Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N16] Olej w skrzyni biegów


Gość Bajbusek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hm, wg instrukcji obsługi do N15 olej w skrzyni nie wymienia się.

Jedynie w przypadku trudnych warunków eksploatacji (krótkie trasy, holowanie itp) co 2 lata lub 60tyś.

I co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marcos26
Hm, wg instrukcji obsługi do N15 olej w skrzyni nie wymienia się.

Jedynie w przypadku trudnych warunków eksploatacji (krótkie trasy, holowanie itp) co 2 lata lub 60tyś.

I co Wy na to?

 

A w Polsce sa latwe warunki eksploatacji? w lato 30stC w zime -20stC

kazdemu zdarzy sie holowac auto kolegi

korki na ulicach

Strasznie ta trwalosc spadla z wiecznej na 2 lata lub 60 tysi tylko po takich rzeczach jak holowanie lub krotka trasa

Nie wiem jak jest w n15 ale ja osobiscie bym wymienil, koszt wymiany oleju w porownaniu z kosztem wymiany skrzynki jest bez porownania

A co z drobinkami metalu ktore poprzez lata uzytkowania gromadza sie i razem z olejem smaruja skrzynke i koła zębate? Pomijajac wlasciwiscia oleju ktore beda spadac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś ma lub miał taki olej w skrzyni biegow.? Przymierzam sie do zmiany oleju i zaproponowali mi taką markę do N16 2,2 di. Kusi mnie bo jest przystepna cena 26 zł za litr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym oleju nie słyszałem, ale mogę ci powiedzieć coś o mobilu 75W/90 GL4-5 bo właśnie niedawno go wlałem do skrzyni, szczerze mówiąc to trochę żałuje, nie wiem co było wlane do skrzyni prędzej, ale olej był o niebo lepszy, czuć to szczególnie gdy jest zimno na zewnątrz skrzynia wyczuwalnie chodzi ciężej i o wiele ciężej jest wrzucić jedynek w "toczącym" sie aucie :( ,nie chciałem oszczędzać i kupiłem "firmowy" pełen syntetyk dałem ok.45zl. za litr i żałuje ze kupiłem MOBILA szczerze odradzam ten olej, i cały czas dręczy mnie pytanie jaki olej miałem wlany prędzej w skrzyni :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do skrzyni biegów N16, od chwili jej zakupu jako nówki, używam pełnego syntetyka Castrol'a TAF-X 75W-90 GL-4/5. Skrzynia bez względu na temperaturę pracuje miękko, lekko i cichutko, a o to przecież chodzi. W tym roku wymiana po 60 kkm również na ten sam olej.

Pozdrawiam :one:

 

[ Dodano: Sob 24 Mar, 2007 16:19 ]

Panowie nie lejcie tego mobila orginalnie się leje shell helix tak leją w ASO i w auta od nowości

Ja leje do mojego 2.2 TD 10W/40 semi-syntetyk do rocznika 2000

 

My tu o oleju do skrzyni biegów, a Waćpan o silnikowym. :zdziw: Zanim coś napiszesz uważniej czytaj temat i posty powyżej. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słysze o tym oleju, a na necie znalazłem takie info, i okazuje sie ze firma ma w swojej oferie kosmetyki z niskiej połki ciekawe jak z olejami..

 

Grupa Tetrosyl Ltd - jest międzynarodowym koncernem, założonym w Anglii w 1950 roku. Obecnie- dzięki własnym fabrykom i laboratoriom- to nowoczesne przedsiębiorstwo dystrybuuje do 75 krajów świata.

W ramach rozszerzania międzynarodowej działalności w maju 2001 roku, również w Polsce, w Katowicach, zostało utworzone biuro i centrum dystrybucyjne Tetrosylu. Na rynku polskim firma znana jest przede wszystkim z dystrybucji wysokiej jakości kosmetyków i środków chemii samochodowej marki CarPlan, dodatków do paliw CarPlan Nitrox, kosmetyków samochodowych tzw. "niskiej półki" AutoPratic oraz zaawansowanych technologicznie olejów silnikowych syntetycznych i mineralnych marki Carlube.

