Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[K11] Elektrycznie podgrzewane lusterka


walti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!

Postanowiłem zamieścić krótki opis dorobienia do naszych nysek elektrycznie ogrzewanych lusterek. Dobry bajer i przydaje się nie tylko w zimie (sprawdza się np. również w czasie deszczu :rolleyes: )

 

1. Kupujesz na alledrogo 2 maty grzewcze (chyba GB-10 z tego co pamiętam, ale zwymiaruj sobie sam dla pewności)

2. Wyciągasz wkłady lusterek,

3. Wyciągasz szkła z plastikowych opraw (to najtrudniejszy element, robi się na ciepło)- trzeba grzać dość blisko suszarką i po środku dłuższego boku wetknąć coś płaskiego i nie metalowego (ja użyłem specjalnych przyrządów do ściągania tapicerki), np. kartę kredytową;-D. Później grzejesz punktowo i posuwasz przyrząd dookoła, a wkład sam ci wyskoczy. Wkładanie polega na wykonaniu czynności w odwrotnej kolejności.

 

4. Czyścisz szkło (np. denaturatem), podklejasz matami.

5. Kabelki wpinasz do maty, całość z powrotem do oprawek i przeciągasz kabelki przez lusterko do wewnątrz (niestety trzeba odkręcić lusterko od drzwi, a co za tym idzie zdjąć tapicerkę drzwi, tu jest krótki opis:

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/62939-wymiana-lusterka-w-k11/page__p__710934__fromsearch__1entry710934

 

6. Kabelki puszczasz pod uszczelką drzwi i do wewnątrz pojazdu (jak będę miał chwilę to wrzucę zdjęcie).

7. Co dalej z tym zrobisz to już twoja sprawa - najlepiej podpiąć pod ogrzewanie tylnej szyby, ale dostęp do skrzynki bezpieczkików jest FATALNY, WRĘCZ NIEMOŻLIWY bez zdjęcia całej deski rozdzielczej. Ja wpiąłem się najpierw przekaźnikiem w wolne gniazdo na skrzynce bezpieczników (chodzi o to, żeby po wyjęciu kluczyka lusterka też się wyłączały), a przez przekaźnik za pomocą dodatkowego włącznika (udało mi się dorwać idealnie zwymiarowany, który wszedł mi w zaślepkę na desce) do zasilania bezpośrednio z akumulatora.

Proste?? Cały dzień dłubania, ale efekt OK, lustereczka grzeją się galante.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK !!!

Niestety fotki z montażu na razie będą niedostępne (podgrzewanie robiłem przed zimą i nie będę teraz specjalnie pruł auta).

Ale mogę podrzucić w wolnej chwili fotki jak idą kable, włącznik itp.

Za jakiś czas będę rozbierał drzwi, bo chcę je wygłuszyć, wtedy na pewno pstryknę jak to wygląda "od kuchni".

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tz masz tak albo można zrobić tak

prąd z aku na przekaznik "30" w obwodzie porządny bezpiecznik

prąd na lusterka 2x "87" prawe lewe

sygnał na włącznik + tu można podpiąć pod "30" tak wszystkie przekaźniki działają w Nissanie

i sygnał z przełącznika masowy z kabiny

 

lub masę podpinamy normalnie na stałe a prąd z elektrycznej szyby kradniemy i dajemy jako sygnał do przekaźnika dzięki temu nie obciążamy obwodu .... w N "nr to nr na przekaźniku"

 

i wtedy sie odpala normalnie łącznie z tylną szybą ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wlti a jak poprowadziłeś kable pod deską? Zdejmowałeś deskę żeby przeciągnąć kabel z drzwi od strony pasażera bo jak tam dzisiaj zajrzałem to nie mam dostępu do słupka żeby dobrać się do wiązki z kablami? Jakieś sugestie? Kupiłem drugi włącznik go grzania szyby tylnej ale zastanawiam się czy ten oryginalny bezpośrednio włącza zasilanie na tylną szybę czy poprzez przekaźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam !!!

Nie zdejmowałem deski-kabelek idzie pod schowkiem, konsolą śrdkową, itp. Jest tam sporo miejsca i punktów, gdzie można go podpiąć plastikowymi spinkami. Z drzwi pasażera puściłem go do wnętrza słupka i wyciągnąłem pod plastikową trójkątną osłoną znajdującą się przy nogach pasażera po prawej stronie.

Pozdro.

 

Witam !!!

Ponieważ jadąc ostatnio po nocy w okolicach Trzebnicy pewien kierowca TIR-a (pozdrawiamy Pana :wave: ) nie wyrobił zakrętu i zdemolował mi lusterko, musiałem znów wybebeszyć je i przy użyciu drugiego naprawić.

W związku z powyższym zrobiłem kilka fotek dla potomnych i wrzucam je poniżej.

Pierwsza sprawa to samo wyjęcie wkładu lusterka (na zdjęciu pokazany cały wkład). Strzałki pokazują: zielona - kierunek "odginanie" wkładu, czerwona - kierunek lekkiego pociągnięcia go w celu wyczepienia z zaczepów.

post-20837-0-86727400-1375163534_thumb.jpg

 

Poniżej kolejno czynności związane w grzaniem (porządną suszarką) i wyciąganiem samego szklanego wkładu:

post-20837-0-53605400-1375163619_thumb.jpg

post-20837-0-23592400-1375163642_thumb.jpg

post-20837-0-88411300-1375163658_thumb.jpg

post-20837-0-28317700-1375163680_thumb.jpg

post-20837-0-49025000-1375163704_thumb.jpg

post-20837-0-00055800-1375163729_thumb.jpg

 

Poniżej naklejanie maty grzewczej (typ: GB-10)

post-20837-0-61252800-1375163781_thumb.jpg

Oczywiście wcześniej trzeba szkiełko wyczyścić i odtłuścić - osobiście używam zmywacza W-1.

Wkładanie szkiełka do plastikowej oprawki to proces odwrotny - grzanie i powolne wkładanie go na swoje miejsce.

Poniżej jeszcze jedna rada dla tych, którzy tak jak ja chcieliby wymienić "krzyżak"-zaczep wkładu: do ponownego założenia strunowych cięgien użyj ścisku stolarskiego... :whistle:

post-20837-0-64416400-1375164018_thumb.jpg

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kozlowski0106

Witam,

Mam problem z sterownikiem silnika w moim almerce, padł i nie mogę znaleźć sterownika mec20-601 - używki. Czy można go zastąpić, jaki inny będzie pasowal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...