Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Odcinek 7: Małe dane z jazdy


Crith
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odcinek 7: Małe dane z jazdy

 

Troszkę czasu minęło od ostatniego wpisu, bo też i ciężko odnajdywać co chwilę coś nowego czego można by się przyczepić lub dać in plus dla mojego X-sa, więc tym razem postanowiłem ugryźć go od strony obliczeń - konkretnie spalania. Jak pamiętacie temat był już poruszany w odcinku 4, ale dotyczył sprawy z przekłamaniem obliczeń komputera pokładowego (zaniżenie o 0,6 l / 100 km).

 

Teraz chciałem przybliżyć trochę danych z dotychczasowego użytkowania autka. Od początku zakupu korzystam z aplikacji na smartfona, w którą na bieżąco (przy każdym tankowaniu) wprowadzam dane, a apka wylicza wszystko ładnie za mnie :)

 

Styl jazdy mam spokojny, dosyć płynny, zmiany biegów często pokrywają się z podpowiedziami komputera pokładowego. Jeździmy najczęściej w całym komplecie rodzinnym (4 osoby), gdyż do tego to autko było kupione, do pracy mam inny samochód :) bagażnik pusty, bez żadnych niepotrzebnych szpargałów, jedynie zakupy na powrotach do domu :)

 

Jako, że do końca roku pozostało trochę czasu, a zbliża się powoli rezerwa, poniższe dane będą jeszcze uzupełnione.

 

 

2016-04-14             Pierwsze pełne tankowanie

2016-04-28   6,36   wstępne zrzucam jeszcze ten wynik na brak wyczucia auta

2016-05-19   6,28   tutaj było trochę lepiej

2016-06-10   6,03   no i jak widać zawsze będę się w tej okolicy kręcił

2016-06-29   6,11   ...

2016-07-15   6,14   ...

2016-08-04   5,94   rekordzik :)

2016-09-04   5,95   eh... było blisko

2016-09-22   6,06   ...

2016-10-07   6,06   tankowanie przed wyjazdem

2016-10-08   6,11   tankowanie na granicy po przejechaniu 334 km w Polsce

2016-10-09   7,60   tankowanie w Niemczech po przejechaniu 521 km (autostrada; średnia prędkość 134 km/h)

2016-10-17   6,97   tankowanie po powrocie do domu (średnia z autostrady w Niemczech + trasa w Polsce)

2016-11-15   6,50   no i jak zrobiło się zimniej to i spalanie wzrosło

2016-12-12   6,95   więcej autostrad tym razem

2016-12-30   6,42   ostatnie tankowanie na podsumowanie roku :)

 

Obecnie jest mi ciężko zejść poniżej tego 6,5, ale zobaczymy co pokaże za parę dni... komputer pokładowy oczywiście nadal oszukuje i z ostatniego tankowania było wg wskazań 5,9 l/ 100 km.

 

Dane oczywiście będę zbierać dalej, a jeśli macie jakieś pomysły co jeszcze powinienem notować - piszcie.

 

Pozdrawiam

 

Ps. Strider, doczekałeś się ;)

Edytowane przez Crith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładne wyliczenia. Jedno pytanie: ile procent jakiej trasy mniej więcej na (ile km łącznie?)

 

Tez robię obliczenia narastająco, tyle znacznie uproszczone i do tej pory na 12.946 tys km przez prawie 12 m-cy mam średnie 7,14 (50% miasto 30% poza, 20% szybkiego ruchu).

Łącznie zatankowałem 924 litry Pb95.

Co oznacza, ze mój 1.6 dig-t pali niecały litr średnio więcej niż diesel. :dribble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam co pisze Jack Set, mój X z 1.6 Dig-T przy 4 tys. km miesięcznie, przy jeździe solo ( 20% miasto, 50% poza, 30% autostrada ) pali między 7,7 a 7,9 l/100 km. ( wyliczenie a nie wskazanie komputera ).

Przy takim spalaniu komputer pokazuje między 7,0 a 7,2 l/100km

Największe spalanie oczywiście na autostradzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu i odpowiadając na pytanie JackSet :)

 

Łączny wynik w km mam zbliżony do Twojego, bo na ostatnim tankowaniu było 12.557 km,

a średnia z całego dotychczasowego okresu to 6,27 l / 100 km

Jak pisałem wcześniej jeździmy prawie zawsze rodzinnie, 2 dorosłych 2 dzieci, także małe obciążenie jest.

 

Rozkład trasy to:

* 10-20% autostrady i ekspresówki

* 20-30% miasto

* reszta tereny pozamiejskie

 

Gdy zdarza mi się jechać samemu spalanie jest lekko mniejsze, więc wynik można by jeszcze poprawić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu i odpowiadając na pytanie JackSet :)

 

Gdy zdarza mi się jechać samemu spalanie jest lekko mniejsze, więc wynik można by jeszcze poprawić ;)

Jak na gabaryty i masę całkowitą to ja nie mam pytań. Hybryda niech się schowa. :dribble:Gratuluję.

