Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

manual tunningu głośników wysokotonowych t30


karibox1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam tak jak pisałem w poprzednim manualu zabrałem się za poprawę wysokich i średnich tonów. W ruch poszły wysokie panasoniki znajdujące się w podszybiu, których miejsca i stelaże posłużą za miejsce montażu nowego zespołu głośnikowego (głośnik+zwrotnica 1 rzędu - kondensatora, który poprzez magazynowanie prądu tłumi różne częstotliwości -wysokie albo niskie, montujemy go na plusie głośnika szeregowo wszystko jedno z jaką polaryzacją czyli jak się "udo" - na zdjęciu jest głośnik, który ma dodatkowy biegun plusa wyprowadzony na obudowę głośnika by ułatwić montaż kondensatora). Długo szukałem zamienników (musiały być membranowe i duże) aż znalazłem w tanich kolumienkach o nazwie Arowana (chińskie z 1997 roku). Po otwarciu ich a właściwie rozbiciu oczom moim ukazał się piękny średniowysokotonowy głośniczek no name z dużym magnesem i 5cm membraną z papieru impregnowanego. No i tu był mały zonk bo miałem tylko jedną taką kolumnę. Ale od czego jest allegro. Ale tu się okazało, że po rozpakowaniu przesyłki i rozbiciu kolejnej kolumny były tam tylko głośniki basowe a wysokie były tylko atrapami. Na szczęście kupiłem jeszcze jeden komplet (6,5 + paczka - licyt) i tam już był. Chińczyk mądra bestia. Niestety żeby zamontować trzeba wywiercić w stelażach oryginalnych panasoników małym wiertełkiem otwory wcześniej zaznaczając pisakiem lub małym śrubrokrętem wygodne miejsca. Trzeba mieć też wkręty i podkładki bo oczka akurat moich głośników są dość duże i przez nie małe wkręty przelecą (dobrze by były to podkładki resorujące takie z z ząbkami albo przecięte. Trzeba też podoginać troszkę ranty blachy stelaży nissanowskich w świetle pola powierzchni montowanego w nim głośnika by nie stykały się bezpośrednio z membraną. Widać je (te podłużne dwa) na drugim zdjęciu. Dodałem też kondensator 3,3 mikro Farada, który gwarantuje przenoszenie zarówno tonów nazwijmy je roboczo średnimi powyżej 1 khz (wtedy gdy trzeszczy i bolą aż uszy) oraz wysokich (syczenie). Do tego kondensatora musi być jednak duży i mocny głośnik bo inaczej się spali przy wzmacniaczu (przy radiu nie). Takie tam małe hertze czy infinity to się chowają (pełno ich na allegro i trzeba znacznie podbijać korektor by się, że tak powiem zaspokoić muzycznie - są po prostu za małe - 1 cal, jak się da źle dobrany kondek to się zjarają jak kiełbaska na grillu). Ja dałem kondensator polski miflex, który jest uważany za poprawny (montuje się go w zwrotnicach kolumn Tonsil). Trzeba sobie tylko oznaczyć gdzie przylutujemy kondensator bo ten jest akurat jebitny i może przeszkadzać przy wkładaniu zespołu głośnikowego. Wszystko jest na zdjęciach.  Dźwięk pochodzący z takiego zestawu to inna liga. Następnym etapem będzie montaż ultrawysokich głośników typu magnat, hertz  lub morel w obudowach lusterek. Może bowiem teraz brakować utrawysokich tonów a raczej mogą być trudno uchwytne ze względu na dominację nowych średniowysokotonowych.

 

 

*tony średnie są różnie rozumiane przez słuchaczy (ich zakres jest dość duży - od wysokiego basu do niskiego wysokiego, że tak powiem). Ja rozumiem to jako tony od piszczenia do syczenia i sapania. Nie potrzebuje w średnim zakresie niższych tonów bo te realizują głośniki fabryczne ze zwrotnicami cantona (w poprzednim manualu). Mój bas pochodzi z kolei z subwoofera Magnata 25cm. Polecam zakup w ogóle całego zespołu trójdrożnego ze zwrotnicami z allegro. Był taki kiedyś marki Canton za 250 ale zszedł był. Generalnie większość nowych jest dwudrożna i odseparowana co i tak jest niezłe w porównaniu do głośników współosiowych.

post-58920-0-19455700-1380044640_thumb.jpg

post-58920-0-20098500-1380044672_thumb.jpg

post-58920-0-45556100-1380044696_thumb.jpg

post-58920-0-98754100-1380044721_thumb.jpg

post-58920-0-43713200-1380044752_thumb.jpg

post-58920-0-45786700-1380044775_thumb.jpg

post-58920-0-65117700-1380045170_thumb.jpg

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

zrobiłeś modyfikację polegającą na dodaniu do systemu głośnika średniotonowego. Nie jest to modyfikacja tonów wysokich ;) jak sam na końcu dodałeś: 

 

 Następnym etapem będzie montaż ultrawysokich głośników typu magnat, hertz  lub morel w obudowach lusterek.

 

Z mojego doświadczenia wynika iż zestawy 3way są raczej trudne do zestrojenia (pod względem dźwiękowym) i  jeśli już ktoś na takowy się decyduje, to jest to raczej zestaw z górnej półki ( np. focal z serii utopia). W niskim budżecie (w jakim ja się poruszam) zdecydowanie wolę 2way. 

