Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

QQ[J11] Nawigacja - wszystko na ten temat / aktualizacje itp.


Gość lzacharski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ja wgralem plik csv (z tego watku: http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/99897-poi-fotoradary-polska-i-europa-2015/)

i dziala. Chociaz nie wszystkie fotoradary sa umieszczone, a czasami jest ich wiecej niz w zeczywistosci, ale wczoraj jadac Torun-Wegorzewo-Torun samochod ostrzegal mnie o fotoradarach.

Edytowane przez gregson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest baza danych w samym Nissan Connect - taka fabryczna. A miałeś wcześniej włączone ostrzeganie o fotoradarach?

Dzisiaj będę to rozgryzał.

Bo na pewno te bazy nie działają w takim formacie. 

Teraz zrobię dwa testy:

- usunę w  ogóle POI użytkownika i zbadam czy ostrzeże mnie tam gdzie zawsze

- wgram POI tylko z jednym wierzszem na nojej uliczce,

Edytowane przez Karminadel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to juz nie wiem bo przy wgrywaniu zapytal czy ma nadpisac stara- uznalem to za standartowe pytanie i nie pomyslalem, ze wczesniej jakas baza juz byla wgrana....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z instrukcją i komunikatem wyświetlanym na ekranie NCII - usuwane są tylko "nasze" POI. Fabryczne zostaje ciągle w pamięci. Komunikat na wyświetlaczu pyta czy usunąć TWOJE punkty.

Po usunięciu swoich punktów POI i jazdy trasą tą co zwykle ostrzegł mnie o miejscu z fotoradarem. A więc to jest fotoradar, który normalnie jest fabrycznie w NCII.

A ja naiwny myślałem, że go sobie wczytałem.

A było tak: po kupnie Qashqaia i po nacieszeniu się nim - zacząłem szukać w necie o ostrzeganiu o fotoradarach. Znalazłem info, że po pierwsze trzeba włączyć ostrzeganie w menu navi oraz ściągnąć bazę fotoradarów. Tak więc zrobiłem. W jednym czasie. Po tej operacji zaczął mnie ostarzegać, ale właśnie dlatego, że w ogóle włączyłem tą opcję - a nie dlatego, że wgrałem POI z fotoradarami.

Więc gregson - czy wcześniej włączyłeś funkcję ostrzegania i Cię nie ostrzegał, a po wgraniu bazy POI nagle zaczął - czy też to zrobiłeś to za jednym razem i tak jak ja:  ZAŁOŻYŁEŚ, że działa wczytana baza z POI.

Zgodnie z instrukcją do Nissan Connect  w trzeciej kolumnie pliku .csv można wpisać dowolny tekst: informację o ostrzeżeniu. Powinien się ten tekst wg mojego domysłu przynajmniej wyświetlić w tym kwadratowym komunikacie odliczającym dystans do fotoradaru, ale stąd:

http://forum.qashqaiclub.co.uk/how-to-create-your-own-pois_topic4348.html

 

nie wiem czy dobrze zrozumiałem - wychodzi na to, że ten tekst powinien wymawiać syntezator mowy??

"I have got a warning that says “Warning The Wife is Watching” which pops up as I get near home, it gets a few laughs and another one “Drunks in the Road” as I get near my favourite pub."

 

 

Teraz mam dopiero czas by poekperymentować z tymi POI. Idę z laptopem do auta i będę tworzył różne pliku .csv

Gdzieś musi być jakiś haczyk

Edytowane przez Karminadel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dla mnie taka jazda,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec - robiłem wszystko co możliwe i... nic. Nie ostrzegało przed wprowadzonymi przeze mnie punktami w folderze /myPOIs/myPOIwarnings.

Wrzucenie tego samego pliku do katalogu /myPOIs spowodowało pojawienie się nowej grupy POI o nazwie jak nazwa tego pliku, a w tak nowej powstałej grupie były moje dwa punkty - dokładnie tam gdzie je ustawiłem.

