Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Radio z systemem Android 9.0. X-Trail T32


Jarek_L
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ceny premium. Miałem ofertę za 2200 z Wrocławia, wymiana głośników (6 szt), wyciszenie drzwi. To wyglądało to sensownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2020 o 01:52, ZibiT napisał:

Mam T-32 z 2019 roku, ale ryzykuje i wymieniam to beznadziejne radio. W moim poprzednim aucie (MAZDA CX-7) mimo, że z 2008 roku, to system multimedialny bił na głowę ten z X-Traila...

Ja zamówiłem dzisiaj następujący model:

https://pl.aliexpress.com/item/4001125266167.html?spm=a2g0o.detail.1000060.1.28dc18d5UTK33t&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.146401.0&scm_id=1007.13339.146401.0&scm-url=1007.13339.146401.0&pvid=885504e1-f70b-425d-9415-301f131cfd6d&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.146401.0,pvid:885504e1-f70b-425d-9415-301f131cfd6d,tpp_buckets:668%230%23131923%230_668%23808%234093%23767_668%23888%233325%234_668%232846%238110%23302_668%232717%237566%23810_

To co odróżnia od wskazanego przez Ciebie to przede wszystkim ekran 1280*740 oraz wbudowana obsługa Apple CarPlay oraz Android Auto. Bez problemu obsługuje kamery 360, Bose oraz ParkAsistance.

Czekam na dostawę, jak będę miał, to podzielę się wrażeniami...

Długo się nie odzywałem, bo były pewne perturbacje (zamówiłem nie tę wiązkę kabli, co trzeba)... Zainstalowałem w końcu w czwartek radio (chip PX6, a nie jak w większości tu opisywanych PX5) w serwisie car audio... Gdyby nie problemy o których niżej, to wystawiłbym 5 lub 5+, na razie daję mocne 4... Radio Nissana oceniłbym na 3-3+.

To co jeszcze nie działa, albo działa nie tak, jak trzeba:

1. Kamery 360: nie działa ani przód , ani tył. Na szczęście działają czujniki parkowania i wyświetlają info na ekranie 5" pod kierownicą... Prawdopodobnie nie działa równie ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu oraz zbliżanie się do przeszkody, ale tego nie sprawdzałem... Korespondujemy ze sprzedawcą i mam nadzieję, że uda się uruchomić wkrótce... Może sprawa jest prozaiczna, ale na razie brak sukcesu...

2. Nie udało mi się podłączyć do sieci wifi, którą mam w garażu... Podłączyłem się z radiem do internetu poprzez udostępnienie hotspota w moim iphonie. Nie obeszło się bez pewnych problemów:  połączenie stabilne udało się osiągnąć po podłączeniu iphone z radiem w samochodzie z użyciem kabla usb, wyłączenie wifi i bluetooth w iphonie i korzystaniu z połączenia przewodowego. Pobrałem w ten sposób 1,2GB (w kilka minut) danych map Polski do nawigacji Maps.me, która działa w trybie offline.W trybie online tylko GoogleMaps lub Waze (poprzez połączenie Carplay).  Ponieważ mam pakiet 20GB danych w telefonie, to nie bolało aż tak bardzo...

3. Nie udało mi się zsynchronizować kontaktów z radiem wykorzystując tylko bluetooth (z pominięciem carplay). Nie jest to jakiś wielki problem, bo działa carplay i tam wszytko jest ok. Może to być jedynie jakaś niedogodność gdy pasażer chciałby streamować muzykę na stację multimedialną, wówczas może mieć problem z podłączeniem się ze stację. Być może telefon androidowy sprawę rozwiązuje, bo wiemy jak współpracuje bluetooth iphonowy z androidowym :-)

4.  Nie działa wyświetlanie na ekraniku 5" pod kierownicą częstotliwości stacji radiowej aktualnie granej. Ale nie jest to wielki problem, bo info to wyświetla się na wielkim ekranie stacji multimedialnej :-)

5. Godzina wyświetlana na ekraniku 5" pod kierownicą jest inna, niż aktualna i nie można jej zmienić. Zmianę taką można było dokonać w radiu Nissana wciskając przycisk "Setup" i dalej, no ale teraz tego brak :-) Jest to trochę irytujące, gdyż ma się wrażenie przebywania w dwóch strefach czasowych. Mam nadzieję, że ten czas da się zmienić, jak podepnę się poprzez OBD, choć nie jestem pewien :-)

6. Częściowo działa rozpoznawanie znaków. Niektórzy twierdzą, że system Nissana korzystał ze znaków zapisanych w systemowej nawigacji i to by uzasadniało pewnie fakt, że to rozpoznawanie czasami działa, a czasami nie .. Z tego jednakże by wynikało, że kamera przednia działa (dlaczego miała by nie działać po podłączeniu nowego radia :-)) i system nissana ją widzi, jedynie wyświetlanie obrazu do radia nie dochodzi, z czym walczę...

