Jump to content
Części Nissana - iParts.pl
Sign in to follow this  
Guest email

[Serena] Jak odpowietrzyć system chłodzący?

Recommended Posts

Guest jaca2206

ja odpowietrzałem u siebie wczoraj układ jeden odpowietrznik jest przy korku przy kolektorze wydechowym (korek taki sam jak przy chłodnicy) jest tam taka cienka zaślepka.

drugi jest pod maską tam gdzie idą przewody do nagrzewnicy (koło silnika wycieraczki) też jest mała zaślepka którą trzeba wyjąc a nad tą zaślepką jest przewód gumowy z korkiem tam się napełnia nagrzewnicę.

Guest larosa

Nie grzeje mi druga nagrzewnica z tyłu, czy może się zapowietrzyć?pierwsza grzeje pLynu jest dosyć.

Guest larosa

chyba z boku bo to jest model 4 drzwiowy,nie wiesz czy można się tam dostać od środka, jest zimno i kłaść się pod samochód to tragedia?

Guest OJE

ja w swojej serenie mam taki sam układ i też mi nie grzeje tylna nagrzewnica. Odpowietrzalem już dwa razy nawet sprawdzalem właśnie to cięgno i nic, w efekcie końcowym zapowietrzyłem sobie caly układ. W końcu udalo mi sie bo grzeje przód ale tylna nagrzewnica i tak nie grzeje. Narazie skończyła mi się cierpliwość i czekam na przypływ pomyslu jak to zrobić

Hieronim

Nagrzewnica tylna ma własny odpowietrznik.W wersji z jednymi suwanymi dzwiami znajduje sie on przy lewym progu w miejscu gdzie węże wchodzą do nadwozia.

Guest B12
W końcu udalo mi sie bo grzeje przód ale tylna nagrzewnica i tak nie grzeje.
Nagrzewnica tylna ma własny odpowietrznik

Darujcie sobie ten odpowietrznik. Lepszy efekt daje zsunięcie przewodu odpływowego z nagrzewnicy (ten z przodu auta). Oczywiście na nagrzanym i pracującym silniku. Silnik jakiś czas przytrzymać na ok. 2000 obr., od dołu jest dojście do przepustnicy, także można to zrobić samemu. Będzie trochę porozlewane, ale uważam, że sposób jest dobry. Jak oba przewody staną się gorące, tzn., że jest przepływ. Wyłączyć silnik i uzupełnić płyn w chłodnicy tym korkiem pod maską. Takiego sposobu instrukcje i Manual service nie podają, bo jest trochę niebezpieczny.

Guest larosa

ja wam powiem jak ja to robie: a robiłem to już z 10 razy.Nalewam płynu do pełna w chłodnicy i w zbiorniku otwieram grzanie przód i tył na full ,zapalam i zaczynam ściskać gumowe węże przychłodnicy,o przepraszam jeszcze otwieram odpowietrznik na przodzie i jeszcze przed zapaleniem nalewam do pełna pod korek pod siedzeniem.No i silnik chodzi a ja ściskam do czasu aż otworzy się termostat i będzie przepływ przez chłodnicę.wtedy gaszę i nalewam chłodnicę na full i ew obniżam poziom w zbiorniczku.pozdrawiam.Nie taki diabeł straszny ale można się oparzyć.

Andrzej330

Zrobiłem tak podobnie jak wyciek mi płyn z uszkodzonego przewodu. Nie jestem pewien czy całkowicie mi się zapowietrzył, ale sporo płynu musiałem dolać. Nawet nie włączałem nagrzewnic. Zalałem, uruchomiłem i ściskałem przewody przy chłodnicy i nie tylko. Wszędzie tam gdzie włożyłem rękę i idą przewody. W zbiorniczku i chłodnicy robiło się mniej a ja dolewałem i mniej a ja dolewałem. Bulgotało w chłodnicy i zbiorniczku. I tym sposobem jest ok. Nie wiem czy pomogło by to, jakby ktoś chciał wymienić płyn.

