Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Patrol Y61 "Rammstein" - od gołej ramy ... V,VI/2016 (fotorelacja)


lemmy69
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Impossible is nothing ...   post-48849-0-34017300-1508526927_thumb.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA:
Logo "Spartan garage EZG" , zdjęcia nim opatrzone oraz treść artykułów stanowią moją własność prywatną,
publikuję je za zgodą Administracji Forum NKP  
tylko ja oraz Administracja i osoby przez nią wyznaczone jako odpowiedzialne za promocję NKP (np. na
FB) mają prawo do publikacji ich treści poza Forum.
(Część materiałów jest widoczna tylko dla zalogowanych)

 

Lemmy69, Aleksandrów EZG, 04.11.2017 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Witam ponownie
Kolejny temat i kolejne auto, tym razem króciak "Rammstein" Pretora (notabene, moderatora Jeep.org ;) )
obecnie auto ujeżdża już inny kierownik
Problem? Nooo ... ten sam, niezmienny i znany większości terenowców :)
Działaliśmy wspólnie z Danielem, mw. maj/czerwiec 2016

1. https://photos.app.goo.gl/O6GQyMJ7yT35w09x2
rozkręcamy parcha, właściwie to rozkręcał go Daniel bo ja kończyłem jeszcze "Połamane Pajero" i tylko z doskoku zaglądałem na tylne podwórko
W międzyczasie dopinałem szczegóły z nowym/przyszłym/obecnym pracodawcą i ... i wtedy właśnie zaczęło brakować czasu na prowadzenie naszego fotokonkursu :(
(równocześnie cały czas pracowałem na 3 zmiany w starej pracy)
Album nie jest kompletny, ale też nie było czasu na pstrykanie zdjęć 

2. https://photos.app.goo.gl/jM3N9iNoa2QdgbX33
standardzik ... rusztowanie, pasy i lecimy w górę
"Krótki parch był ... zbyt krótki" żeby podłożyć pasy w standardowych miejscach, trzeba było trochę pogłówkować
Udało się, poszliśmy za ciosem i wykombinowaliśmy by wykorzystać lewy słupek rusztowania do podniesienia Terrano @Plitza (o tym w innym temacie)
Tak więc Patrol z "chińską czapą" (to określenie Pretora dot. holenderskiej nadbudówki na dachu) wylądował na oponach, skończone Pajero przeparkowałem na tył a ramę Patrola po umyciu przeholowaliśmy na drugą stronę domu ... takie manewry były.

------------------------------------------------------------------------------------------------
15.XI.2017r

3. https://photos.app.goo.gl/HYTIUtno9BHxpBpJ3
Hehe, niepozorne to autko
Widoczne są kielichy ... nienaturalnie odgięte ku górze
To "zasługa" mocniejszych springów do zgnitej ramy ... ku przestrodze
Niestety, nie było sensu reanimować starego szkieletu, jedynie poduszki silnika musiałem odzyskać
W sumie to demontaż Patrola jest o wiele prostszy niż Terrano:
- wszystkie śruby łączące ramę z budą są wkręcane od spodu
- mniej dźwigania (to zasługa sztywnego mostu z przodu)
- mniej zabawy z wahaczami
- nie trzeba demontować drążków kierowniczych, wszystko zostaje przy moście
Zespół silnik-skrzynia-reduktor podnieśliśmy w całości a odciążoną już ramą mogliśmy manewrować do bólu

Edytowane przez lemmy69
korekta po zm. edytora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie musi być taki.

Jest niezbędny po swapie na takowy silniczek https://pl.m.wikipedia.org/wiki/A8C22#/media/Plik%3AEbmw17.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam :D
Lift dodaje mocy w terenie ... przecież 
----------------------------------------------------------------------------
4. https://photos.app.goo.gl/TsvTRch5poYmStpw2
Rama rozebrana a więc malujemy
podczas demontażu nie udało się odkręcić jednej śruby przedniego wahacza
Na szczęście mieliśmy już na forum @Snake'a 4x4 ... telefon, zamówienie i nazajutrz kurier dostarczył nową tuleję
no i pytam: opłaca się być na forum?
Ale do rzeczy: co prawda właściciel nie nalegał ale nie mogłem odmówić sobie przyjemności pomalowania/zakonserwowania mostów i elementów zawieszenia
użyliśmy podkładu i nawierzchniówki chlorokauczukowej ... wiem, że brzmi to mało profesjonalnie ale podkreślam że była to moja inicjatywa ... i moje koszty (a kto bogatemu zabroni?)
W międzyczasie złapał nas deszcz ale w sumie to się przydał: pomógł spłukać ślady odrdzewiacza z kostki ... wszystkie elementy najpierw zostały oczyszczone, oskrobane a następnie potraktowane odrdzewiaczem i dopiero 2 warstwy farby.