Tak więc:

- współrzędne punktu podałem prawidłowo

- plik CSV stworzyłem prawidłowo

ale nie wzruszyło to NCII by ostrzegać przed radarami.

Moje pierwsze wątpliwości, że coś nie działa było w sytuacji gdy jeżdżąc znaną mi trasą jest punkt, gdzie często stoi patrol z suszarką lub ustawiają przenośny fotoradar. Zawsze tam jadąc przez głowę przebiegała mi jedna myśl: "czemu nawigacja NCII mnie nie ostrzega w tak oczywistym miejscu?Hmmmm może twórcy baz danych go nie znają". Chciałem nawet wysłać mail, ale przed wysyłką sprawdziłem ściągniętą listę fotoradarów i ten punkt tam był. Wtedy pomyślałem, że coś nie działa i trzeba to przy okazji sprawdzić. Ale do dzisiaj nie było czasu.

Jakby ktoś miał ochotę niech sam też sprawdzi u siebie.

Współrzędne można pobrać stąd:

http://vbest.com.pl/gps

plik csv można zrobić w notatniku wg schematu:

50.01405,21.9991,TEKST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznaje sie, ze nie wlaczalem wczesniej w Setupie info o fotoradarach bo nie mialem swiadomosci, ze mam je juz wgrane. Dopiero po wgraniu pliku csv odhaczylem odpowiednia opxje aby mnie o tym informowal.

@szosti- wlaczyles w setupie aby cie informowal wizualnie i glosowo? (To ta trzecia opcja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregson - to usuń wgrane pliki POI - setup-nawigacja-ostrzeganie o POI-usuń poi

I sprawdź czy jest jakaś różnica - czy nagle przestał o jakiś radarach informować.

Albo wejdź MENU-chyba druga strona-moje POI tam pojawi się katalog myPOIwarnings wejdź do tego katalogu... i zapewne będziesz miał tylko te fabryczne nazwane Alerts0913 czy jakoś tak.

Mocno się zdziwię jak będziesz miał tam też drugi katalog.

Jak wejdziesz do tego Alerts0913 to system chwilę pomięli i wyskoczy lista Speedcamera ustawione wg odległości od Twojej aktualnej pozycji: od najbliższych. Zobacz czy na tej liście masz jakieś inne fotoradary niż te fabryczne zatytułowane Speedcamera @50 kph - charakterystyczne kph. Czy jednak będziesz miał tam jakieś polskie lub inne opisy.

 

@szosti - uważam po moim mini dochodzeniu, że wgrane bazy z fotoradarami nie działają. A ta wgrana fabrycznie w nissanie jest bardzo bardzo skromna.

Edytowane przez Karminadel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra..wymiekam. Przegrzebałem pół neta i nigdzie nie mogę ni hu hu znaleźć instrukcji jak sobie zaplanować trasę na smartfonie/tablecie z androidem a potem zsynchronizować/przesłać to do navi w qq . Ma ktoś jakąś krótką instrukcję podrzucić/sklecić ? 

Z góry dzięks !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z androida nie słyszałem. Jedyne co wiem, to to że można znaleźć punkt docelowy w gogle maps i go przesłać do samochodu. Plus ewentualnie jakieś punkty pośrednie (znaczy do samochodu wysyłasz każdy punkt osobno, ale potem w samochodzie jak przeglądasz punkty pobrane możesz każdy z nich ustawić jako pośredni). Oczywiście aby pobrać taki punkt po przyjściu do samochodu należy połączyć się z telefonem (z androidem) i potem pobrać punkty.

Naciskasz dany punkt i po lewej masz wyślij do samochodu.

Edytowane przez Karminadel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos naszej nawigacji, wlasnie wrocilem z dwutygodniowego urlopu. Pojezdzilem po poludniowej i zachodniej Szwecji i przy okazji przetestowalem mapy. Nie wiem jak w Pl ale tutaj drogi jakie ta nawigacja dobiera czesto jezyly mi wlosy na glowie, raz wyladowalem przed szlabanem w lesie blokujacym wjazd na poligon, ze o drogach gruntowych nie wspomne. Wszystko lepiej planowac w domu z Google, inaszej mozna wjechac na mine albo inny niewybuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba ją trochę po testować. Ja często z nią jeżdżę nawet po znanych drogach by wiedzieć co się po niej spodziewać ;-)

Ale nigdy mnie nie zawiodła - ale też za dużo po obcych terenach nie jeździłem.

