Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Nawigacja działa...ale


mark
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość janusz-pawlak

@ Mariusz - masz calkowita racje

 

Temat walkowany na zagranicznych forach juz od dluzszego czasu. Do karty przypisany jest unikalny kod ktory tylko jedno urzadzenie NC moze przyjac. Tu mnie intryguje na jakiej zasadzie funkcjonuje uaktualnienie - wydaje mi sie, ze serwis musi zczytac ze starej karty, kod lub ewentualnie z samego NC. Potem upladuja go na nowa karte i wtedy wszystko cyka. Byc moze rowniez nowa karta SD zawiera kod, ktory modyfikuje stary w NC. Jezeli taki istnieje to stworzenie cracka zajelo by z godzine :). Dostawca NC o ile sie nie myle jest Blaupunkt. Z tego co sie rowniez orientuje nikomu nie udalo sie zckrakowac tego systemu, ale sadzac po postach na innych forach nikt nie byl programista, zeby sie w tym tematem zajac.

 

Ups - z tego co wlasnie doczytalem, to NC zostal zrobiony na spolke Nissan + Bosch. Blaupunkt zajmuje sie tylko produkcja urzadzenia.

 

Hm, nie do końca Cię rozumiem.

Byłem świadkiem, jak wyjęliśmy kartę SD z nowym softem z nowego auta do sprzedaży i wsadziliśmy do auta w którym używany był stary soft. Przed wyjęciem pracowaliśmy trochę na mapie oceniając co jest nowego i jak działa wyszukiwanie.

Ukazało się pytanie czy chcemy uaktualnić,(wyrównać wersję softu z karty z wersją w urządzeniu) po potwierdzeniu że tak nastąpił transfer kilkunastosekundowy (dane + soft systemowy), następnie reboot NC i uruchomiła się prawidłowo nowa mapa z poprawionym wyszukiwaniem.

 

Wyjęcie teraz nowej karty i wstawienie starej skutkowało powrotem (transfer z karty ale znacznie szybszy) i sytuacja powróciła do poprzedniej, działa wszystko ok ale po staremu.

Nie wiem co by się stało gdybyśmy zdecydowali (było pytanie)że nie chcemy wyrównac wersji w systemie z wersją na karcie.

 

Karta z nowym softem włożona z powrotem do nowego auta działa nadal prawidłowo.

 

Z tej informacji o zagranicznych forach może być prawdą jedynie to, że musi być zamieszany w uaktualnianie serwis.

Ja przekładałem karty, ale serwisant cały czas był przy tym obecny wraz z kluczem (inteligentnym) nowego auta :D

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na bank nie jest jakiś "skan" mapy. To jest wektorówka, tak jak pisze kolega.

Można to łatwo zauważyć zmieniając zooma - przy oddaleniu nie widać nazw pomniejszych

miast i ulic, a w miarę zbliżania system "nakłada" coraz więcej nazw.

To nie jest tak, że jak patrzę w oddaleniu, to nazwa miasta jest, tylko mikroskopijna

a jak zbliżam to się powiększa. Nazwy albo nie ma, albo się pojawia w "nolmalnej" wielkości

i nie jest powiększana jak jeszcze zwiększam zooma.

System ewidentnie ma tą nazwę w swojej bazie w raz ze współrzędnymi i w zależności od skali

mapy albo ją drukuje, albo nie.

Dlatego jestem pewien, że brak możliwości wyszukania jakiejś miejscowości z klawiatury

(której nazwę system pokazuje na obrazie mapy) to ewidentny błąd oprogramowania,

a nie "brak pokrycia" mapy.

 

Pozdrawiam,

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janusz-pawlak

A może któryś z kolegów co ma nową wersję zczytał by tą kartę pamięci spakował i posłał na priva w celach edukacyjnych .

 

Dobra myśl, chętnie także bym się przyjrzał zawartosci nowej karty

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wszyscy tylko teoretyzują to ja postanowiłem wykonać pierwszy test praktyczny.

