Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Z cyklu "zrób to sam" - konwersja halogenów na led


tomkek1912
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Miałem nie zakładać tego wątku, bo jeszcze tego nie zrobiłemm. Jeszcze zejdzie. Przejścióweczka wygląda tak. A lampa podpięta na 15 voltowy zasilacz tak. 

IMG_20200820_201737.jpg

IMG_20200811_171120.jpg

 

Szczegóły co do elementów potrzebnych na przejściówkę wkrótce. Z lampami w wersji sport, przyciemnianymi jest problem by kupić, więc nie wiem czy w ogóle dokończe ten temat w swoim aucie. 

Edytowane przez tomkek1912
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nadal nie bardzo mam czas, ale wrzucam zdjęcie z testu przejściówki:

 

IMG_20201121_165350.jpg

IMG_20201121_165328.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do wiązki potrzebujemy następujących wtyczek (oryginalne są z firmy Sumitomo, na ali odpowiedniki, nie najgorsze za te ceny):

Kierunkowskaz (bierzemy męską jeśli na danej aukcji jest cały zestaw):

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200727021257&SearchText=6188-0552

Postojówki (bierzemy wtyczkę męską):

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20201127122746&SearchText=6189-0890

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20201127123153&SearchText=6188-0589 

W przypadku postojówki znalazłem aukcje gdzie było 5 wtyczek, my potrzebujemy 2. 3 miałem do prób zaciskania.

Wtyczka do reflektora led  (bierzemy wtyczkę żeńską):

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200727020157&origin=y&SearchText=6185-5175

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20201127123325&SearchText=6188-5539

H11 krótkie (mijania, wtyczka męska) - szukałem czegoś najtańszego i kupiłem taką przedłużkę i część żeńską odciąłem

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20201127124407&SearchText=H11+male

Podaję w niektórych dwa linki bo po wpisaniu danych numerów ileś aukcji pokaże wtyczkę o konkretnym numerze, ale będą też takie będzie też dostępna przeciwzłączka.

Wybieramy męską lub żeńską, tak jak napisałem powyżej w nawiasach.

Dodatkowo musimy kabelków trochę kupić, mi się nie chciało rozgryzać przekrojów, więc kupiłem na allegro pierwszą lepszą wiązkę drzwiową z nissana (przy okazji jak robiłem elektrycznie składane lusterka). Może być qq lub juke i polecam brać najgrubsze z tych wiązek. Wtyczki z ali mają piny pod zaciśnięcie grubszych przewodów. Małe przekroje będą wypadać.

Potrzeba jeszcze zaciskarki, ja pożyczyłem od kolegi. I zaciskamy z uczuciem, nie na siłę. Czasem zaciskarka nie za bardzo może pasować, więc na początku trzeba palcami nagiąć delikatnie i potem zaciskamy na krawędziach/ odpowiednich rowkach by zawinęło i ścisnęło końcówkę pinu na przewodzie. Ściągamy na końcu izolację przewodu oczywiście. Na oko, by trzymało i odsłonięty przewód nie wystawał za pin po zaciśnięciu.

Wiązkę można kupić za ok. 40 zł.

Wszystkie wtyczki z przesyłką z ali kosztowały mnie ok. 50 zł. Nie polecam wybierać bezpłatnych przesyłek. Możecie czekać bardzo długo. Najtańsze przesyłki będziemy mieć u siebie po ok. 7-10 dniach.

Można brać na paczkomaty i płacić blikiem, ale jak ktoś kupował już coś to wie.

Długość robiłem na czuja ok. 20 cm od wtyczki do wtyczki. 

Po stronie inastalacji zarabiamy wtyczkę postojówki, h11 i kierunku. Po stronie lampy wtyczkę 6 pinową żeńską.

Po stronie reflektora mamy w jednym rzędzie żółty, niebieski i czerwony. Początkowo myślałem, że jak w qq żółty to sterowanie czy diagnostyka z komputera. Żółty to led postojówka (ale to musze sprawdzić, bo w tym momencie nie pamiętam), niebieski nas nie interesuje. Czerwony to led mijania.

Drugi rząd to czarny, zielony i biały. Czarny masa, reszta kierunek. Nie ma znaczenia jak podłączymy.

