Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[T32] Fabryczne audio


devilde
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem post w dziale car audio, ale chyba nikt tam nie zagląda z ikstrajlowców. Jak oceniacie fabryczne nagłośnienie x-traila? Myślę, że dla niektórych osób zastanawiających się nad zakupem iksa lub qq jest, to też istotny temat. Nie wiem, czy w wersji Tekna jest lepiej, ale system z wersji acenta w iksie i qq dla mnie to jakaś porażka! Nie spodziewałem się po fabrycznym audio wiele, ale jeździłem wieloma autami z fabrycznymi instalacjami i niestety ta z iksa wypada najgorzej. Tylko 6 głośników i w dodatku dających bardzo marny dźwięk. Bas, przypomina raczej dudniące klepanie, nie daje żadnej głębi, a jakakolwiek chęć posłuchania czegoś głośniej powoduje, że mam ochotę cały ten system wywalić i włożyć coś innego. I nie mówię tutaj o jakichś audiofilskich systemach, tylko o czymś, co daje normalnej jakości odsłuch, a nie powoduje grymas na twarzy. W aucie za około 100tys. zł wydaje mi się, że powinno być coś choć odrobinę lepszego.

Edytowane przez Grzmot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie na każdym nośniku jest słabo:( Może samo radio nie trzeba zmieniać. Tylko wzmacniacz i głośniki. Nie mówię o tubie, tylko o całym nagłośnieniu. Dodać głośników lepszej klasy. No i najważniejsze - znaleźć kogoś, kto się na tym dobrze zna. Bo można wydać duże pieniądze, a efekt dalej będzie marny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś z Elbląga to podjedź do autoradexu, tam odpowiednio podrasują Tobie system.

Wiem, wiem... Stety lub niestety w Elblążkowie tylko tam można to zrobić. Z braku wyboru robiłem u nich niemal każde swoje auto z różnym skutkiem. Szefostwo i obsługa bardzo miła, sympatyczna, rzeczowo doradzają, ale można naprawdę zostawić sporo kasy, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Tak, czy inaczej z iksem też tam trafię i mam nadzieję, że tym razem będę mógł ich już tylko chwalić :-) Edytowane przez devilde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Bose .. Mam ten audio system w J10 i powiem szczerze,że jestem mega bardzo zadowolony! Na wielu znajomych którzy znają się na jakości dzwięku zrobiło pozytywne wrażenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jeśłi to jest taki sprzęt jak w poliftowym qq to na początek wzmak i wszystkie przednie głośniki wymiana na markowe. Mogą być używane Phase linear, velocity, Emphasery lub Morel. Są i tak drogie ale bardzo trwałe. Wzmak to też tych firm lub podobnych np rainbow i wymiana okablowania. Koszt nie przekroczy 1000 jeśłi samemu. POza tym wymiana kamerki bo ta jest żenująca. VGA 320x200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wstawiłem do swojego iksa nowe radio Adayo CE4MX9 (navi, dvd) w miejsce oryginalnego radyjka z wersji acenta. Jest to model niby nie oryginalny, ale dedykowany do nowych iksów i qq z całą ramką w kolorze itp. Muszę powiedzieć, że dźwięk w aucie mocno odżył, a 6 fabrycznych głośniczków zagrało duuużo lepiej. W końcu pojawił się bas i głębia wszystkich podstawowych pasm. Wiem, że 6 głośników nie może dać audiofilskich doznań, ale sama zmiana radia dała tak kolosalną różnicę w dźwięku, że od wczoraj jeżdżę z uśmiechniętym bananem na ustach. Radio w porównaniu do oryginalnego ma mocno rozbudowany equalizer, mocniejszy wzmacniacz, 8 cali wyświetlacz i co najważniejsze-do navi można wczytać niemal każdą mapę bez konieczności robienia drogich aktualizacji w serwisie. Nie chcę nawet myśleć, co będzie jak dobiorę się do rozbudowy głośników... Chyba zacznę spać w aucie ;-)

Edytowane przez devilde
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne radyjko, a powiedz mi czy kamerę cofania też wymieniłeś na lepszą ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne radyjko, a powiedz mi czy kamerę cofania też wymieniłeś na lepszą ??