Postanowiłem wykonać kopię zapasową mojej mapy.

 

Zgrałem zawartość karty oryginalnej na kompa (zwykłym kopiowaniem plików pod Total Commanderem).

Sprawdziłem producenta karty - SanDisk. Pojemność karty - 4GB.

Kupiłem kartę SanDiska SD HC, 4GB i przegrałem na nią zawartość oryginalnej karty z kompa.

 

Niestety NissanConnect potraktował kartę odmownie :-)

 

==============================

No map SD card inserted

Please use Nissan SD card only

==============================

 

Planuję kolejną próbę, ale wygląda że nie tak łatwo będzie zrobić obraz/kopię

partycji z karty SD, bo znane mi programy do robienia kopii zapasowych dysków

nie traktują karty jako dysk.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na bank nie jest jakiś "skan" mapy. ...
moze zle sie wyrazuilem, nie mialem na mysli skan do jpg, bmp, tif czy czegos podobnego (w kazdym badz razie nie do rastra), ale skan do pliku graficznego z wektorami - tak przynajmniej jest w nawigacji GARMIN'a, a z tego co pamietam rowniez AUTO-MAPA byla na tym programie wzorowana.

 

Co do kopii karty, to kopiowanie pod nortonem, ekplorerem nie powiodlo sie, bo pewnie na oryginalnej karice jest "zaszyty" jakis pliczek, w ktorym sa zapisane dane, nazwe je legalizacyjnymi. Obawiam sie, ze wykonanie obrazu karty rowniez moze nie pomoc.

 

Wiem jak to sie odbywa w przypadku instalacji AM na karte, gdzie w trakcie instalacji podaje sie typ urzadzenia, na ktore instalujemy program, a w przypadku nawigacji NOKII nawet jej nr seryjny.

Edytowane przez _Olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze zle sie wyrazuilem, nie mialem na mysli skan do jpg, bmp, tif czy czegos podobnego (w kazdym badz razie nie do rastra), ale skan do pliku graficznego z wektorami - tak przynajmniej jest w nawigacji GARMIN'a, a z tego co pamietam rowniez AUTO-MAPA byla na tym programie wzorowana.

 

Co do kopii karty, to kopiowanie pod nortonem, ekplorerem nie powiodlo sie, bo pewnie na oryginalnej karice jest "zaszyty" jakis pliczek, w ktorym sa zapisane dane, nazwe je legalizacyjnymi. Obawiam sie, ze wykonanie obrazu karty rowniez moze nie pomoc.

 

Wiem jak to sie odbywa w przypadku instalacji AM na karte, gdzie w trakcie instalacji podaje sie typ urzadzenia, na ktore instalujemy program, a w przypadku nawigacji NOKII nawet jej nr seryjny.

 

Czym jeszcze można spróbować skopiować?

 

- norton ghost

- win hex

- all copy

- dd (linux)

 

Przy czym wszystko na własną odpowiedzialność. Oczywiście dla dobra ogółu ;-)

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janusz-pawlak

Ponieważ wszyscy tylko teoretyzują to ja postanowiłem wykonać pierwszy test praktyczny.

Postanowiłem wykonać kopię zapasową mojej mapy.

 

Zgrałem zawartość karty oryginalnej na kompa (zwykłym kopiowaniem plików pod Total Commanderem).

Sprawdziłem producenta karty - SanDisk. Pojemność karty - 4GB.

Kupiłem kartę SanDiska SD HC, 4GB i przegrałem na nią zawartość oryginalnej karty z kompa.

 

Niestety NissanConnect potraktował kartę odmownie :-)

 

==============================

No map SD card inserted

Please use Nissan SD card only

==============================

 

Planuję kolejną próbę, ale wygląda że nie tak łatwo będzie zrobić obraz/kopię

partycji z karty SD, bo znane mi programy do robienia kopii zapasowych dysków

nie traktują karty jako dysk.

 

P.

