Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N15] Łożyska skrzyni


Szczyp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przede wszystkim chciałbym się przywitać, bo mimo tego, że jakiś czas temu się zarejestrowałem, to dopiero teraz cokolwiek piszę :)

 

Wiem, że przewijało się wiele razy, ale mam kilka konkretnych pytań i nie widzę sensu odgrzebywania starych wątków...

 

Tak więc. Jestem już po wymianie jednej skrzyni jakiś czas temu (ok. rok temu) i niestety druga zaczyna również szwankować. Jako, że tej starej się nie pozbyłem, a leży mi w piwnicy od tamtego czasu, pomyślałem, że po prostu sam spróbuję to ruszyć. Jak się nie uda, trudno- skrzynia i tak nie nadaje się do użytku. I z tego wynika kilka dylematów:

 

1. Czy ktoś zna oznaczenia łożysk głównego wałka?

2. Obudowa tak jakby mi się "zassała". W żaden sposób nie umiem jej zdjąć po odkręceniu wszelkich śrub mogących ją trzymać. Jakieś pomysły jak się jej pozbyć, oczywiście bez niszczenia? ;)

3. W samochodzie przed kupnem go przeze mnie wymieniane było sprzęgło. Wcześniej ze skrzynią było wszystko ok... Domyślam się, że to może być przyczyną, ale nic poza krzywo założonym nie przychodzi mi do głowy. Znowu- jakieś pomysły?

 

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Edytowane przez Szczyp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że wszystkie śruby odkręciłeś? Czasem można jakiejś śruby nie zauważyć i wygląda jakby obudowa się zassała. Po odkręceniu stuknij młotkiem gumowym w miejsce styku i ma się rozłączyć. Tam nie ma żadnego kleju.

Edytowane przez kabi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, udało mi się otworzyć skrzynię. Gdyby kogoś interesowały oznaczenia łożysk:

 

dyferencjału: 30208

wałek napędowy:30304

Wałek sprzęgłowy: 6305

 

Wyraźnie uszkodzone jest łożysko na wałku sprzęgłowym. Jest sens wymieniać pozostałe?

 

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie- obudowa skrzyni była uszczelniona czymś w stylu silikonu. Ktoś może wie co to dokładnie jest?

 

Kilka zdjęć bebechów:

 

2012-10-20%252015.46.20.jpg

 

2012-10-20%252016.31.52.jpg

 

2012-10-20%252016.32.01.jpg

 

2012-10-20%252016.43.09.jpg

Edytowane przez Szczyp
  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, udało mi się otworzyć skrzynię. Gdyby kogoś interesowały oznaczenia łożysk:

 

dyferencjału: 30208

wałek napędowy:30304

Wałek sprzęgłowy: 6305

 

Wyraźnie uszkodzone jest łożysko na wałku sprzęgłowym. Jest sens wymieniać pozostałe?

 

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie- obudowa skrzyni była uszczelniona czymś w stylu silikonu. Ktoś może wie co to dokładnie jest?

 

Kilka zdjęć bebechów:

 

2012-10-20%252015.46.20.jpg

 

2012-10-20%252016.31.52.jpg

 

2012-10-20%252016.32.01.jpg

 

2012-10-20%252016.43.09.jpg

Zrobiłes kawał porządnej roboty tymi zdjęciami. A ten uszczelniacz skrzyni to jest silikon do uszczelnień. Można kupić w każdym motoryzacyjnym sklepie tylko kupuj lepszej jakości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powiem tak, skrzynia jest banalna do rozebrania i poskładania, trzeba uważać tylko na rygle widełek (nazwa zaczerpnięta z serwisówki Almery) żeby ich nie pogubić, bo małe ustrojstwo... Namiętnie teraz szukam kogoś ze znajomych kto ma ściągacz do łożysk, i będę informował dalej co i jak.

 

Dalszy ciąg remontu skrzyni tutaj: http://szczypi.blogspot.com/2012/12/twoja-stara-maluje-paznokcie-u.html#more

Łożysko już nabite, zostało poskładać i zakładać do auta.

Powoli, ale do przodu... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś sie zebrał na napisanie poradnika z tymi fotkami moglibyśmy to gdzieś ładnie po umieszczać mnie osobiście ilość zębatek przeraża rozebrać bym pewnie rozebrał no ze złożeniem było by gorzej ,,tak czy inaczej brawa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Najpierw muszę sprawdzić, czy nie rozpadnie się znowu po pół roku ;) A jeszcze nie udało mi się jej nawet założyć... Mam nadzieję, że na dniach to ogarnę.