Czy ktoś znalazłby chwilę czasu i spróbował wczytać jeden fotoradarach o współrzędnych swojej okolicy i sprawdził czy go ostrzeże - czy jednak te wczytywanie fotoradarów to pic na wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos naszej nawigacji, wlasnie wrocilem z dwutygodniowego urlopu. Pojezdzilem po poludniowej i zachodniej Szwecji i przy okazji przetestowalem mapy. Nie wiem jak w Pl ale tutaj drogi jakie ta nawigacja dobiera czesto jezyly mi wlosy na glowie, raz wyladowalem przed szlabanem w lesie blokujacym wjazd na poligon, ze o drogach gruntowych nie wspomne. Wszystko lepiej planowac w domu z Google, inaszej mozna wjechac na mine albo inny niewybuch.

Może w ustawieniach masz opcję "ekstremalne przeżycia" włączyłeś przez roztargnienie i takowe Ci fundowała. ...??? Żarty żartami, zapewne miałeś w ustawieniach zakliknięte "najkrótsza trasa"  w takim przypadku tak właśnie kierują, chociaż przez poligon nie powinna prowadzić bo te rejony powinny na mapach być białymi plamami bez możliwości przejazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w ustawieniach masz opcję "ekstremalne przeżycia" włączyłeś przez roztargnienie i takowe Ci fundowała. ...??? Żarty żartami, zapewne miałeś w ustawieniach zakliknięte "najkrótsza trasa"  w takim przypadku tak właśnie kierują, chociaż przez poligon nie powinna prowadzić bo te rejony powinny na mapach być białymi plamami bez możliwości przejazdu.

 

A poszedlem do garazu sprawdzic jak mam w ustawieniach nawigacji i caly czas bylo ustawione na najszybsze polaczenia. Moze to wylaczeie drog gruntowych i sezonowych cos pomoze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najszybsze czyli, jeśli nie miałeś wyłączonych gruntowych, najkrótszą. Ale mimo wszystko czasami pomimo ustawień trzeba mieć się na baczności i nie wyłączać myślenia, szczególnie logicznego, bo tłumaczenie że nawigacja tak poprowadziła na nic się nie zda jak wjedziesz do jeziora czy na środku poligonu, może jeszcze pod ostrzałem, zaczniesz zastanawiać się gdzie jesteś, Ja sobie kiedyś, nie bacząc na machających czerwonymi chorągiewkami żołnierzy na drodze  jadąc służbowo do zdarzenia,  skróciłem drogę przez poligon i powiem szczerze że skóra mi ścierpła jak nad naszymi głowami przelatywały ze świstem pociski artyleryjskie 152mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero przygoda! Ja na poligon nie wjechalem bo droga zablokowana byla szlabanem i odpowiednim ostrzezeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej G

Współrzędne można pobrać stąd:

http://vbest.com.pl/gps

plik csv można zrobić w notatniku wg schematu:

50.01405,21.9991,TEKST

Tutaj masz prawidłowy format wpisu.

16.95524,52.31772,"ID: 11111|SpeedCam: 40|s..."

  Nie wystarczy wpisać byle jakiego tekstu - musi być w stosownym miejscu prawidłowa nazwa kategorii. No i zwróć uwagę na ilość cyferek we współrzędnych po kropce - ma być 5, nawet gdy zero jest na końcu.

Edytowane przez Andrzej G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do NC2 jest na przykładzie jak tworzyć plik z radarmi i w przykładzie dla długości geograficznej jest 5 cyfr, a dla szerokość 6 cyfr po przecinku.

