Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Odcinek 4: Spalanie


Crith
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odcinek 4: Spalanie

 

Dlaczego poruszam tak drażliwy temat... bo chodzi mi tu o brzydkie oszustwo :)

 

Na chwilę pisana tego tekstu do wyboru w Polsce mamy X-Traila w wersji benzyna - 1.6 DIG-T 160KM 240 Nm z deklarowanym spalaniem 6.2 l/100 km), oraz 3 wersje diesla - wszystkie to 1.6 dCI 130KM 320 Nm, gdzie spalanie zależy od dodatkowego wyposażenia, czyli biorąc wersję "zwykłą" powinniśmy zużywać 4.9 l/100 km, dobierając skrzynię automatyczną Xtronic, auto zażąda 5.1 l/100 km, a rezygnując ze skrzyni w automacie na rzecz napędu 4x4 komputer powinien pokazać, że 5,3 l/100 km jest wynikiem możliwym do osiągnięcia.

 

Jak to ma się do rzeczywistości? Posiadam wersję 4x4, do tego uważam się za w miarę przyzwoitego ekodrivera. Moje trasy rozkładają się następująco: miasto to około 20%-30% , autostrady koło 20% , reszta to drogi pozamiejskie. No i co ja tu jestem w stanie osiągnąć? Otóż wg komputera pokładowego moje spalane wynosi 5,7 l/100 km... no to nie jest tak źle, przecież nie jeżdżę w warunkach laboratoryjnych ;) Jednak do deklarowanego 5,3 brakuje :) Kto posiada X-Traila w takiej jak moja albo innej wersji, niech napisze własne odczucia

 

A teraz do rzeczy. Niestety w rzeczywistości, gdy uwzględnię moje dotychczasowe zapiski z licznika samochodu i z tankowań z dystrybutora, wychodzi mi w zaokrągleniu 6,2 l/100 km. Tankowania odbywały się na sprawdzonej prywatnej stacji paliw, gdzie zresztą zawsze tankuję i mam do właściciela pełne zaufanie, bo człowiek ten naprawdę długo budował sobie markę w naszym mieście, a dystrybutory nie oszukują, bo zdarza mi się brać paliwo również w kanistry, na których jest zaznaczony poziom 10 l i zgadza się to ze wskazaniem z licznika dm3.

 

Zresztą problem przekłamań został już dostrzeżony przez wielu użytkowników Qashqaia, a w X-Trailu tylko potwierdza się, że to jednak wina oprogramowania. W moim przypadku błąd w granicy 0,6 l / 100km jest, wg mnie dosyć poważnym uchybieniem ze strony producenta. Kto wie czy nie celowym? Oczywiście tematem zajmę się szerzej, każde tankowanie będę dalej skrzętnie odnotowywał, a przy wizycie w serwisie, co nastąpi niebawem bo mi termin gwarancyjny się zbliża, poruszę ten temat z kim się da. Zobaczymy jaka będzie linia obrony :)

Edytowane przez Crith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jeszcze ostatnio wspominał że jeszcze delikatnie oszukuje licznik kilometrów przejechanych - jak by to uwzględnić to oszustwo w spalaniu było by jeszcze większe - ale można to sobie wytłumaczyć , że producent robi to dla nas żebyśmy byli bardziej szczęśliwi patrząc na spalanie z komputera  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekłamywanie spalania wg komputera to problem oprogramowania, które szacuje je na podstawie czasu otwarcia wtryskiwczy. Można podobno skorygować wynik o pewien procent w oprogramowaniu.

Na podstawie 4.500 km i i 7 tankowań do odbicia wyszło mi około 0.5 l różnicy więcej niż wskazuje komputer. Uważam to i tak za niezły wynik.

 

Wspomniane przez rafiros'a info o przekłamywaniu liczby przejechanych km nie potwierdzam, ponieważ jest zgodne zarówno z nawigacją jak i Targeo czy inne mapy WWW.

 

Co do 1.6 dig-t jestem mile zaskoczony spalaniem. Niejednokrotnie na trasie do pracy (13 km) komputer wskazuje na koniec 6.5 l (o ile nie było korków po drodze i "czerwonej fali"). Ostatnio na trasie Wawa-Sandomierz-Wawa (500 km z predkościami dopuszczalnymi) średnie spalanie wyszło lekko powyzej 6 l/100 (obliczone na podstawie tankowania). Dodam, że zmieniam bieg lekko powyzej obrotów wskazanych przez komp i staram się unikać obrotów poniżej 1.700 mimo.

 

Na koniec dodam, że poprzedni Qashqai 1.5 dci spalał o około 1.3 l/100 km ON mniej, a myślałem że będzie gorzej (w końcu sporo większy samochód, ale okazuje się zę waga mojej wersji jest podobna jak QQ diesla).