 

Total Commander, jak większość tego typu narzędzi, kopiuje pliki, czyli "patrzy" do odpowiedniej tablicy gdzie one są nazwane i czerpie z tego miejsca informacje gdzie te pliki są na dysku ( mogą być poszatkowane) umieszczone i to przenosi już porządkując na nowe miejsce. Nie przenosi również ogólnie dostępnego kawałka VOL (nazwa dysku).

Potrzebny jest kopier który :

- przenosi każdą ścieżkę osobno, nie interesując się ich zawartością, dokładnie na to samo miejsce na nowy dysk

- każdą oznacza że również taką która "normalnie" nie powinna występować na dysku.

- kopiuje VOL wraz z nieczytelnymi bajtami

 

To też oczywiście nie gwarantuje sukcesu bo są jeszcze bardziej zaawansowane sposoby zabezpieczeń.

 

Moja wiedza jest niestety z przed kilku lat, nie mam też najnowszych narzędzi, być może potrzebny byłby "specjalistyczny" sprzęt.

 

Tutaj potrzebne jest wsparcie kolegów których aktualne hobby to łamanie zabezpieczeń, mają sprzęt, soft, wiedzę i pasję.

 

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jeszcze można spróbować skopiować?

 

- norton ghost

- win hex

- all copy

- dd (linux)

 

Przy czym wszystko na własną odpowiedzialność. Oczywiście dla dobra ogółu ;-)

 

Pozdrawiam

Mariusz

hej Mariusz,

 

Niestety nie wiem jakim programem nalezaloby sie posluzyc.

Aby odpowiedziec na Twoje pytanie, trzeba wiedziec w jakim systemie jest format karty, pod jakim OS'em dziala program nawigacji NC.

Podobnie jak Janusz, dawno juz nie zajmowalem sie podobnymi rzeczami.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

A ja sie tak zastanawiam caly czas czy tej aktualizacji mapy nie moga zrobic w ramach gwarancji poniewaz jak juz stwierdzilismy problem nie lezy w pokryciu mapy ale w wyszukiwaniu. Jesli bym im udowodnil ze dana miejscwosc jest na mapie, sa nawet ulice ale nie moge jej wyszukac ciekawe jaka bylaby reakcja - dla mnie to jest ewidentnie blad oprogramowania co powinno podlegac gwarancji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucę moja kartę znajomym informatykom może uda się im ją skopiować a jeżeli tak to będziemy wiedzieć jak to zrobili.

 

Myślę, że na kartę tego samego rozmiaru zwykłe dd pod Linuksem załatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janusz-pawlak

witajcie,

 

A ja sie tak zastanawiam caly czas czy tej aktualizacji mapy nie moga zrobic w ramach gwarancji poniewaz jak juz stwierdzilismy problem nie lezy w pokryciu mapy ale w wyszukiwaniu. Jesli bym im udowodnil ze dana miejscwosc jest na mapie, sa nawet ulice ale nie moge jej wyszukac ciekawe jaka bylaby reakcja - dla mnie to jest ewidentnie blad oprogramowania co powinno podlegac gwarancji!

 

Normalnie, w serwisie są bezsilni.

Zamówiłem wersję I-Way na którą kazano mi czekać prawie 5 miesięcy. W czasie trwania promocji 10 000zł.

Po 5 dniach żona zmieniła zdanie i chciałem zamienić na wersję TEKNA, promocja już nie obowiązywała

Sprawa przeszła przez 4 instancje, dopiero w Budapeszcie ktoś

za zgodą kogoś w Anglii zdecydował, że można tej zmiany dokonać. Trwało to 2 miesiące.

 

Uważam, że póki nie zrobi się dużego szumu u wielu dostawców, wielu listów na

wiele szczebli, telewizja, gazety to nic z tego nie będzie.

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

A ja sie tak zastanawiam caly czas czy tej aktualizacji mapy nie moga zrobic w ramach gwarancji poniewaz jak juz stwierdzilismy problem nie lezy w pokryciu mapy ale w wyszukiwaniu. Jesli bym im udowodnil ze dana miejscwosc jest na mapie, sa nawet ulice ale nie moge jej wyszukac ciekawe jaka bylaby reakcja - dla mnie to jest ewidentnie blad oprogramowania co powinno podlegac gwarancji!

