Kolejnym pytanie to, czy jest możliwość podłączenia wejścia Aux zamiast fal długich (AM/LW) ewentualny sposób na rozdzielenie gdyby sygnał był MONOFONICZNY.

Kostka do radia BP9349: link1 link2

 

Ostatnim pytaniem jest to, czy ktoś z okolic Trójmiasta, Tczewa, Malborka itp. podjąłby się takiej przeróbki?

 

Dziękuję Panowie za odpowiedź i pozdrawiam!

 

----

 

Oczywiście sposób przedstawiony przez maiusa w pełni mnie satysfakcjonuje :)

Edytowane przez bodzio3333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodzio3333, nie wiem, czy ktos Ci odpowie na to pytanie, generalnie jak chodzi o audio, to trudno znaleźć dobre info na forum, chyba mało ludzi się tym bawi.

Rozebranie radia to nie jest jakaś wielka filozofia, trzeba tylko mieć odpowiednie śrubokręty. A jakby się okazało, że płytka jest ta sama, to polecam zrobić moim sposobem, ja od pół roku używam i działa bardzo dobrze. Sposób z radiem chyba nie zawsze będzie działał, czytałem gdzieś, że nie we wszystkich radiach da się ten patent zastosować (chyba jest opis na forum dla Almery N16 własnie na falach AM).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Dziękuję za info maius, na pewno wolałbym aby zajęła się tym osobą, która ma o tym zielone pojęcie i trzymała w rękach lutownicę ;)

Mały żarcik ale tak poważnie zastanawiam się jaki to będzie miało wpływ na radio. Dokładnie chodzi mi o immobilizer, który jest podłączony do radia.

Ponadto w sieci jest pełno zapytań odnoście tego modelu "wait" "secure", na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, a może się pojawić po takiej przeróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały żarcik ale tak poważnie zastanawiam się jaki to będzie miało wpływ na radio. Dokładnie chodzi mi o immobilizer, który jest podłączony do radia.

Ponadto w sieci jest pełno zapytań odnoście tego modelu "wait" "secure", na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, a może się pojawić po takiej przeróbce.

Ja wyjmowałem radio co najmniej kilka razy, bo zanim zrobiłem AUX sprawdzałem luty przy gnieździe zmieniarki i nigdy nie musiałem wpisywać kodu, a leżało całą noc w domu ze dwa razy. Natomiast jak próbowałem włączyc radio pochodzące z innego samochodu, to było dokładnie to co piszesz, najpierw WAIT, potem SECURE i nawet wpisanie kodu nie działało. Tutaj raczej immo blokował, ale nie badałem sprawy, bo mi to nie było potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Obok wyjścia AUX chciałbym na stałe umieścić ładowarkę telefonu i wpiąć się w przewód zasilania radia. Jaki może maksymalny prąd popłynąć tym przewodem, taka ładowarka do 1A to nie będzie za dużo? Nie chciałbym ciągnąć dodatkowych przeowdów ze skrzynki bezpieczników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 miesiące temu...

Witam.

 

Zrobiłem sobie zabieg dołożenia AUX tylko nie chciało mi się wylutowywać starych kondensatorów i dolutowałem drugie kondensatory w zaznaczone miejsca a masę dolutowałem do elementu na płytce zaznaczonym nr. 2 bo tam się znalazła masa. I teraz pojawił się problem ponieważ kiedy podłączam kabelek do telefonu i wrzucam kasetkę do radyjka to dźwięk jest bardzo słaby, trzeba bardzo pogłaśniać radio aby coś było słychać i kiedy już słychać to dźwięk jest bardzo zniekształcony. Czy winę za to może ponosić to, że nie wylutowałem starych kondensatorów?? 

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...