Kamerkę dostałem w komplecie. Jak porównywałem obraz z oryginalnej i tej dołączonej do radia, to teraz jest lepiej. Ale nie wiem, czy to zasługa kamerki, czy wyświetlacza w nowym radio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda świetnie!Zmienisz głośniki to dopiero będzie efekt ;) Czekam na twoją opinie  !


Wiadomo,że ceny paliwa za jakiś czas pójdą w górę ale nawet jeśli to zastanawia mnie ciągle czy to możliwe aby taka wielka buda jak t32 paliła 6/7 litrów benzyny ? Mówię o tym co pokazuje komp a to wartość mieszana nie kasowana po paru tysiącach... Co wam pokazuje ? i jak ma się to w realu?

Edytowane przez BarracuDa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wstawiłem do swojego iksa nowe radio Adayo CE4MX9 (navi, dvd) w miejsce oryginalnego radyjka z wersji acenta. Jest to model niby nie oryginalny, ale dedykowany do nowych iksów i qq z całą ramką w kolorze itp. Muszę powiedzieć, że dźwięk w aucie mocno odżył, a 6 fabrycznych głośniczków zagrało duuużo lepiej. W końcu pojawił się bas i głębia wszystkich podstawowych pasm. Wiem, że 6 głośników nie może dać audiofilskich doznań, ale sama zmiana radia dała tak kolosalną różnicę w dźwięku, że od wczoraj jeżdżę z uśmiechniętym bananem na ustach. Radio w porównaniu do oryginalnego ma mocno rozbudowany equalizer, mocniejszy wzmacniacz, 8 cali wyświetlacz i co najważniejsze-do navi można wczytać niemal każdą mapę bez konieczności robienia drogich aktualizacji w serwisie. Nie chcę nawet myśleć, co będzie jak dobiorę się do rozbudowy głośników... Chyba zacznę spać w aucie ;-)

Pomyśl co stałoby się z dźwiękiem gdybyś miał markowe radio i markowy wzmak, o głośnikach nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda świetnie!Zmienisz głośniki to dopiero będzie efekt ;) Czekam na twoją opinie !

 

Wiadomo,że ceny paliwa za jakiś czas pójdą w górę ale nawet jeśli to zastanawia mnie ciągle czy to możliwe aby taka wielka buda jak t32 paliła 6/7 litrów benzyny ? Mówię o tym co pokazuje komp a to wartość mieszana nie kasowana po paru tysiącach... Co wam pokazuje ? i jak ma się to w realu?

Pewnie głośniczki za jakiś czas pójdą do wymiany. W ogóle myślę o rozbudowie audio z większą ilość głośników, ale ten temat podejmę za jakiś czas. Na razie samo radio poprawiło mi humor:-)

Co do spalania mój komputer pokazuje w cyklu mieszanym na dzień dzisiejszy 9.2l. I myślę, że spalanie może być mniejsze, bo parę trasek jakie robiłem ostatnio było krótkich do 50km (tj.6razy w okresie od nowego roku do dziś). W związku z tym rezultat mojego spalania w dużej mierze podyktowany jest bliskimi codziennymi dojazdami do pracy na niedogrzanym silniku + jazda po mieście. Dla mnie, to super spalanie, zważywszy że poprzednim moim krążownikiem był opel antara z silnikiem 3.2, który potrafił spalić nawet 18l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej mieć tyle ile masz głośników, ale lepszej jakości - myślę, że ilość wiele nie zmieni.