Ale ostatnio zimniej i korki większe (i opony zimowe) wiec i spalanie mi podskoczyło. Obecnie jeżdżąc 50:50 ( miasto:podmiejska ) mam prawie 8. :thumbsdown: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokonałem aktualizacji pierwszego postu o ostatnie tankowanie

 

obecna średnia to 6,32 l / 100 km  dla łącznego dystansu 3.367 km

Edytowane przez Crith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokonałem aktualizacji pierwszego postu o ostatnie tankowanie

 

obecna średnia to 6,32 l / 100 km  dla łącznego dystansu 3.367 km

Wow! U mnie aktualizacja z dziś : dystans z 365 dni 13.268 km - średnie spalanie 7,16 l/100 km. Dziś też 1-wszy przegląd był: koszt 671 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow to jest u mnie, średnie spalanie spadło z 9,4 na 8,6 :devil:  ( przebieg ~6700 km )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 5 miesiącach i 6500km : żona 6,7 ja 7,5 (1,6dCi). Poprzednie auto benzyna żona 8,0 ja 10,5.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czas podsumować z tankowań miniony 2016 rok, bo dziś to jego przedostatni dzień. Autko teraz parę dni sobie postoi bo nigdzie się nim nie wybieramy. Jest już umyte i dopiero co zatankowane, aby dobrze wejść w ten nowy rok :) ot taka maniana ;)  (drugie autko też ;) )

 

Podsumowując:

 

Przejechano łącznie                            13.973 km    - no i fajnie

Roczny zliczony dystans tankowań     12.188 km    - też fajnie

Roczne średnie spalanie paliwa                 6,33 l     - całkiem przyzwoite :)

 

 

I przy okazji co działo się w tym roku:

 

Najniższa cena paliwa za litr        3,75 zł     - była wiosna :) środek kwietnia

Najwyższa cena paliwa za litr       4,83 zł    - za chwilę znowu tak będzie

Sumaryczna ilość paliwa            806,81 l    - trochę mniej niż mój zbiornik na wodę w ogródku ;)

Całkowity roczny koszt           3.415,35 zł   - tego wolałbym jednak nie wiedzieć :( byłaby z tego jedna porządna flaszka ;)

Średni koszt za kilometr                0,28 zł   - aż śmiesznie to wygląda ;)

Wszystkich tankowań łącznie  16                - spoko

 

No i to by było na tyle ;)

Edytowane przez Crith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas podsumować z tankowań miniony 2016 rok....

 

Średni koszt za kilometr                0,28 zł   - aż śmiesznie to wygląda ;)

Faktycznie cena za km śmieszna. Ale to ON jest.

 

U mnie trochę drożej:

  • czyli średnie spalanie + 14% (7,2/6,3) [przebieg 13.000 50%/50% miasto-trasa]
  • cena paliwa też nieco wyższa (ok. 20gr) czyli srednio jakieś 4.45 zł/litr za 2016r.

A zatem przyjmując 7,2 l/100 * 4,45 zł mamy 32 gr za 1 km.

 

Czyli to był dobry wybór benzynowy dig-t bo różnica 8.000 PLN na silniku przy zakupie zwracałaby się przez... (wezmę 5 groszy różnicy za km) ......160.000 km !!!!! Co przy moim przebiegu dałoby 12 lat :pc:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spoko benzyna i diesel - przecież to są wyniki porównywalne z autkami kompaktowymi.

Ja teraz po mieście benzyną 1.6 (118 kucyków) spalam średnio 6,7 - 6,9 l/100km a mam malucha (ASX) o "parę" kilo lżejszego, mniejszego i w ogóle...  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko benzyna i diesel - przecież to są wyniki porównywalne z autkami kompaktowymi.

Ja teraz po mieście benzyną 1.6 (118 kucyków) spalam średnio 6,7 - 6,9 l/100km a mam malucha (ASX) o "parę" kilo lżejszego, mniejszego i w ogóle...   :)

Ostatnie tankowanie niestety juz nie takie optymistyczne - średnia wyszła ok. 8.2 dla 620 km (z czego 160 km (25%) to jazda podmiejska a reszta miasto)

No ale cóż - mrozek i koreczki zrobiły swoje. Aby do wiosny :icecream:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załadowany na full, 4 osoby w aucie + bagażnik dachowy + autostrada i licznikowe 140km/h to spalanie wyniosło 10,5l/100km przy 1.6 DIG.

