Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Wymiana - KOŁO ZESTAW VACUM T-30 114KM 2001r - pytanie


fastdriver
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to szczerze życzę powodzenia i pozbycia się problemu - usunięcia awarii.

Na tych rysunkach (rozrząd) widać punkty na kołach które powinny się pokrywać z punktami na obudowie. Mało tego, to masz również koło od wału i tam jest również punkt.

Wspominałem wcześniej o łańcuszku i ewentualnych jakiś znakach na nim. Tutaj w rozrządzie widać wyraźnie iż łańcuszek również posiada jakieś znaki.

Może pomyliły mi się łańcuszki, lecz na te znaki również trzeba patrzyć.

Olej - nie słyszałem aby olej spuszczano, lecz wiadomo iż to pracuje w oleju, więc trzeba zwrócić uwagę na ponowny montaż i dokładne uszczelnienie.

Wiem, każdy chce zaoszczędzić, lecz ja np. nie mam ku temu warunków (garaż, kanał). Ostatnio wymieniałem całe nowe sprzęgło z dwumasą (wiadomo-wyjęcie skrzyni, częściowe rozkręcenie zawieszenia) i kosztowało mnie - robocizna 250 zł.


wyglada na to ze wystarczy poluzowac  ten napinacz ... hmmm i powinno dac sie ustawić poprawnie koła 

czy trzeba spuszczać olej do tej operacji ?  

wszytskie śruby poluzowałem 

poszły nawet gładko - ale nie chce mi się tyle  razy klucza przekładać i chyba podjadę po płaską 10 z grzechotką 

tak  na marginesie 

AAAALLLEEEEEEE TAAAAAM MIEEEEJSCAAAA!!!!! 

 

CAŁE ŁAPY MAM POCHARATANE :)

Robisz to od góry czy od dołu?

Powinno być od dołu jak i od góry, po zdemontowaniu osłon silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szczerze życzę powodzenia i pozbycia się problemu - usunięcia awarii.

Na tych rysunkach (rozrząd) widać punkty na kołach które powinny się pokrywać z punktami na obudowie. Mało tego, to masz również koło od wału i tam jest również punkt.

Wspominałem wcześniej o łańcuszku i ewentualnych jakiś znakach na nim. Tutaj w rozrządzie widać wyraźnie iż łańcuszek również posiada jakieś znaki.

Może pomyliły mi się łańcuszki, lecz na te znaki również trzeba patrzyć.

Olej - nie słyszałem aby olej spuszczano, lecz wiadomo iż to pracuje w oleju, więc trzeba zwrócić uwagę na ponowny montaż i dokładne uszczelnienie.

Wiem, każdy chce zaoszczędzić, lecz ja np. nie mam ku temu warunków (garaż, kanał). Ostatnio wymieniałem całe nowe sprzęgło z dwumasą (wiadomo-wyjęcie skrzyni, częściowe rozkręcenie zawieszenia) i kosztowało mnie - robocizna 250 zł.

 

 

 

Robisz to od góry czy od dołu?

Powinno być od dołu jak i od góry, po zdemontowaniu osłon silnika.

zdecydowana wiekszość śrób od góry ... chyba tylko dwie lub trzy od dołu 

 

 

 

 

została ostatnia śruba i pokrywa zdjęta .... 

chyba najgorsza z możliwych opcji - zerwany łańcuch i przedni wałek ma luz - nie zdjąłem pokrywy bo wadzi ale widziałem prze szparę ....

 

no i co teraz ???  niezły bigos 

 

 

taki zestaw tym razem mnie czeka 

 

http://allegro.pl/zestaw-lancuch-rozrzadu-nissan-x-trail-t30-2-2-dci-i5673425486.html

 

zaczyna się robić ciekawie :)

 

plus jeszcze może wałek bo wydaje się uszkodzony jurto bedę dobierał się ponownie do do pokrywy zaworów :)

czaaad 

 

generalny remont zrobię przy okazji :)

mam nadzieję tylko że to jakoś ogranę bo narazie same szkody - może jednak wymienię silnik hmmmm   jeszcze to dymienie w tym aucie ehhh

 

 

kurcze nie wiedziałem że mam tyle siły żeby zerwać łańcuch jedną ręką :)  powinienem przestać chodzić na siłownię - dobrze że gram tylko w squosza  !!! :)

