Jump to content
Części Nissana - iParts.pl

Zniknęło zasilanie radia w nissan Qashqai j11


JarekO
 Share

Recommended Posts

Zapragnąłem stacji multimedialnej i podczas podłączania zniknęło zasilanie radia. W kostce nie ma napięcia. Bezpieczniki w kabinie są OK choć nie jest opisane, który jest od radia. Sprawdziłem wszystkie wizualnie i miernikiem też. Nie udało mi się włączyć androida i próba ponownego podłączenia radia skończyła się fiaskiem. Proszę o pomoc gdzie szukać przekaźnika lub jak sprawdzić po kolei wiązkę kabli, gdzie zniknęło zasilanie? Może ktoś spotkał się z tym problemem. Klimatyzacja działa bez problemów lecz ani nawigacja ani kamery 360° nie są dostępne. Po za tym samochód pracuje bez uwag. 

Link to comment
Share on other sites

Bateryjne 20A (żółty), ignition 10A (czerwony) idą do jednej kostki na pin 19 i 7. Powinien być jeden w pobliżu drugiego. I jeszcze jedno zasilanie z bcm na drugą kostkę na pin 27 lub 44 (radio bez kamery). W przypadku nawigacji bcm na 7 pin pierwszej kostki, ignition na 40 drugiej kostki. Główne zasilanie z bezpiecznika 20A tak samo. Szukaj kolorów jasnoniebieski, jasnozielony, biały. Jasnoniebieski powinien być grubszy. Na grubszym powinno być stałe zasilanie. Na jasnozielonym napięcie powinno być gdy kluczyk lub przycisk jest na ON lub włqczony silnik (ignition). Biały to zasilanie akcesoryjne. Tam może być 0, 3,15 lub może nawet 12 V (tego nie mam pewności) ale nie pamiętam w jakich stanach zasilania. Pytanie co za radio chcesz włożyć i jak u niego działa blok zasilania, tzn. które z tych trzech przewodów potrzebuje? Nie napisałeś też jakie masz oryg. radio i czy system kamer 360 czy tylko tylna, czy zwykłe radio.

Zwykłe radio:

 

Screenshot_20221105-142254_Chrome.jpg

 

Nawigacja:

 

Screenshot_20221105-142438_Chrome.jpg

Patrzymy od tyłu wtyczki, mając zatrzaskv u góry.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20221105_124447.thumb.jpg.4b22a375ae9d70f197c4a5064b687cb6.jpgJa już sprawdziłem wcześniej gdzie jakie powinno być i to wiem. Tylko tam tego napięcia nie ma. Tak pisałem. I moje pytanie co może być przyczyną tego, że zniknęło. Bo teraz nie ma nawet żeby oryginalne stare działało. Ja proszę o podpowiedź gdzie zniknęło. Radio jest z kamerami 360° 

Edited by JarekO
Link to comment
Share on other sites

Na których pinach nie masz zasilania? Na 19 nie ma? Czy na 40 też nie ma jak przycisk start/stop jest załączony lub silnik jest włączony? Czy nawigację dało się uruchomić wcześniej przy wyłączonym silniku lub wyłączonym zasilaniem z przycisku start stop czy uruchamiała się tylko jak silnik lub s/s był w stanie załączonego zasilania (ignition on). Inaczej, jak jest zasilanie wtedy się świecą kontrolki na zegarach...

Odszukaj skrzynki z bezpiecznikami w takim układzie:

 

Screenshot_20221105-155121_Chrome.jpg

Interesują cie bezpieczniki z pozycji 80 (zasilanie bateryjne) i 73 (zasilanie przy włączonym przycisku s/s lub włączonym silniku). Sprawdź przy pierwszym multimetrem czy jest zasilanie przed bezpiecznikiem, a drugi na załączonym zasilaniu. Jeśli na pierwszym nie ma zasilania to musisz grzebać chyba na bezpiecznikach w komorze silnika to z oznaczeniem N 30A:

 

