Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Czy warto wymieniać często olej?


JACKO29
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dałem to w celu przemyśleń niektórych kolegów,...właśnie takich przemyśleń jakie zaprezentował Łysy.Bo po co wymieniać olej po 2-3 tys,bo po co skracać interwały wymian jak fabryka wie co robi,....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma forum motoryzacyjnego, na którym nie byłoby gorących dysput na temat wymian oleju. I choćby przytoczył nawet wyniki testów laboratoryjnych przepracowanych olejów (które dość łatwo znaleźć), z których jasno wynika, że nie ma tzw. olejów long life, a są nawet takie oleje, które tracą swe właściwości jeszcze przed przejechaniem 10 tys.km w silniku, to i tak znajdą się głosy, że skoro producent przewidział wymianę co 30, 40 czy nawet 50 tys.km, to nie mógł się mylić. A są nawet tacy, którzy na dodatek dolewają jakieś ceramizery czy inne milicjanty do nowych silników.:D;)

Złośliwiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego stare auta były wyposażone w korek spustowy z magnesem. Na pewno częsta wymiana oleju nie zaszkodzi tylko pomoże! Za niecałe 8 kkm mam II przegląd i będzie ti czwarta wymiana oleju....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory we wszystkich swoich samochodach wymieniałem olej po maksymalnie 15 tyś i teraz pomimo interwału 30 wymieniam po 15 razem z filtrem paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie to proste,dla innych nadgorliwość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś standardem była wymiana co 10-12kkm. I było to w silnikach wolnossących.

Teraz nawet gdyby oleje były lepsze to doładowany lub wysilony silnik i tak potrzebuje częstszej wymiany niż wolnossący.

Więc ponownie wychodzi na 10-12kkm przebiegu.

 

W Megane 1,9dCi napisali, że Elf 5W40 starczy wymieniać co 30kkm.

Pewnie dlatego przy gładkich panewkach w tym silniku przebiegi nie były zbyt duże wśród użytkowników z międzywymianą zalecaną przez fabrykę. Słabo smarowane (gesty syf z odmy) panewki obracały się. Ale wymieniajac olej co 12kkm (później już tylko dolewałem) zrobiłem na tym motorze prawie 300kkm a potem sprzedałem.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie miałem pierwszego przeglądu a olej trzeci raz będę wymieniać. Wymiana oleju z filtrem i podkładką w ASO S-c 139 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy przegląd jest po roku lub do 20kkm.

Więc samochód nie ma jeszcze roku ani limitu kilometrów do pierwszego przeglądu a już trzy razy olej był wymieniony?

Rozumiem, że pierwszy raz na "zerowym" po 3kkm a następne dwa a nawet trzy z wliczeniem tego obowiazkowego to wychodzi średnio (20-3):3 = co 5,66kkm wymiana oleju?

Gdyby nie niechęć do słabych silników to kupiłbym tego chaszpla od Ciebie.

No chyba, że chcesz nim jeździć do śmierci, albo do osiągnięcia wieku auta zabytkowego. To wtedy rozumiem taką przesadną nadgorliwość.

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie doczytałem.
Ale jestem za a nawet przeciw.
Biorę tylko pod uwagę nasze forum i siebie na dzień dzisiejszy.
No i mojego kolegę
Połowa z nas ma auto i przejeżdża od 5 do 15 k rocznie. Maks 20k.
Mój kolega do 100 k rocznie.
Więc choćbym nie chciał i tak musze wymienić co 12 m-cy olej.
Więc i tak long life nic nie da.
Oczywiście mówię o nowych autach na gwarancji.
Kolega zmienia olej średnio 3 razy w roku.
A i tak jego octavia pije olej po roku niesamowicie. Co tydzień litr.
Ja wymieniłem tylko raz po roku i nie mam żadnego zużycia.
Ale też o 2/3 mniejszy przebieg.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MirekCC napisał:

Pierwszy przegląd jest po roku lub do 20kkm.

Więc samochód nie ma jeszcze roku ani limitu kilometrów do pierwszego przeglądu a już trzy razy olej był wymieniony?

Rozumiem, że pierwszy raz na "zerowym" po 3kkm a następne dwa a nawet trzy z wliczeniem tego obowiazkowego to wychodzi średnio (20-3):3 = co 5,66kkm wymiana oleju?

Gdyby nie niechęć do słabych silników to kupiłbym tego chaszpla od Ciebie.

No chyba, że chcesz nim jeździć do śmierci, albo do osiągnięcia wieku auta zabytkowego. To wtedy rozumiem taką przesadną nadgorliwość.

 

W dieslu pierwszy przegląd jest przy 30k km lub roku.

Pierwsza wymiana była zgodnie z książką po dotarciu czyli 3992km, następna wymiana była przeciągnięta i był wymieniony przy stanie 15335km. Za dwa tygodnie będę wymieniać po raz trzeci. Staram się zazwyczaj nie jeździć więcej na oleju niż 10k jak również omijam szerokim łukiem oleje firm które ukrywają dane o swoich olejach.