 

 

mogło być też tak 

pękłem wałek- wałek a raczej jego jedna strona sie zablokowała i po przekręceniu stacyjki zerwał się łańcuch ... hmmmm 

 

ciekawe czy uda mi się to wszystko poskładać 

Edytowane przez fastdriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki optymizmu :D Przy wymianie rozrządu już nie będzie tak łatwo, zwłaszcza że kręciłeś silnikiem i wszystko się poprzestawiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki optymizmu :D Przy wymianie rozrządu już nie będzie tak łatwo, zwłaszcza że kręciłeś silnikiem i wszystko się poprzestawiało.

Jakieś wskazówki jak się za to zabrać ? 

podejrzewam że łańcuch musiał być już po 350 000 dość zużyty i ostatnio auto coraz częściej szarpało i to mogło go nadwyrężyć i ja mu jeszcze dołożyłem- ewentualnie ta opcja z wałkiem 

 

no jeszcze jak będę musiał wałek wymieniać to jakaś masakra się  robi :)  

Jakieś wskazówki jak się za to zabrać ? 

podejrzewam że łańcuch musiał być już po 350 000 dość zużyty i ostatnio auto coraz częściej szarpało i to mogło go nadwyrężyć i ja mu jeszcze dołożyłem- ewentualnie ta opcja z wałkiem 

 

no jeszcze jak będę musiał wałek wymieniać to jakaś masakra się  robi :)

czy odkręcać głowicę żeby sprawdzić w jakim stanie są zawory ?  z której strony ocenia się ich stan ?

Jakieś wskazówki jak się za to zabrać ? 

podejrzewam że łańcuch musiał być już po 350 000 dość zużyty i ostatnio auto coraz częściej szarpało i to mogło go nadwyrężyć i ja mu jeszcze dołożyłem- ewentualnie ta opcja z wałkiem 

 

no jeszcze jak będę musiał wałek wymieniać to jakaś masakra się  robi :)

czy odkręcać głowicę żeby sprawdzić w jakim stanie są zawory ?  z której strony ocenia się ich stan ?

 

ustawiałem raz rozrząd w benzynowym silniku z poprzedniej epoki .... może dam radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zastanawiałeś się, aby faktycznie zaciągnąć go do warsztatu? Mechanior oceni co jest do wymiany a co nie. Słyszałem iż wymiana rozrządu z robocizną była tańsza niż same części -link który Ty podałeś.

Druga sprawa. Widziałem tutaj na forum fotkę, gdzie był ukręcony koniec wałka. Dodaję iż ta wada była mało widoczna.

Może Twoje domagania były w rozrządzie a nie w vacum. W tym linku co podał Grzmot, wyraźnie widać zaznaczenie łańcuszka (o którym mówiłem)/

 

Grzmocie - nie wiedziałem i musiałem przegapić tak wartościowy temat. Od razu go "dopiołem" do instukcji i poradników, bo tam go nie było. Potem (juto) to zdubluję tam gdzie jest 2,2 dci.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładne opracowanie !!!

 

będę miał teraz czas zanim przyjdą części to opisze swoje zmagania - z dopiskiem nauka na błędach - jak nie wymieniać  zestawu vacum !!! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładne opracowanie !!!

 

będę miał teraz czas zanim przyjdą części to opisze swoje zmagania - z dopiskiem nauka na błędach - jak nie wymieniać zestawu vacum !!! :)

To opisz to z "jajem" i foty wrzuć koniecznie za pośrednictwem forum. Teraz jest zwiększony limit zdjęć :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zastanawiałeś się, aby faktycznie zaciągnąć go do warsztatu? Mechanior oceni co jest do wymiany a co nie. Słyszałem iż wymiana rozrządu z robocizną była tańsza niż same części -link który Ty podałeś.

Druga sprawa. 

Może Twoje domagania były w rozrządzie a nie w vacum. W tym linku co podał Grzmot, wyraźnie widać zaznaczenie łańcuszka (o którym mówiłem)/

 

Grzmocie - nie wiedziałem i musiałem przegapić tak wartościowy temat. Od razu go "dopiołem" do instukcji i poradników, bo tam go nie było. Potem (juto) to zdubluję tam gdzie jest 2,2 dci.

