Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Z cyklu "zrób to sam" - podświetlane przyciski sterowania szyb


tomkek1912
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pewnie temat na wyrost. Tak jak pisałem w przypadku ledów (choć tamto pewnie dokończę), nie wiem czy zakończy się sukcesem. Elektryk ze mnie średni, by nie powiedzieć żaden. Jako, że Nissan mocno ogranicza dostęp do servisówek po/ od 2017 (znaczy nie ma ich w sieci w ogóle) postanowiłem bez tego pobawić się podświetlanymi panelami przycisków z qq/ xtrail po faceliftingu. Można było prościej czyli przyciski świecące z ali za 50-60 dolarów, ale wybrałem drogę trudniejszą, czyli adaptacja paneli z zupełnie innymi podłączeniami niż nasze. Opcji auto niestety nie ogarnę bo to pewnie wiązało by się z dodaniem wielu przekazników i wymianą najpewniej silników szyb, a może całego mechanizmu szyb. Zabrałem się za panel pasażera. Mam opracowany teoretyczny schemat podłączenia. Chyba trzeba dołożyć dwa przekazniki. Jutro będę miał przekazniki i zacznę zabawę. Możliwe, że zabawę zakończe tylko na tym jednym, bo on akurat na ali ma niepodświetloną jedną z kłódek, a to średnio wygląda, a pozostałe kupie na ali. Mam również pozostałe panele. Nissan hardkorowo na panelu kierowcy po fl ogarnął wszystko na 10 pinach, stary miał 19. Rozryzienie tego to będzie dla mnie wyzwanie. Na razie jak bawiłem się w samochodzie to odpaliłem tylko blokadę i odblokowanie zamka.

IMG_20210112_204214.jpg

 

Nie wiem czy się nie pośpieszyłem.

Chyba jednak znalazłem ofertę, że wszystkie świecą :)

https://pl.aliexpress.com/item/1005001780645378.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4ea37291dgArHi&algo_pvid=b66cc3c6-1aca-4a5e-a695-8a4b64f2a78e&algo_expid=b66cc3c6-1aca-4a5e-a695-8a4b64f2a78e-17&btsid=2100bddb16116104222905719ee2b4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

280 zł. Są inne oferty, tańsze, ale jakościowo po opiniach średnio. To z linka jest chyba najlepsze.

Ja do tej pory na oryginalne nissanowskie przyciski po FL wydałem 80 zł, z czego jeden tylny zepsułem.

Na przekaźniki 13 zł. Musiałbym jeszcze kupić kostki za ok. 70 zł, ale z kościami na tył jest problem. Kabelki mam.

Prawdopodobnie jeszcze 6 przekaźników bym musiał i zrobić niezależną masę dla tylnych przycisków. To już by było co najmniej 200 zł i robienie przejściówek.

Zbliżamy się w sumie do tego co z ali można na gotowo bez przerabiania czegokolwiek.

Można dokupić moduł autodomykania szyb z qq na ali, ponoć działa też z pulsarem...

Edytowane przez tomkek1912
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Sprawdzałem multimetrem sygnały na panelu kierowcy i pasażera, i są identyczne jak w schematach do qq, a to znaczy, że do FL na bank musiały być te same przyciski w xtrail, qq i pulsarze. Tylnych nie sprawdzałem, ale mało prawdopodobne by były inne. Sądze, że można śmiało kupować te z ali. Wymiana najwyżej 15 minut. Tylko zastanawia mnie czemu te z ali na panelu kierowcy mają podłączenie większej kości w poprzek w porównaniu do oryginału. 

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Zacząłem się wczoraj bawić panelem sterującym po stronie kierowcy z qq po lifcie i poległem. Znalazłem zasilanie panelu, znalazłem masę, znalazłem sygnały opuszczania i podnoszenia szyby kierowcy. Nie znalazłem przerwania przy blokadzie szyb, ani sygnałów odblokowania i blokowania zamka, ani sygnałów pozostałych szyb. Pewnie trzeba by ogarniać na wszystkich czterech poliftowych panelach, wraz z mechanizmami szyb i najpewniej pomiędzy w instalacji poliftowego qq nawalone jest przekaźników. W starych rozwiązaniach było sterowanie zasilaniem, po lifcie jest sterowanie najpewniej po masie. Bez schematu, zwłaszcza że nie jestem elektrykiem, nie jestem w stanie tego rozgryźć i dostosować pod nasze instalacjęe. Rozgryzłem tylko panel pasażera na tyle, że z pomocą dwóch przekaźników i przejściówką kablową jestem w stanie zrobić tak by panel po lifcie funkcjonował jak nie podświetlany panel u nas. Zdecydowałem, że kupię za ok 140 zł panel kierowcy i tylne z aliexpress, a panel pasażera zrobię poprzez dostosowanie wiązki przejściówką. Ale koniec z końcem będą prawdopodobnie wszystkie przyciski podświetlane, a w sumie na tym mi zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Coś nie chce mi ta chińsczyzna dojechać, w drodze też są kości do wykonania przejściówki pod oryginalny panel z qq po stronie pasażera. Jeszcze zaciskarkę do terminali na allegro musze kupić. Jak przyjdzie to się zabiorę do przeróbki. Szperałem po angielskich forach pulsara i tam kiedyś znalazłem info, że moduł domykania szyb z qq z ali działa też z pulsarem, jednocześnie są moduły które czynią panel kierowcy jako auto dla wszystkich przycisków. Już chyba pisałem wcześniej, że to też spróbuje zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińczyki mi odpowiedziały na zapytanie do tego: https://aliexpress.com/item/1005001947498634.html

Twierdzą, że nie podejdzie do pulsara. Porównywałem złącza wg schematów qq 2014-2017 i porównując złącza panelu i ryglowania zamka z pulsarem wychodzi, że jest to samo. Zastanawiam się jaka może być różnica, że wg nich nie działa. Szkoda mi 160 zł jakby faktycznie nie działało.