Zamierzam tym jeździć maksymalnie do końca gwarancji :D Chyba że żona by chciała tym jeździć chociaż na razie woli kijanką się wozić :D

To nie jest nadgorliwość tylko czysty zysk. Cena dobrego oleju jest na tyle śmieszna że oszczędzanie na tym to głupota. Przykład kijanki auto pawie 8 lat przebieg 260k i jedyna awaria to czujnik pedału sprzęgła (koszt 36zł w ASO). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzecia wymiana dopiero będzie, a wcześniej napisałeś jakby już była a obowiązkowy przegląd dopiero będzie.

Teraz wszystko jasne.

U mnie mam aktualnie około 40000 i niecałe dwa lata.

Olej był wymieniany po 4("0"), 17("1"), 27 i 37("2")kkm. W nawiasach kolejność obowiązkowych przeglądów.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniam co ok. 10kkm, niezależnie od silnika albo co najmniej raz w roku jeśli nie osiągnę 10kkm. Każdemu w rodzinie suszę głowę by tak robić, ale większość ma mnie gdzieś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strachy na lachy.

A statystycznie komuś zaszkodziły wymiany oleju wg wskazań producenta? Czym silniki nadgorliwców są lepsze od traktowanych "normalnie"?

W poprzednim wymiany były wg książki co 30 tys. km i tak tez robiłem. Auto miało LPG i przy przebiegu 290 tys. km jak go sprzedawałem (z takim przebiegiem w ogłoszeniu) nie widziałem żadnych negatywnych objawów pracy silnika. Nawet jak jeden powiedział - chodzi jak szwajcarski zegarek.

Taniej wychodzi nawet wymiana silnika za 3 tys. - niż nadgorliwe wymiany oleju. Na forum megane nawet nadgorliwocm przekręcały się panewki - a 90% przeciętnych użytkowników nawet nie wiedziało, że takie ryzyko istniało, wymieniało olej jak najpóźniej i jeździło bez stresu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Karminadel napisał:

Taniej wychodzi nawet wymiana silnika za 3 tys. - niż nadgorliwe wymiany oleju. 

W sumie racja. Po co w ogóle wymieniać olej. Jeździć aż zaklei silnik i wymienić motor na taki za trzy tysiące jeszcze nie zaklejony.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy tysiące za silnik który się zaklei przed wymiana oleju to przecież i tak taniej niż wydać 200 zł za dobrej jakości olej :)

No cóż jedni wymieniają olej co 10k km a inni wola wymieniać silniki co 100k km :laie_67:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam myślę, że każdy ma trochę racji. Dbałem o silnik i też się przekręcił, ktoś tam nie będzie dbał i będzie hulał, ale statystycznie na pewno Ci co dbają, będą mieli mniej problemów, szczególnie teraz, w erze silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa.
Kotleta czy frytki można usmażyć i na świeżym oleju i na tym wielokrotnie przegrzanym, czy to oznacza, że oba posiłki mają taki sam wpływ na zdrowie organizmu /silnika

Wysłane z mojego BAH-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w moim obecnym wynalazku mogę sam se kasować licznik zużycia oleju. Jak myślicie? Jeśli skasuję go wtedy, gdy żywotność oleju będzie zbliżała się już do 0% i dzięki temu zabiegowi będzie miał znów 100% żywotności, to czy w ten przebiegły sposób uda mi się oszukać silnik i będę mógł jeździć kolejne dziesiąt tysięcy km bez wymiany, a przy okazji ASO się nie skapnie?:D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Colins Ty masz w swoim autku olej dożywotni :laie_67:  Tylko musisz pamiętać aby wykasować inspekcję zanim spadnie do 0% :laie_67:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomka co mi mówił, że w swoim samochodzie od ponad 10 lat nie wymieniał oleju. Robi tak z 20 kkm na rok, ale mówił też, że co jakieś 1500 km dolewa pół litra oleju, więc chyba jednak wymienia. Nie pytałem czy chociaż filtr oleju wymienia :) w internecie można wyczytać wręcz, że olej to jest coraz lepszy z przebiegiem i komu wierzyć?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, rafsty napisał:

Colins Ty masz w swoim autku olej dożywotni :laie_67:  Tylko musisz pamiętać aby wykasować inspekcję zanim spadnie do 0% :laie_67:

Tak żem właśnie myślał.;) Nawet w międzyczasie doczytałem, że wymiana oleju, to mit...:D

https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news-wymiana-oleju-szkodzi-silnikowi,nId,1379919

A ja głupi mam 25 tysięcy km przejechane, a już chyba ze 3 wymiany oleju za mną. No cóż, padłem ofiarą spisku mechaników samochodowych i koncernów olejowych, ale przecież człowiek uczy się całe życie. Dzięki za cenne porady, od dziś już nie wymieniam oleju, a dzięki temu będę miał więcej kasy na przepicie.:dribble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze uda Ci się nie tankować a jeździć, daj znać

Wysłane z mojego BAH-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...