Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Brak kierunkowskazów


r0d3l
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nissan Almera Tino 1.8   114KM   84kW,

Nie włączają się kierunkowskazy po przerzuceniu manetką, dodam ze wszystkie inne światła włączane ta manetką działają prawidłowo, awaryjne również się włączają. 

sprawdziłem dla pewności wszystkie bezpieczniki wewnątrz auta oraz pod silnikiem. Szukałem w wielu miejscach ale nie znalazłem gdzie zlokalizowany jest przekaźnik kierunkowskazów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnika kierunkowskazów nie ma. Kierunkowskazami steruje moduł TCU (Time Control Unit) umieszczony w Tino po prawej stronie kolumny kierownicy pod konsolą. Prawdopodobnie przyśniedziały lub wyrobiły się styki przełącznika kierunkowskazów. Zdejm obudowę kierownicy okalającą manetkę kierunków i sprawdź (kontrolką lub miernikiem) na 13-pin złączu przełącznika, czy otrzymujesz z TCU (po włączeniu zapłonu) napięcie (+12V):

  • na przewodzie zielono-pomarańczowym (kierunkowskaz lewy);
  • na przewodzie niebiesko- czarnym (kierunkowskaz prawy).

Masa (-) kolor czarny (również sprawdź czy ją masz na tym złączu).

Przełączenie manetki kierunkowskazu w odpowiednie położenie (góra lub dół) zamyka obwód do masy i powoduje świecenie się/miganie kierunkowskazów.

Jeśli masz zdolności manualne to manetkę można rozebrać (uważając aby nie pogubić elementów), ewent. kupić używkę i wymienić.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa jest ok. Sprawdziłem manetkę i wydaje się ok (po włączeniu kierunku przepuszcza między masa a wybranym kierunkiem).  Który to pin nr 13? Licząc od góry podłączenia to 13 jest masa a na odwrót to albo kabel żółto czerwony albo czerwono czarny i na nich niema napięcia. 

IMG_20190303_120816.jpg

Edytowane przez r0d3l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, r0d3l napisał:

IMG_20190303_120816.jpg

10 godzin temu, r0d3l napisał:

Który to pin nr 13?

Pisałem, abyś sprawdzał na 13-pin (-owym) złączu, nie na 13-pinie :) (m.in. w tym celu podałem kolory przewodów)

  Tak jak na zdjęciu, to położenie pinów jest następujące:

  • masa (pin nr 1) - prawidłowo;
  • wyżej, w następnym rzędzie (licząc od prawej)  - masz w kolejności piny nr:  3, 13, 2, 12, 4, 11
  • ostatni, najwyższy rząd (od prawej), to pin nr: 9, 6, 5, 7, 8, 10

Pin nr 3 (przewód  zielono/pomarańczowy) - to kierunkowskaz lewy;

Pin nr 2 (przewód niebiesko/biały) - to kierunkowskaz prawy.

Podłącz wtyczkę do manetki i po włączeniu zapłonu, na podanych pinach (nr 2, nr 3) ma pojawić się napięcie (+12V).

Jak nie sięgasz sondą miernika do pinów, to wkłuj się igłą w izolację odpowiedniego przewodu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za szybkie odpowiedzi. Niestety napięcie jakie dochodzi do kierunków to 1,4V, jak włączę mierzony kierunek to spada do 0,9V. 

 

Edytowane przez r0d3l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy TCU a manetką kierunkowskazu jest jeszcze 16-pinowe złącze - kolorystyka przewodów wejścia/wyjścia taka sama jak wspominałem wcześniej (sprawdź napięcia na wejściu wtyczki oraz bezpośrednio z TCU). Możliwe, że przyśniedziały styki w złączu. 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania zmierz napięcie jakie wychodzi z TCU na włącznik awaryjnych (TCU pin nr 5 - przewód zielono/czerwony) -> wspominałeś, że awaryjne działają. 

Ostatecznie (jeśli manetka i pozostałość zarządzana przez TCU są sprawne), można wyłączyć kierunki z TCU i zrobić układ na przekaźnikach.

Masz PW.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dziwne to że napięcie z TCU na awaryjne również wynosi 1,4V. 

Dziękuję Ci bardzo za pomoc i szczegółową wiadomość. Spróbuję sprawdzić jeszcze raz wszystko od początku. Jak się uda rozwiązać bez omijania TCU to dam znać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pytanie mam A propo klosza do podświetlenia rejestracji do nissana almery tino-czy z jakiegoś innego pasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...