Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Pulsar C13 - jakie koło dojazdowe


Gość Andrzej G
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy

Proszę o sprawdzenie w jakim rozmiarze macie koło dojazdowe w które zaopatrzyła was fabryka. Pytanie dotyczy użytkowników Pulsarów z kołami głównymi w rozmiarze 205/50 R17

W dniu dzisiejszym wysłałem do centrali Nissana pytanie, którego treść zamieszczam poniżej.

Uważacie, że moje uwagi dot. rozmiaru dojazdówki w którą fabrycznie zostało wyposażone moje auto są uzasadnione ?
 

Cytat

Przy okazji rotacji kół, musiałem skorzystać z koła dojazdowego, by naprzemiennie przełożyć koła przód na tył i odwrotnie. Zauważyłem, że koło dojazdowe (fabrycznie na wyposażeniu Tekny) ma o wiele mniejszą średnicę niż koła główne w które fabrycznie jest wyposażony mój Pulsar.
Koła mam 205/70 R17 , natomiast "dojazdówkę" mam w rozmiarze 125/70 R16. Wydaje mi się, że tak nie powinno być i ktoś fabrycznie zaopatrzył mój samochód w niewłaściwą dojazdówkę. Autko odbierałem z salonu w styczniu 2015. W okresie gwarancji wszystkie przeglądy były wykonywane w ASO i nikt nie zwrócił na to uwagi ? Ja też wcześniej nie zaglądałem do tej wnęki mieszczącej dojazdówkę, bo nie miałem takiej potrzeby, a renoma marki Nissan była dla mnie wystarczającą gwarancją na to, że auto zostało wyposażone tak jak powinno.
Wydaje mi się, że w przypadku konieczności skorzystania z dojazdówki na drodze, taka jazda byłaby niebezpieczna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam rozmiar i powiem szczerze, przejechałem na niej jakieś 140km i nie zwróciłem uwagi że coś jest nie tak ;)

Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2020 o 13:14, Rex-er napisał:

No to zostałem doedukowany - dziękuję. Muszę przyznać, że ten tekst to ciekawa lektura. Znaczy, że Nissan zupełnie świadomie zaopatruje auta w mniejsze średnice dojazdówek niż koła główne, narażając tym samym użytkowników na negatywne skutki opisane w tym artykule. Wnęka na dojazdówkę w Pulsarze jest na tyle obszerna, że bez problemu pomieści dojazdówkę o średnicy = kołom głównym. Dlaczego więc "uszczęśliwiają nas "maleństwem" ?
Dodam, że w internecie można bez problemu znaleźć dojazdówki do Pulsara zarówno w rozmiarze 125/70 R16, jak i 125/70 R17
Dojazdówki do Pulsara

Allegro - dojazdówki do Pulsara

W międzyczasie Centrala Nissana poprosiła mnie o podanie namiarów na ASO, gdzie były przeprowadzane przeglądy okresowe  w okresie gwarancji, więc podejrzewam, że musi być "coś na rzeczy". Oczywiście podałem namiary na ASO.

Teraz zaczekam spokojnie na odpowiedź centrali Nissana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2020 o 20:02, Andrzej G napisał:

W międzyczasie Centrala Nissana poprosiła mnie o podanie namiarów na ASO, gdzie były przeprowadzane przeglądy okresowe  w okresie gwarancji, więc podejrzewam, że musi być "coś na rzeczy". Oczywiście podałem namiary na ASO.

Teraz zaczekam spokojnie na odpowiedź centrali Nissana.

A na wnęce masz w naklejce R16 ? Jeżeli tak, a Ty kupiłeś z R17, to imho powinni wsadzić Ci dojazdówkę R17. Wg tego co napisałeś. Oczywiście, przy wydawaniu auta pewnie nikt nie pomyślał akurat o dojazdówce. Ciekawe, jaka będzie odpowiedź centrali. Daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ExploRer napisał:

A na wnęce masz w naklejce R16 ?

Właśnie po fotce którą zamieściłeś poszedłem do auta sprawdzić - mam identyczną naklejkę w drzwiach.

4 godziny temu, ExploRer napisał:

Jeżeli tak, a Ty kupiłeś z R17, to imho powinni wsadzić Ci dojazdówkę R17.

Myślę dokładnie tak samo. Niemniej zastanawiające jest to, że z nalepki wynika, jakby Nissan zarówno do 16-tek jak 17" kół głównych pakował dojazdówkę 16" - to jest chore. Myślę jednak, że ktoś tam w centrali pochylił się nad problemem, skoro pytali które ASO w okresie gwarancji wykonywało przeglądy okresowe. Gdyby uznali, że aktualny stan rzeczy jest prawidłowy, dawno by mnie "odbili" jak piłeczkę pingpongową.