 

 

Tak właśnie ja zareklamowałem swoją, mieszkam w Szczecinie i są miejcowości np. Ińsko których nie można wyszukać. Ja posiadam nawigację z 2009 ver.10 samochód odebrany w maju 2010r. Mam nadzieję że doczekam się darmowej aktualizacji oprogramowania w ramach gwarancji.

Edytowane przez arlandia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie do końca Cię rozumiem.

Byłem świadkiem, jak wyjęliśmy kartę SD z nowym softem z nowego auta do sprzedaży i wsadziliśmy do auta w którym używany był stary soft. Przed wyjęciem pracowaliśmy trochę na mapie oceniając co jest nowego i jak działa wyszukiwanie.

Ukazało się pytanie czy chcemy uaktualnić,(wyrównać wersję softu z karty z wersją w urządzeniu) po potwierdzeniu że tak nastąpił transfer kilkunastosekundowy (dane + soft systemowy), następnie reboot NC i uruchomiła się prawidłowo nowa mapa z poprawionym wyszukiwaniem.

 

Wyjęcie teraz nowej karty i wstawienie starej skutkowało powrotem (transfer z karty ale znacznie szybszy) i sytuacja powróciła do poprzedniej, działa wszystko ok ale po staremu.

Nie wiem co by się stało gdybyśmy zdecydowali (było pytanie)że nie chcemy wyrównac wersji w systemie z wersją na karcie.

 

Karta z nowym softem włożona z powrotem do nowego auta działa nadal prawidłowo.

 

Z tej informacji o zagranicznych forach może być prawdą jedynie to, że musi być zamieszany w uaktualnianie serwis.

Ja przekładałem karty, ale serwisant cały czas był przy tym obecny wraz z kluczem (inteligentnym) nowego auta :D

 

jp

 

Czyli wobec tego jest prosciej. Karta musi obszar, na ktorym jest zapisany jest kod, ktory czytany przez nc zwraca sume kontrolna. No chyba, ze jest to karta robiona na zamowienie z jakims sprzetowym trickiem. Na weekendzie (o ile zapije ;) ) zaczne to ogarniac tym bardziej, ze Kaszke odebralem w maju, a wersja map to 2009 v10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladałem fora zachodnie to wszędzie próbują coś z tym zrobić z niepowodzeniem niestety.Podobno z końcówką BH00C ma być dostępna w serwisach 01.11.2010 w każdym razie w Francji. Cytat:

"News from France, Just got a letter from Nissan West Europe with latest info about SD card updates. They now acknowledge that 25920 BH00B exists after telling me it didnt. They say that it is not for sale at retail outlets but has been installed in some new cars. However, 25920 BH00C will be on sale on 1/11/2010. They still havnt offered me anything or given a price but say I should discuss it with my local Nissan dealer. Got no option but to try that again before going any further. This may be good news for all Connect users as two updates this year might indicate that problems between Bosch and Nissan have been resolved. Lets hope so."

Edytowane przez kowal510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym skontaktowałem się z biurem obsługi klienta Nissan Polska. Miła Pani poinformowała mnie, że aktualizacje map NC są/będą wydawane raz na 12-14 miesięcy. Najbliższa aktualizacja jest przewidziana na przełom Października i Listopada 2010r i będzie kosztować bagatela 1000 zł.

Auto odbieram właśnie na przełomie Października i Listopada. Znając życie dostanę stare mapy i będą mnie chcieli skrobnąć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 za aktualizację to lekko mówiąc przegięcie. Tym bardziej że są dostępne na rynku np. takie zabawki:

Link

Fajny sprzęt. Ciekawe, czy umie sterować wyświetlaczem między zegarami, tak jak to napisano w opisie, bo NissanConnect tego nie potrafi.