Ale to akurat nie ma znaczenia. Bo próbowałem kombinacje z 4,5 i 6 znakami po przecinku. Próbowałem też w długości 5, a w szerokości 6 i na odwrót.

Radary zapisuje się w pliku CSV, w formacie którego tekst dajemy w cudzysłowie tylko jeżeli występuje w nim spacja. Bo choć wg nazwy CSV kolumny winny być rozdzielone przecinkami, format dopuszcza też spacje.

Ale to i tak nie to - bo próbowałem i z cudzysłowem i bez. I jeden wyraz i kilka.

Zresztą jakbyś poczytał - to pisałem, że zrobiony przeze mnie plik CSV wrzucony do /myPOIs działał, tzn. pojawiła się nowa kategoria POI, mogłem je wybrać, prawidłowo ustawione na mapie, wraz z tekstem z trzeciej kolumny i z czwartej (bo w czwartej można (ale nie trzeba) dać opis uzupełniający.

Ponawiam nadal prośbę by samemu zrobić plik CSV z jednym radarem i zobaczyć czy działa ostrzeżenie.

Zacznij od tego praktycznego testu. Bo spędziłem z półtorej godziny z laptopem w aucie, robiłem różne kombinacje i... nic.

I jeszcze raz: plik był dobrze zrobiony bo w /myPOIs działał,

a /myPOIs/myPOIwarnings był po włożeniu pendrive zaraz z automatu wykrywany (że nowe POI z ostrzeżeniami) i pytanie o ich wczytanie. Po potwierdzeniu wczytywanie trochę trwało, ale ostrzeżenia jak nie było tak nie było.

Jeżeli komuś zadziała baza z jego radarem to się mocno zdziwię.

Teorię każdy z nas zna - ja proszę o testy praktyczne.

Edytowane przez Karminadel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komuś zadziała baza z jego radarem to się mocno zdziwię.
Teorię każdy z nas zna - ja proszę o testy praktyczne.

 

Przecież napisałem wyraźnie, że dodałem własny punkt, precyzyjnie podałem format jego wpisu i po wczytaniu pliku do NC2 widzę punkt na mapie i działa ostrzeganie dla tego punktu.

Natomiast co do twojego wpisu, który pozwolę sobie zacytować

 

Nie rób ze mnie idioty - bo to nie ten poziom forum. Wyraźnie napisałem, że pliki w /myPOIs dodawały POI, a /myPOIs/myPOIwarnings - zero efektu. Więc nie w pliku tkwi problem.

Nie porównuj swojego poziomu do poziomu forum, bo to 2 oddzielne poziomy i jeden z drugim nie ma nic wspólnego. Takie teksty zostaw sobie do osiedlowej piaskownicy. Prosiłeś o test, więc go zrobiłem i podałem efekt. Natomiast jeżeli uważasz, że skoro Tobie coś nie działa, to innym też nie ma prawa działać, to coś jednak musi być w tym Twoim tekście.

... a wystarczyło sprawdzić podany przeze mnie wzór wpisu.

Z mojej strony koniec dyskusji w tym temacie. Testuj sobie i odkrywaj Amerykę na nowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przekomarzać się chopoki, bo uznam, że Wam gorąc na czaszki szkodzi. :D

Żeby rozładować atmosferę zmienię może nieco temat.

Przez ostatni miesiąc testowałem intensywnie fabryczną nawigację i mogę napisać, że przy odrobinie własnego rozsądku można z nią żyć.

Nawet na długiej trasie na południe Europy prowadziła sensownie.

A gdy przy planowaniu trasy wprowadzi się do pamięci navi kilka punktów pośrednich, to jedzie jak po sznurku. :spoko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem zadowolony z nawigacji w NCII. Oczywiście miałem kilka dziwnych wskazań ale ogólnie bardzo wygodne użytkowanie bo i wpisac łatwo(wysyłanie do auta działa z zacisza domowego komputera)  i ekran spory a do tego ładnie wyświetla na komputerku przy licznikach najbliższe manewry. Jeśli chodzi o mnie jest całkowicie wystarczająca i bardzo podręczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...