 

Ja osobiscie zalałem skrzynie shelem 75w/90 i jestem bardzo zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słysze o tym oleju, a na necie znalazłem takie info, i okazuje sie ze firma ma w swojej oferie kosmetyki z niskiej połki ciekawe jak z olejami..

 

No to chyba jestem "deczko lepszy" ;) w poszukiwaniach, bo znalazłem te dane :

http://www.autopratic.pl/katalog.php?dzial=Carlube

i dalej :

http://www.autopratic.pl/images/Carlube6.pdf

Zainteresowanym życzę przyjemnej lektury.

Pozdrawiam :one:

 

[ Dodano: Sob 24 Mar, 2007 17:53 ]

Nissan w skrzyniach biegów produkowanych przez siebie N16 poleca stosować oleje syntetyczne o klasyfikacji jakościowej GL-4 ( szczegóły w instrukacji samochodu i serwisowej ), a Carlube 75W-90 GL-5 to półsyntetyk. Dane tutaj :

http://www.autopratic.pl/katalog.php?dzial...191&katG=87

Olej o specyfikacji GL-5 może wg danych z ASO ( i nie tylko ) uszkodzić synchronizatory.

Cytat : " Stosowanie oleju klasy API GL-5 w skrzyniach, w których producent zaleca tylko GL-4 może powodować korozję chemiczną stopów metali kolorowych, np. brązowych synchronizatorów. Wyjątek stanowią oleje spełniające jednocześnie wymagania GL-4 i GL-5.". Cytat pochodzi stąd :

http://www.off-road.pl/index.php?option=co...37&Itemid=2

Tak więc w przypadku oleju syntetycznego, którego klasyfikacja jakościowa jest GL-4/5 wszystko jest oczywiście OK. Zamiennikiem dla Nissanowskiego oleju syntetycznego XZ ( GL-4, o klasie lepkości 75W-80 ) jest właśnie 75W-90.

Pozdrawiam :D

 

[ Dodano: Sob 24 Mar, 2007 18:03 ]

ps. Zainteresowanych odsyłam do :

http://www.nissanklub.pl/forum/viewtopic.p...t=olej++skrzyni

a także opcji szukaj "olej do skrzyni" na podforum Almery. Dużo do czytania. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba jestem "deczko lepszy" w poszukiwaniach, bo znalazłem te dane :

taaaa, sa dokładnie z tej samej strony co moje :D :D :D

http://www.carlube.pl/ :030:

A powaznie, olej sie nie nadaje wg nissana, mozna zrobic sobie kłopotu, lepiej dołozyc i kupic shela lub castrola i jedzic spokojnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No przecież piszę "że tylko deczko lepszy" ;)

ciekawe jak z olejami..

bo podaję dane oleju. :D, a nie tylko info o firmie :)

 

A powaznie, olej sie nie nadaje wg nissana, mozna zrobic sobie kłopotu, lepiej dołozyc i kupic shela lub castrola i jedzic spokojnie

 

A na poważnie to dobrze Waść prawisz. :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Byłem wczoraj w sklepie motoryzacyjnym FeuVert. W pełni syntetyczny olej do skrzyni biegów Castrol TAF-X, 75W-90, GL-4/5 wyprodukowany w Niemczech kosztuje 29.99 zł za opakowanie 0.5 litra, a do skrzynki potrzeba 3 litry. Horror. :/

Może u przedstawiciela Castrola będzie taniej.

Pozdrawiam :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupowałem taki olej po 28zl za0,5L.

 

Witam

Czyli w sumie różnica nie taka duża, bo na 3 litrach to 12 zł. :)

Wysłałem email do Chojnacki Motor System z pytaniem o ten olej. Zobaczymy co pan Jacek odpowie ? Jest przecież oficjalnym dystrybutorem olejów Castrola.

Jak będę znał cenę to oczywiście podam.