Też uważam, że taka kasa za aktualizację map to przegięcie. Na szczęście mam w Nokii nawigację za darmo i nie mam zamiaru płacić Nissanowi takiej kasy. Niech się wypchają.

Edytowane przez huling
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny sprzęt. Ciekawe, czy umie sterować wyświetlaczem między zegarami, tak jak to napisano w opisie, bo NissanConnect tego nie potrafi.

Też uważam, że taka kasa za aktualizację map to przegięcie. Na szczęście mam w Nokii nawigację za darmo i nie mam zamiaru płacić Nissanowi takiej kasy. Niech się wypchają.

 

 

Sam się nad czms takim zastanawiam. Dla mnie Automapa jest numerem jeden jeśli chodzi o nawigację samochodową. Dlatego szukam urządzenia opartego na "Windzie" 5.0 i wyżej. NC mnie generalnie zaskoczył na plus bo spodziewałem się czegoś naprawdę fatalnego ale tak nie jest. Niedosyt jednak pozostaje i kilka tygodni temu oglądałem urządzenie, które jest pod linkiem. Generalnie ok., lecz wykonanie zalatuje mi tanią chińszczyzną. Raczej wolę zainwestować kilka tysięcy na fajne urządzenie oparte na Win CE 5.0. niż co roku liczyć na wodotryski NC za 1000zł rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja ze względu na problemy z wyszykiwaniem miast zgłosiłem jako usterkę samochodu na gwarancji i czekam na bezpłatna aktualizację oprogramowania która usunie wadę.

I jak ma się sprawa Twojej usterki, sprawa nabrała biegu czy czeka wśród innych niezałatwionych tematów. Piszę Twoja ale dotyczy ona nas wszystkich bo Wszyscy borykamy się z kiepską obsługą map w nawigacji.

Jak myślicie czy jest szansa aby każdy z nas złożył takie samo pismo względem problemów z nawigacją (wspólna sprawa). Byłem w salonie i pytałem jaką mają koncepcję względem feleru i usłyszałem że są pojedyńcze osoby wyrazające swoje niezadowolenie. Sprzedawcy są świadomi felernej nawigacji i jedynie co mogą zrobić to dać znać kiedy będą dostępne odpłatne aktualizacje. Tylko że my kupiliśmy auto z działającą nawigacją a nie coś co przypomina nawigacje ... bo to troszkę jak byśmy mieli radia z częstotliwościami z innych zakresów.

Podziałamy coś wspólnie ... jednym głosem ?? ... z felgami i oponami zimowymi nam się udało, wiec moze i tutaj wywalczymy choćby darmowe aktualizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Marcin_28_OL

Śmiech na sali, że za taką cenę którą płaci się za NC pokrycie Polski pozostawia wiele do życzenia.

Może komuś się udało złamać system, bądź coś w tym rodzaju, aby wrzucić kartę SD z mapami innych producentów?

czesc

jak mniemam, nikomu nie udalo sie jak na razie obejsc tych zabezpieczen hm?

 

 

quashqai 2 (nie pamietam jak 1) ma karte sd, ktorej sformatowanie nic nie da, bo dane sie odtwarzaja po kazdorazowym wlozeniu w aucie, innej karty sd w ogole nie czyta

 

problem jest w tym, ze wszyscy dostawcy nawigacji opieraja sie na windowsie, a quashqai takowego systemu nie posiada, nie mam pojecia na czym to chodzi, ale nie jest to windows

 

wydaje mi sie, ze nawet podpiecie do komputera nic nie da, zadne "odblokowanie" czy "zlamanie" blokady, po prostu tu nie ma windowsa i jedyne co mozemy zrobic to 1)czekac na nowy soft od nissana, 2)kupic navi za 300zl i miec trzy klasy lepszy sprzet

 

prawda jest taka, ze mapy sa dobrze przygotowane tylko dla tych krajow, dla ktorych jest przygotowana wersja jezykowa

 

szkoda, ze nikt o tym nie wspomina przy zakupie auta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

jak mniemam, nikomu nie udalo sie jak na razie obejsc tych zabezpieczen hm?

