Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Montaż oryginalnej kamery Micra K14


Andre1974
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum Nissana. Przeszukałem forum i nie znalazłem nigdzie niczego co mogłoby rozwiązać mój problem. Posiadam Micrę K14, w której oryginalnie nie ma kamery cofania i nawigacji. Kupiłem oryginalne radio , które ma opcję navi i kamery cofania. Kupiłem również kamerę , wiązkę pod klapę i moduł kamery oraz antenę GPS. Chciałbym to teraz zamontować. O ile z nawigacją sprawa wydaje mi się prosta, to z kamerą mam problem. Nie wiem czy instalacja w samochodzie jest dostosowania do różnych opcji wyposażenia. Może ktoś z Was już coś takiego montował, ma jakieś schematy instalacji lub wie, kto mógłby mi pomóc w tym temacie. Za pomoc z góry bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz tą micrę? Nie chcę Cię martwić, ale sprawa nie jest taka prosta. Jeśli  nie miałeś kamery cofania to albo masz postawową Visię ze zwykłym radiem. Albo acentę z android auto, wtedy radio wyglqda podobnie, a może tak samo jak to z nawigacjq z wyjątkiem niektórych fizycznych przycisków

 

 

Screenshot_20220904-122838_Chrome.jpg

Screenshot_20220904-123044_Chrome.jpg

Te radia mają 2 kostki - 20 pinową i 32 pinową. Nawigacja ma 20 i 24 pinową. To raz. Dwa - podstawowa kostka 20 pinowa w przypadku nawigacji będzie miała CAN na pinach, na których zwykłe radio może mieć wejścia 12 woltowe, więc nie polecam podpinać nawet pasującej kostki, żeby przypadkiem radia nie spalić. Potrzebne będzie kupienie lub zrobienie przejściówek. Zwykłe radio od nawigacji różni się tym, że nawigacja najpewniej leci na 6 przewodach CAN, a zwykłe na 4. Zwykłe radio może też mieć masę przez obudowę, a nie na 20 pinie głównej kostki. Na pewno będzie brakować przewodu od sygnału wstecznego, istotne też jest czy zwykłe radi ma sygnał od czujnika skrętu kierownicy. Przewody odpowiadajqce za sterowanie podświetleniem są na pewno inaczej roieszczone poza jednym. A są zwykle 2 lub 3 i ewentualnie masa. Jeden z nich może przychodzić z BCM, albo wszystkie mogą z IPDM E/R. W drugiej kostce raczej inaczej będą rozmieszczone przewody CAN, aux i mikrofonu. W nawigacji sterowanie z kierownicy może iść po canie, ale mogą być też wersje bez can, chociaż raczej wszystkie nissany po 2017 lecą po CAN. A najgorsza rzecz, autoryzacja radia jest sprawdzana po CAN z immobilajzerem. Jak się nie zgadzają numery to radio się raczej zablokuje, nawet pin do radia może nie pomóc.

Rozwiqzaniem tego są emulatory CAN lub wymuszenie w ASO dopisania radia do auta (wg forów angielskich Nissan kilka osób tak zrobiło za ok. 80-100 funtów w przypadku qq j11) lub jakiś elektronik co potrafi poradzić sobie z tą nawigacją.

Jeśli wszystko u Ciebie by zadziałało na odpowiednich przejciówkach bez blokady radia to będę zdziwiony.

Wiązka kabiny też ma znaczenie, jeśli miasz wersję z rozpoznawaniem znaków, radarem, elektryką tylnych szyb to możliwe, że masz wersję z wyższych modeli i nie trzeba będzie dorabiać przewodów do kamery pomiędzy klapą, a konsolą. Ale jeśli nie, to trzeba oprócz wymiany wiązki klapy i dorzucenia za konsolą, dorzucif tes przewody na odcinku pod drzwiami.

Jeśli micra bez kamery to możliwe, że jeszcze trzeba ciąć klapę pod blendą pod kamerę.

To wszystko da się zrobić nawet niedużym kosztem, ale trzeba wiedzieć co i jak. Jednak największym problemem będzie autoryzowanie radia i CAN.

Oczywiście to wszystko w przypadku micry może być dużo prostsze niż opisałem. Ja jestem w trakcie próby zamiany zwykłego radia na nawigację i dodanie kamer 360. Mam gorzej ze względu, że ja mam moduł kamer, który też jest sterowany po tym samym CANie co autoryzacja radia. Natomiast Juke F15 po lifcie miał system kamer 360, gdzie sterowanie z kierownicy nie jest po CANie, a moduł kamer 360 też nie ma CANa. U Ciebie jest o tyle łatwiej, że tylko kamerę cofania chcesz dodać i jest pewnie bezpośrednio pod radio podpinana. Tak więc z najtrudniejszych tak naprawdę jest ogarnięcie CAN i sygnał kąta skrętu kierownicy. Zapomniałem wspomnieć jeszcze o sygnale prędkości samochodu. Nie wiem za co on odpowiada przy zwykłym radiu ale patrząc na schematy juke f15 i qq j11 wydaje się, że jest on do radia podciqgnięty na 18 pin kostki 20 pinowej.