 

tak myślałem nad tym  ... ale mi przeszło :) 

 

lubię dłubać przy autach może dlatego zamiast leżeć i oglądać kolejne odcinki kup i zrób z entuzjazmem i  po pracy, bez oznak zmęczenia poszedłem  pod auto i pocharatane ręce mnie nie martwiły i to że nie miałem normalnej lampy a już było ciemno, każda kolejna odkręcona śruba była mega wyzwaniem !!! nawet ten zerwany łańcuch mnie nie zmartwił !!!  :)  tylko sobie pomyślałem zajefajnie kupię nowy dłużej pojeżdżę i pewnie !!! o i przy okazji wtryski zregeneruję !!! :) 

 

 W Norwegii takie naprawy są nieopłacalne kazaliby mi auto zezłomować - ale może podjadę o poradę jeśli będę potrzebował diagnozy z którą sam sobie nie poradzę, sam no i oczywiście dzięki info z forum i info z netu. 

 

więc postaram się zrobić lub zepsuć na tyle na ile będę umiał :)   - liczyłem się z tym że wcześniej czy potem coś dupnie - odgłosy były niepokojące  auto ma przejechane 350 000 

 

zastanawiałem się dziś czy nie kupić silnika i przełożyć ...ale wiadomo jak to jest kupować kota w worku..... 

 

najchętniej przy okazji zrobiłbym generalny remont silnika bo naprawdę lubię to auto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję warunków i samozaparcia.

Pewnie i ten temat również Ci się kolego przydahttp://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/98674-wymiana-uszczelki-pod-g%C5%82owic%C4%85-w-22-dci/

Miro, link już był podany wyżej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję warunków i samozaparcia.

Pewnie i ten temat również Ci się kolego przyda http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/98674-wymiana-uszczelki-pod-g%C5%82owic%C4%85-w-22-dci/

warunki mam takie że robię to na podjeździe przed domem i czasem pada :) a raczej czasem nie pada :)

 

dzięki :)

 

tu coś fajnego też znalazłem o ustawieniach kół więcej

 

 

 

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/97827-sam-naprawiam-wymiana-rozrz%C4%85du-w-yd25-informacje-i-czynno%C5%9Bci/

 

 

i kolejny wątek z ustawianiem po obracaniu wałkami wałem i innymi 

 

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/96967-p12-autko-nie-odpala-po-wymianie-g%C5%82owicy/page-4?hl=%20wa%C5%82ek%20%20rozrz%C4%85du

Edytowane przez fastdriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nie jest to najbardziej bystre pytanie - czy prawidłowy kierunek obracania się łańcucha to zgodnie ze wskazówkami zegara ? czy przeciwnie ? :)

 


znalazłem bardzo fajny filmik  o silniku yd25 

 

 

czy mój silnik jest podobny w budowie ? 

z tego co widzę  rozrząd jest bardzo podobny ...

minuta 7 dalej

 

 

i jeszcze jeden bardzo podobny rozrząd montaż 

 

https://www.youtube.com/watch?v=mRwjbTIfm-A

post-32749-0-36330900-1445295465_thumb.jpg

Edytowane przez fastdriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem na wyspie mechanika polskiego pochodzenia i ma mnie odwiedzic  i ocenic co i ile poadlo jak  juz wszystko rozkrece ...

 

 

Analizowalem moment odkrecania kola od pomy raz jeszcze i nie jestem pewien ale chyba mialem wcisnieta jedynke w skrzyni biegow - i tak analizuje sobie bo przeciez krecilem  zgodnie z ruchem lancucha rozrzadu i  co wtedy moglo blokowac ?   chyba wlasnie wcisnieta jedynka i powstalo naprezenie na walku i to widocznie byl najslabszy punkt a do tego po przekrecenu stacyjki zerwalem lancuch i pozamiatane ...c zy ma to sens logiczny ? 

 

wiec tak na przyszlosc trzeba bezwzglednie blokowac kolo przy odkrecanu i  miec pewnosc ze nie jest biegu jalowym  ehhhh 

Edytowane przez fastdriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

tak oczywiście plus zdjęcia - jak tylko znajdę chwilę dobiorę się do rozrządu ... może w przeszły wekend , jestem troszke zajęty aktualnie...