 

 

quashqai 2 (nie pamietam jak 1) ma karte sd, ktorej sformatowanie nic nie da, bo dane sie odtwarzaja po kazdorazowym wlozeniu w aucie, innej karty sd w ogole nie czyta

 

problem jest w tym, ze wszyscy dostawcy nawigacji opieraja sie na windowsie, a quashqai takowego systemu nie posiada, nie mam pojecia na czym to chodzi, ale nie jest to windows

 

wydaje mi sie, ze nawet podpiecie do komputera nic nie da, zadne "odblokowanie" czy "zlamanie" blokady, po prostu tu nie ma windowsa i jedyne co mozemy zrobic to 1)czekac na nowy soft od nissana, 2)kupic navi za 300zl i miec trzy klasy lepszy sprzet

 

prawda jest taka, ze mapy sa dobrze przygotowane tylko dla tych krajow, dla ktorych jest przygotowana wersja jezykowa

 

szkoda, ze nikt o tym nie wspomina przy zakupie auta...

 

Tak jak ktoś wspomniał -integracja nawigacji w NC z pozostałymi funkcjami to mimo wszystko świetna sprawa, przyciszanie radia, komunikaty i wskazówki niezależnie od aktualnie wybranej funkcji w NC -jest to naprawdę bardzo wygodne.

 

NC ma jeszcze jedną zaletę, którą bardzo rzadko się wymienia: ustalanie pozycji tylko częściowo odbywa się na podstawie GPS, bo poza tym opiera się również na prędkościomierzu i skręcie kół. Dzięki temu po pierwsze prawie zawsze mamy idealną informację o kierunku względem stron świata (i jest to dokładniejsze od niedrogich kompasów elektronicznych w telefonach), po drugie system nie gubi się w tunelach, lasach czy innych miejscach gdzie nie widać satelit. To wszystko powoduje że ustalenie pozycji jest dużo dokładniejsze, co szczególnie przydaje się na skomplikowanych rozjazdach i skrzyżowaniach.

 

Ja osobiście w 90% opieram się na NC. Czasem jeśli mi się bardzo śpieszy (przewidywanie korków) lub NC nie znajduje miejsca (zdarzyło mi się dwa razy), to korzystam z naviexperta w telefonie z Androidem.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

jak mniemam, nikomu nie udalo sie jak na razie obejsc tych zabezpieczen hm?

 

 

quashqai 2 (nie pamietam jak 1) ma karte sd, ktorej sformatowanie nic nie da, bo dane sie odtwarzaja po kazdorazowym wlozeniu w aucie, innej karty sd w ogole nie czyta

 

problem jest w tym, ze wszyscy dostawcy nawigacji opieraja sie na windowsie, a quashqai takowego systemu nie posiada, nie mam pojecia na czym to chodzi, ale nie jest to windows

 

wydaje mi sie, ze nawet podpiecie do komputera nic nie da, zadne "odblokowanie" czy "zlamanie" blokady, po prostu tu nie ma windowsa i jedyne co mozemy zrobic to 1)czekac na nowy soft od nissana, 2)kupic navi za 300zl i miec trzy klasy lepszy sprzet

 

prawda jest taka, ze mapy sa dobrze przygotowane tylko dla tych krajow, dla ktorych jest przygotowana wersja jezykowa

 

szkoda, ze nikt o tym nie wspomina przy zakupie auta...

 

 

Generalnie NC posiada dosyć dokładną mapę drogową - na Mazurach byłem zdziwiony ponieważ były drogi bite.

Problemem systemu jest brak w menu szukaj nazw miejscowości które są opisane na mapie/wyświetlaczu/.

Radzę sobie w ten sposób że szukam miejscowości na mapie , odznaczam ją i wprowadzam nazwę - ale fakt że jest to uciażliwe - brak jest w menu nawet dużych miejscowości np .Wieliczka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...