Ponieważ w instalacji halogenowej potojówka ma swoją masę i H11 ma swoją masę, a led ma zbiorczą masę to na wtyczkę postojówki bierzemy tylko "fazę". Masy nie musimy. Masę prowadzimy z na wtczkę H11. Długie i silniczek poziomowania wpinamy na oryginalne wtyczki instalacji.

Póki co jestem na etapie szukania lamp. Zdjęcia zamieszczone wyżej są z rozwaloną lampą led, którą gdzieś za grosze na allegro kupiłem.

Tak więc dopiero jestem przed demontażem zderzaka, testem obu lamp, podłączeniem zmontowaniem i ustawieniem świateł.

Tak jak gdzieś we wcześniejszym poście pisałem nie wiem czy doprowadzę temat do końca. albo jeszcze to potrwa.

widok kości na lampie.jpg

Edytowane przez tomkek1912
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,  jak już potwierdzisz że przejściówka działa poprawnie z lampą led, zrób zdjęcie wtyczki do reflektora led z góry z rozpisaniem gdzie który pin do czego ma być, proszę o to ponieważ zamówiłem już na podstawie twoich informacji potrzebne wtyczki z Ali, więc jak dojdą będę chciał zacząć robić przejściówkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejściówka działa - znaczy pozycyjne i mijania led. Do zweryfikowania jest w sumie trwałość :) no i kostkę kierunkowskazu musze jeszcze zweryfikować. Nie mam 100% pewności (mam 99,9) kostki po stronie instalacji bo nie jestem w stanie jej odpiąć bez wyciągania lamp, a tego nie zrobie dopóki nie będa miał ledów lub nie nadejdzie wiosna i będzie ciepło.

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tomkek1912 jak Ty ogarnąłeś przejściówkę do kierunku? Próbowałem dziś zdjąć mocowanie żarówki kierunku tak jak na zdjęciu, żeby sprawdzić czy wtyczka męska 6188-0552 będzie pasować?  Ale jakoś dziwnie kostka jest spasowana,nie ma jak jej zdjąć, Podpowiesz coś?

2020_12_29_19_42_35_kosta_kierunku.jpg_Przeglądarka_fotografii_systemu_Windows.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarnąłem. Bazowałem na schematach z juke j15, do lamp przód i tył dla kierunku, tam znalazłem numer kości i potem patrzyłem na lampy na allegro jak kość na nich wygląda. Jestem jej pewny na 99% Bez wyciągnięcia reflektora moim zdaniem nie wypniesz. Kostka ma zatrzask od dołu. Tam jest przestrzeń na dwa palce, nie ma jak wsadzić śrubokręta by odgiąć, ani ścisnąć palcem. Ja to na wiosnę odkładam. Tak do połowy marca najwcześniej. Teraz nie mam gdzie i nie mam czasu by zderzak ściągać. 

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest. W ledzie jest 6 pinowa. W zwykłej jest tej samej serii, ale na dwa piny pod kierunek bo reszta ma zasilanie z osobnych kosci. W ledzie poza dlugimi wszystko jest z jednej. W wolnej chwili wrzucę link do katalogu sumitomo gdzie są te złączki na zdjęciach i z oznaczeniami jak w schematach nissana. Ja podowałem numery cyfrowe, ale sumitomo ma kod też cyfrowo-literowy skojarzony z tymi numerami... 

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego dobrego w nowym roku.

Wszystko się zgadza to co piszesz. Ale chodziło mi o to aby sprawdzić jak odpiąć kostke "kierunku" w lampie led którą posiadasz, bo ze zdjęć wynika że halogen czy led ma takie same mocowanie, patrz zdjęcie załączone w dniu 29.12. 

Jak będzie problem z odpieciem kostki z tegi kierunku to pewnie można by zostawić z fabrycznej instalacji i wpiąć całość do lampy led. A wtedy kostka kierunku z lampy led będzie nie podłączona. A kierunek będziesz miał bez żadnej przejściówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o której kości piszesz? Na zdjęciu masz oprawkę żarówki z uchwytem. Kość jest na spodzie reflektora i nie ma jak wypiąć z niej kostki z instalacji. Wg mnie bez ściągnięcia zderzaka i odkręcenia lampy nie da się wypiąć tego. 

