Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Niesprawna klimatyzacja


szostip
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taki problem z klimatyzacją po włączeniu jej z kratek wydobywa się taki dziwny dźwięk jak by  gwizd, syczenie.

No i do tego w zasadzie nie chłodzi.

Co może być przyczyną? czy trzeba było by ją nabić czynnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało czynnika w układzie. Takie syczenie, to typowy objaw przy zbyt małej jego ilości. Musisz odwiedzić "klimatyzatora" i mieć nadzieję, że to był naturalny ubytek (co skończy się tylko uzupełnieniem czynnika), a nie jakaś większa nieszczelność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy uzupełnianiu czynnika,jak by była nieszczelność to ją wyłapią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałe. Tylko o ile uzupełnienie czynnika będzie kosztować ze 150 zeta, to naprawa nieszczelności może szarpnąć po kieszeni. Wystarczy dziurka w skraplaczu klimatyzacji (co w praktyce wiąże się zwykle z wymianą całego skraplacza) plus ponowne napełnienie układu i cena może niekorzystnie zaskoczyć (nawet poza ASO).

Ale u autora wątku jestem raczej dobrej myśli, bo gdyby miał nieszczelny układ, to po włączeniu klimatyzacji nawet by nie zasyczało. A z tego co zrozumiałem, to coś tam ledwo działa i syczy. Czyli książkowy przykład małej ilości czynnika. Te resztki czynnika, które krążą w układzie, próbują się rozprężyć (zwykle syczenie dobiega z okolic schowka, bo w tamtych okolicach siedzi zawór rozprężny klimy) i coś tam jeszcze syczą, a nawet ostatkiem sił dają jakiś tam chłodek, ale to naprawdę ostatni gwizdek by klimę "nabić". Niestety klimatyzacje w samochodach nie mają takiej szczelności jak przykładowo w lodówkach, gdzie wszystkie rurki są metalowe i w związku z tym gwarantują dużą szczelność. Motoryzacja wymusza stosowanie połączeń elastycznych (metalowo-gumowych), przez które ubytek czynnika jest nieunikniony. Mądre głowy mówią, że nawet do kilkunastu procent rocznie. W praktyce średnio po kilku latach uzupełnienie czynnika jest niezbędne (oczywiście spece od klim chcieliby żebyśmy przyjeżdżali do nich co roku).

Podejrzewam, że klima Szostipa też kilka lat nie widziała przeglądu, ale wystarczy uzupełnić czynnik i będzie OK.

Edytowane przez colins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logiczny tok rozumowania...i to po browarach! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy takim upale nie sposób się napić. Też mam niedobór czynnika chłodzącego. Idę do lodówki. :dribble:

Wypiję i pociągnę z zaworu rozprężnego. :D

Edytowane przez colins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Ci dobije gaz z olejem i doda środek co świeci w ultrafiolecie to na przyszłość zobaczysz gdzie ewentualnie ucieka czynnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz z olejem to jest standard! Jeszcze się nie spotkałem,że nabijali bez oleju!Przynajmniej u mnie,jak nie mieli oleju to zapraszali na drugi dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o ten środek fluorescencyjny , a czynnik (gaz z olejem) rozumie się samo przez się :P

Edytowane przez Fergul11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam,  posiadam nissana qashqaia z 2015 roku i niestety po kontroli klimatyzacji okazalo sie ze zbiornik jest pusty i trzeba doladowac gaz, szczelnosc jest podobno ok wiec czy jest to mozliwe ze gaz w przeciagu roku wyparowal ze zbiornika? dodam ze mam juz ten nowy rodzaj gazu ktory mozna doladowac tylko w serwisach ASO. z gory dzieki za jaka kolwiek podpowiedz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj kolega ma maxime 2001 rok , klima dziala dobrze, nigdy nie uzupelnial czynnika od nowosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,  posiadam nissana qashqaia z 2015 roku i niestety po kontroli klimatyzacji okazalo sie ze zbiornik jest pusty i trzeba doladowac gaz, szczelnosc jest podobno ok wiec czy jest to mozliwe ze gaz w przeciagu roku wyparowal ze zbiornika? dodam ze mam juz ten nowy rodzaj gazu ktory mozna doladowac tylko w serwisach ASO. z gory dzieki za jaka kolwiek podpowiedz 

Kostuch,poszukaj w necie.Są firmy które zamieniają czynnik z tego syfu nowego na ten wcześniejszy -tańszy.

Mam namiary na firmę z Ciechanowa co to robi,fakt daleko,ale może da Ci jakiś obraz problemu i pomoże coś znaleźć gdybyś chciał.

http://www.klimatyzacja-ciechanow.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,  posiadam nissana qashqaia z 2015 roku i niestety .... mam juz ten nowy rodzaj gazu ktory mozna doladowac tylko w serwisach ASO. 

Te "dobre" warsztaty napełniania klimy też dysponują nowym czynnikiem .

Jeśli wyeliminowałeś z podejrzeń nieszczelność układu to wystarczy dopuścić czynnik do instalacji , niestety serwis/pomiar czynnika i doładowanie go powinno sie wykonywać + - co dwa lata wg zaleceń .