Oj zmieni... Uwierz... Pod warunkiem, że zrobiłby to specjalista w dziedzinie. Zauważ, że wiele nowych aut ma o wiele bardziej rozbudowane systemy nagłośnienia i tam dopiero się dzieje. Nawet nowy passat oferuje system nagłośnienia (w zależności od wersji) składający się z około 12 głośników, z których dźwięk powala na kolana nawet wymagających. Ale fakt jest faktem, że nie każdy potrzebuje takiego nagłośnienia i dalsze modyfikacje należy zaliczyć raczej do fanaberie i kaprysu właściciela auta hehe;-) Dla mnie samo radio dużo zmieniło w dźwięku i jego barwie więc na razie cieszę się z tego co mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale Stridy ma racje. Liczba głośników nic nie zmieni a wręcz pogorszy. Tu nawet najważniejsze jest wygłuszenie auta i miejsc głośnikowych a nie tyle wymiana głośników. Do zmiany jakości dźwięku niezbędne są: wzmacniacz typu Rodek, Emphaser, Rainbow, nowe okablowanie, głośniki drzwi przód (pełne wygłuszenie drzwi z masami, matami bitumi, inne przewody głośnikowe), głośniki wysokotonowe w słupki albo inne miejsca z warunkiem skierowania osi ich promieniowania prosto w Twoje uszy. Sprzęt tak przygotowany zmieni Twoje myślenie o muzyce w aucie. To może być sprzęt używany. Radio (Twoje nowe może takie wyjście mieć) z reguły nie wyjścia na wzmacniacz ale to można ogarnąć dając radio do zakładu rtv. Wyprowadzą z niego sygnały cinchami. To wystarczy.

Oj zmieni... Uwierz... Pod warunkiem, że zrobiłby to specjalista w dziedzinie. Zauważ, że wiele nowych aut ma o wiele bardziej rozbudowane systemy nagłośnienia i tam dopiero się dzieje. Nawet nowy passat oferuje system nagłośnienia (w zależności od wersji) składający się z około 12 głośników, z których dźwięk powala na kolana nawet wymagających. Ale fakt jest faktem, że nie każdy potrzebuje takiego nagłośnienia i dalsze modyfikacje należy zaliczyć raczej do fanaberie i kaprysu właściciela auta hehe;-) Dla mnie samo radio dużo zmieniło w dźwięku i jego barwie więc na razie cieszę się z tego co mam.

Niestety to nie jest prawda. Często wzmacniacz do takiego radia (o ile w ogóle jest) ma zwykłe chude okablowanie. Miałem w Lagunie zestaw Cabasse i nie miał nawet wzmacniacza a głośniki nie były nawet firmowe. Był tylko napis. W passacie będzie wzmak ale słaby i z chudym okablowaniem. Głośniki jak obejrzysz to sam stwierdzisz, że jest ich tylko więcej.

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale Stridy ma racje. Liczba głośników nic nie zmieni a wręcz pogorszy. Tu nawet najważniejsze jest wygłuszenie auta i miejsc głośnikowych a nie tyle wymiana głośników. Do zmiany jakości dźwięku niezbędne są: wzmacniacz typu Rodek, Emphaser, Rainbow, nowe okablowanie, głośniki drzwi przód (pełne wygłuszenie drzwi z masami, matami bitumi, inne przewody głośnikowe), głośniki wysokotonowe w słupki albo inne miejsca z warunkiem skierowania osi ich promieniowania prosto w Twoje uszy. Sprzęt tak przygotowany zmieni Twoje myślenie o muzyce w aucie. To może być sprzęt używany. Radio (Twoje nowe może takie wyjście mieć) z reguły nie wyjścia na wzmacniacz ale to można ogarnąć dając radio do zakładu rtv. Wyprowadzą z niego sygnały cinchami. To wystarczy.

Niestety to nie jest prawda. Często wzmacniacz do takiego radia (o ile w ogóle jest) ma zwykłe chude okablowanie. Miałem w Lagunie zestaw Cabasse i nie miał nawet wzmacniacza a głośniki nie były nawet firmowe. Był tylko napis. W passacie będzie wzmak ale słaby i z chudym okablowaniem. Głośniki jak obejrzysz to sam stwierdzisz, że jest ich tylko więcej.