Narka
----------------------------------------------------------------
5. https://photos.app.goo.gl/OAKUAr7D3dzj0aC03
A więc montaż
Takie składanie pomalowanych, odświeżonych i przede wszystkim pasujących do siebie "klocków" to czysta przyjemność
Oczywiście trafiły się też przeszkody, np. z rozpędu wspawałem profil mający wzmocnić kielichy sprężyn (fot.6)
Ale że oryginalna wiązka przewodów paliwowych była zdrowa ... no i stalowa, przeto nie byłbym w stanie jej uformować aby ominąć górą profil
(zawsze wymieniam przewody paliwowe, całe wiązki, na miedziane dedykowane do LPG; również są w koszulkach i do tego łatwo można nadać im krzywizny i inne cuda - czyli plastyczne)
Przypomniałem też sobie inny szczegół z podnoszenia budy: parch jak to parch - jest doskonale, fabrycznie przystosowany do większych kapci
innymi słowy: nie wymaga liftu budy ... a ta akurat nad podłużnicami/kielichami osadzona jest dosyć nisko i nie zmieściłbym profilu a wiązką nad nim
Właściciel nie chciał liftu ... więc musiałem odciąć wzmocnienie
Po drodze jeszcze szybka naprawa lewarka reduktora ... wystarczyło wymyć i nasmarować
Najlepsze miało dopiero nadejść:
" Wiesz co ... windę byś mi zamontował ... bo kupiłem ... płyta pod windę? Spoko, przywiozę ceownik"
"Ceownik ??!! A co ja z tego wystrugam?! Aha, nigdy nie montowałem wyciągarki"
"No to potrenujesz na mojej"
".........."
"... i Twoją starą też"
Nooo, tośmy się ugadali :D

 

Edytowane przez lemmy69
korekta po zm. edytora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ten ceownik z czegoś co na pewno w latach świetności było sprzętem wojskowym min. klasy T54 który mi pokazywałeś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhm
-----------------------------------------------------
26.11.2017r
No i tydzień zleciał ... kolejny stracony, a miało być tak pięknie :(
Kontynuujmy:

6. https://photos.app.goo.gl/oXAZ0peHSainIsYF2
czyli parę fotek uwieczniających to czego później nie da się już zobaczyć ... podwozie na gotowo :) , oraz buda w towarzystwie koleżanki @Plitza

7. https://photos.app.goo.gl/Mr8E2xp34MddI06g2
ostatnie poprawki przy ramie, montaż konstrukcji rusztowań i mogliśmy opuszczać
oczywiście nie mogło zabraknąć nektaru ... a że pod ręką był wiatrak wiskozy to udało się popełni pikczer pod tytułem:

                                                                                 "Jaki kraj - taka statua"

                                                                        

                                                                              post-48849-0-89707300-1511682935_thumb.jpg

przy okazji wykombinowałem (właściwie to już wcześniej) nowe ujścia dla odpowietrzników tylnego mostu i zbiornika paliwa
Auto miało jeździć w prawdziwym terenie a nie tylko forsować uliczne kałuże, fabryczne dreny kończą się w komorze silnika na wysokości ok. 1 m ... moje rozwiązanie (wcale nie autorskie) polegało na wprowadzeniu drenów do tylnego słupka nadwozia ... pod sam dach ;)
Ale to jeszcze nie wszystko, zobaczycie w którymś z kolejnych albumów
Koniec końców, buda majestatycznie spoczęła na ramie

8. https://photos.app.goo.gl/tXOPWlPGuvTmabsg1
montaż końcowy cz. 1
... Wcale nie było tak prosto. Dlaczego? Ano dlatego, że jak pisałem na początku tematu robiliśmy to we dwóch :(
W międzyczasie Danielowi niespodziewanie skomplikowała się sytuacja rodzinna, spakował się i wyjechał
Zostałem z Patrolem sam na sam ... a przypomnę, że demontażem głównie zajmował się Daniel
Niby to diesel, niby prosty ale trochę po omacku szedł mi ten montaż
Rozebrałem rusztowanie i teraz wypadało by przetoczyć parcha na przód podwórka
Jak na złość, nie było nikogo pod ręką ... zapiąłem hol do Tomkowego Tyrana i ...
... i samodzielnie wyjechałem zestawem na ulicę :D
Wcześniej poskręcałem kolumnę kierowniczą i zablokowałem stacyjką koła na wprost
Mieszkam w narożnej posesji, po wyjeździe na ulicę musiałem zatoczyć więc łuk 270st. i wholować Patrola przed garaż drugą bramą
Co parę metrów wysiadałem z "holownika" i korygowałem skręt parcha ... przed rogiem jednak napotkałem na problem: ulica trochę "opada" ku skrzyżowaniu :(
Na szczęście zjawił się kumpel wożący Vitarą dziecko ("noo ... żeby zasnęło") ... we dwóch pokonaliśmy zakręt i odjechał
Zacumowałem przed bramą, przecisnąłem się Tyranem na tył Patrola, umocowałem oponę na orurowaniu i wepchnąłem go na podjazd ... po czym sam sobie biłem brawa 
Mogłem kontynuować skręcanie bestii
Potężna 80-cio cm chłodnica montowana na jednej nodze ... ale czad
W ogóle to jakiś "za krótki" jestem do tego auta :D