 

P.S. wygląda na to, że trochę za szybko napisałem. Są też wersje radia z nawigacją i kamerą na kostkach 20 i 32 pin, ale dalej jestem zdania  że okablowanie będzie na różnych pinach. Najczęściej stałe zasilanie, masa, głośniki, sygnał podświetlania, acc lub ignition są dokładnie na tym samym pinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam micrę z 2022 roku z radiem na androidzie dokładnie takim jak na drugim zdjęciu. Kupiłem takie gdzie na tym wolnym górnym prawym przycisku jest CAMERA a zamiast słuchawki z lewej strony jest MAP. Otwór na kamerę wyciąłem, kamerę zamontowałem, kupiłem też moduł kamery, ale nie wiem gdzie on się powinien znajdować, podobno na lewym środkowym słupku przy pasie kierowcy. 4 kable od kamery muszę pociągnąć przez auto tylko nie wiem gdzie:-)- chyba do modułu kamery tylko tam są dwie kostki a z jednej wychodzą 3 kable a nie 4 więc zapewne jeden z kabli od kamery idzie gdzieś dalej. Kostki do radia pasują tylko jak podłączę zakupione radio to pojawia się komunikat, że "system jest zablokowany, czerwony, skontaktuj się z Nissanem". Piszę o tym w innym temacie. Myślę, że przede wszystkim trzeba ogarnąć odblokowanie radia bo bez tego nic dalej nie da się zrobić. Mam sąsiada , który ma Micrę z kamerą, nawigacją (takie samo radio jakie kupiłem) i mógłbym u niego sprawdzić co jest jak podłączone, ale chyba potrzebowałbym jakieś wskazówki, co sprawdzać. Możemy skontaktować się telefonicznie? Mój email andre.74@wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz tylko kamerę cofania to wydaje mi się, że moduł AVM nie jest Ci potrzebny. On jest tylko przy kamerach 360. No chyba, że w micrze jest inaczej. Kamera jest podpinana bezpośrednio do radia. Wszystkie 4 przewody idą do radia, w przypadku AVM wszystkie 4 przewody idą do modułu, a z tego modułu idą do radia 2 przewody. Sygnał kamery + i shield, który robi za minus.

 

Tu masz przykład z qq j11a:

 

Screenshot_20220918-112452_Chrome.jpg

 

Jak widzisz w przypadku modułu o którym piszesz nawigacja jest połączona  z pinu 41 i 42 na piny 10* i 11* (mniejsza o to co znaczą gwiazdki) modułu. A kamera jest podłączona do modułu 4 lub 5 przewodami (kamera z sprysmiwaczem). Ten moduł mógłby być gdyby micra miała spryskiwacz kamery. Ale ta opcja była raczej przy kamerach 360, a wtedy ten moduł jest konieczny. Dobrze by było jakbyś u znajomego porównał ze swoim autem jaki jest układ przewodów na obu wtyczkach. Mi się wydaje, że u Ciebie nie będzie przewodu sygnału wstecznego, który widać na pinie 25 na zdjęciu. Oczywiście to qq. W micrze układ przewodów może być inny. Co więcej nawet między micrami z radiem bez nawigacji i kamery, a radiem z tymi rzeczami część przewodów może być inaczej podpuęta. Jakby było 1 do 1 to by było super, ale sądzę, że to mało prawdopodobne. Dostępne schematy innych modeli wskazują, że nigdy to nie było na tych samych pinach. Co więcej jest ryzyko, że u twojego kolegi na danym pinie może być CAN, a u Ciebie na tym samym pinie może być 12V i jest ryzyko spalenia radia.

Przykład ode mnie. Ja mam kompletnie zwykłe radio na kościach 18+2 pin i 32 pin. Nawigacja jest na 18+2 pin i 24 pin. Na 18+2 głośniki są na tych samych pinach. Sygnał prędkości pojazdu też. Sygnał podświetlania przy włączonych światĺach też, ignition/acc na 7 pinie tak samo. 19 pin z aku też. Ale np. nawigacja ma masę na 20 pinie, a u mnie jest przez obudowę radia. Na 17 pinie coś co nazwywa się dongle/ audio link, a nawigacja ma tu can, i te przewody idą na BCM do innych pinów. 8 pin mam wolny, a nawigacja ma tam can. A druga kostka nie dość, że różne to na dodatek np. Aux i mikrofon mają kompletnie po przeciwnych bokach.