O.k. może nie do końca dokładnie sprecyzowałem o co mi chodzi. Mówiąc o głośnikach i ich rozbudowie w kontekście systemu nagłośnienia miałem na myśli wszystko co się z tym łączy. Czyli wzmacniacz, okablowanie, wygłuszenie itd. Inaczej na pewno nie zagrałoby nic lepiej. Myślałem, że to się rozumie samo przez się więc nie rozpisywałem wszystkiego. Ale dzięki, że zrobiłeś to za mnie:)

Poza tym prócz dobrego sprzętu, wygłuszenia, okablowania i wzmocnienia ważne jest jeszcze odpowiednie rozmieszczenie nagłośnienia. I tutaj nadal będę twierdził, że w sytuacji spełnienia powyższych aspektów ilość głośników, odpowiednio zróżnicowana ich tonacja (każdy głośnik powinien być jednotonowy, a nie wielo) i ich rozmieszczenie ma ogromny wpływ na ostateczny efekt.

Edytowane przez devilde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@devilde Moim zdaniem zwykły klasyczny bardzo dobrej jakości zestaw stereo i to nawet jedynie z dwóch głośników potrafi zagrać niesamowicie - bez efektów dolby, surround i innych bajerów. ;)

Ale, czy ja powiedziałem, że nie może zagrać dobrze 6 głośników? Pewnie, że może i wcześniej już pisałem, że sama zmiana radio w moim iksie spowodowała pojawienie się banana na moich ustach kiedy pod jego dyktando odżyły moje fabryczne głośniki. Ale każdemu podoba się coś innego i każdy ma inne potrzeby i wymagania. Jednym wystarczą 4 głośniki, innym 6, a jeszcze innym więcej. Choć tak na marginesie - nie przesadzajmy w drugą stronę, że niesamowicie zagrają dwa:) Chyba, że skupimy się tylko na tego typu nagłośnieniu i będziemy porównywali tylko takie zestawy:)

Poza tym dyskusja zeszła niepotrzebnie na licytowanie się na temat ilości głośników, a przypominam, że rozpoczynając ten temat pytałem o odczucia względem fabrycznego nagłośnienia w naszych iksach i qq. Wnioskowałem po kilku odpowiedziach, że jednogłośnie zgadzamy się, że jest słabe. Zatem pierwszym etapem poprawy odsłuchu była zmiana samego radyjka (co przyniosło bardzo dużą poprawę) i myślę, że to jest najistotniejsza informacja dla potencjalnych nabywców nowych iksów i qq. Bo informacja ta mówi, że nie ma potrzeby dopłacać dość sporej kwoty za fabryczny kombajn z nawigacją i za mniej niż połowę tej kwoty można doposażyć później swoje auto we własnym zakresie w radio o wiele lepsze od oryginalnego. Reszta, to już ogólny temat audiofilski, którym nie powinniśmy zakłócać porządku w rubryce dotyczącej spraw związanych z konkretnym modelem auta. Oczywiście opinie te są jak najbardziej ciekawe, konstruktywne i przydatne, bo m.in. podają konkretne porady oraz modele i marki sprzętów, które mogą pomóc nam stworzyć jak najlepsze audio w swoich maszynach, ale myślę, że powinniśmy je przenieść do działu car audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie będziemy nigdzie przenosili. Zmień radio, daj wzmak i wtedy zobaczysz co to audio w autku. Są auta typu A8  lub BMW7 i tam też za kosmiczne pieniążki są głośniki no name.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież radio zmienił i jest zadowolony... chyba to najbardziej wnosi do tamatu dla posiadaczy t32 a reszta to oczywista oczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież radio zmienił i jest zadowolony... chyba to najbardziej wnosi do tamatu dla posiadaczy t32 a reszta to oczywista oczywistość.

