Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

quashqai j11 silnik 1.2 czy trzeba wychładzać turbinę ?


wojakowskir
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak upalasz to warto wrócić jej do wolnych obrotów. Ja mam nabyty już nawyk po poprzednim aucie, zawsze po "normalnej" jeździe zostawiam 10-15 sek. Jak dostanie trochę bardziej po garach to te 30 sek., a w przypadku ciśnięcia na autostradzie i zatrzymanie się na przysłowiowe siusiu, to nawet minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo za odpowiedź. Występuje u mnie system start/stop który włącza się w chwili zatrzymania samochodu np. na światłach, co z turbiną?  czy nie wpływa to negatywnie na jej żywotność.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sterownik powinien zapobiegać sytuacjom, gdy turbosprężarka jest rozgrzana do czerwoności, a system SS wyłącza silnik. W praktyce bywa z tym różnie, ale chyba nikt nie skarżył się dotąd, że padła mu sprężarka w tym silniku. Akurat w przypadku tego silnika zwracaj uwagę raczej na prawidłowy poziom oleju (bo niektóre potrafią sobie łyknąć), natomiast jeśli chodzi o turbosprężarkę, to daj jej chwilę popracować na biegu jałowym po forsownej jeździe. Przy czym za forsowną jazdę uważam np.szybki zjazd na parking po butowaniu na autostradzie, natomiast ruch miejski z zatrzymywaniem na światłach i wyłączaniem silnika w tej sytuacji szkody turbinie nie wyrządzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wolę się nie wypowiadać - bo kto mnie czyta ten wie co myślę o takich gusłach hihihih... Mam kolegę co to niby (prawie... jak nie zapomni) zawsze czeka... byście go widzieli jak się zapomniał jak zatrzymaliśmy na stacji jadąc na urlop.. był bardziej struty niż jakby się dowiedział, że żona go z całą orkiestrą symfoniczną zdradziła... bo on teraz życie przegrał i mu się turbinka rozleci... ehhh

.. stosuję zasadę: jeździć-nie przejmować się głupotami.

I tak te nasze tandety wylądują u żyda lub na złomie. Z rudy powstały - w rudą się obrócą choćby chuchać i dmuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojakowskir napisał:

dzięki bardzo uspokoiłeś mnie.

A nawet,jak się zapomnisz...toteż grzechu nie będziesz miał :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że pasuje nawet po dynamicznej jeździe i przyspieszeniach chwilę odczekać żeby turbo się wychłodziło a raczej zmniejszyło obroty wirnika oraz chłodniejszy olej do niej dopłynął. 10sek nikogo nie zbawi jak i zapomnienie o ostudzeniu. Natomiast jeśli będziemy to robić nagminnie (chodzi o szybkie gaszenie po pałowaniu) na pewno żywotność turbiny spada i może nas spotkać niemiła niespodzianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Andrzej G
W dniu 17.04.2019 o 09:42, Karminadel napisał:

Ja już wolę się nie wypowiadać - bo kto mnie czyta ten wie co myślę o takich gusłach hihihih...

To po co męczysz klawiaturę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie,że jak  Kaśki turbo się pojawiły,zawsze ten problem był poruszany,ale nigdy nie znalazł się taki,któremu turbina by padła.A nie wierzę,ze wszyscy jeżdżąc schładzają turbinę....Więc śmiem wysnuć wniosek,dajcie sobie na wstrzymanie z tym schładzaniem...lepiej piwo schłodzić...

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku jak piłuje kaśkę przez godzinę 190-200km/h to ja jednak daję kilkanaście sekund turbince odpocząć. I zazwyczaj szybciej wyłączy silnik S&S niż ja :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...