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj teraz chyba zrozumiałem. Myślałem że tak jak z postojówką odpinasz kość z żarówką i wpinasz przejściówke,  w kierunku jak odpiołem żarówkę z uchwytem od lampy nigdzie nie mogłem znaleźć wtyczki żeby to rozłączyć od instalacji. I tak jak piszesz pewnie będzie możliwość odpięcia po zdjęciu zderzaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

IMG_20210113_145957.jpg

IMG_20210113_150514.jpg

Mam już obie lampy. Ta na zdjęciu jest nowa, była niedroga, ale sen był zbyt piękny. Ma ubitą obudowę pod ślizgaczem. Ale to idzie zakleić klejem, tylko musze ogarnąć, który się nadaje. Druga to używka, ale w bardzo dobrym stanie. Cała. "Szkło" ładne, nowa i tak się spaskudzi po kilku jazdach. Różnica w produkcji niecały rok. Montaż na wiosnę. 

Edytowane przez tomkek1912
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam może nie do tematu ale widzę że masz w postojówkach żarówki LED.mozna normalnie założyć nie mrugają po zgaszeniu nie świecą dalej?

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje. Tylko kierunkowskaz ma sygnizacje przepalenia. Reszte można led pakować. Zapalają się i gasną normalnie. To samo od tablic rejestracyjnych. Jedyne miejsca gdzie zdarza się, że "żarzą" się to bagażnik i bardzo rzadko podsufitka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomkek1912 napisał:

Jedyne miejsca gdzie zdarza się, że "żarzą" się to bagażnik i bardzo rzadko podsufitka.

Nic się nie żarzy zarówno w podsufitce, jak i w bagażniku. Wstawiłem Coś takiego zarówno do oświetlenia bagażnika, jak i do pozycyjnych z tyłu, natomiast Takie do oświetlenia w podsufitce. Oczywiście jedne i drugie z wbudowanym canbusem, a nie marketowe za kilka groszy.  

Efekty podmiany w/w jak i światła wstecznego pokazałem TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mam jakąś przebitkę w instalacji kabiny. Mam żarówki z einpartsa i osram. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej G
W dniu 31.01.2021 o 11:41, tomkek1912 napisał:

Mam żarówki z einpartsa i osram.

Nie wszystkie żarówki z oferty Einpartsa mają wbudowanego Canbusa. Ja podałem wyżej sprawdzone modele, które wcześniej ktoś sprawdził i mi polecił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Nic się nie dzieje. Tylko kierunkowskaz ma sygnizacje przepalenia. Reszte można led pakować. Zapalają się i gasną normalnie. To samo od tablic rejestracyjnych. Jedyne miejsca gdzie zdarza się, że "żarzą" się to bagażnik i bardzo rzadko podsufitka.
A powiedz mi jak się dostać do postojowej

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zdjąć górną osłonę plastikową i jest dostęp. Potem łapiemy, przekręcamy i wyciągamy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20210227_171927.jpg

20210227_172347.jpg

20210227_172446.jpg

 

Niestety nie zrobiłem zdjęć podczas ściągania zderzaka  ale w wolnej chwili spróbuje wrzucić zdjęcia ze strzałkami gdzie trzeba co odpiąć, odkręcić i gdzie trzeba uważać by nie połamać. Ogólnie ściągnąć jest łatwiej niż złożyć, ale tragedii nie ma. Jeszcze nie jechałem w ciemności, ale już teraz odnoszę wrażenie  że ledy sporo lepsze... Na żywo lepsze jest wrażenie niż na zdjęciach.

Edytowane przez tomkek1912
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jak świeci w nocy. Szukałem miejsca tak by nie było blisko jakieś latarni. U góry dla porównania barwa z oświetlenia mieszkania. Samochody ze zwykłymi halogenami świecą w podobnej barwie. Co więcej jak stawałem w tym samym miejscu na starych lampach to ani nie świeciło tak mocno na taką odległość, ani nie było widać tak dobrze okna piwnicznego (z prawej strony). Jest przepaść. Uważam też, że te lamp świecą lepiej niż ledy w niektórych nowszych modelach - oczywiście subiektywnie, mogą być to też moje zwidy :)

20210305_192733.jpg

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że mi się nie chce w takie rzeczy bawić, bo wygląda to kapitalnie :) dobra robota!

Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...