Niestety przy takiej konfiguracji, przyspieszanie auta katastrofalne. Redukcja do 3 biegu i but w podłodze lecz reakcja raczej niemrawa, gdzie bez obciążenia bagażnikiem dachowym i pustym kufrem zbiera się całkiem żwawo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załadowany na full, 4 osoby w aucie + bagażnik dachowy + autostrada i licznikowe 140km/h to spalanie wyniosło 10,5l/100km przy 1.6 DIG.

Niestety przy takiej konfiguracji, przyspieszanie auta katastrofalne. Redukcja do 3 biegu i but w podłodze lecz reakcja raczej niemrawa, gdzie bez obciążenia bagażnikiem dachowym i pustym kufrem zbiera się całkiem żwawo.

Tu widac roznice z dci.

Moj z 4 osobami i bagaznikiem pelnym po dach z tempomatem na 160-170 i fragmentami po 180-190 ma srednia 8,5 z tankowania. Przy szybkosciach jak u Ciebie wyjdzie w okolicach 7l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu widac roznice z dci.

Moj z 4 osobami i bagaznikiem pelnym po dach z tempomatem na 160-170 i fragmentami po 180-190 ma srednia 8,5 z tankowania. Przy szybkosciach jak u Ciebie wyjdzie w okolicach 7l.

no ale ten bagaznik dachowy to przy 140 km/h pewnie jakiś dodatkowy litr spokojnie podwyższa?

 

Generalnie aż  tak źle w stosunku do dCi nie jest. Wiadomo ze musi więcej ale ta rożnica ca 1.5 litra jest w zasadzie w pełni akceptowalna.

Natomiast faktycznie Nm jakby nie te same co w dCi - w QQ 1.5 dCi (tez 240 Nm) nie musiałem redukować przy wyprzedzaniu - pewnie przełożenie inne też ma znaczenie - a tu jednak tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale ten bagaznik dachowy to przy 140 km/h pewnie jakiś dodatkowy litr spokojnie podwyższa?

 

Generalnie aż  tak źle w stosunku do dCi nie jest. Wiadomo ze musi więcej ale ta rożnica ca 1.5 litra jest w zasadzie w pełni akceptowalna.

Natomiast faktycznie Nm jakby nie te same co w dCi - w QQ 1.5 dCi (tez 240 Nm) nie musiałem redukować przy wyprzedzaniu - pewnie przełożenie inne też ma znaczenie - a tu jednak

tak

Czytalem wczesniejsze posty o spalaniu dig i tez myslalem ze jest spoko. Teraz widze ze przy normalnej jezdzie nie jest juz tak rozowo.

Albo powoli albo jednak swoje pali. Turbo zyje, turbo pije :)

 

1.5l jest mego mocno optymistyczne. Stawiam na duzo wieksza roznice. Jak dla mnie 12-13l/ 100km przy szybkiej jezdzie.W benzynie zuzycie rosnie gwaltowniej niz w dieslu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem wczesniejsze posty o spalaniu dig i tez myslalem ze jest spoko. Teraz widze ze przy normalnej jezdzie nie jest juz tak rozowo.

Albo powoli albo jednak swoje pali. Turbo zyje, turbo pije :)

 

1.5l jest mego mocno optymistyczne. Stawiam na duzo wieksza roznice. Jak dla mnie 12-13l/ 100km przy szybkiej jezdzie.W benzynie zuzycie rosnie gwaltowniej niz w dieslu.

to zalezy co rozumiesz pod pojeciem szybka jazda :dribble: - a serio to przy 4 osobach z bagazem na autostradzie 140 km/h mialem spalanie ponizej 10 litrow

Opór aerodynamiczny rośnie z kwadratem prędkości Oznacza to, że przy dwukrotnym wzroście prędkości opór aerodynamiczny wzrasta aż czterokrotnie.

a powyżej 120 km/h opór rośnie praktycznie wykładniczo, czyli aby zwiększyć prędkość z 140 na 150 km/h musimy zużyć znacznie więcej energii (a co za tym idzie paliwa) niż przy przyspieszeniu z 40 na 50 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie 10,5 l/100km przy tej konfiguracji, którą opisałem i przy tak dużym aucie dla mnie jest w pełni akceptowalne (wiadomo, że diesel spali mniej). Bardziej drażniło mnie słabe przyspieszanie przy pełnym obciążeniu, gdzie w sytuacji bez obciążenia dynamika auta jest nie zła bo poniżej 10 s. do setki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kiepsko. Raz w miesiącu muszę przeleciec A4 Kraków - Wrocław. Wczoraj średnia w obie strony, z dojazdem do samego centrum i wyjazdem w pld godz szczytu, wyszla 8,6l/100km ale prędkości 150-160, momentami jak było pusto 180.

8l/100km pali przy 140 na tempomacie.

Kola zimowe 17cali, opony Hankook ( jedyna ich zaleta, są ciche ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...