Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N16] Olej w skrzyni biegów


Gość Bajbusek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hmm

 

Wychodzi na to że jedynym olejem na rynku jest VALVOLINE MAXLIFE MTF PRZEKŁADNIOWY GL-4 75W90 GL4 i pewnie na niego się zdecyduję :D

http://allegro.pl/valvoline-maxlife-mtf-przekladniowy-gl-4-75w90-gl4-i2556225909.html

 

Ciekawi mnie jeszcze czym jest oznaczenie MTF ???

 

Ponadto znalazłem informacje że niektórzy leją 75w80 (głównie na angielskich stronach, jednakże wychodzę z założenia że 75w90 ma lepsze parametry i nie zaszkodzi skrzyni)

 

Czy ktoś wie jakie olej leje słynny warsztat w Siedlcach? :D

Edytowane przez LWA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTF - Manual Transmission Fluid.

 

Nie wiem, jak w przypadku N16, ale do N15 Nissan fabrycznie lał 75W80. W "Sam naprawiam" jest napisane, żeby lać 80W90 (co zimą jest tragiczne w skutkach dla skrzyni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

Czy ktoś wie jakie olej leje słynny warsztat w Siedlcach? :D

W tym przypadku akurat nie kierowałbym się tym co leje pan Dmowski, ponieważ jak kilka lat temu zmieniał mi łożyska to zalał minerał :thumbsdown:! Przy pierwszym przymrozku praktycznie skrzynia mi stanęła i musiałem czym prędzej zmienić na syntetyk. :whistle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

olej wymieniony 2 tyg temu na VALVOLINE MAXLIFE MTF PRZEKŁADNIOWY GL-4 75W90 GL4

 

Skrzynia troszeczkę odżyła oraz lepiej wchodzą biegi.

Podczas pierwszych niskich temperatur (zaledwie + 6' ) nie było problemu z przełożeniem.

Nie są to skrajne warunki, dlatego też czekam z utęsknieniem na większe przymrozki.

 

Przy samej wymianie zaniepokoiła mnie jedna kwestia.

Wcześniej olej był wymieniany w ASO.

Okazało się że przy ostatniej wymianie położono na samym końcu korka spustowego (od strony wew. ) warstwę silikonu jako uszczelnienie.

Mechanik powiedział że co do zasady nie powinno się stosować takiego rozwiązania,

Czy ktoś stosował z was taki patent (może ASO tak zaleca ? :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korek teoretycznie powinno się posmarować pastą uszczelniającą, ale mało kto się do tego stosuje :) Całkiem możliwe, że tę pastę błędnie uznałeś jako silikon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Planuję wymianę oleju w skrzyni ze względu na to, że czasami cieżko wchodzi 1 i wsteczny. przebieg 130 tyś. i raczej to pierwsza wymiana (nie znam dokładnej historii serwisowej). Wg instrukcji serwisowej powinien być olej 75W80 GL-4 (w tej lepkości występuje tylko w zalecanej klasie GL-4). Mój wstępny wybór to:

 

ELF TRANSELF NFJ 75W80

Olej ten posiada klasę lepkości SAE 75W80 i klasyfikację API GL-4+. Jest olejem oficjalnie rekomendowanym przez Renault do skrzyń biegów tej marki i jest olejem serwisowym stosowanym w ASO Renault. Spełnia wymagania skrzyń biegów wyposażonych w mosiężne synchronizatory. Olej przekładniowy ELF Tranself NFJ zalecany jest do samochodów marek : RENAULT, NISSAN, VOLVO.

 

Czy ktoś miał jakieś doświadczenia z tym olejem, bo równiez cenowo wychodzi dobrze (35-40zł/l)?  

Ewentualnie jeszcze Castrol Syntrans Transaxle 75W-90 API GL-4+? Jaka jest różnica w eksploatacji lub pracy skrzyni między 75W80 a 75W90?

Edytowane przez Mrt07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Moja skrzynia wkrótce będzie po remoncie - wymiana łożysk, uszczelniaczy.

 

teraz pora na wybór oleju,

 

zastanawiam się nad

 
CASTROL SYNTRANS TRANSAXLE 75W90 1L

 

czy ktoś z Was zalał go ? jak wrażenia ?

 

a może coś lepszego polecicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja skrzynia wkrótce będzie po remoncie - wymiana łożysk, uszczelniaczy.

 

teraz pora na wybór oleju,

 

zastanawiam się nad

 
CASTROL SYNTRANS TRANSAXLE 75W90 1L

 

czy ktoś z Was zalał go ? jak wrażenia ?

 

a może coś lepszego polecicie ?

Sam robisz skrzynię czy mechanik? A olej jak najbardziej dobry. Zresztą większość olejów niczym się nie różni oprócz ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zresztą większość olejów niczym się nie różni oprócz ceny.

I tu się mylisz. Wlej olej GL-5 do swojej skrzyni, zobaczymy jak długo wytrzymają synchronizatory ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz. Wlej olej GL-5 do swojej skrzyni, zobaczymy jak długo wytrzymają synchronizatory ...

ja oczywiście miałem na myśli oleje tej samej klasy wg SAE natomiast wg API nie bardzo rozumiem bo czym wyższa klasa GL tym w bardziej obciążonych skrzyniach może pracować a chyba synchronizatory są w każdej skrzyni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że olej GL-5 jest przeznaczony do pracy w najcięższych warunkach (dodatki w nich występujące powodują mniejsze tarcie elementów współpracujących), ale wyższa klasa w tym przypadku nie ma zastosowania. Te same dodatki powodują niestety przyspieszoną korozję metali kolorowych. W starszych Nissanach (nie wiem jak jest teraz), synchronizatory są z mosiądzu lub podobnych stopów.

Dlatego producent wręcz nakazuje stosowanie oleju przekładniowego wg normy API GL-4 lub ostatecznie GL-4/GL-5 (zawierających mniej szkodliwych substancji powodujących korozję). Niektórzy nie zalecają nawet GL 4+.

Po paru miesiącach pracy na GL-5, nasza skrzynia biegów może odmówić posłuszeństwa.

Edytowane przez polo32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...