Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Podświetlenie panelu klimatyzacji


poiu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam Nissan Note 2008r dci (250 tys. km)

Klimatyzacja automatyczna.  Znalazłem zdjęcie takiego panelu w necie.

 

Od dłuższego czasu nie mam podświetlenia pokręteł. W nocy, by coś zmienić muszę włączać światło w kabinie.

Wczoraj byłem w serwisie (wymiana poduszek w ramach akcji serwisowej) i zapytałem o wymianę oświetlenia. Są tam podobno dwie "żarówki" po 120zł sztuka plus robocizna, pewnie w 500zł bym się zmieścił.

Mam pytania:

Widziałem filmiki z rozbierania konsoli, ale tylko związane z wymianą radia. Czy jak wyciągnę konsolę z radiem, to dostanę się do tych żarówek, czy coś jeszcze trzeba zrobić? Bo wygląda, że tam są jeszcze tylko zatrzaski.

Wie ktoś, jak wyglądają te "żarówki" za 120zł? Można to gdzieś kupić? Przypuszczam, że to żarówka/led wmontowane/wlutowane w jakieś gniazdo. Na allegro widziałem cały panel klimatyzacji za 40zł plus przesyłka - przypuszczam, że są w nim te "żarówki" więc powinno dać się naprawić dużo taniej niż w serwisie.
 

Jest dużo więcej innych paneli klimatyzacji - czy w innych też są takie same żarówki, czy muszę szukać dokładnie takiego samego ?

   

8ea7d393493b81f0ac100a0641a3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.3a85723bb3e72631f539611fc03ca446.png

Powinny być w panelu oznaczonym jako nr 1, ale czy faktycznie są to już nie podpowiem bo mam wersję manual. Mam nadzieję, że rysunek choć trochę nakieruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 

Czyli wygląda, że tylko zatrzaski i może nawet nie trzeba wyciągać konsoli radia. Może wystarczy tylko taki plastik pod radiem wyciągnąć.

A widział ktoś te "żarówki" w panelu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sam problem, ale z tego co pamiętam (zaglądałem 3 lata temu) to za podświetlenie pokręteł odpowiadają wlutowane na stałe diody, żarówki podświetlają tylko funkcje klawiszy (pod. szyby, AC, nawiew z zewn, wewn). Ale tak jak mówię zaglądałem dawno i nie pamiętam już dokładnie. Sam panel wystarczy wyszarpnąć delikatnie. Ode mnie jeszcze taka uwaga, żebyś po odłączeniu lampki z sygnalizacją zapięcia pasów pasażera  nie odpalał samochodu, bo będziesz musiał później skasować migającą lampkę AIRBAG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenna uwaga. Na pewno będę sprawdzał przed zmontowaniem , czy to działa i będę musiał pamiętać o tej kontrolce.

Niestety z diodami może być większy problem - bo to może nie być uszkodzenie diod, ale ich zasilania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też kilka lat temu padło podświetlenie. Nie chcąc ingerować w elektronikę lutowaniem nowych diod wstawiłem mini żaróweczki takie jak w linku poniżej podłączając do zasilania. działa już 5 a może i 6 lat i jest ok.

https://allegro.pl/oferta/zarowka-mini-12v-60ma-zaroweczka-panel-biala-7922234610

Co do kontrolki AIRBAG, słuszna uwaga miej na nią baczenie bo będziesz musiał kasować wyskakujący błąd.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie żarówka 1,5zł a nie 120zł - mają przebicie w salonie Nissana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tylko to nie oryginalna dioda, ale żeby od razu 120. A nawet jakby i dioda miała być to przecież za grosze kupić można. W ubiegłym tygodniu przestało mi świecić jedno światełko jazdy dziennej, wyjąłem rozebrałem i okazało się że jedna z diod jest walnięta, dokupiłem za całe złotych piętnaście sztuk dziesięć, na wszelki wypadek, wlutowałem i śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ten panel ma 3 żaróweczki w kwadratowej podstawce (pod każdym pokrętłem) i ledy podświetlające znaczki (A/C, obieg powietrza).

Panel wystarczy podważyć kartą kredytową i łatwo wychodzi. Aby zdemontować moduł od klimatyzacji wystarczy odchylić cały panel i odkręcić 4 wkręty a następnie odłączyć dwa przewody od modułu.

Nie trzeba w ogóle ruszać pozostałych przewodów, chyba że chcemy zdemontować cały panel.

Edytowane przez mistar
uzupełnienie wpisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Panowie coś wam podpowiem w temacie. 

Jestem akurat po tej naprawie. W note z 2010 roku klimatronic. 

Jak rozbierzecie panel tak aby dostać się do żarówek, zaraz obok środkowej żarówki podświetlenia są 2 czarne rezystory z oznaczeniem 100. Na 99 % ich stopki są odlutowane od płyty. Wystarczy oba przelutować i po sprawie. 

Podejrzewam że typowy problem w tych autach. A nigdzie nikt konkretów nie pisze. 

Pozdrawiam

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 18.11.2021 o 10:56, Elshpako napisał:

Panowie coś wam podpowiem w temacie. 

Jestem akurat po tej naprawie. W note z 2010 roku klimatronic. 

Jak rozbierzecie panel tak aby dostać się do żarówek, zaraz obok środkowej żarówki podświetlenia są 2 czarne rezystory z oznaczeniem 100. Na 99 % ich stopki są odlutowane od płyty. Wystarczy oba przelutować i po sprawie. 

Podejrzewam że typowy problem w tych autach. A nigdzie nikt konkretów nie pisze. 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miałem takie samo uszkodzenie: nie działało podświetlenie panelu.

Dzięki Elshpako zlokalizowałem odlutowany rezystor. Po przylutowaniu podświetlenie znów działa.

https://drive.google.com/file/d/1kIHNFPf1ijuInQ_bMFUeiE_ltV-yS-ZT/view?usp=share_link

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...