Screenshot_20221105-155935_Chrome.jpg

Jeśli tam jest ok to następnie trzeba spawdzif 30A-mperowe w bloku chyba już przy akumulatorze. Oprócz tego trzeba posprawdzać ciągłość przewodów multimetrem. Jeśli na wszystkim jest ok to jus nie wiem co może być. Może zwalony stabilizator DC/DC. W przypadku obwodu do pinu 40 sterowane jest to przekaznikiem przez BCM. Tu albo zwalony przekaźnik, albo wyjście puszczające zasilanie z BCM na cewkę przekaźnik. Przekaznik powinien być przy skrzynce bezpieczników, której screen pokazałem wyżej. Innych pomysłów nie mam.

 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za podpowiedzi. Na 19 nie ma na pewno. Na 40 nie jestem teraz pewien, ale raczej też nie. Tam były tylko mniejsze napięcia niż 12V. Teraz niestety muszę używać auta w związku z czym poskręcałem wszystko i będę mógł sprawdzić dopiero jutro popołudniu. Ten układ bezpieczków, to pewnie pod maską. Szczerze mówiąc, to wydaje mi się że załączenie nawigacji było możliwe po załączeniu zapłonu. Ale głowy nie dam.

Link to comment
Share on other sites

Te bezpieczniki (gdzie jest 80 i 73) na pewno są w środku. Albo z prawej strony przy drzwiach, albo pod zaślepką nad schowkiem.

Link to comment
Share on other sites

W środku wszystkie bezpieczniki są sprawne. Ten układ z 80 i 73 jest po prawej nad schowkiem i nie są wszystkie gniazda obsadzone, ale wszystkie sprawne. Pozostaje mi tylko skrzynka przy akumulatorze. 

Link to comment
Share on other sites

Ale sprawdzałeś multimetrem czy jest zasilanie na szynie w rzędzie gdzie jest 20 amperowy bezpiecznik (przed bezpiecznikiem) i sprawdzałeś ciągłość przewodu od bezpiecznika do pinu na kostce? Zanim jeszcze zaczniesz sprawdzać w komorze silnika sprawdź wyjście i wejście tego:

 

Screenshot_20221105-173902_Chrome.jpg

Powinno być gdzieś nad schowkiem, ale schowek trzeba zdemontować. Jeżeli rozbierzesz tamtą okolicę i poodłączasz jakieś rzeczy związane z poduszkami to nie włączaj zasilania przyciskiem s/s ani silmika. Te rzeczy muszą być pidpięte wtedy, inaczej może wywalić błędy w układzie piduszek.

Link to comment
Share on other sites

To sprawdzę dopiero w dzień.  A co to jest? I jeszcze jedno: Ten 20A bezpiecznik jest odpowiada za to zasilanie pinu 20?

Link to comment
Share on other sites

Odpowiada za 19 pin na kostce. 20 to uziemienie. 19 to stałe zasilanie, podtrzymuje pamięć i m.in. ustawioną godzinę w nawigacji. To ustrojstwo to konwerter (stabilizator) napięcia DC/DC. Występuje w modelach ze start/stop i jest wpięty na linii pomiędzy alumulatorem, a tą skrzynką bezpieczników nad schowkiem.

 

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem wyjście na tym konwerterze to będzie to samo co szyna na skrzynce w rzędzie gdzie jest wpięty bezpiecznik 20A. Wejście do konwertera to będzie to co przychodzi od strony akumulatora (pin 3 na tym screenie na końcu wcześniejszego postu).. kostka (jedna z nich) bo są dwie) na konwerterze DC/DC. Na pinie 3 powinno być cały czas zasilanie, na pierwszym pinie zasilanie powinno się pojawić chyba gdy jest włączone zasilanie lub silnik albo też jest cały czas.