 

I jeśli ktoś by pytał, czy z 1,6 pasuje do 1,4- TAK! :) Bo skrzynia, którą właśnie remontuję to RS5F31A, czyli ta montowana do 1,6. Są minimalnie inne przełożenia tylko, ale tu już odsyłam do "sam naprawiam", gdzieś tu na forum było dostępne.

 

UP: Skrzynia w samochodzie. Resztę zdjęć i opis moich nieprofesjonalnych, nielogicznych i bezmózgich poczynań wrzucę jako poradnik, jak prosił Tofu :) Za jakiś czas powinno się pojawić.

Edytowane przez Szczyp
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gratulacje,i miejmy nadzieję że posłuży dłużej niż 6 miesięcy :zwyciestwo2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Gratulacje,i miejmy nadzieję że posłuży dłużej niż 6 miesięcy :zwyciestwo2:

 

Też mam taką nadzieję. Dlatego doszedłem do wniosku, że poradnika nie wrzucam, bo poleciałem po bandzie z wieloma aspektami, które po prostu olałem, a powinienem zrobić. Teraz jeździ, stara skrzynia mimo tego jak była przemielona leży w piwnicy i czeka na nowe, tym razem wszystkie, łożyska i będzie wyremontowana. Tym razem już porządnie. A chwilowo czeka mnie wymiana osłony przegubu ;)

 

BTW: Mimo tego, że pasują, nie polecam pakowania skrzyni z 1,6. W ogóle w porównaniu do tej z 1,4 jest beznadziejna, biegi 1, 2 za długie, 3,4,5 za krótkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam. Mogę zapytać jaki problem był z tamtą skrzynią że ją wymieniłeś całkiem? Bo ja też mam ze swoją problem i chyba będę zmuszony sprzedać samochód za psie pieniądze bo nie stać mnie na naprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dokładnie taki sam, łożysko na wałku zbiorczym. 

 

Skrzynia znowu jest do wymiany, jednak mam podstawy żeby podejrzewać tarczę sprzęgła  :whistle:  Więc jak już będzie tragedia totalna to znowu trafi na warsztat, tym razem jednak dla pewności skrzynię oddam w jakieś sensowne ręce, akurat u mnie w Tychach jest warsztat zajmujący się skrzyniami.


Zbliża się ten piękny dzień, kiedy kolejna skrzynia będzie przeze mnie naprawiana i montowana do mojej Almerki :) Znalazłem winowajcę krótkiego życia obecnej (opisywanej wyżej)- tarcza sprzęgła. Gniazdo na wałek lata na wszystkie strony, zapewne źle spina skrzynię z wałem korbowym i tak doprowadziła do rozsypania się kolejnego łożyska. Nowa tarcza leży już na półce, skrzynia leży rozłożona i czeka na części. W chwili obecnej szukam mocniejszego łożyska, i zastanawiam się, czy nie zastąpić kulkowego walcowym gdyż dedykowane są do sił o tym samym kierunku, a jednocześnie ma kilkukrotnie lepszą nośność wg. katalogów. Tym razem cały przebieg prac planuję relacjonować dokładnie, część po części. Trzymajcie kciuki! :)

 

pozdrawiam

Szczyp


Witam ponownie!

 

Jako, że skrzynia wyzionęła ducha zbieram się za składanie nowej. Problem jest taki, że poszukuję identycznego łożyska z tym które było montowane fabrycznie- czyli NTN 6305 ..... Niestety pozbyłem się starej bieżni przy porządkach w piwnicy i nie wiem jakie były dodatkowe oznaczenia łożyska, dorwałem za to katalog części, w którym łożysko to jest oznaczane jako 32203M- czy ktoś jest mi w stanie sprawdzić (może ktoś z ASO Nissana? :) ) jakie dokładnie są oznaczenia tego łożyska, ewentualnie jaka jest cena takiego łożyska w ASO? 

 

z góry dzięki!

 

Szczypior


EDIT: Numer OEM: 3220362Y01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

łożysko Koyo ma oznaczenie 

6305RYR4SH2C3 (KOYO)

Nie wiem ile kosztuje w ASO, ale jak zadzwonisz i podasz numer, to cenę Ci podadzą

Numer który podałeś zamienia się na 32203-18000

Oryginalne Nissana nie powinno kosztować więcej niż 70zł

Jak nie będziesz mógł nic znaleźć, to pisz na PW

Edytowane przez SNAKE4X4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...