Jak wspominali koledzy powyzej w postach układ nie jest w 100% wykonany na "sztywno" tylko ma gumowe przejściówki i własnie tymi miejscami ucieka czynnik .

Mozliwe że od nowości fabrycznie miałeś minimalną ilość chłodziwa , aby tylko czujnik nie wyłączał sprężarki , gdy cisnienie spadło poniżej określonej wartości czujnik zablokował sprężarkę i klima nie włącza się .

w J10 (stary czynnik) w układzie pracuje max 540 g czynnika natomiast jeśli jego ilośc spadnie poniżej 490 g sprężarka nie włączy się .

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

W mojej kaszance jest podobnie jak jadę to klima daje radę, jak zatrzymam się na światłach i silnik zwalnia do wolnych obrotów to sprężarka wyłącza się i robi się ciepło a najgorzej jest  w deszczowy dzień, wtedy momentalnie zaparowują szyby i sprężarka załącza się na chwile i wyłącza tak w kółko. Dodam jeszcze, że po włączeniu klimatyzacji nie załącza się wiatrak na chłodnicy a podobno powinien. Czynnik chłodzący uzupełniony. 

Edytowane przez argasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej kaszance jest podobnie jak jadę to klima daje radę, jak zatrzymam się na światłach i silnik zwalnia do wolnych obrotów to sprężarka wyłącza się i robi się ciepło a najgorzej jest  w deszczowy dzień, wtedy momentalnie zaparowują szyby i sprężarka załącza się na chwile i wyłącza tak w kółko. Dodam jeszcze, że po włączeniu klimatyzacji nie załącza się wiatrak na chłodnicy a podobno powinien. Czynnik chłodzący uzupełniony. 

Prawidłowe działanie powinno być takie:

Gdy włącza się sprężarka klimy silnik samochodu powinien zwiększyć swoje obroty i nie powinno być żadnej zmiany w chłodzeniu. Za to odpowiada czujnik klimy. Może trzeba go ponownie skalibrować? Tak u mnie jest. Co do zaparowanych szyb to tylko wtedy gdy sam wchodzę mokry, po deszczu, do samochodu. Ustawiam na HI i po sprawie.

 

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/97433-j11-nowe-qq-12-acenta-2014-klima-grzeje-serwis-m%C3%B3wi-%C5%BCe-jest-ok/?do=findComment&comment=1012654

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowe działanie powinno być takie:

Gdy włącza się sprężarka klimy silnik samochodu powinien zwiększyć swoje obroty i nie powinno być żadnej zmiany w chłodzeniu. Za to odpowiada czujnik klimy. Może trzeba go ponownie skalibrować? Tak u mnie jest. Co do zaparowanych szyb to tylko wtedy gdy sam wchodzę mokry, po deszczu, do samochodu. Ustawiam na HI i po sprawie.

 

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/97433-j11-nowe-qq-12-acenta-2014-klima-grzeje-serwis-m%C3%B3wi-%C5%BCe-jest-ok/?do=findComment&comment=1012654

Sprawdziłem. Niewiele to dało. Dalej załącza się i po chwili wyłącza. A i jeszcze jedno, w podanej instrukcji kalibracji jest napisane "obracać lewą gałką temperatury w prawo zmieniamy poszczególne fazy, aż pojawi się na wyświetlaczu "61" u mnie pojawia się 51 i dopiero po przekręceniu środkowej gałki, z wiatrakiem, pokazuje na prawym wyświetlaczu "61".

W MOIM PRZYPADKU PROBLEM ROZWIĄZANY

 Tak jak pisałem powyżej jeżeli samochód stoi, nie jedzie, po włączeniu klimy powinien włączyć się pierwszy bieg wiatraka chłodnicy jeśli to nie nastąpi to klimatyzacja będzie się włączać na chwile i wyłączać, działa wtedy zabezpieczenie klimatyzacji żeby się nie przegrzała czy cuś :) , u mnie to się właśnie działo, czyli klima włączała się i po chwili wyłączała . Zabrałem się do roboty, ktoś może powiedzieć od d*py strony, pod maską sprawdziłem: bezpieczniki - ok, przekaźniki - ok, co dalej? jak żyć? No to ogląd okolic wiatraka i chłodnicy, jest jeden kabel z wtyczką i jedno gniazdo wszystko podłączone dawno nie ruszane. I CO !!! Pogmerałem paluchami po zakamarkach i znalazłem jeszcze jeden kabel z wtyczką dawno nie podłączone bo styki zaje... zaśniedziałe. W inetrnetach poszukałem zdjęć wiatraka i o dziwo są dwa gniazda dwie wiązki tyle samo wtyczek o  zgrozo co robić? CO ROBIĆ !!! Dobra podłączyłem tą drugą. Po włączeniu klimy załącza się pierwszy bieg wiatraka i na postoju czy w korku klimka przyjemnie chłodzi. Wszystko działa. OK

 

Dziękuję za uwagę

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...