Dokładnie... Alleluja! Na szczęście są osoby, które rozumieją moje intencje;)

U dilera kupując wersję acenta wyposażoną w normalne radyjko bez navi trzeba dopłacić za kombajn z nawigacją grubo ponad 5tyś. Ja za swoje nieoryginalne, ale dedykowane dokładnie do iksa i qq dałem 2,5tyś. z większym wyświetlaczem dotykowym, lepszym odbiorem, lepszą nawigacją, lepszym obrazem, bogatszym equalizerem, lepszą kamerką cofania itd. Myślę, że to ciekawa alternatywa do przemyślenia przy zakupie auta i tyle. Poza tym można potem sprzedać swoje oryginalne radio i jeszcze odzyskać parę groszy:)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie... Alleluja! Na szczęście są osoby, które rozumieją moje intencje;)

U dilera kupując wersję acenta wyposażoną w normalne radyjko bez navi trzeba dopłacić za kombajn z nawigacją grubo ponad 5tyś. Ja za swoje nieoryginalne, ale dedykowane dokładnie do iksa i qq dałem 2,5tyś. z większym wyświetlaczem dotykowym, lepszym odbiorem, lepszą nawigacją, lepszym obrazem, bogatszym equalizerem, lepszą kamerką cofania itd. Myślę, że to ciekawa alternatywa do przemyślenia przy zakupie auta i tyle. Poza tym można potem sprzedać swoje oryginalne radio i jeszcze odzyskać parę groszy:)

Hej. Ja tez kupiłem wersje Acenta (bez navi i kamerek za 6 tys z wątpliwej jakości mapą) i tez myślałem o wymianie. Czy wiesz może za ile oryginalne radyjko można sprzedać?

Pewnie głośniczki za jakiś czas pójdą do wymiany. W ogóle myślę o rozbudowie audio z większą ilość głośników, ale ten temat podejmę za jakiś czas. Na razie samo radio poprawiło mi humor:-)

Co do spalania mój komputer pokazuje w cyklu mieszanym na dzień dzisiejszy 9.2l. I myślę, że spalanie może być mniejsze, bo parę trasek jakie robiłem ostatnio było krótkich do 50km (tj.6razy w okresie od nowego roku do dziś). W związku z tym rezultat mojego spalania w dużej mierze podyktowany jest bliskimi codziennymi dojazdami do pracy na niedogrzanym silniku + jazda po mieście. Dla mnie, to super spalanie, zważywszy że poprzednim moim krążownikiem był opel antara z silnikiem 3.2, który potrafił spalić nawet 18l.

 

czolem,

ja na razie mam 1100 km i w trakcie mrozów spalanie średnie wynosiło 9,3 (75% jazda miejska około 10 km w jedną stronę). A ostatnie 2 tygodnie (350km) spalanie spadlo do 7,5 (wszystko mierzone z dystrybutora - komp pokazuje o okolo 0,5 l mniej).

A np wczoraj zrobiłem jakieś 35 km po wawie (zakupy :) ) i po powrocie komp pokazał 6,2 l (ale brak korków i płynna jazda - na dłuższych oddcinkach używam tempomatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ja tez kupiłem wersje Acenta (bez navi i kamerek za 6 tys z wątpliwej jakości mapą) i tez myślałem o wymianie. Czy wiesz może za ile oryginalne radyjko można sprzedać?

 

 

czolem,

ja na razie mam 1100 km i w trakcie mrozów spalanie średnie wynosiło 9,3 (75% jazda miejska około 10 km w jedną stronę). A ostatnie 2 tygodnie (350km) spalanie spadlo do 7,5 (wszystko mierzone z dystrybutora - komp pokazuje o okolo 0,5 l mniej).

A np wczoraj zrobiłem jakieś 35 km po wawie (zakupy :) ) i po powrocie komp pokazał 6,2 l (ale brak korków i płynna jazda - na dłuższych oddcinkach używam tempomatu.