 

Ja za to dziś podłączyłem i uruchomiłem swoje radyjko (pionierek) - niestety brakło mi czasu na poskładanie deski. Jutro z rana zabieram się najpierw za mechanikę i jak mi starczy zapału i czasu wieczorem powinienem poskładać do kupy deskę ( z wyprowadzeniem kabelków pod wzmacniacze).

Jeśli nie obawiasz się konfrontacji - to z chęcią Cię odwiedzę jak będę wracał na północ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey Bartez

Są to głośniki średniowysokotonowe. Tu nie wiadomo co każdy ma na myśli mówiąc średnie tony. Ja myślę i mówie raczej o tych wyższych. Stąd może różnica w przyjęciu manuala. Głośniki zapewniam są wystarczająco dobre. Ich moc jest w tym układzie niepojęta. Żadne małe głośniki im nie poradzą w natężeniu dźwięku. Piszesz o Focalach, które ulubiłeś ale to nie jest moja półka. Ja musze raczej się trochę schylić. Poza tym już siedzę nad magnatami w lusterkach, gdyż ostatnie Hertze spaliłem wzmacniaczem. Ale nie wniosą one wiele do systemu. Wiem, że chińskie głośniczki nie zrobią furory ale uwierz mi wstępnie na słowo, że to nie są pierwsze lepsze głośniki i tylko z tych kolumienek można wykrzesać ogień. W żadnych innych kolumienkach takich głośniczków po prostu nie ma. A 4 ohmowych kolumnowych nie dam bo nie wytrzymają zimna. W handlu ciężko znaleźć takie bo jak są to strasznie drogie (mają np. takie firmy visaton) albo 8 ohmowe. 

 

Konfrontacji szukam na codzień a nie się jej obawiam :icecream:

 

Czy będzie Ukrainka?

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartez zmodyfikowałem trochę opis, który rozjaśni moje podejście do tematu. Choć wciąż nie uwzględnia on wysokiej półki. Na zdjęciu widać zestaw trójdrożny MBQuart ale jest za duży do fabrycznych miejsc a drzwi nie będę na razie dziurawił. Jest też na zdjęciu zestaw typu Focal (jak by chciał Bartez), który montuje się fabrycznie w BMW ale cena 2000 nieco studzi zapał chyba każdego. Poza tym często daje się duży bas (17-20cm) do zestawu dwudrożnego i wielki mi 3way. To ja mam tak 4way. Moim zdaniem efektywności i jakości warto szukać wśród średniowysokotonowego pasma.

post-58920-0-84139200-1380099463_thumb.jpeg

post-58920-0-39203900-1380099470_thumb.jpeg

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

zdech mi jeden głośnik w drzwiach...

 

właśnie przyszła zmiana...  :dribble:

post-58419-0-23364000-1506003917_thumb.jpg

 

Kari - nie będę złośliwy ale wiesz... jak by Ci ślinka pociekła, to w razie czego jestem przygotowany 

post-58419-0-43301400-1506003989_thumb.jpg

 

:)  :)  :)  :)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz Velocity, także sorrry :icecream:

Ile ten Fokuś?


https://www.hifitest.de/test/vergleichstest/fazit_12619

 

Foxik wygrał ten test. Pokonał nawet GroundZero i JL Audio

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skuteczność sztucznie zawyżona, basu się nie spodziewaj subowego (tylko 5 cm głęboki), no ale to Focal, samo to starczy

No i tweeter na elektrolicie....trzeba to zmienić szybko...wygłuszasz drzwiczki?

 

To nie mój poziom cenowy. Widzę, że się Koledze polepszyło...

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za godzinkę będę się zabierał za montaż.

Basu nie oczekuję - do basu mam wooferek - te głośniki mają dać ładną średnicę i średnie niskie. Drzwi - mam wygłuszone od kilku lat - ciężko coś jeszcze poprawić. 

Tweetery i zwrotnice zostają moje stare (też focaloskie). 

Sam jestem ciekaw efektu... 

 

Widzę, że się Koledze polepszyło...

to było gorzej?  :)  :)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po montażu...

śliczna średnica i kompletny brak niskich tonów

 

W tej chwili zostawiłem swój jeden i jeden wstawiłem nowy... te głośniki myślę że sprawdzą się w tylnych drzwiach. Moja awaria polega na tym, że zawiesiła się cewka i nie mogę jej ruszyć. Oddam go gdzieś do naprawy - może się uda. Jak nie to będę czekał na używki ale rozmiaru 200-210 od serii iss w górę. Może trafię polyglassa albo k2... nie wspominam o utopii. Jak to mówią - cierpliwy to i kamień ugotuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awaria panasonica czy focala? Nowego? tego co kupiłeś czy starego?

Jeśli to focal to spróbuj nacisnąć mocno w dół z góry. Powinien ruszyć ale i tak musisz je przyciąć na basie bo awaria się powtórzy. Standard w wysoko wychyłowych membranach. Mam taki problem w vifie 18 cm w kolumnie utopia. Dałem kondensator 10uf na plusie i wytrzymuje (kosztem basu) ale ten idzie i tak dodatkowo z 30 cm głośnika.

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awaria panasonica czy focala? Nowego? tego co kupiłeś czy starego?

ja nie mam panasonica...

 

awarie mam  starego swojego głośnika - cewka się zablokowała i stoi w miejscu. boję się docisnąć aby nie uszkodzić - lepiej dam do serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...