Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Instrukcja montażu haka do P12 - Poszukuję


Gość geronimo_11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość geronimo_11

Witam nie mogę doszukać na forum czy ktoś posiada instrukcje montazu haka holowniczego do P12 (?)

Kiedyś czytałem (chyba tutaj na forum), że zdazały się również problemy z podłączeniem elektryki. Ponoć na lampy idzie inne napiecie niz 12 volt i potrzeba jeszcze dokupić jakiś moduł. Z góry dzieki za pomoc , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ją w instukcji samochodu, dział 4 str. 6-9. Co do elektryki, to już inna sprawa.

strony z hakami.... http://www.hakii.pl/sklep/Details/737/81/nissan/wypinany/hak-holowniczy-wypinany-nissan-primera-5-drzwi-2wd-p11

http://hakhol.com.pl/sklep/product.php?id_product=295

W instrukcjach pewnie jest napisane i o podłączeniu, a jeśli nie to możesz zadzwonić. W instalacji jest parę przekaźników np. komputer odcina wsteczne i przeciwmgielne w samochodzie i dodatkowe bezpieczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zagłębiałem się zbyt mocno w temat elektryki od haka holowniczego, jednak z tego co pamiętam, to w tym pudle nawiedzonym jest to tak durnie rozwiązane, że jak zapniesz przyczepkę i komputer odczyta spadek napięcia po podłączeniu świateł od przyczepki, to CI będzie pikać przy każdym "kierunkowskazywaniu" i przy innych czynnościach. Niby że dla bezpieczeństwa, żebyś na pewno nie zapomniał że jedziesz z przyczepką.

 

Polecam obejść to badziewne rozwiązanie poprzez montaż przekaźników na każdym z przewodów. Trzeba tylko podciągnąć +12 volt z akumulatora, ale to niewielki problemik.

 

Zakładasz hak jakiś firmowy, czy z tych tańszych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz to mam instrukcję montażu haka. z aso ;) tylko musisz znaleźć montaż samej kostki ponieważ moja jest niemiecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Janekzet

jeżeli chcesz to mam instrukcję montażu haka. z aso ;) tylko musisz znaleźć montaż samej kostki ponieważ moja jest niemiecka.

Jeżeli mógłbyś pomóc i przesłać instrukcję , to byłbym bardzo wdzięczny. Chodzi mi o stronę elektryczną montażu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także przymierzam się do montażu haka. Poprzedni właściciel miał wjechane w tył auta i założył nowy zderzak. Więc tylko wszystko poskręcać i będzie ok. Tylko nad jednym się zastanawiam. Jak ładnie wyciąć w zderzaku pod hak i jak to później obrobić żeby nie szpeciło. Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janekzet

Także przymierzam się do montażu haka. Poprzedni właściciel miał wjechane w tył auta i założył nowy zderzak. Więc tylko wszystko poskręcać i będzie ok. Tylko nad jednym się zastanawiam. Jak ładnie wyciąć w zderzaku pod hak i jak to później obrobić żeby nie szpeciło. Macie jakieś pomysły?

Ja parę dni temu zakładałem hak do combi, więc mogę dać ci parę rad:

-po odkręceniu tylnego uchwytu do holowania, musiałem usunąć 2 śruby , które są zgrzane do lewej podłużnicy-dłuższym przecinakiem da się to zrobić i dzięki temu mogłem przykręcić hak z lewej strony 6 śrubami M10 - warto to zrobić

-2 śruby M12x1,5 z nakrętkami odzyskane po demontażu uchwytu do holowania, wykorzystałem do przykrecenia haka z prawej strony - idealnie tam pasują, da się je włozyć i przykręcic bez zdejmowania tłumnika. Potrzebne są klucze : 16 oczkowy płaski i 18 płaski.

Niestety jeszcze nie podłączyłem instalacji elektrycznej, bo szukam optymalnego rozwiązania. Jeżeli chciałbyś w przyszłości ciągnąć przyczepę kampingową to pomyśl od razu o 2 gniazdach - drugie do zasilania stałego lodówki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa gniazdka na pewno wyglądają ładnie, ja jednak do oświetlenia w przyczepie /podczas odpoczynku, postoju w trasie/ oraz zasilania lodówki, pociągłem dodatkowy kabel "+" i "-" bezpośrednio z akumulatora / oczywiście dodatkowe bezpieczniki/ i przymocowałem koło gniazdka. Następnie w przyczepie również pociągłem dodatkowe kable z przetwornicy do haka. Po podłączeniu przyczepy i podłączeniu wtyczki podłączałem również dodatkowy kabel "+"i "-". Wiadomo że gniazdo haka jest do oświetlenia zewnętrznego przyczepy, ja natomiast w czasie podróży miałem w przyczepie 12V jak i 220V. Mniej roboty i mniejsze koszta.

Edytowane przez mirekg9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wycinką zderzaka? Mój hak (ramię z kulą) wymaga tylko przykręcenia do już zamontowanej belki. Gniazdo też jest wpięte w instalację. Macie jakiś patent na wycinanie w zderzaku? Ręcznie, maszynowo? I jak to ładnie obrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janekzet

A co z wycinką zderzaka? Mój hak (ramię z kulą) wymaga tylko przykręcenia do już zamontowanej belki. Gniazdo też jest wpięte w instalację. Macie jakiś patent na wycinanie w zderzaku? Ręcznie, maszynowo? I jak to ładnie obrobić?

Czyli masz prawie wszystko gotowe. W moim przypadku zrobiłem podcięcie w dolnej części zderzaka (tej pomalowanej na czarno) na szerokość mocowania samego haka. Wycinałem to brzeszczotem do metalu, a dokładnie dopasowałem pilnikiem. Tworzywo jest miękkie i bardzo łatwo się je obrabia ręcznie. Najlepiej zrobić podcięcie trochę mniejsze a potem pasować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

=====================================================================================================

 

Głosujemy w konkursie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

http://www.auto-swia...san-klub-polska

 

=====================================================================================================

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Czy zawsze trzeba wycinać otwór w zderzaku czy może są na rynku haki gdzie nie trzeba wycinać otworu? - bo przejrzałem wszystko na allegro ale w każdym trzeba wycinać, a przynajmniej tak zaleca producent..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...