Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N-16] olej w skrzyni biegów


pele
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wiem, że w manualu oleju się nie zmienia, ale gdzieś przeczytałem żeby zwrócić uwage na olej w skrzynii.

jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego to źle wiesz. w manualu olej się również zmienia. użyj opcji szukaj a wszystkiego się dowiesz. na forum nawet specyfikacja olej jest podana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukajka pomogła

pytanko jeszcze jedno

po czym poznać, że na wymiane juz czas?

przebieg 113000 km i co ile należy wymieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manualu olej co 30 000km.

Tak, co tankowanie w ogóle.

 

 

Instrukcja zaleca wymianę co 60000km, moim zdaniem nie ma sensu wymiany - nie ma tam wysokiej temperatury etc. Sam wymieniłem raz przez 12 lat, niepotrzebnie.

 

Na skrzyni od góry jest wlew, przez niego możesz zaglądnąć do środka, sprawdzić poziom i ewentualnie wizualnie czy olej nie ściemniał etc

Edytowane przez buladag
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem na instrukcję do Primery i tam jest co 30k.

 

EDIT: 30k dotyczy trudnych warunków eksploatacji. W naszych warunkach co 60k.

Edytowane przez losiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, co tankowanie w ogóle.

 

 

Instrukcja zaleca wymianę co 60000km, moim zdaniem nie ma sensu wymiany - nie ma tam wysokiej temperatury etc. Sam wymieniłem raz przez 12 lat, niepotrzebnie.

 

Na skrzyni od góry jest wlew, przez niego możesz zaglądnąć do środka, sprawdzić poziom i ewentualnie wizualnie czy olej nie ściemniał etc

kolego wątpię czy niepotrzebie.. nissan zaleca co 60kkm. ale sprawdź co mówi producent takiego oleju w specyfikacji technicznej produktu :). możesz nigdy już nie wymieniać. za to nie karają. to w końcu Twoje auto :)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość normalnych producentów w ogóle nie zaleca wymiany, tak samo jak płynu wspomagania, a stosują te same oleje i płyny. Tu brytole poszli pół na pół, widocznie dla ASO wymiana płynu była by zbyt mało dochodowa. :P

Zazwyczaj "przydatnośc do użycia gwarantowana przez producenta" takich płynów to ponad 10lat

Edytowane przez buladag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje auto w ciągu 9 lat jak wyjechało z fabryki oleju w skrzyni zmienianego nie miało i dopóki nie nadarzy sie okazja (puści simering i będzie wyciek), to niczego ruszał nie będę, choć wg instrukcji powinienem już jeździć na 4-tym oleju.

 

Jak narazie, pomimo takiego traktowania, skrzynia mi żadnych problemów nie sprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy szukałem jaki powinien być olej do skrzyni, spotkałem się z różnymi opiniami.

jedni pisali że nie trzeba wymieniać - pisali że ten olej starcza na całe życie skrzyni,

inni pisali że jak najbardziej się wymienia i pisali różne zalety wymiany

ja w swoim autku wymieniłem olej (na liczniku było 110kkm i wątpię żeby ktoś wcześniej tam zaglądał). Moje spostrzeżenia w czasie i po wymianie oleju:
stary olej był dużo ciemniejszy od nowego, wąchałem, dotykałem - nie pachnił jak nowy, wyglądał na 'lekko' zużyty.

jak wsiadłem do autka sprawdzić jak jeździ (na forach zwolennicy wymiany, pisali że biegi się łatwiej przetłaczają i skrzynia lepiej chodzi) - po prawda, biegi lżej wchodziły i jakoś tak płynniej się przełączały. 

 

jak by się mnie ktoś pytał, to zawsze powiem że warto zmienić, tylko żeby miał gdzie i jak to zrobić. ja miałem taką przygodę, że miałem zapieczoną śrubę wlewową do skrzyni - ale przy pomocy spawarki  udało się ją odkręcić (dodam że spawarka nie zaszkodziła ani odrobinę autku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak tam prawi serwisówka, ale w N16 w skrzyni jest ładny dekiel od góry i to prawdopodobnie przez niego powinno się wlewać olej, bo po co się gimnastykować od spodu. Odkręcenie go to jedna śrubka 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w necie tylko sprawdzałem jaka oliwa, reszte na czuja - czyli od spodu wylewka, a z boku w połowie skrzyni wlew (który pełnił funkcje miarki ilości oleju - wylewało się to znaczy że poziom jest ok  )

przy okazji wymiany oleju w ali, zmienialiśmy jeszcze olej w fabi i fokusie - w każdym było tak samo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skad sie bierze taki poglad, ze olej w skrzyni biegow jest wieczny. Wedlug mnie zuzywa sie on tak jak kazdy inny. Wiadomo jego obciazenia sa mniejsze ale mimo wszystko nic nie jest wieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem skąd to się bierze,

może z niechęci wymiany samemu tego oleju lub zleceniu wymiany komuś kto to umie zrobić,
ja jak tylko autko kupiłem, poszperałem i wymieniłem :)
niech mu służy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skad sie bierze taki poglad, ze olej w skrzyni biegow jest wieczny. Wedlug mnie zuzywa sie on tak jak kazdy inny. Wiadomo jego obciazenia sa mniejsze ale mimo wszystko nic nie jest wieczne.

Stąd, że większość normalnych producentów nie zaleca wymiany wcześniej niż 10lat bo nie ma takiej potrzeby.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Po pozytywnych doświadczeniach z olejem silnikowym Valvoline Maxlife chciałbym wymienić olej w skrzyni na produkt tego samego producenta, już wiem, że odpowiednikiem NISSAN XZ jest olej 75W80 GL-4 syntetyk, dopuszczony jest 75W90. Który olej Valvoline  najlepiej się spisuje: Maxlife MTF GL- 4 75W80 (zaleca go wyszukiwarka Valvoline, ale mam wątpliwości, czy to aby na pewno pełny syntetyk), Maxlife MTF GL-4 75W90 (problem jw.), czy Valvoline SynPower TDL GL4/GL5 75W90 (na pewno pełny syntetyk ale wyraźnie droższy)? Z góry dzięki za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwarka korporacyjna zawsze będzie proponowała droższe produkty a i niekoniecznie właściwe. Jaka skrzynia, jaki przebieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tutaj wykazuje się litością i proponuje najtańszy olej z trzech wymienionych :) Almerka to 1.5 benzyna, rocznik 2005, przebieg 267 kkm (autentyczny), co do typu skrzyni to jak dobrze pamiętam RS5F30A, nie ma problemów z pracą, czasem jest niewielki z wrzucaniem jedynki lub wstecznego, ale było tak od początku tego auta u mnie. Mam ją od VII 2010 od przebiegu 192 kkm, sam nie wymieniałem oleju. W świetle posiadanej (raczej wiarygodnej) informacji zrobiono to przy przebiegu 178 kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...