 

Odcinek 4: Spalanie
 
Jak to ma się do rzeczywistości? Posiadam wersję 4x4, do tego uważam się za w miarę przyzwoitego ekodrivera. Moje trasy rozkładają się następująco: miasto to około 20%-30% , autostrady koło 20% , reszta to drogi pozamiejskie. No i co ja tu jestem w stanie osiągnąć? Otóż wg komputera pokładowego moje spalane wynosi 5,7 l/100 km... no to nie jest tak źle, przecież nie jeżdżę w warunkach laboratoryjnych ;) Jednak do deklarowanego 5,3 brakuje :) Kto posiada X-Traila w takiej jak moja albo innej wersji, niech napisze własne odczucia

Crith, jak pewnie wiesz nie jeździsz zgdonie z normą, która odpowiada za wylicznie spalania katalogowego. Cykl mieszany oblicza Nisan wg 2007/715/EC (wyposażenie dodatkowe, stan samochodu, technika jazdy, warunki drogowe mogą mieć wpływ na podane parametry) i tego nie da się powtórzyć w życiu realnym.

 

 

Raz spróbowałem wyznaczyć taką trasę i z grubsza przejechalem ją zgodnie z opisem pomiaru i o dziwo wyszło zgodnie z katalogiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crith, jak pewnie wiesz nie jeździsz zgdonie z normą, która odpowiada za wylicznie spalania katalogowego. Cykl mieszany oblicza Nisan wg 2007/715/EC (wyposażenie dodatkowe, stan samochodu, technika jazdy, warunki drogowe mogą mieć wpływ na podane parametry) i tego nie da się powtórzyć w życiu realnym.

 

 

Raz spróbowałem wyznaczyć taką trasę i z grubsza przejechalem ją zgodnie z opisem pomiaru i o dziwo wyszło zgodnie z katalogiem.

 

Normy normami a oczekiwania są też jakie są :) No cóż, mi to się nawet udawało parokrotnie na niektórych przejazdach osiągać wynik 4,2 l /100 km wg komputera, a z górki wcale nie było tylko spokojna jazda w płaskim terenie... wynik nawet był zbliżony na tej samej trasie już trzykrotnie. Jednak nie ma się czym chwalić bo ogólna średnia wychodzi inaczej jak widać :) co gdzieś nadrobimy, gdzie indziej nam zabiorą :) jak to mówią równowaga w przyrodzie musi być ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy no bez przesady - X-trail pali Wam 6,2 i się martwicie, że nie jest to 5,7? Przecież to jest rewelacyjne spalanie jak na tak duży i pojemny samochód. Mi Micra zwykle pali więcej niż X-trail. ;)

 

Wczoraj przejechałem się późną nocą Meganką i spaliła mi w dłuższej trasie jakoś zdaje się 12 na komputerze... :P

 

Pełna zgoda. Pewnie nikt nie oczekuje ze spalanie bedzie zgodne z katalogiem, a każdy wynik taki sam lub niższy tylko cieszy.

 

Jak porównuję X z moją Almerą 1.5 benzyna 90KM z 2001 ktora paliła nieco więcej  o ok. 0.5 l/100 (a wazyła chyba o 170 kg mniej) to faktycznie jest rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy no bez przesady - X-trail pali Wam 6,2 i się martwicie, że nie jest to 5,7? Przecież to jest rewelacyjne spalanie jak na tak duży i pojemny samochód. Mi Micra zwykle pali więcej niż X-trail. ;)

 

Wczoraj przejechałem się późną nocą Meganką i spaliła mi w dłuższej trasie jakoś zdaje się 12 na komputerze... :P

Jaka to była Megana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy no bez przesady - X-trail pali Wam 6,2 i się martwicie, że nie jest to 5,7?

W zasadzie nie jest problemem ile pali, tylko to, że komputer oszukuje nas względem stanu faktycznego :) co więcej ma to wpływ na zasięg, bo przy pełnym zbiorniku i tak mniej więcej gdy zostaje 1/4 to wynosi mi on w zaokrągleniu 1080km, a im bliżej rezerwy po minięciu 1/4, zasięg zmniejsza się zdecydowanie za szybko :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie jest problemem ile pali, tylko to, że komputer oszukuje nas względem stanu faktycznego :) co więcej ma to wpływ na zasięg, bo przy pełnym zbiorniku i tak mniej więcej gdy zostaje 1/4 to wynosi mi on w zaokrągleniu 1080km, a im bliżej rezerwy po minięciu 1/4, zasięg zmniejsza się zdecydowanie za szybko :(

 

 jeśli chodzi o zasięg po zatankowaniu: jest on obliczany na podstawie średniego spalania z pamięci i aktualnego zużycia (pytanie tylko ile wstecz bierze pod uwagę) a nie od jakiegokolwiek kasowania (ale też na pewno nie od ostatniego startu).

Stan paliwa też raczej w przybliżeniu jest określony a nie z dokładnością do 0.1 litra.

 

Im dalej na plus lub na minus aktualne średnie zużycie paliwa odbiega o średniego długoterminowego tym większe odchylenia zasięgu.

 

Widać to doskonale (podam na moim przykładzie) po pewnych prostych obliczeniach (nie myśl ze spędza mi to sen z powiek :icecream: po prostu lubię liczby)

 

tankuję zawsze do odbicia i na ten moment liczę faktyczne zużycie paliwa od początku. Czyli liczba paliwa minus 60 podzielić przez stan licznika  * 100. U mnie jest to obecnie 4650 km i 337 litrów. A zatem mam 7.2 l/100. Przyjmując "oszukanie" na poziomie 0.6 komputer ma w pamięci jakieś 6.6 l/100

Czyli zasięg wynosi 900. A komp pokazał ostatnio 930, więc nie mylę się dużo.

