Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

J12 - poprawa audio


seta21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Po 5 dniach eksploatacji nowego QQ, po przesiadce z X Traila z audio Bose, stwierdzam, że dźwięk na poziomie wyposażenia N- Connecta jest gorzej, niż słaby. Radio DAB - dźwięk jakby z plastikowego kubełka. Nieco lepiej mp3 po USB. Podobnie Spotify, ale premium. 

Czy ktoś z Szanownych userów J12 przymierzał się do modyfikacji audio? Czy sama wymiana głośników to w ogóle ma jakikolwiek sens (chodzi mi o podmianę głośników w drzwiach na lepsze, bez montażu subwoofera, wzmacniacza etc,. etc.)? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza opcja to wygluszenie drzwi. 

Po pierwsze – polepszenie dźwięku. Wygłuszając drzwi będziemy starać się stworzyć maksymalnie szczelną i sztywną komorę dla pracującego głośnika. Trochę jak w kolumnie głośnikowej. Czyste zasady fizyki – z jednej strony wytłumiamy fale dźwiękowe, które biegną od tylnej strony membrany głośnika, a z drugiej zwiększamy efektywność fal przedniej strony membrany. Od strony praktycznej, oczekujemy poprawy brzmienia systemu, a w szczególności tonów niskich (basy) i średnich, za które odpowiedzialny jest głośnik zamontowany w drzwiach. Po drugie – komfort jazdy. Wygłuszając drzwi tworzymy dodatkową barierę dla dźwięków, które przedostają się do środka auta, co oznacza, że powinno zrobić się ciszej podczas jazdy. Po trzecie – wyjątkowy odgłos zamykających się drzwi, znany do tej pory tylko właścicielom aut klasy premium. ; -)

Za 4 drzwi cena ok. 1.200

Ja wygluszalem bagaznik w J10 i T32 samodzielnie matami bitumicznymi i byl efekt slyszalny, zwlaszcza przy oponach zimowych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Ci powiedzieć, że QQ jest zaskakująco dobrze wygłuszony. Zamykając drzwi słychać ten odgłos premium 😉Jazda sprawia niesłychaną przyjemność - jest znacznie ciszej niż w X Trailu. Tym bardziej aż prosi się dobry system audio. 

Osobiście odnoszę wrażenie, a (niestety) słuch podobno mam absolutny, że zasadnicza wada audio QQ to koszmarnej jakości głośniki. Potwierdzają to opinie z forów zagranicznych, gdzie ktoś chyba je nawet wymontował i pokazał, z komentarzem, że to jest poziom poniżej Dacii Duster. 

Bose w X Trailu to nie był jakiś tam szał, ale róznica z QQ to jak bal w remizie do koncertu Pink Floyd w Royal Albert Hall. 

Co do wygłuszenia - to chyba za Twoją radą wygłuszyłem swoja J11 w 2016 roku. Efekt był bardzo pozytywny. 

Edytowane przez seta21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QQ jest nieźle wygłuszony ale to nie znaczy, że przy lepszych głośnikach drzwi nie zaczną rezonować. Sama wymiana głośników na pewno da jakiś efekt ale niekoniecznie pożądany. Ponadto jak chcesz lepsze głośniki to zapewne fabryczne radio tego nie uciągnie i dalej będzie lepiej ale nie tak jak powinno. Osobiście wydawanie 1-1,5 tysiąca na półśrodki jest dla mnie bez sensu czyli np same głośniki plus badziewny wzmacniacz bo oczekiwania duże a później zawód i jeszcze większy brak chęci słuchania. Zwłaszcza jak mówisz, że nie masz gumowego ucha. Robiłem sobie audio już w dwóch samochodach i mam jedną wypracowaną teorię: auto oddaję do fachowców, daję dobre kable (o tym mnóstwo ludzi zapomina), polecany wzmacniacz, porządne głośniki na przód (jak masz ograniczony budżet to lepiej kupić dobre głośniki na przód niż średnie na przód i tył), subwoofer, wysokotonowe, wygłuszenie drzwi, jeśli jest w miarę mało inwazyjny sposób to można wygłuszyć też podszybie. Skoro w QQ jest opcja Bose to podejrzewam, że radio ma standardowo wbudowany jakiś znośny przetwornik więc jest szansa, że na fabrycznym radiu to wszystko by jakoś dało radę. Ale też dowiedziałbym się jeszcze szczegółów bo jak fabryczne radio słabe to i wymiana reszty nie pomoże. Z autopsji - miałem RNS510 w VW, niby spoko radio, ludzie nie narzekają. Pozmieniałem głośniki, kable itd, odpalam i kupa. Lepiej jak było ale dużo gorzej niż w poprzednim aucie, no dramat. Postanowiłem kupić dedykowane radio androida ale takie już sprawdzone z polskiego sklepu z dobrym przetwornikiem dźwięku Philipsa chyba akurat. Różnica w dźwięku była kolosalna.

Dlatego też dziwiło mnie, że Bose w QQ jest wyceniane na raptem 3 tysiące. Niczego specjalnego nie oczekiwałem przez to ale i tak musiało być lepiej a nie musiałbym kombinować z rozbieraniem auta itd. I o ile na początku faktycznie było ok ale tyłka na pewno nie urywało to teraz głośniki się chyba wygrzały bo jest lepiej. Zdecydowanie 3 tysiące za taki zestaw to jak promocja. 