9. https://photos.app.goo.gl/PsgepUiXPdZCNJ7D2
Montażu część kolejna
Na ostatnich zdjęciach widać odpowietrzniki (dreny) o których pisałem wcześniej
Zakończyłem je filterkami od LPG, tak na wszelki wypadek

 

10. https://photos.app.goo.gl/7xsIUUw7ywjOPb6W2
Montaż właściwie zakończony, chociaż sporo jeszcze zostało to "Rammstein" mógł samodzielnie wyjechać na rundę próbną
Po drodze spotkanie "twarzą w twarz" z biemdablju (co to "zakręty bokiem zbiera") 
Doskonale widać TO co sprawia że jadąc terenówką czuję się na drodze bezpieczniej

 

                           post-48849-0-97225000-1511692536_thumb.jpg
niech nikogo nie zmylą kruche plastikowe zderzaki, to co kryje się pod spodem jest kwintesencją potęgi Patrola

 

                                                            post-48849-0-92872000-1511693006_thumb.jpg
potężny taran ma ochronić chłodnicę auta przed drzewem, ma chronić jego kierowcę i pasażerów przy zderzeniu czołowym i wbić się w maskę "przeciwnika" demolując pewnie pokrywę głowicy

W albumie poświęconym ramie tego auta widać że wyciąłem rurę łączącą podłużnice ramy ... zastąpiłem ją owym "ceownikiem" (chyba z mostu rzecznego) o którym wspomniał Arek ... to na nim miała spocząć wyciągarka
Wymiary: 20 x 8 x 1cm ... kilkanaście kg stali
Na złomie cięli go palnikiem :D
Szablon z kartonu, przymiarki, trochę rzeźby i mogłem spawać
Odłączyłem baterię, wyjąłem kluczyki, spawanie na raty żeby nie przegrzać ramy ... gotowe
Niestety, po podłączeniu klem zamki zablokowały drzwi, mechanizm "z kluczyka" nie działał już wcześniej a pilot zastrajkował :(
Właściciel zamówił zawodowego koncesjonowanego włamywacza (na usługach policji) ... po mw kwadransie i kilku niedanych próbach wytrychami gość odgiął drzwi mini poduszką pneumatyczną i sforsował wnętrze ... uff.

No i tutaj, niestety kończy się sesja zdjęciowa Patrola ... 
Krzysiek odebrał auto, podłączył windę, zlikwidował "chińską czapę" ... i sprzedał "Rammsteina" 
Jego dalsze losy wykuwa Dziara z teamu ADV 4x4

https://www.youtube.com/channel/UCoNEjoaK4syUhZ3jrtLgXIg

 

 

                                                                                               THE END

 

Ale by nie kończyć tematu ponurym akcentem dodam też że Patrol około rok temu posłużył jako ciągnik lawety na której przywieźliśmy do mnie nową zabawkę Saydacka ... Navarę D22.

Edytowane przez lemmy69
korekta po zm. edytora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

taka mała uwaga do fotek, (znak wodny) logo na całej strasznie utrudnia oglądanie lepiej małe widoczne w rogu jak na pierwszej fotce w temacie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodziło o to by był to przeźroczysty znak wodny a nie stempel
Od dzisiaj zmieniłem wartość "przeźroczystości" z 20 do 10% ... już nie powinno tak bić po oczach ;)
Ruszamy do Navary :)

Edytowane przez lemmy69
korekta po zm. edytora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ha, to jeszcze nie koniec opowiastki o Patrolu
wczoraj, przypadkiem odnalazłem zaginione zdjęcia dokumentujące demontaż ramy Rammsteina
Oto one:
https://photos.app.goo.gl/cr25BdJmnOoxbwSv1
"chronologicznie" należałoby go umieścić gdzieś pomiędzy pkt. 34 (czyli na końcu 1-go wpisu)

Edytowane przez lemmy69
korekta po zm. edytora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...