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyszły panele od "my friend". Przyszła też zaciskarka do pinów, ale musze jeszcze odebrać. Mam już też kości do przejściówki od "my frienda". W kolejnych postach będzie schemat do przejściówki, numery kości, kilka fotek z roboty, fotka przekaźnika. Obym to upchał pod panelem. Kilka fotek z panela głównego i tylnych przycisków:

20210407_184954.jpg

20210407_185029.jpg

20210407_185900.jpg

20210407_185848.jpg

20210407_185414.jpg

20210407_190023.jpg

Edytowane przez tomkek1912
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejściówka i układ testowy. Musze jeszcze zidentyfikować na którym przewodzie od panelu kierowcy pojawia się napięcie gdy jest w dół i górę szyba, i analogicznie na którym przewodzie musi iść zasilanie i powrót z silnika szyby pasażera w zależności od tego czy szyba ma iść w dół czy górę. Dlatego jeszcze nie wpiąłem w kość pinów przewodów niebieskich i czerwonych. Jak źle wepnę to będe miał na odwrót :) ale działa, na lewo od panelu silnik wolnoobrotowy kręci się w obie strony, w zależności czy naciskam przycisk w dół czy górę. Jednak generalnie wydaje mi się, że jak ktoś by chciał mieć podświetlone przyciski to lepiej kupić cały zestaw od chinola. Robienie przejściówki to trochę zabawa jest...

 

P.S.  Zwarło mi luźne przewody i chyba załatwiłem panel w podnoszeniu szyby :( 

 

P.S2. Spaliłem coś w elektronice panelu. Muszę chyba nowy kupić, albo olać to, że pasażer nie będzie mógł szyby podnosić.

20210410_194533.jpg

20210410_202733.jpg

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejścióweczka na gotowo. We wnęce i po założeniu. Tak jak pisałem nie działa podnoszenie. Tzn. czasem zaskoczy jak się delikatnie muśnie w górę i trafi to pójdzie nawet bez dalszego trzymania. Normalnie jak tryb auto. Zamówiłem nowy panel, z wysyłką 24 zł.

20210411_162909.jpg

20210411_163040.jpg

20210411_163647.jpg

Edytowane przez tomkek1912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uzupełnienie do montażu. Kolejny panel pochodził 1 dzień i coś w nim strzeliło. Zamieniłem ślizgi z poprzedniego panelu i przywróciło tylko opuszczanie szyby. Nie wiem czy podczas tego zwarcia nie uszkodziłem w jakiś sposób układu przekaźnika. Nie chce mi się tego dalej analizować. Dodatkowo gdy jest ciemno siĺa podświetlania jest gorsza niż pozostałych. Uznałem, że nie ma sensu się bawić w kolejne podłączenia i kolejne panele. Domówiłem za 120 panel pasażera od chińczyka jak resztę. Nie będe umieszczał jednak schematu. Szkoda zachoducwg mnie. Przynajmniejvwiecie, że może nie wypalić przeróbka

Koszt wtopy. Dwa panele za 5 dych, kostki 40 zĺ, przekaźniki 15 zł. Kabelków nie liczę bo to miałem z przeróbek lusterek. Łącznie razem z panelami od chińczyka jakieś 400 zł. Same panele można mieć za niecałe 300 zł. A jak się trafią kupony to nawet za ok. 250 zł.

Jak to mówią kto nie ryzykujevten nie ma. Ja zaryzykowałem i dalej nie miałem :)

Tak więc jakvktoś chce podświetlać przyciski to radzę kupić od razu panele na ali.

Bez schematów elektrycznych i jak lecą połączenia wewnątrz paneli nie jestem w stanie przerobić elektryki tak by to hulało bez problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thank you for your service :)

Szkoda. 

Zastanawiam się jakby to było jakby fizycznie wymienić tylko przyciski i jakoś dorobić podświetlenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może by wystarczyło przelutować płytkę z diodami do panelów z pulsara, przyciski wydaje mi się, że idzie przełożyć. Nie wiem niestety jak wyglądają panele pulsara w środku. Ścieżki styków jednak wyglądają inaczej. Ale minusem paneli z qq jest to, że natężenie oświetlenia jest słabsze względem chińczyków i w mojej ocenie słabsze niż podświetlenie regulacji lusterek i ich składania. Chińczyki mają podświetlenie niemal idealnie pasujące do innych podświetlanych przycisków pulsara...

Przymierzam się do zakupu modułu, który zrobi mi domykanie szyb z pilota i wszystkie przyciski auto po stronie kierowcy. Moduł dedykowany pod qq, xtraila, sentrę, tiidę... ale te panele w każdym z tych modeli są identyczne i ich podłączenie też. Chińczyk mi napisał, że będzie pasować. Zobaczymy. Najwyżej będzie 130 zł wtopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...