Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Brak oświetlenia w podsufitce.


mariuszmurano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,wyskoczył mi taki problem,z którym nie mogę sobie dac rady.Mianowicie nie mam podświetlania w podsufitce podczas otwarcia drzwi,nie mam tez gdy otwieram bagażnik.Dodam tylko że w drzwiach te lampki małe świecą a w suficie świecą dopiero przy przełączeniu na stałe.Czy ktoś  z was miał podobny problem i wie o co tu chodzi ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BCM - Body Control Module (potocznie: moduł komfortu) - odpowiada m.in. za oświetlenie wewnątrz kabiny. 

To, że lampki w drzwiach świecą, nie dowodzi, że cały moduł sprawny. Zanim go wymienisz, posprawdzaj wszystkie połączenia, jak pisałem wyżej. Sprawdź, czy w Murano nie trzeba go wprogramować.

Przykład: 

https://allegro.pl/kategoria/uklad-elektryczny-zaplon-sterowniki-silnika-4145?string=BCM Murano&order=m&bmatch=baseline-cl-n-aut-1-4-0131

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co,a gdzie znajduje się ten moduł?? Ale to chyba nie może być tego wina,jak kupiłem autko to nie świeciły mi tylko lampki w klapie bagażnika,kilka dni temu zakładałem progi te rury ozdobne,zgodnie z instrukcja fabryczną.Progi sa orginalne do murana,maja podświetlanie i podczas podłączania to sie stało.Sterowane to jest masą może gdzies ta masa zanikła,lub ten czujnik krańcowy poszedł,ale nie stety nie wiem gdzie on jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnie schematu Murano, szereg połączeń podzespołów (tak podejrzewam), może już być realizowane za pomocą skrętki CANBUS-a. Ingerencja w magistralę np. dołączenie dodatkowych odbiorników, wymagałoby zmiany w oprogramowaniu. 

Cytat

... Sterowane to jest masą może gdzies ta masa zanikła,lub ten czujnik krańcowy poszedł ...

Jeśli sterowane jest to masą, to (-) podawany jest właśnie z modułu BCM.

Ale zaraz - coś chyba znalazłem odnośnie BCM w Murano: 

musisz to sobie przeanalizować i posprawdzać.

BCM-a w Murano szukaj pod kokpitem (na początku panela środkowego od strony kierowcy)

Znalezione obrazy dla zapytania gdzie jest moduł BCM Murano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi czy po tej całej zabawie z progami odpalałeś samochód? Jeździłeś nim? 

Murano przy słabym aku odcina poszczególne funkcje sterowników - tak, żeby dać jak najwięcej zapasu dla odpalenia samochodu. 

Jeśli nie odpalałeś to go odpal lub podładuj aku. Możesz też odłączyć na chwilę akumulator, żeby zrobić reset BCM'a.

Jeśli odepniesz go na zbyt długo możesz doprowadzić do rozkalibrowania przepustnicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem aku odłączny z godzinę,nic żadna przepustnica mi sie nie rozprogramowała,byłem na kompie i nie było takiej informacji.Jeśli chodzi o to sterowanie masą,to przeciez ten bci nie mógł sie spalić  ponieważ lampki w drzwiach działają.Odłączyłem to oświetlenie progów  i połączyłem tak jak było i nadal to nie świeci.Te progi sa orginalne i połączyłem to według orginalnego schematu,tam gdzie powinno to być.Jeśli chodzi o schemat to nie wiem ,nie znam sie i jeszcze jest po adgielsku,więc z tego nic nie rozumiem.

 

Edytowane przez mariuszmurano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mariuszmurano napisał:

Jeśli chodzi o to sterowanie masą,to przeciez ten bci nie mógł sie spalić  ponieważ lampki w drzwiach działają.

Coś się tak uparł na te lampki, zostaw je w spokoju :). Moduł BCM jest modułem wielofunkcyjnym - ma w sobie oddzielne, zależnie lub niezależnie od siebie działające układy. Wystarczy, że spali się np. tranzystor czy rezystor lub kondensator straci pojemność i jego część nie będzie spełniała przypisanej jej funkcji (przy działających pozostałych). Oprócz najmniej istotnej, oświetleniem wnętrza z rozdziałem na strefy (z czasowym wyłączaniem),  BCM steruje m.in. centralnym zamkiem, elektrycznymi szybami, wycieraczkami (sensor deszczu), podgrzewaniem siedzeń, odb. ciśnienia w oponach czy zdalnym systemem bezkluczykowym, itd. itd. Współpracuje również z systemem antykradzieżowym NATS. Szereg tych funkcji, (w zależności od opcji wyposażenia) może być u Ciebie zdeaktywowana elektronicznie. Dlatego też, samo fizyczne podłączenie oświetlenia progów nie wystarczy - potrzebna jest wizyta w serwisie w celu aktywacji funkcji w oprogramowaniu. Tym bardziej, że przeglądając pobieżnie schemat, BCM komunikuje się z niektórymi sterownikami magistralą CAN.

Z poziomu użytkownika, możesz jedynie posprawdzać to o czym pisałem w pierwszych postach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mariuszmurano napisał:

Ja miałem aku odłączny z godzinę,nic żadna przepustnica mi sie nie rozprogramowała,byłem na kompie i nie było takiej informacji.Jeśli chodzi o to sterowanie masą,to przeciez ten bci nie mógł sie spalić  ponieważ lampki w drzwiach działają.Odłączyłem to oświetlenie progów  i połączyłem tak jak było i nadal to nie świeci.Te progi sa orginalne i połączyłem to według orginalnego schematu,tam gdzie powinno to być.Jeśli chodzi o schemat to nie wiem ,nie znam sie i jeszcze jest po adgielsku,więc z tego nic nie rozumiem.

 

Jeśli odłączałeś aku po tej całej operacji to ok. Tzn., że reset BCM nic nie daje.

Sprawdź czy w ogóle masz dobrze ustawiony przełącznik na środkowej lampce (opcja door). Przednie wymuszasz wciskając klosz ale środkowa właśnie ma w sobie przełącznik.

Przejrzałem tematy na forach USA i problemy z brakiem podświetlenia to zwieszenie BCM albo ludzie zapominali, że mają źle ustawiony przełącznik - sugerowali się tylko przednią lampką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,ten przełącznik to na samym początku sprawdziłem,nawet trzy ,bo tam ich tyle jest.Zastanawia mnie jedno,dla czego by miało sie to BCM zawiesić ???? Czy ten sterwonik osobno steruje oświetleniem w klapie bagażnika,osobno w kabinie i osobno w drzwiach ???

Edytowane przez mariuszmurano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mariuszmurano napisał:

Kolego,ten przełącznik to na samym początku sprawdziłem,nawet trzy ,bo tam ich tyle jest.Zastanawia mnie jedno,dla czego by miało sie to BCM zawiesić ???? Czy ten sterwonik osobno steruje oświetleniem w klapie bagażnika,osobno w kabinie i osobno w drzwiach ???

Bez schematów Ci tego nie powiem. Przejrzałem amerykańskie fora i w kilku przypadkach reset BCM pomagał poprzez odłączenie modułu lub aku. 

A te podłączone przez Ciebie progi działały poprawnie? 

Edytowane przez Jakub.S83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...