Tak więc ostrożnie z tym podpinaniem. Nawet jeśli obie kostki u Ciebie w obu radiach mają tą samą ilość pinów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak już podłączyłem i się nie spaliło to chyba jest ok. Muszę ogarnąć temat odblokowania radia. Dałem chłopakom w Koszalinie , może dadzą radę. Wcześniej nic nie będę działał bo nie chcę rozbierać auta sąsiadowi jak radia nie uda mi się odblokować. Zastanawiam się czy nie zostawić tematu, albo może kupić jakiegoś dobrego chińczyka. W moim aucie nie było nawet czujników parkowania. Kupiłem moduł PDC, czujniki z wiązką zderzaka, zrobiłem wiązkę od zderzaka do modułu PDC, podłączyłem też buzzer do modułu, ale zostają mi jeszcze 3 kable które wychodzą z modułu i nie wiem gdzie one idą (ogólnie jest na nich masa 0, ale jak włączę bieg wsteczny czyli podam napięcie to na 2 kablach jest napięcie, na pierwszym 2.75V a na drugim 2,25V, a na trzecim 0V). Czekam jeszcze na złączkę hermetyczną 12 PIN żeby połączyć wiązkę zderzaka z kablami, które wychodzi z modułu PDC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby zwalczyli to radio to daj znać co zrobili. A z tego co zrozumiałem z tego angielskiego forum to mając blokadę  trzeba odpalić szybko auto, szybko wrzucić wsteczny i naciskać ileś razy przyciski menu i camera zanim zniknie logo nissan, i radio będzie działać  aż do następnego odpalenia silnika. Tylko nie wyczytałem czy to jest przy blokadzie zielonej czy czerwonej, czy bez znaczenia. W nawigacji lcn2 przy blokadzie zielonej wciska się setup i radio działa ileś czasu. Ale potem już nie pozwala na nic. Za każdym razem trzeba odpiąć stałe zasilanie i znowu działa. W twoim radiu może też działa ten myk. W tamtym wątku piszą właśnie o radiu z android auto tyle, że do qq. Ale nie wiadomo czy masz na wiązce sygnał wstecznego jeśli miałeś radio bez kamery. Z drugiej strony jeśli piszesz, że podpuąłeś drugie radio to może wszystkie funkcje lecą po tych samych pinach, a imoże sygnał wstecznego też masz. To trzeba wszystko sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 18.09.2022 o 17:19, Andre1974 napisał:

 

Temat odblokowania radia ogarnięty. Byłem w serwisie Nissana i dopisali mi radio do samochodu. Trzeba od nowa zaprogramować kluczyki i w momencie programowania dopisuje się nowe radio. Nawigacja działa. Kamerę podłączyłem na normalnych kablach i miałem zamazany obraz na ekranie. Kupiłem więc kabel z ekranem, żeby nie było zakłóceń, ale jest to samo. Nie wiem czy to czasem nie jest wina kamery. Po Nowym Roku jestem umówiony z elektrykiem i i wtedy zobaczymy czy to wina kamery czy coś z podłączeniem. Oczywiście napisze o efektach:-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o czujniki parkowania to też udało się podłączyć oryginalne i oczywiście działają. Całą instalację razem z modułem, brzęczkiem przygotowałem sam, w serwisie powiedzieli mi tylko, gdzie się wpiąć w CAN. Nie pokazuje się tylko na zegarach jak zbliżam się do przeszkody, ale to dlatego, że oryginalnie zegary nie są do tego przystosowane. Pozostaje mi jeszcze ogarnięcie podgrzewania foteli. W serwisie podłączyli mi tak, że mam już prąd w kostkach przy fotelach, ale nie chcą grzać. Nie za bardzo wiem o co chodzi bo jak podłączę na krótko maty oparcia to grzeją. Jeżeli chodzi o prąd dochodzący do foteli (kostka jest 3-pinowa to na jednym pinie jest masa, na drugim napięcie 12V i 9,3A od lekkiego grzania, po przełączeniu na mocne grzanie, prąd z drugiego pinu znika i przechodzi na trzeci pin, ma takie same parametry 12V i  9,3A. Podgrzewanie nie działa:-( Myślę, że w serwisie by mi to ogarnęli tylko w momencie podłączania nie miałem 4 przekaźników , które są potrzebne do podgrzewania foteli, a są umieszczone za zegarami pod deską rozdzielczą. Dopiero jak kupiłem to je tam wpiąłem. Teraz nie chce mi się jechać 250 km do serwisu. Może ktoś wie o co tu może chodzić. Dziękuję za jakiekolwiek sugestie.

Edytowane przez Andre1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...