 

rozmawiałem w tygodniu z firmą która przeprowadza kapitalne remonty yd25 - montują wzmocnione rozrządy i inne ulepszenia silnika ... zanim cokolwiek pozmieniam muszę ocenić uszkodzenia i skonsultować się z nimi.

 

02.02.2016

Witam

 

Piszę bo zbliżam się do końca naprawy...

 

takie małe podsumowanie

 

będzie może nie składnie ale będę edytował i dodawał zdjecia w trakcie więc proszę moderatorów o cierpliwość w tym wątku

 

Pierwszy wątek to wymiana łańcucha od pompy :

 

Skutkiem niewłaściwego odkręcania koła przykręconego do wałka rozrządu spowodowałem uszkodzenie łańcucha rozrządu i pęknięcie wałka od strony wylotu - zerwany łańcuch zablokował koła i spowodował wygięcie się wałka od strony dolotu i wygięcie się ślizgu + (pękniecie na nim plastiku) - prostego od strony frontu auta... zerwały się dwa lub trzy zęby zębatki wałka od strony wylotu ( na szczęście udało mi się znaleźć zęby i plastiki od ślizgu )

pękł też uchwyt trzymający wałki z numerem 1 - pierwszy od strony zębatek

oczywiście dodam zdjęcia

 

prawidłowo odkręcane koło powinno wyglądać w ten sposób że blokuje się wałek kluczem - mniej więcej w połowie jego długości jest miejsce na klucz chyba 19 ... odkręcamy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara

 

 

 

drugi wątek ( który chyba powinienem dodać jako nowy post tu małe pytanie do moderatorów ) to uszkodzenia w silniku które odkryłem podczas rozbierania głowicy - głowicę zacząłem wyjmować ponieważ mechanicy zapewniali mnie że jeśli pękł rozrząd to na 100% zawory są uszkodzone krzywe i trzeba zdejmować głowicę...

 

Posłuchałem i odkryłem inne uszkodzenia wynikłe wcześniej

 

 

Pęknięta i zablokowana szklanka pierwsza od strony zębatek wałka dolotowego

w tym samym gnieździe krzywy zawór i bardzo ciężko poruszający się

 

po włożeniu nowej szklanki wyraźny opór - pęknięta szklanka zrobiła lekki rant w gnieździe gdyż po pęknięciu górna jej część obracała się lekko od poziomu gdy uderzał w nią wałek

po 20 minutach pracy góra dół opór zmalał prawie do zera -wytarł się - to tylko aluminium...

 

W jednym z kolejnych zaworów również bardzo ciasno poruszająca się szklanka i zawór ciężko pracujący i krzywy ... nie chował się do końca - brakowało jakieś 5 milimetrów

 

podkładki na szklankach te z małym otworem były wyraźnie wyrobione na tych źle pracujących ( dodam zdjęcie )

napinacz od łańcucha rozrządu bardzo ciężko pracował miał wyraźny opór

 

Głowica prosta sprawdzona przy pomocy aluminiowego grubego kątownika

 

pomieszały mi się szklanki i zastanawiałem się czy będzie jakaś różnica jeśli zamontuję w niewłaściwe gniazdo - jedyne co odróżnia jedną szklankę od innej jest podkładka z małym otworem - podkładki jedne mają wypalone laserem od spodu numer 242 inne 246 i jakieś jeszcze pierdołki - czy możliwe że jest to grubość podkładek ? w celu regulacji luzów zaworowych ?

 

 

 

zakupy

nowy łańcuch

nowy napinacz

używane wałki rozrządu

uszczelniacze zaworowe

zębatka do wałka rozrządu od strony wylotu

nowa uszczelka pod głowicą

używane szklanki i zawory

nowe podkładki pod wtryski

nowy filtr oleju

silikon do wysokich temperatur do silników

...

