Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Warning "System fault" (kamery 360 stopni/ czujnik martwego pola?)


Piter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

kroki aby powtórzyć:
1. uruchamiam DasaIte (mam wydzielony obwód, stałe +12V wiec uruchamiam Dasaite przed lub po tym jak uruchomię zapłon w aucie)
- obserwuję na chwilkę mignięcie diodami w lusterkach od strony kokpitu/kierowcy (test czujników martwego pola jak sądzę?)
2. Uruchamiam zapłon 
- czy włączę bieg wsteczny czy nie pojawia mi się na dzień dobry błąd jak w załączeniu (nawet nie odpalając silnika)


Nie ma różnicy czy zamienię krok 2 z 1. Błąd występuje.

efekt oczekiwany: brak błędu

Błąd pojawił się latem jak było bardzo gorąco (Chrowacja), nikt mnie ani ja nikomu w kufer nie wjechałem.
Dotychczas z Dasaitą, kamerami 360 w Dasaita oraz z martwym polem nie było problemów (autostrada, pojawiające się ostrzeżenia w lusterkach bocznych o zbilżających się pojazdach, teraz to nie działa)
Dotychczas miałem to w d*pie ale trochę mi to zaczyna przeszkadzać.
Nie ma różnicy czy auto jest umyte czy nie, błąd na stałe występuje.

Jakieś z Waszej strony pytania, domysły?

Jeśli nie, to moje pytania:
Czytałem, że w niektórych systemach aby oszacować pole martwego widzenia wykorzystywany jest sygnał z wielu czujników (kamer) umieszczonych w aucie (m.in ten z tyłu auta). 
Co to za X umieszczony na kolejnym zdjęciu umiejscowiony z tyłu auta (jakiś czujnik zepsuty)?
 Czy to błąd jakiegoś - którego czujnika?
 Może poleciał jakiś bezpiecznik ? (wtedy chyba cały układ czujników nie działał a Parking Sensor drą się niemiłosiernie jak zbliżam się do przeszkody.)

photo_2021-01-13_21-05-04 (2).jpg

photo_2021-01-13_21-05-04.jpg

photo_2021-01-13_21-40-14.jpg

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda jakby z tylną kamerą było coś nie tak. Ale obraz z kamery jest jak rozumiem dobry?

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie temat powiązany:

 

 

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Robert_B napisał:

To wygląda jakby z tylną kamerą było coś nie tak. Ale obraz z kamery jest jak rozumiem dobry?

sygnal z tylnej kamery jest jak najbardziej ok. to moze tylko czujnik z tyłu, nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wojtek74 napisał:

A może brak połączenia z radarem martwego pola .

czy mówisz o czymś takim?

https://archiwum.allegro.pl/oferta/nissan-qashqai-ii-j11-czujnik-martwego-pola-radar-i8918872277.html

Pewnie czeka mnie zdejmowanie zderzaka i zabawa w badanie wiązki. Co gorsza nawet jak odnajdę błąd któregoś z czujnika czy radaru (nie wiem co tam siedzi w tym zderzaku - czujniki i radary czy czujniki parkowania?) to chyba drugie zdejmowanie zderzaka to będzie najbardziej upierdliwe.

Zderzak już zdejmowałem do zakładania haka kiedyś i jest z tym dużo roboty żeby zaczepów nie pozrywać.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczepiłem obudowe podnoszonej klapyy i tam poza kamerą nie odnalazlem elementów ktore mialyby cokolwiek wspolnego z błędem.

Czy dobrze zaznaczyłem te radary martwego pola na czerwono? czy na czerwono to sa takze czyujniki parkowania?

https://allegro.pl/oferta/nissan-xtrail-t32-czujnik-martwego-pola-radar-tyl-10115374723

Na zielono  są chyba czujniki parkowania prawy i lewy.

ktoś wie może jaka jest trasa przewodów z tych czujników (na aukccjach wygląda na moduł + kabel zakończony czujnikiem.

Jeśli to czerwone to radary to straszny syf tam jest od dołu, może wystarczy to wyczyścić.

Jutro zdejmuje zderzak.

photo_2021-01-13_23-57-53.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radary martwego pola są w okolicy zaznaczonych na zielono czujników parkowania,ale są pod zderzakiem,przykręcone do karoserii.To wszystko co masz na zewnątrz to są czujniki parkowania.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

dodam w takim razie jeszcze ze wykonalem test na tych bocznych i tylnych czujnikach (które oznaczyłem czerono i zielono) Z testu wynika, że boczne czujniki reagowaly na ruch, natomiast tylne dwa (ktore myslalem ze ssa radarami) - żadnej reakcji na przedmiot przed nimi. Modle się żeby to były czujniki za kilkadziesiąt zamiast radary za kilkaset złotych. Wiadomo kasa do wydania na co innego zawsze sie znajdzie ;-P

Poinformuje Was o postepach dalszych prac i dzieki za Wasze dotychczasowe wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 13.01.2021 o 22:27, Wojtek74 napisał:

A może brak połączenia z radarem martwego pola .

trochę temat chciałbym odświeżyć, ponieważ męczę się z tymi komunikatami.