Tak jak mówiłem wydaje mi się, że spalanie może być niższe od mojego ze względu na to, że ja do pracy mam bardzo blisko i dużo razy dojeżdżam do niej na niedogrzanym silniku. Dlatego pokazuje mi więcej. Ale ostatnie dwa dni jeździłem trochę dalej niż praca (krótkie dwie traski po około 50km i z powrotem) i komputer rzeczywiście pokazał 7,5l.

 

Jeśli chodzi o sprzedaż oryginalnego radio bez navi i kamer, to nie wiem ile można za nie wziąć. Myślę, że nie dużo, bo większość będzie chciała raczej wymieniać je na coś lepszego. Jedyna nadzieja, że ktoś sprzedaje swoje auto i chce zabrać sprzęt, w który wcześniej doinwestował swojego iksa lub qq. Wtedy będzie szukał czegoś żeby zapchać dziurę i cała nadzieja, że trafi na nasze radia hehe ;-)

Na allegro widziałem takie za ponad 600zł, ale z roku 2014. Ja spróbuję wystawić swoje z 2015 trochę taniej:)

A jak wygląda sprawa z wymianą radia - można wymienić samemu czy tylko w serwisie ??

Jeśli chodzi o ten model radio, który mam wstawiony teraz, to jest on dedykowany konkretnie pod aktualne iksy i qq. Ma wszystkie przyłącza pasujące pod oryginalne i nie trzeba dokupować żadnych interfejsów żeby zaadaptować np. przyciski na kierownicy. Ja nie jechałem do serwisu. Wymienił mi radyjko sklep, w którym je kupiłem. Z tego co wiem nie trzeba ingerować w komputer itp. Wszystko u mnie działa bez zarzutu, łącznie ze wszystkimi przyciskami na kierownicy. Edytowane przez devilde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę zostawić radyjko. Tym bardziej, że nie jest powiedziane, że w innym xie zadziała. Bywa też, że te chińskie radia padną i wtedy się przyda. Czasem ludzie wracają do oryginalnego. I u Was też tak może być. Za radio dostać można tyle ile da klient. Wystawienie i sprzedaż na alle będzie trwało tygodniami. Skończy się to obniżaniem ceny i stratą czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj większość sprzętu jest chińska i nawet sprzęt tzw. markowy w większości składany jest tam lub w innym egzotycznym kraju. Koncerny tną koszty i szukają najtańszych rozwiązań. Nie wiem dlaczego piszesz, że to radio w jednym iksie zadziała, a w innym być może nie. Akurat ten model jest dedykowany tylko do iksów i qq. Kupiłem je w sklepie, a raczej serwisie car audio specjalizującym się od lat w dziedzinie, o której tu piszemy. Zdjęcia tego produktu nie oddają w pełni jego charakteru. Wykonanie naprawdę jest na wysokim poziomie, a błyszcząca wokół rama jest identyczna jak oryginalny panel od klimatyzacji. Zrobiłem w tym sklepie niejedno moje auto i nigdy żaden z polecanych przez nich sprzętów mnie nie zawiódł. W ostatnim czasie zrobili na tym radio prócz mojego iksa dwa Qashqaie + innego iksa i w każdym wszystko gra bez problemu.

Co do Twojego pomysłu o zostawieniu starego radio na czarną godzinę, to po części masz rację. Sprzęt zawsze ma prawo popsuć się więc ten marnej jakości oryginalny zapas (być może też z Chin) może się przydać. Co do pomysłu, że ktoś kiedyś będzie chciał tak po prostu powrócić do oryginalnego radio jestem bardzo sceptyczny. Bo kto pozbywałby się kombajnu z navi, DVD, o lepszym odbiorze na rzecz zwykłego oryginalnego CD bez powyższych dobrodziejstw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To radio oryginalne może nie działać w innym xie. To co kupiłeś to fajne standardowe radio. No wrócisz do starego radia jak to nowe padnie. Nie wiadomo czy wtedy będziesz miał hajs na nowego pionka, clariona bo przecież już kolejnego chińczyka nie kupisz? Przypominam, że to nowe radio masz krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...