 

 

narzędzia specjalistyczne :

klucz do rozpinania i zapinania zaworów yato

klucz dynamometryczny

...

ceny uzupełnię

 

Mam pewne oczekiwania po wykonaniu tej naprawy:

 

przede wszystkim mam nadzieję że starczy mi cierpliwości i uda mi się złożyć wszystko i przynajmniej dojadę autem do Polski ( jakieś 2000 km ) jeśli uda się pojadę do mechanika u którego sprawdzę jak wszystko pracuje i zdecyduje czy dalej jeździć z tym silnikiem czy kupić używany z mniejszym przebiegiem

 

1) mam nadzieje że zmaleje ilość oleju w dolocie która wydobywała się z odmy

2) mam nadzieję że olej będzie dużo czystszy po wymianie

3) mam nadzieje że zmniejszy się dymienie

4) mam nadzieję że napinacz będzie pracował odpowiednio co miało na pewno wpływ na hałas

5) poprawienie kompresji na 1 i 3 cylindrze i konsekwencje ze względu na niedomykające się zawory

 

 

Po rozpięciu zaworów demontaż uszczelniaczy zaworowych

kilkakrotne dokładnym umyciu głowicy pod prysznicem i użyciu 2 litrów brud pur przytarłem lekko zawory pastą

kolejne mycie głowicy

montaż nowych uszczelniaczy zaworowych

sprawdzenie i montaż zaworów na oleju

zapinanie zaworów

mycie i montaż szklanek z podkładkami ( na oleju ) i sprawdzenie jak się poruszają w gniazdach

 

czekam na wałek będę je montował i sprawdzę jak poruszają się poszczególne elementy...

 

zdemontuje miskę olejową i zobaczę na pewno syf

 

oczywiście dodam zdjęcia uszkodzeń i montażu

 

 

Mam jeszcze chęć rozebrać i wyczyścić wtryski w myjce ultra dźwiękowej

cdn oraz edycja

 

 

doszedł brakujący wałek ( świetna cena 30 zł wraz z zębatką ) - głowica uzbrojona, nasmarowana, sprawdzona czeka na montaż po niedzieli

 

 

głowica zamontowana na nowej uszczelce, na dwóch czopach pozycjonujących + silikon do temperatur z lewej

1 )ważne najpierw przykręcić do głowicy listwę doprowadzającą paliwo do wtrysków na dwóch dużych śrubach - śruby są bardzo długie i wadzą o kolektor dolotowy

2 ) przykręcić kolektory - dolotow. Wygodnie dokręac jest na elastycznej przedłużce

3) podłączyć przewody czujników z lewej x 2

4) podpiąć przewody gumowe paliowowe

5) zamontować wałki

6 )uchwyty do ic

7 podpięcie przewodów paliwowych do listwy

8

Edytowane przez fastdriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam

Odświeżę troszkę temat.

Mam następujący problem,na rozgrzanym silniku przy obrotach 1300-1600 (najbardziej przy dojeżdżaniu do świateł)słychać jak coś rzęzi z silnika,wczoraj u znajomego mechanika sprawdzaliśmy na takich obrotach stetoskopem i hałas dochodził jakby z pod obudowy pompy vacum.

Teraz pytanie czy tak się objawia awaria łancucha?

Wziąłbym się za to le nie chciałbym skończyć jak kolega wyżej.

 

Edytowane przez pikeft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak było słychać łańcuch dodatkowo brak oleju bo pił jak szalony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak vacum ma Ci olej brać? Skoro to jest od hamulców. Pytam z ciekawości bo aż tak na mechanice się nie znam . Ja w poniedziałek jadę na wymianę łańcucha vacum ślizgu i koła po 320tys się rozciągnąć trochę musiał bo hałasuje trochę, zdecydowałem się zrobić tylko dlatego że ma to związek z hamulcami i że silnik mimo przebiegu nie bierze oleju i jeżdżę dalej na 5w30. Więc szkoda coś w nim rozwalić przez niedbalstwo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem łańcuch i ślizg od vacum,hałas ustał.

Często jednak mam taki objaw że gdy rano wsiadam do auta pedał hamulca mam twardy do momentu odpalenia auta,czy to normalne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem że łańcuch było bardzo głośno słychać a PONAD to brał mi dużo oleju i silnik przeszedł kapitalkę.

Co do pedału hamulca to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Odświeżę temat z przed roku,hak pisałem wyżej łańcuch i ślizg vacum wymieniony w sierpniu 2020 niestety mam znów podobne objawy jeśli chodzi o hałas. Dziś zdjęta pokrywa zaworów i łańcuch ma luz jak na zdjęciach czy przypadkiem nie jest zbyt duży?401dca3c66a1864c571c38b4b737b2b5.jpg677601aa8a08a4e11ab41573e753392f.jpg

Wysłane z mojego CPH2197 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...