Może wymienić CANBUS-a do Dasaity (pewnie podmiana DASAITA na oryginalne NISSAN NAVI wskazałoby przyczynę czy CANBUS czy czujniki - ktoś chętny na przeszczep - sprawdzenie?)

Może zdjąć zderzak tylny i wypolerować radary (spot radar blids)?

Kupowanie nowych radarów na razie chyba nie ma sensu.

 

Zderzak zdjety..nie wiem gdzie szukać tych radarów. 

Jest jeden jakiś czujnik po środku (Bootlid Antenna Amplifier).

 

photo_2021-06-26_17-48-53.jpg

photo_2021-06-26_17-48-37.jpg

photo_2021-06-26_17-48-44.jpg

photo_2021-06-26_17-48-48.jpg

 

 

Blid Spot Warning

System ostrzegania o martwym polu (BSW) może ostrzegać kierowcę innych pojazdów znajdujących się w martwym polu podczas zmiany pasa. System BSW wykorzystuje kamerę z monitorem wstecznym. Kamera może wykrywać pojazdy po obu stronach pojazdu, gdy część innego pojazdu znajduje się w strefie wykrywania.

Strefa wykrywania zwykle zaczyna się od lusterka zewnętrznego pojazdu i rozciąga się około 10 stóp za tylnym zderzakiem i około 3 stóp w bok.

Gdy system wykryje pojazdy w strefie wykrywania i pojazd porusza się z prędkością większą niż około 30 km/h, zapala się wskaźnik Blind Spot Warning umieszczony na drzwiach kierowcy, wewnątrz zewnętrznego lusterka wstecznego.

 

 

Czujniki parkowania każdy po koleji mam sprawne, kamerę też... to może jednak CANBUS się popsuł?

Dodam, że w DASAITA, CANBUS jest on modułem, który razem z kablami dokupujemy:

https://pl.aliexpress.com/i/1005001780827174.html

 

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canbus radia raczej nie ma nic wspólnego z radarem , stacja wyświetla tylko komunikaty z komputera samochodu . Komunikaty wyświetlają się na wyświetlaczu między zegarami a ten korzysta z komputera oraz komunikacji między modułami elektryki samochodu . 

Edytowane przez Wojtek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wojtek74 napisał:

Canbus radia raczej nie ma nic wspólnego z radarem , stacja wyświetla tylko komunikaty z komputera samochodu . Komunikaty wyświetlają się na wyświetlaczu między zegarami a ten korzysta z komputera oraz komunikacji między modułami elektryki samochodu . 

W mojej ocenie jeśli CANBUS (służy do przesyłania danych bezpośrednio z pojazdowej magistrali can, która jest szeregową siecią przesyła cyfrowych informacji pomiędzy urządzeniami elektronicznymi w pojeździe. Stanowi główne medium zbiorcze dla czujników, układów wykonawczych i elementów dodatkowych) działa nieprawidłowo to może w błędny sposób interpretować i rozsyłać informacje o "radarach" - gdziekolwiek i czymkolwiek by były). Co gorsze nadal nie wiem gdzie znajdują się ów radary ;-). Nie wiem czy radary, o których mowa nie są umieszczone w trójkątach w szybach razem z diodami a jak wyżej wykazałem zbierane są informacje z czujników parkowania + kamery aby wyświetlić powiadomienie w ów trójkącie (przy przednich szybach). Jakby mi ktoś pokazał gdzie te radary znajdę 😉 to pewnie byłoby mi łatwiej. Dzisiejsza wizja lokalna nie wykazała żadnych kabli ani urządzeń podłączonych w okolicach zderzaka tylnego (poza czujnikami parkowania i czymś co jest Bootlid Antenna Amplifier). Mam w planach "przeszczep" oryginalnego NAVI auto od ojca (QQ rok 2016) ale raczej tez kupie CanBUS dla DASAITA.

P.S. jak nie włączę radia z CAN BUS-em to m.in nie mam aktualnej informacji między zegarami o aktualnej godzinie a uruchomienie radia (CANBUS) skutkuje m.in testem czujników (napisałem w krokach w poście nr 1, że zapalają się diody od martwej strefy (w trójkątach szyb kierowcy i pasażera) i potem wywala błąd stad wnioskuję, że jest to test poszczególnych czujników).