A w fabryczne zestawy ogólnie nie ma co wierzyć, niedawno widziałem filmik jak ktoś wymieniał coś w drzwiach BMW. Zestaw audio Harman Kardon, oczywiście jako opcja. Gość wyjął głośniki a tam jakieś mini magnesiki i tektura... :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nowym T33 z Bose jeździłem i w stosunku do mojego 6 głośników duza roznica na plus.

Niestety brak opcji dodania samego Bose do NConnecta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Widzę że temat świeży więc się podepnę ze swoimi przemyśleniami:)

Głośniki te w domu jak i w samochodzie muszą się wygrzać aby dobrze działały 

Ważne jest wytłumienie i owszem

Ja poczekam z wymianą - w Octavii było to samo - nie dało się słuchać a po czasie nabrały barwy i grały super.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2023 o 10:53, JackSet napisał:

Wczoraj nowym T33 z Bose jeździłem i w stosunku do mojego 6 głośników duza roznica na plus.

Niestety brak opcji dodania samego Bose do NConnecta. 

Update.

W odebranym t33 mimo posiadania standardowego audio jest bardzo duza różnica w stosunku do poprzednika t32.

Jest zdecydowanie lepsze, ma bardzo głębokie basy, a wysokie tony, nawet przy głośniejszym nastawieniu, są duzo przyjemniejsze. 

Można też zdecydowanie głośniej słuchać, a juz w 3/4 potencjometru jest na tyle głośny i czysty dźwięk, że brak BOSE nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu.

W sumie to epatowanie muzyką z samochodu to troche "wiocha"🤭

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bose w Tekna+ brzmi zupełnie przyzwoicie. Na pewno dobry fachowiec mógłby jeszcze coś poprawić, ale wychodzę z założenia, że auto to nie sala koncertowa, a dobrze grający sprzęt mam w domu w salonie.
Moje doświadczenia z innymi samochodami dowodzą, że "seryjnych" nagłośnieniach są kiepskie głośniki zamawiane przez księgowych. Nawet tylko wymiana głośników na jakieś przyzwoite i samodzielne wygłuszenie drzwi matą powinno dać zauważalny, pozytywny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest również źródło - Spotify i cyfrowe radio gra bardzo przyzwoicie.
No i warto chwilę poklikać equalizer - można osiągnąć zadowalające efekty na fabrycznym nagłośnieniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - ja piszę o wersji N-Connecta, nie Tekna. Miałem Bose w poprzednim X Trailu T32 i było zupełnie spoko. Tu, po roku, niestety dalej podtrzymuję opinię, że audio jest przeciętne. Nie ma tragedii, ale daleko tu jest do przyjemności ze słuchania. 

Głośniki są wygrzane, equalizerem bawiłem się kilka godzin. Dlatego i tak coś tu zamierzam zrobić, ale boję się utraty gwarancji. Byłoby idealnie, gdyby ASO oferowało wygłuszenie i wymianę głośników, czy szerzej - kompleksową modyfikację audio. W starym QQ J10 wymieniłem głośniki na Focale właśnie w ASO. 

Edytowane przez seta21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w moim poprzednim J11 zamontowałem wzmacniacz I-sotec DS4 plug-play oraz głośniki Audio System X165EM EVO2+MDF. Grało fantastycznie cały zetaw zostawiłem w serwisie  ( mechanicy nie mogli wyjść z podziwu) nawet nie pomyślałem o subwooferze. Oczywiście drzwi były wygłuszone. Jak na jeździe próbnej E-powerem z bose przesiadłem się z powrotem do mojego auta stwierdziłem że gra lepiej niż bose z subem. Teraz jeżeli będę coś poprawiał też zamontuję AUDIO SYSTEM HX165SQ EM EVO3 z rewelacyjnymi cykaczami w komplecie i zastanowię się nad wymiana suba na AUDIO SYSTEM SW11 ACTIVE SUBWOOFER. Ponoć wg sprzedawcy można podłączyć pod Bose, suba tylko podpiąć do zasilania ale to nie problem bo aku z tyłu ( sub to dalszy etap ). Różnica podobno wg osób które montowały oszałamiająca ( oczywiście drzwi do wygłuszenia)  Problem tylko z ceną bo i głośniki i sub kosztują po 1300 pln i do tego kpl wygłuszających mat 300 pln na jedną parę drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, krzycho59 napisał:

Teraz jeżeli będę coś poprawiał też zamontuję AUDIO SYSTEM HX165SQ EM EVO3 z rewelacyjnymi cykaczami w komplecie i zastanowię się nad wymiana suba na AUDIO SYSTEM SW11 ACTIVE SUBWOOFER

Testowałem ten zestaw z subem pod radiem fabrycznym i niestety wyszło słabo. Same głośniki pod fabrycznym radiem grają identycznie jak MX165Evo2 które kosztują 450 zł. Subwoofer podłączyłem pod kable tylnych głośników i nie sposób było go wyregulować żeby nie dudniał. Ostatecznie zwróciłem ten zestaw a zostawiłem MX165Evo2 ale też nie jestem do końca zadowolony. Brakuje mi przejrzystości dźwięku. Nagłośnienie OEM w Audi A3 8P (bez BOSE) z 2006 roku wg. mnie gra lepiej. Przetestuje jeszcze FOCAL 165AS ale chyba bez wzmacniacza się nie obejdzie w przypadku tego auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...