Screenshot_20221105-185505_Chrome.jpg

Edit. na pierwszym pinie też jest stałe zasilanie. Za konwerterem przewód idzie z 4 pinu na przekaźnik, który zasila szynę w rzędzie na którym jest bezpiecznik 73, który daje zasilanie na pin 40 drugiej kostki nawigacji i któryś z pinów do modułu kamer. Sam przekaźnik jest włączany przez komputer BCM gdy jest zasilanie z jednego wciśnięcia przycisku s/s lub gdy jest włączony silnik. Musisz posprawdzać wszystko. Jeśli nie masz zasilania na pinie 19 to może być to w wyniku walniętego konwertera, walniętych bezpieczników. Jeśli dodatkowo nie ma zasilania na 40 pinie to walnięty bezpiecznik, konwerter, przekaźnik lub nie daj Boże komputer BCM. Albo nie ma ciągłości na przewodach.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki za te informacje, to samo sedno mojego zmartwienia. Czyli jeżeli dobrze rozumiem STABILIZATOR podaje cały czas napięcie na 19 nawet z rozłaczonym zapłonem? A zasilanie do uruchomienia którym pinem jest podawane?

Link to comment
Share on other sites

Tak,zgodnie ze schematem z obwodu aku poprzez pin 3 wchodzi zasilanie stałe, wychodzi na pin 6 i przewodem leci na bezpieczniki nad schowkiem. Przewód ten zasila szynę w rzędzie na którym jest bezpiecznik 20A (nr 80), przez bezpiecznik i za bezpiecznikiem przewód leci w stronę nawigacji na pin 19 i do modułu kamer na pin 2 (przewód we wiązce rozdziela się na dwa) i to jak piszesz powinno być bez zapłonu.

 

Na pin 1 też wchodzi stałe zasilanie i potem z 4 pinu przewodem również leci w stronę bezpieczników nad schowkiem i poprzez przekaźnik wchodzi na szynę w rzędzie na którym jest bezpiecznik 10A (nr 73), za bezpiecznikiem przewód też się rozdziela i leci na pin 40 drugiej kostki nawigacji i na pin 3 lub 4 modułu kamer (w zależności czy jest spryskiwacz tylnej kamery). I to działa jak jest zapłon lub włączony silnik.

 

Tutaj masz widok od tyłu skrzynki z bezpiecznikami (tu akurat z pulsara). Przewody za bezpiecznikami lecq na różne urządzenia. Jak popatrzysz dokładnie obok widać szyny "miedziane" lecące przez cały rząd rowków z bezpiecznikami. Przy paznokciu widać niebieskie osłony przekaźników:

 

 

20221105_193045.jpg

 

A z samym wzbudzaniem nawigacji mam zagadkę. Ogólnie connect 3 wstaje jak podepniesz 12V na pin 19 i 7 oraz uziemienie na 20 pin. I np. w nissanie juke instalacja samochodu na pin 7 daje 12 voltów na ACC i włączonym silniku po przekaźniku i bezpieczniku 10A. Na pin 40 daje zasilanie na zapłonie i włączonym silniku. W Pulsarze i QQ 40 pin jest tak samo, ale 7 pin nawigacji dostaje połączenie ze 106 pinu komputera BCM. Wg schematu w dziale Audio Video przy zapłonie i włączonym silniku pojawia się zasilanie 12 volt, ale wg schematów z działu BCS (body control system) przy wyłączonym zapłonie jest 3,15V, a przy ACC, zapłonie lub silniku 0-0,5V

 

Screenshot_20221105-195314_Chrome.jpg

Albo jest błąd w schemacie albo w QQ nawigacja wstaje jak ma 12 v na 40 pin, 0-0,5V na 7 pinie i wzbudzana jest po CANie. Ale to tylko takie tam moje wymysły. Oczywiście na 19 pinie mamy zasilanie stałe.

Link to comment
Share on other sites

Serdecznie dziękuję za pomoc. Twoje wsparcie okazało się nieocenione. Jednak problem był w skrzynce z bezpiecznikami. Ktoś tam musiał zaglądać . Niestety straszne ciężko się pobrać do niej. Gdyby nie podpowiedzi nigdy bym sobie nie poradził. Jeszcze raz gorąco dziękuję.

Edited by JarekO
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...