Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Numery PID dla OBD II w X-trail T31


arekodi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

W poprzednim wpisie umieściłem informację, że chcę przygotować poradnik dla wszystkich, którzy mają ochotę domowym sposobem wymienić cały(!) płyn hydrauliczny w automatycznej skrzyni (nie CVT) w Nissanie X-trail T31 2.0 dCi. Mam już wszystko, co potrzebne - olej, filtr (choć nie wiem, czy wymienię), węże, króćce, zbiorniki, chęci, czas itd. Odbiłem się od tematu pomiaru temperatury w płynu w automatycznej skrzyni. Mogę to oczywiście zrobić zgrubnie za pomocą pirometru ale chcę opisać proces w taki sposób, aby każdy domorosły mechanior mógł z tego skorzystać. Byłem przekonany, że dostanę wartość temp. ATF przy pomocy dowolnego (ogólnodostępnego) programu diagnostycznego ale byłem w błędzie - większość albo nie działa z naszymi X-ami albo nie posiada tej funkcjonalności. Po przewertowaniu wielu stron na forach wybór padł na Torque Pro dostępny na Androida. Przekonało mnie to, że program ma możliwość sczytania danych z czujników, które fizycznie występują w aucie ale nie są dostępne "na zawołanie". Trick polega na tym, że w przedmiotowym programie można wpisać wybrany PID sensora i wzór przeliczania wartości. Pozawala to wypruć dane z tych zakamuflowanych czujników...tylko trzeba znać PID.  I tu moje pytanie - czy ktoś posiada lub wie gdzie znaleźć PID dla czujnika temperatury w hydraulicznej skrzyni automatycznej montowanej w Nissanach X-trail T31, 2.0 dCi (rocznik 2012, silnik M9R, skrzynia Jatco JE613E oznaczona przez Nissana jako RE6F01A)?

Mam wtyczkę TorqueScan ale czytanie wszystkich wartości zajmuje wieki (dużo kombinacji, powolne odpytywanie ECU). Jeśli nie uzyskam odpowiedzi tutaj pozostanie skanowanie ale może ktoś ma gotową odpowiedź i nie potrzeba wyważać otwartych drzwi. 

Pozdrawiam!

Edytowane przez arekodi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego

Za dużo kombinujesz w moim x mam zwykły automat i sam wymieniałem olej każdy podstawowy skaner (klon Delphi, auto com ,wruth ) posiada możliwość odczytu temp skrzyni  A w manualu  masz dokładnie opisane co i jak

wiem jedno i tego się trzymam od lat jeżeli skrzynia nie przeciąga , szarpie lub jakiekolwiek inne objawy TRWAJĄCE od dłuższego czasu to wymiana powinna polegać na parokrotnym przelaniu skrzyni a nie na zasadzie dynamicznej wymiany  zaraz posypią się info że tak się nie robi jeżdżę automatami ponad 24lata i małymi i dużymi we wszystkich albo sam robię albo byłem przy wymianie i przez ten okres ani jedna skrzynia nie uległa zepsuciu . A techniki wymiany i zasadności takiej wymiany nauczył mnie bardzo dobry znajomy który automaty składa z zamkniętymi oczyma . Jak powiedział jeżeli kupiłeś nowe auto i wymieniasz olej możesz użyć płukanki i dynamiki bo wiesz co masz , natomiast jak masz używkę nie wlewaj płukanek i nie rób dynamiki ponieważ skrzynia jest już ułożona część tarczek może być oklejona zaworki lekko oklejone i narobisz sobie kłopotu

Będziesz chciał coś więcej wiedzieć w miarę możliwości napiszę jestem kierowcą i nie zawsze mam czas lub możliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w manualu strona 329

ja osobiście używam RAVENOL ATF Type J2 / S Fluid  a co do Twojego drugiego postu to jak powiedział mój kolega nie ruszaj mogą być podpięte taśmy lub przewody sterownicze zerwanie lub wypięcie grozi rozbiórką skrzyni w x wykręca się czujnik na skrzyni i tamtędy wlewa się olej

Edytowane przez jarekft
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2022 o 10:06, jarekft napisał:

Cześć kolego

Za dużo kombinujesz w moim x mam zwykły automat i sam wymieniałem olej każdy podstawowy skaner (klon Delphi, auto com ,wruth ) posiada możliwość odczytu temp skrzyni  A w manualu  masz dokładnie opisane co i jak

Cześć,

Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie trochę z tym kombinuję ale lubię takie rzeczy. Pomiar temperatury ATF interesuje mnie też z racji chęci posiadania wyświetlacza z tą informacją. Nie potrzebuję stałego zegara tylko chcę odpalać aplikację na telefonie w razie ciągania większej przyczepy. W przypadku skanera typu Delphi robi się więcej kabli i w większości przypadków potrzebny jest laptop. Chcę tego uniknąć. Troque pozwala na "komponowanie" tablic z wskaźnikami, które pokazują wartość czytane z OBD. Widziałem sporo działających rozwiązań na różnych forach. Oczywiście nie upieram się przy tym programie natomiast ten na razie najbardziej mi się podoba. 

W dniu 7.03.2022 o 10:06, jarekft napisał:

wiem jedno i tego się trzymam od lat jeżeli skrzynia nie przeciąga , szarpie lub jakiekolwiek inne objawy TRWAJĄCE od dłuższego czasu to wymiana powinna polegać na parokrotnym przelaniu skrzyni a nie na zasadzie dynamicznej wymiany  zaraz posypią się info że tak się nie robi jeżdżę automatami ponad 24lata i małymi i dużymi we wszystkich albo sam robię albo byłem przy wymianie i przez ten okres ani jedna skrzynia nie uległa zepsuciu

Nie mam tak długiego doświadczenia z automatami. Co prawda jeździłem wcześniej z autami z AT ale mój X jest pierwszym autem z automatem, który posiadam na własność i serwisuję. Chciałbym do tematu podejść możliwie najbardziej kompleksowo. Nie do końca zgadzam się ze stwierdzeniem odnośnie "objawów TRWANJĄCYCH od dłuższego czasu" i "parokrotnym przelaniu skrzyni". Są modele (jak w przedmiotowej Jatco JF613E), gdzie to jest najszybsze rozwiązanie. Zapewniam Cię, że gdyby możliwe było podjechanie do lokalnego warsztatu i załatwienie tematu dynamicznej wymiany, nie bawiłbym się w to. Wyjaśniłem to w wątku od wymianie. 

Podsumowując - temat PID dla czujnika temperatury w hydraulicznej skrzyni automatycznej w moim Nissanie wciąż pozostaje aktualny. Jeśli ktoś ma wiedzę proszę o pomoc. Z chęcią poznam PIDy dla temperatury w misie i za konwerterem. Oba interesują mnie tak samo. Jeśli uda mi się rozwiązać problem, wiedzą podzielę się ze wszystkimi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...