Oczywiście dam znać, jaka finalnie będzie decyzja Centrali.
Niezależnie od tego uważam, że dobrze by było by osoby które mają podobny problem, napisały do Centrali nie czekając na finał mojej reklamacji. Podejrzewam, że może być to podstawa do jakiejś większej akcji serwisowej, bo nikt mi nie wmówi, że jazda na kołach o różnych średnicach z prędkością 80 km/h nie stanowi zagrożenia nie tylko dla mnie i moich pasażerów, ale i innych użytkowników dróg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Andrzej G napisał:

Oczywiście dam znać, jaka finalnie będzie decyzja Centrali.

Niezależnie od tego uważam, że dobrze by było by osoby które mają podobny problem, napisały do Centrali nie czekając na finał mojej reklamacji. Podejrzewam, że może być to podstawa do jakiejś większej akcji serwisowej, bo nikt mi nie wmówi, że jazda na kołach o różnych średnicach z prędkością 80 km/h nie stanowi zagrożenia nie tylko dla mnie i moich pasażerów, ale i innych użytkowników dróg.

Faktycznie dziwna sytuacja, skoro R17 można kupić. Więc, powinny być na wyposażeniu aut. I pewnie wszystko się rozbije o tą nalepkę z R16, która wprowadza w błąd i nikt tego nie weryfikuje, jak auto jest w innej konfiguracji prosto z salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Andrzej i jaka była odpowiedź centrali? Właśnie jestem na kupnie dojazdówki i w sumie zdziwiła mnie różnica w średnicy między "normalnym" kołem (ja mam 195/60 R16 czyli śr. ~64cm), a zalecanym rozmiarem zapasowym 125/70 R16 (czyli śr. ~58cm). Różnica 6cm (10%), wg mnie wydaje się spora. Zastanawiam się czy nie szukać jakiegoś większego rozmiaru, który będzie bardziej zbliżony do normalnego rozmiaru koła. A wy co myślicie, jest sens się przejmować? Aktualnie wożę zamiennie koło z drugiego kompletu kół lato-zima (ale to podnosi niestety podłogę w bagażniku) i odpukać nie miałem jeszcze potrzeby jego użycia. Teraz zależy mi żeby bagażnik miał oryginalną pojemność, a jakoś nie mam zaufania do zestawu naprawczego, który był dołożony w aucie dlatego szukam dojazdówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej G
2 godziny temu, pawelg napisał:

Andrzej i jaka była odpowiedź centrali?

Jak zwykle Centrala wykpiła się wykrętnie - cyt.

Cytat

Szanowny Panie, 
sprawa była ponownie wyjaśniana z Autoryzowany Seriwsiem Nissan Japan Motors. 
Dealer potwierdził, iż podane przez Pana wymiary koła dojazdowego są poprawne. Tak jak wspomniane w poprzedniej korespondencji, koło dojazdowe służy tylko do dojazdu do serwisu w nagłej sytuacji.

Jeżeli już kupujesz, to zmierz dokładnie średnicę kół na których jeździsz i zgodnie z tym zamów dojazdówkę. Na Alle znajdziesz pod każdą średnicę, tylko przed zamówieniem upewnij się odnośnie felgi - czy rozstaw śrub i otwór centralny jest zgodny z tym co masz, byś później nie musiał "kopać się z koniem" i kombinować z jakimiś pierścieniami centrującymi, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie oferty:
1) https://allegro.pl/oferta/kolo-dojazdowe-r16-nissan-pulsar-2014-obecnie-7795953026
2) https://allegro.pl/oferta/kolo-dojazdowe-nissan-leaf-renault-fluence-laguna-10448531171
Te też są trochę mniejsze od moich 195/60 R16, ale to ~2cm a nie ~6cm jak przy standardowym, które wkłada Nissan(125/70 R16).

Mam lekki dylemat, bo pierwsze jest dość stare, ale też tańsze ? Opona ma ok. 10lat (tyle że nie wiem czy się tym przejmować przy dojazdówce), ale szerokość opony jest ta sama co wkłada Nissan (tyle że wyższy profil), więc powinno się zmieścić pod podłogą. Przy drugim zastanawiam się czy nie będzie jednak podnosić podłogi. Sama opona jest szersza o 1cm, ale może to nie ma znaczenia, bo całkowita szerokość felgi i tak jest taka sama jak przy pierwszym kole. Na zdjęciach obu kół gdzie są poziomo wygląda, że felga wystaje trochę ponad oponę, pytanie tylko o ile dla każdego z kół ?
A Wy które byście wybrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...