 

To z czego jestem zadowolony, albo baaardzo zadowolony:

1. Ekran: rozdzielczość, wielkość, czułość, reakcja na "palcowanie". Wszystko super!!! 

2. Bezprzewodowe (!!!) Carplay (na tym mi najbardziej zależało): działa bez zarzutu. Aplikacje takie, jak odbieranie i wykonywanie połączeń, GoogleMaps, Waze, Automapa, Apple Music, wszystko śmiga jak trzeba... Zanim wyjadę z garażu, to Carplay już jest podłączone... Podpiąłem pod jeden z przycisków aplikacji Agama Car Launcher (którą zainstalowałem, zdjęcie w załączniku) i wygląda to naprawdę dobrze...

3. Sterowanie z kierownicy: działa zwiększanie i zmniejszanie głośności, zmiana ścieżek lub stacji radiowej (przyciski przewijania), odbieranie i odkładanie słuchawki...

4. Dźwięk Bose: z pewnością się znaaaaacznie poprawił, poza tym w końcu jest możliwość ustawienia szerokich korekt :-)

5 . Możliwość personalizacji ekranu: co chwilę można mieć inny wygląd (kwestia zainstalowanych aplikacji launchera), jeśli ktoś ma taką potrzebę...

O postępach w rozwiązywaniu problemów będę informował...

Pozdr.,

Z.

IMG_1684.jpg

Edytowane przez ZibiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego może będzie pomocne

 brak podglądu z przedniej kamery przy pojawieniu się przeszkody ---> reset ustawień samochodu (nie wiem jak to wpływa na radio, ale zadziałało);

 

- brak możliwości wywołania podglądu przedniej/tylnej kamery z kierownicy: trzeba wejść w zaawansowane ustawienia samochodu / CANBUS  i  ustawić 'Key mode' na AVM 5 (opcja działa dla Qashqai > 2017 i X-Trail > 2016)

 

poczytaj w J11 tam wielu ma te modele i mieli też kilka problemów 

Edytowane przez ArtM
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena naprawdę powala z nóg.

To lepiej chińczyka za 1650 zł.

Edytowane przez wb.sat
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się Wam przyda w wątku

 

https://www.dobreprogramy.pl/Android-Auto-bezprzewodowo-w-kazdym-aucie-powstanie-adapter-za-niecale-210-zlotych,News,110957.html

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ArtM napisał:

Znalazłem coś takiego może będzie pomocne

 brak podglądu z przedniej kamery przy pojawieniu się przeszkody ---> reset ustawień samochodu (nie wiem jak to wpływa na radio, ale zadziałało);

 

- brak możliwości wywołania podglądu przedniej/tylnej kamery z kierownicy: trzeba wejść w zaawansowane ustawienia samochodu / CANBUS  i  ustawić 'Key mode' na AVM 5 (opcja działa dla Qashqai > 2017 i X-Trail > 2016)

 

poczytaj w J11 tam wielu ma te modele i mieli też kilka problemów 

Ok, to się na pewno przyda....

U mnie problem jest taki,  że nawet przy włączonym wstecznym stacja rozpoznaje, że jest wsteczny, bo przełącza się na ekran z kolorowymi liniami oznaczającymi tor jazdy, ale obrazu z kamery brak (czarny wykrzyknik na zółtym trojkacie ostrzegawczym)...

Podobnie przy dojechaniu do przeszkody ekran w stacji się przełącza, ale obrazu z kamery brak...

 

Pozdr.,

Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.09.2020 o 16:52, ZibiT napisał:

Ok, to się na pewno przyda....

U mnie problem jest taki,  że nawet przy włączonym wstecznym stacja rozpoznaje, że jest wsteczny, bo przełącza się na ekran z kolorowymi liniami oznaczającymi tor jazdy, ale obrazu z kamery brak (czarny wykrzyknik na zółtym trojkacie ostrzegawczym)...

Podobnie przy dojechaniu do przeszkody ekran w stacji się przełącza, ale obrazu z kamery brak...

 

Pozdr.,

Z

Problem rozwiązany...