Przyczyna może w tym, że pod +12V dałem i zasilenie CAN BUS i wzbudzenie radia. CANBUS pewnie na stałe powinien sobie działać w tle a wzbudzenie radia powinno działać oddzielnie (może w sekwencji najpierw CAN BUS potem radio ale po tego typu instalacji wszystko na początku działało). Może właśnie przez to że ile włączeń radia tyle włączeń CANBUS to może CANBUS powiedział "tak się nie da pracować" i się spierwalił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzebałem w schematach do qq i we faście to wg tego co znalazłem to z tyłu związanego z systemami nie ma nic poza czujnikami parkowania i tylną kamerą. Może ktoś ma wiedzę, że ciś tam jeszcze może być. Wg mnie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tomkek1912 napisał:

Jak grzebałem w schematach do qq i we faście to wg tego co znalazłem to z tyłu związanego z systemami nie ma nic poza czujnikami parkowania i tylną kamerą. Może ktoś ma wiedzę, że ciś tam jeszcze może być. Wg mnie nie ma.

Dzięki za info.

Zobaczymy, kupiłem nowy CANBUS + kable do DASAITA, przyspieszyłem przesyłkę do 8 dni. Pewnie mnie z DHL czeka cło itp... ale trochę zdesperowany już jestem 😜 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pomoże Ci to znalazłem takie coś . Jak dla mnie to radary znajdują się w bagażniku koło nadkola .

radar 1.png

Edytowane przez Wojtek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wojtek74 napisał:

Jeżeli pomoże Ci to znalazłem takie coś . Jak dla mnie to radary znajdują się w bagażniku koło nadkola .

radar 1.png

Dzięki za schemat. Wygląda jakby faktycznie tam były ale ich (przynajmniej u mnie) nie ma.

Wewnątrz bagażnik wybebeszyłem do gołych blach za wcześniejszym razem. Wczoraj tylko na potrzeby zdjęcia zderzaka ale zajrzę tam może jeszcze raz dzisiaj. Liczę, że chociaż otwory w karoserii może tam znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to pytanie z innej beczki. Co musiałoby paść w aucie gdyby była taka sytuacja, że kamera obraz pokazuje a auto nie widzi kamery? 

1. Kabel "sygnałowy" kamery? 

2. Moduł sterowania kamerą?

2.1 gdzie znajduje się moduł zarzadzania kamerami? (edit:znalazłem moduł kamery: 284f0 4ea0a)

edit: znalazłem .. sterownik kamery cofania znajduje się w nadkolu z tyłu po prawej stronie. Po odpięciu modułu sygnał z kamery nadal jest podawany (widok jak na screenach na początku posta). Jednak po włączeniu zasilania NAVI/Dasaita uruchomienie selftestu i wywalenie błędu SYSTEM FAULT na desce rozdzielczej (patrz zdjecia z postu nr 1) zajmuje komputerowi nieco więcej czasu.

Wymieniam w ciemno też moduł kamery cofania 😜

 

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Status:

Na pewno nie mam żadnych radarów dla badania martwego pola - wybebeszyłem cały bagażnik, pozrywałem całą tapicerkę 😜

(znalazłem natomiast tam:  nad prawym nadkolem sterownik wtrysku paliwa -169109238R, nad lewym nadkolem sterownik 4x4 - 41650-4ea1b

 

Zakupiłem i czekam na przesyłkę:

Kamerę cofania: VCB-N512I (28442 4EA0C)

Moduł kamery cofania: 284f0 4ea0a

CANBUS do DASAITA: NS-SS-04 

 

Jeśli problem będzie nadal występował to pozostanie mi tylko grzebanie w wiązkach kabli lub wizyta u "czarodziei" w ASO

 

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2021 o 22:28, Piter napisał:

Status:

Na pewno nie mam żadnych radarów dla badania martwego pola - wybebeszyłem cały bagażnik, pozrywałem całą tapicerkę 😜

(znalazłem natomiast tam:  nad prawym nadkolem sterownik wtrysku paliwa -169109238R, nad lewym nadkolem sterownik 4x4 - 41650-4ea1b

 

Zakupiłem i czekam na przesyłkę:

Kamerę cofania: VCB-N512I (28442 4EA0C)

Moduł kamery cofania: 284f0 4ea0a

CANBUS do DASAITA: NS-SS-04 

 

Jeśli problem będzie nadal występował to pozostanie mi tylko grzebanie w wiązkach kabli lub wizyta u "czarodziei" w ASO

 

Podmieniłem moduł kamery cofania i błąd nadal występuje (objawy dokładnie takie same)

Podmieniłem kamerę cofania (objawy nadal dokładnie takie same)

CANBUS ma się około 08.07 powinienem otrzymać.

Edytowane przez Piter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...