Pozdrawiam :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Wiecie może jakie klucze potrzebne są do do spuszczenia oleju ze skrzyni i odkręcenia korka od wlewu oleju. Nie zauważyłem w ASO jaki klucz używali . Patrząc pod maską na skrzynie widać śrubę z kwadratowym otworem 14x14 (domyślam się do wlewania oleju) umiejscowioną z boku skrzyni. Czy to jest ta śruba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wlew oleju i spust zakręcony jest na imbusy. Co ciekawe żeby odkręcić musiałem użyć rurki - przedłużki. Dla informacji u mnie w skrzyni siedzi Castrol TAF-X 75W-90 GL4 - 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam serecznie wraz z melepeckim zapytaniem. Będę wdzięczny za informacje o tym, jaki klucz jest potrzebny do odkręcenia śruby spustowej oleju miski olejowej Almery 1.5 na benzynie, N16. Auto jest z 2002 roku po lifcie. Ostatnio nie mam na nic czasu, ganiam jak głupi. Almerze, którą kupiłą żona tygodni temu dwa należy wymienić olej, a jedynym najbliższym dniem, kiedy mogę sie tak ustawić, aby ten olej wymienić jest jutrzejszy wieczór. Z tak kretyńską czynnością nie będę wysyłać żony do żadnego serwisu, a nie zdążyłem oczytać się w forum NKP. Liczę na wyrozumiałość i szybką informację.

 

Że to jest imbus to wiem, ale który?

 

Dzięki!

 

[ Dodano: Czw 03 Kwi, 2008 08:16 ]

No tak. Musiałem być wczoraj ostro narąbany, że wpisałem problem do nieodpowiedniego tematu. Sory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam chciałem zmienić olej w skrzyni w ASO polecają jakis oryginalny 75W90 tylko ze nie mam bladego pojecia co oznaczaja te symbole GL-4 GL-5 i czy to syntetyk czy pół syntetyk.

Jaki kupić aby sobie potem problemów dodatkowych nie robić i ile litrów wchodzi do skrzyni tego oleju? Czy warto go kupic wiecej i przepłukać skrzynie czy tylko spuścić i zalać nowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kupić aby sobie potem problemów dodatkowych nie robić i ile litrów wchodzi do skrzyni tego oleju?

Witaj

Oryginalny nissanowski olej do skrzyń biegów (zgodnie z serwisówką) to syntetyk 75W-80 o klasyfikacji jakościowej GL-4. Nissan dopuszcza w Europie stosowanie oleju syntetycznego 75W-90 GL-4. Pojemność manualnej skrzyni biegów przy silnikach QG15 to 2.8-3 litrów i QG18 to 3 litry oleju. Oleje o podanej specyfikacji produkuje wielu producentów np. Castrol, Mobil, Valvoline i wielu innych. Zalecana przez Nissana wymiana tego oleju co 60 kkm. Wybór należy do Ciebie, a w przyszłości używaj funkcji szukaj, bo temat był wielokrotnie poruszany na forum.

Pozdrawiam :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może różnić się tak samo jak maluch od ferrari. i to włoskie i to. najlepiej zalać czymś sprawdzonym np. motulem itp. im lepszą renomą cieszy się olej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli powtórzyłem temat a czy marka tego oleju ma jakies kolosalne znaczenie?, tzn czy olej za 90zł za l rózni sie tylko sama nazwą od tego za 30zł za l ?

Poczytaj dla przykładu tutaj:

http://www.nissanklub.pl/forum/viewtopic.php?t=24658

A jeżeli mało to wybierz funkcję szukaj wpisz olej do skrzyni wybierz podforum Almery lub Primery, albo Porady eksploatacyjne i poczytaj.

Kolega "Bujany" napisał Ci samo sedno.

Pozdrawiam :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Pepelus

Przepraszam że odświeżam temat, ale chciałbym dokonać wymiany oleju w skrzyni.. Wyczytałem że ten Shell Trasaxle jest godny polecenia, ale pytanie ile mam go kupić do Almerki 1.8 ? Czy wchodzi tyle samo co do 2.2.. Będę wdzięczy za odpowiedź..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...