Przy poprzednim podłączeniu jakaś wiązka kabli nie była podpięta, podjechałem dzisiaj do serwisu, który mi montował to radio i udało się w końcu uruchomić kamery :-)

Potwierdzam, że wszystko działa jak trzeba:
1. kamery 360 + Parking Assistance,
2. DSP daje lepszy dźwięk, w końcu głośniki Bose zaczęły grać!
3. sterowanie z kierownicy
4. Carplay bezprzewodowy i przewodowy
5. Ekran 1280x720 !
6. dzielenie ekranu
7. i wiele innych...

Jeszcze raz podsyłam link:

https://pl.aliexpress.com/item/4001125266167.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.70015c0fbttLr0

Pozdr.,

Zadowolony Z. :-)

P.S.

Radio montowałem w RadioCar, ul. Suchy Las 13 w Warszawie. Polecam chłopaków:

https://goo.gl/maps/GdRLd2ZbvBbwSfRm9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ZibiT napisał:

Problem rozwiązany...

Przy poprzednim podłączeniu jakaś wiązka kabli nie była podpięta, podjechałem dzisiaj do serwisu, który mi montował to radio i udało się w końcu uruchomić kamery :-)

Potwierdzam, że wszystko działa jak trzeba:
1. kamery 360 + Parking Assistance,
2. DSP daje lepszy dźwięk, w końcu głośniki Bose zaczęły grać!
3. sterowanie z kierownicy
4. Carplay bezprzewodowy i przewodowy
5. Ekran 1280x720 !
6. dzielenie ekranu
7. i wiele innych...

Jeszcze raz podsyłam link:

https://pl.aliexpress.com/item/4001125266167.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.70015c0fbttLr0

Pozdr.,

Zadowolony Z. :-)

P.S.

Radio montowałem w RadioCar, ul. Suchy Las 13 w Warszawie. Polecam chłopaków:

https://goo.gl/maps/GdRLd2ZbvBbwSfRm9

Dziękuję za info.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, ZibiT said:

Problem rozwiązany...

Przy poprzednim podłączeniu jakaś wiązka kabli nie była podpięta, podjechałem dzisiaj do serwisu, który mi montował to radio i udało się w końcu uruchomić kamery :-)

Potwierdzam, że wszystko działa jak trzeba:
1. kamery 360 + Parking Assistance,
2. DSP daje lepszy dźwięk, w końcu głośniki Bose zaczęły grać!
3. sterowanie z kierownicy
4. Carplay bezprzewodowy i przewodowy
5. Ekran 1280x720 !
6. dzielenie ekranu
7. i wiele innych...

Jeszcze raz podsyłam link:

https://pl.aliexpress.com/item/4001125266167.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.70015c0fbttLr0

Pozdr.,

Zadowolony Z. :-)

P.S.

Radio montowałem w RadioCar, ul. Suchy Las 13 w Warszawie. Polecam chłopaków:

https://goo.gl/maps/GdRLd2ZbvBbwSfRm9

Radio kupowałeś oddzielnie  na Ali ? i  jaki finalnie wyszedł koszt?

Ile musiałeś zapłacić za montaż w car audio? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ZibiT napisał:

Problem rozwiązany...

Przy poprzednim podłączeniu jakaś wiązka kabli nie była podpięta, podjechałem dzisiaj do serwisu, który mi montował to radio i udało się w końcu uruchomić kamery :-)

Potwierdzam, że wszystko działa jak trzeba:
1. kamery 360 + Parking Assistance,
2. DSP daje lepszy dźwięk, w końcu głośniki Bose zaczęły grać!
3. sterowanie z kierownicy
4. Carplay bezprzewodowy i przewodowy
5. Ekran 1280x720 !
6. dzielenie ekranu
7. i wiele innych...

Jeszcze raz podsyłam link:

https://pl.aliexpress.com/item/4001125266167.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.70015c0fbttLr0

Pozdr.,

Zadowolony Z. :-)

P.S.

Radio montowałem w RadioCar, ul. Suchy Las 13 w Warszawie. Polecam chłopaków:

https://goo.gl/maps/GdRLd2ZbvBbwSfRm9

Możesz podesłać fotki jak to finalnie wygląda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szybkicus napisał:

Radio kupowałeś oddzielnie  na Ali ? i  jaki finalnie wyszedł koszt?

Ile musiałeś zapłacić za montaż w car audio? 

Tak, radio kupowałem na Ali u sprzedawcy, spod linka, który umieściłem wcześniej. Całkowity koszt (ale się nie targowałem, nie miałem żadnych kuponów) z Ali to ok. 1850 zł (cło już opłacone, bo szło przez Niemcy lub UK). Koszt montażu w serwisie to 350 zł (choć u mnie trochę drożej, bo robiłem dogrywkę i coś dodawali od siebie).