I jeżeli zaraz po zatankowaniu jadę w trasę to zasięg powiększa się (do pewnego momentu oczywiście) a jeśli po tankowaniu jeżdżę po mieście to spada szybciej niż przejechana liczba kilometrów.

 

W końcu to tylko komputer i jakiś algorytm (lepszy bądź gorszy) musiał być napisany. Nie da się przewidzieć wszystkich sposobów jazdy - im mniej szarpane tym bliższy zasięg z kompa temu rzeczywistemu przejechanemu.

 

BTW.  :dribble:  ładny zasięg posiadasz po zatankowaniu (o ile dobrze zrozumiałem ze te 1080 to dla 60 litrów) - czyli 5.5 l/100 a faktyczne pewnie 6.0 l/100 czyli faktyczny zasięg wyniesie ok. 1000 km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to robicie, ale póki co, u mnie komp pokazuje min 8l/100 i to bylo najniższe z osiągniętych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to robicie, ale póki co, u mnie komp pokazuje min 8l/100 i to bylo najniższe z osiągniętych

 

ja mialem najnizsze z kompa 5l/100 - może mam buty lzejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie mam T32 ale tak czytam wypowiedzi i potwierdzam komp. oszukuje bezczelnie, u mnie o dokładnie 1 litr, przeliczam na piechotę po każdym tankowaniu i tak wychodzi biorąc pod uwagę średnie a nie tymczasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz niewątpliwie rację każdy przekłamuje ale nie spotkałem się z aż taką różnicą a parę autek miałem i rozbieżności były w granicach 0,5 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej Crith rozumiem ze wakacje ale cos bys tam napisał w dzienniku :icecream:

 

BTW. w kwestii spalania - ciekaw jestem jak u Was

 

Jestem (niestety po) już po 3 wyjadach wakacyjnych 2 x 1.000 km nad morze i 800 km w Beskidy (total 8435). Spalanie na razie zadawalające - średnia od początku spadła do

6,91  l/100 km

łacznie zalałem 586 litrów (w tym 5 litrów było jak odbierałem) - przy cenie 4.35 za literek daje 30 gr za km.

 

Ciekaw jestem jak ma się to do ON. Poprzednio QQ 1.5 dci spalał mi okolo 1.2 litra mniej. A jak to wygląda w 1.6 dci obecnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Crith rozumiem ze wakacje ale cos bys tam napisał w dzienniku :icecream:

 

Spokojnie, nowy rozdział (a w zasadzie 3 jednocześnie, bo niektóre wymagają obserwacji w czasie) opracowuję na brudno, nie chcę wstawiać bo jeszcze nie dokończyłem żadnego. Powiem tylko, że tym razem różowo nie będzie  :icecream: . O wakacjach myśleć już za bardzo nie mogę, gdyż teraz jest dla mnie okres najcięższej pracy, prowadzimy rodzinną pasiekę (jedna z kilku większych na pomorzu), więc nadmiar pracy mam zapewniony  :doctor:

Edytowane przez Crith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd w austriackie alpy przy średniej prędkości 100km/h ( czyli na autostradzie licznikowe ok 140km/h) komputer pokazał 6,5l/100km :wow: . Przy podobnej  średniej prędkości w Chorwacji i przy dużym wietrze pokazało 9,5l/100km :bezradny: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć

Byłem w Portugalii w tym roku 8.07.17--13.08.17 wakacje temperatury do 25 stopni C

Zrobiłem 7777 km tj.

Sosnowiec- Porto - Lizbona - Armacao de Pera - Sosnowiec

 

Bagażnik pełny

boks na dach 430l Krono

na haku platforma z 3 rowerami.

3 osoby 2 dorosłych i dziecko 8 letnie.

 

Na całej trasie mój X-Trail 1,6 Dig-t spalił 6,8 litra jako średnie spalanie na całym odcinku

a lałem prawie cały czas 98 okt. i jeszcze na niektórych stacjach we Francji , Hiszpanii musiałem wlać bio-benzynę.

Nie mają innej. A na dodatek nie ma oznaczenia na dystrybutorze.

Skąd wiem że to bio

Zapaliła się kontrolka silnika na kolor pomarańczowy

czyli sonda lambda przekazywała info o innym składzie spalanej mieszanki.

 

Powiem wam że samej bio-benzyny pali dużo więcej bo około 0,75l więcej.

Jak by nie ta felerna bio-benzyna to bym miał na tym całym odcinku 7777 km spalanie w okolicach 6,5 lita jak nic

 

Jak na auto o masie całkowitej 2150 km wynik rewelacyjny.

To według komputera. A

A według mojego pomiaru 7,1 litra.

Czyli na odcinku 7777 km przekłamanie wynosiło 0,3 litra

 

 

Wynik rewelacyjny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...