Pozdr.,

Z.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2020 o 14:00, Jarek_L napisał:

Możesz podesłać fotki jak to finalnie wygląda ?

Oto fotki po instalacji:IMG_1696.thumb.jpg.b0bb5c32a362c2328903840b4c87f69e.jpg

IMG_1702.thumb.jpg.3147ec778b27bd571441de78be78ac72.jpg

IMG_1708.thumb.jpg.4d062ae861c312f7a78e79f980a421c2.jpgIMG_1707.thumb.jpg.54314254fbf69dd0ecc8a647aea4ebbb.jpgIMG_1706.thumb.jpg.4ddd5179e3f47de460015014a044c719.jpgIMG_1712.thumb.jpg.9f6e8e3033671793c0652f75bad16dac.jpgIMG_1705.thumb.jpg.fb860220fab7eb52b2358ba704e7b04f.jpgIMG_1704.thumb.jpg.16e20dc5507971476a0e93e795abbb5c.jpgIMG_1703.thumb.jpg.aea592058ec484ab3abbd62e4aa7379a.jpg

 

Pozdr.,

Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda trochę tych mechanicznych batonów, one są nie do przecenienia w aucie. Nie kupię [nigdy] auta, które będzie miało włożone w ekran sterowanie klimą itp... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Smakor napisał:

Szkoda trochę tych mechanicznych batonów, one są nie do przecenienia w aucie. Nie kupię [nigdy] auta, które będzie miało włożone w ekran sterowanie klimą itp... 

Dla chłopaka pełne uznanie,zrobił to co Nissan nie potrafił przez tyle czasu i nas mamił tym że ich infotaiment jest najlepszy i nie wymaga poprawek. Batony ? w nowym X chyba ich nie będzie. więc co zrobisz ? spójrz na nowego Tucsona nie ma analogów.od razu mówię Też lubię guziki. ale to co nadchodzi jest nieubłagalne.chyba że normy spalin pozwolą nam wrócić do motoryzacji,choć wydaje się to nie możliwe. Szacun ZibiT

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, vahanar napisał:

Dla chłopaka pełne uznanie,zrobił to co Nissan nie potrafił przez tyle czasu i nas mamił tym że ich infotaiment jest najlepszy i nie wymaga poprawek. Batony ? w nowym X chyba ich nie będzie. więc co zrobisz ? spójrz na nowego Tucsona nie ma analogów.od razu mówię Też lubię guziki. ale to co nadchodzi jest nieubłagalne.chyba że normy spalin pozwolą nam wrócić do motoryzacji,choć wydaje się to nie możliwe. Szacun ZibiT

No właśnie słabo się przyjrzałeś.. Nowy X ma mieć dwie gałki i pasek batonów pod ekranem. Także jeszcze nie teraz. Jak skończę leasing to za 4 lata o ile dalej X będzie taki konkurencyjny cena/jakość zapodam kolejnego bo fajnie się tym jeździ i podoba mi się z wyglądu :) Dotykowi mówinię NIE - to dobre w telefonie, nawet w lapku nie potrzebne, a co dopiero w aucie. Zgroza. Wszystko przez pokolenie gimbazy... W moto-dzienniku fajnie gość pojechał seata za kolorowankę disco-polo w środku. Nie wiem co z tymi projektantami. Czy naprawdę wszystkie auta kupują dzieci?

Edytowane przez Smakor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW

Ja jakis czas temu wyleczylem sie z "chinoli" z powodu radia

Wszystko bylo OK dopoki nie wyjechalem w trase poza miasto. Tam radio tracilo "swoja sile" i przestawalo dzialac poprawnie - zenada byla, gdy za kazdym razem poza miastem trzeba szukac stacji, ktora zadziala

Czytalem opinie o roznych "producentach" i bylo podobnie

Jak jest z tym radyjkiem, traci zasieg radio w trasie (las, jakies mniejsze wsie, etc...) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, juras2017 napisał:

BTW

Ja jakis czas temu wyleczylem sie z "chinoli" z powodu radia

Wszystko bylo OK dopoki nie wyjechalem w trase poza miasto. Tam radio tracilo "swoja sile" i przestawalo dzialac poprawnie - zenada byla, gdy za kazdym razem poza miastem trzeba szukac stacji, ktora zadziala

Czytalem opinie o roznych "producentach" i bylo podobnie

Jak jest z tym radyjkiem, traci zasieg radio w trasie (las, jakies mniejsze wsie, etc...) ?

Wyjeżdżałem poza Warszawę, pod Wrocław (S8+A2) i nie było żadnego problemu z radiem.

Może piszesz o "chinolach" za przysłowiowe 5 zł? To jest naprawdę porządna stacja z bardzo dobrymi, sprawdzonymi chipsetami odpowiedzialnymi za poszczególne segmenty działania... No i za to trzeba zapłacić (nawet jak na "chińczyka" 1800zł za stację to nie jest mało)...

Oczywiście coś więcej będę mógł napisać po dłuższym (np. rocznym) użytkowaniu, ale na wszelkich forach zagranicznych bardzo sobie chwalą Dasaita.

Pozdr.,

Z.

Edytowane przez ZibiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jak by nie patrzył i oceniał to zawsze 3 cale więcej.fajna ta opcja dzielenia ekranu. Również dzięki za wysiłek i informacje.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZibiT czy sterowanie wzmacniaczem też masz z poziomu ekranu? Chodzi mi o podbicie bassów, pełne sterowanie jakością dźwięku.

Nie wiem też gdzie w x-trail jest mikrofon do zestawu głośnomówiącego, może też w radiu. Jak z jego jakością po zmianie?

Jeśli to masz ogarnięte z ekranu, to chyba to rozwiązanie nie ma wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nepomucen napisał:

@ZibiT czy sterowanie wzmacniaczem też masz z poziomu ekranu? Chodzi mi o podbicie bassów, pełne sterowanie jakością dźwięku.

Nie wiem też gdzie w x-trail jest mikrofon do zestawu głośnomówiącego, może też w radiu. Jak z jego jakością po zmianie?

Przyjrzyj się uważniej otoczeniu lampki nad lusterkiem Są tam małe dziurki. Pod spodem kryje się mikrofon :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, nepomucen napisał:

@ZibiT czy sterowanie wzmacniaczem też masz z poziomu ekranu? Chodzi mi o podbicie bassów, pełne sterowanie jakością dźwięku.

Nie wiem też gdzie w x-trail jest mikrofon do zestawu głośnomówiącego, może też w radiu. Jak z jego jakością po zmianie?

Jeśli to masz ogarnięte z ekranu, to chyba to rozwiązanie nie ma wad.

Tak jest, wszystko jak trzeba. Poniżej panel do sterowania ustawieniami dźwięku. Jeżeli chodzi o mikrofon to instalowałem ten, który przyszedł w zestawie ze stacją: montażyści "wyciągnęli" mi go i przykleili w lewym górnym rogu na szybie przedniej (patrząc od strony kierowcy). Podobno podpięcie pod mikrofon nissana (pod sufitem, przy lusterku wstecznym) jest kłopotliwe. Mikrofon wbudowany w stację ma słabą jakość.

 

IMG_1708.jpg

IMG_1707.jpg

22.09.jpg

Edytowane przez ZibiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poprzednim samochodzie jak zrobiłem taką podmiankę, to sterowanie wzmacniaczem tylko częściowo było przez ekran. Doszedł jakiś interfejs po drodze, którym się modyfikowało ustawienia wzmacniacza poprzez przyciski na kierownicy - coś na zasadzie "długo przytrzymaj, usłyszysz piknięcie, wtedy naciśnij kolejny przycisk, żeby dodać bass aż usłyszysz ileś tam piknięć". Rzecz oczywiście tak upierdliwa, że robiłem to raz z instrukcją w ręku a później nie chciałem o tym już pamiętać i do tego wracać. Kolejna kwestia to był właśnie tak wyciągnięty mikrofon jak opisujesz. Na początku wydawało mi się to spoko, ale po jakimś czasie okazywało się, że słychać mnie tak potwornie źle, że przestałem używać głośnomówiącego do rozmów i przesiadłem się na słuchawkę bluetooth (którą oczywiście zgubiłem :) ). Obawiam się, że umiejscowienie mikrofonu przy lampce jest z jakiegoś powodu lepsze, albo te oryginalne mikrofony są dużo lepszej jakości, bo zarówno tu w nissanie, jak i vw dźwięk jest super. Rozglądałem się nawet za jakimś markowym mikrofonem, bo te dokładane są bodajże na mini jack. Niestety szału nie było i ostatecznie odpuściłem i kupiłem nissana :) 

Jeśli żaden z tych problemów u Ciebie nie występuje, to gratuluję decyzji. Wygląda świetnie i w zasadzie pozbawia x-traila jego największej wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...