Bertland

przeczytałem te posty dotyczące systemu chłodzącego i postanowiłem sprawdzić stan płynu w mojej serenie z silnikiem 2,0 benzyna rocznik 1996. I wiecie co? Zauważyłem w zbiorniczku wyrównawczym poziom a po odkręceniu korka od chłodnicy żebra wewnątrz nie są zalane wodą. Po prostu jakby mało płynu. Czy to normalne zjawisko? Czy mam dolać płynu do chłodnicy? Poproszę o odpowiedź i realne wytłumaczenie tego zjawiska. Zaczynam się niepokoić. Proszę o odpowiedź. Aha auto grzeje na obrotach bo na wolnych dmucha letnie. Czemu to?

Guest B12
Czy mam dolać płynu do chłodnicy?

Dolać i zwrócić uwagę ile wlazło. Może jest jakaś nieszczelność pomiędzy wyrównawczym a chłodnicą i cały układ nie funkcjonuje prawidłowo. Z resztą cały układ w tym autku zawiera sporo przewodów, także można nie od razu wyciek zauważyć.

Bertland

Dzięki, a ja myślałem że jeżeli jest mało płynu w chłodnicy to on sobie pobierze wode z wyrównawczego i tam będzie mało

Guest B12
ja myślałem że jeżeli jest mało płynu w chłodnicy to on sobie pobierze wode z wyrównawczego i tam będzie mało

I właśnie tak to ma działać. Ale pod warunkiem, że układ jest szczelny i zaworek w korku działa prawidłowo.

Andrzej330

Delikatnie musi Bertland sączyć Ci się gdzieś z przewodu. Na początku możesz tego nawet nie zauważyć.

Bertland

Wiecie co? sączy mi spod korka wlewu od chłodnicy. Ten korek jest taki pordzewiały a jak go odkręcam to widzę uszczelkę jakby z dętki wyciętą. Ale czy Niemiec taką fuszerkę by odstawił? aż dziwne. Muszę kupić nowy korek do chłodnicy.

Guest B12
Ale czy Niemiec taką fuszerkę by odstawił? aż dziwne.

Chyba nie, lata zrobiły swoje. Już się z tym spotkałem. Sprawdź jeszcze ten korek z zaworkiem, co jest po lewej stronie silnika.

Hieronim

W mojej serenie też padła guma w korkach,ale na szczęście pasje korek od poloneza1,6.

• Upvote 1

Guest OJE

Jakiś zaworek powinien być w jakimś korku - o co chodzi bo niczego takiego nie widzę a przestaje mi grzać na wolnych obrotach

Andrzej330

Korek po lewej stronie silnika:

serena2420kf2.th.jpg

Dejwid

Dziś stwierdziłem ubytek płynu w swojej serence i tak jak u kolegów ktorzy pisali wcześniej uszczelka na korku chlodnicy jest jak flak :( czy opcja z koerkiem do chłodnicy od poloneza 1.6 jest sprawdzona na 100% ?

Pozdrawiam

Hieronim

Tak jest sprawdzona-działa u mnie ale musi to być metalowy korek od starego poloneza albo fiata125 bądź żuka.

Dejwid

dzięki, kupiłem metalowy korek od poloneza 1.6 po usunięciu zaworka ciasno bo ciasno ale dało się go zamontować i wszystko pasuje :)

gdyby jeszcze ktoś mnie poratował informacją z innego wątku - jak wymontować aparat zapłonowy to był bym wdzięczny

Pozdrawiam

pawel2163

Pełna i niezawodna procedura odpowietrzania układu chłodzenia sereny na przykładzie sarny 1.6 16V 95rok:

Układ chlodzenia ma trzy korki zalewowe jakby sie ktos pytał i teraz tak:

1.) odkrecamy dwa korki na chłodnicy i na silniku, dodatkowo nad termostatem jest odpowietrznik który trzeba tez odkręcić

2.) zalewamy płynem silnik przez wlew przy silniku do pełna, zakrecamy korek.

3.) teraz odpowietrzamy tylna nagrzewnicę, powoli dolewajac płynu do chłodnicy, za chwile pojawia sie plyn w odpowietrzniku nad termostatem takze go zakrecamy.

4.) zalewamy plynem chłodnice po sam korek i zakrecamy do na gotowo

5.) teraz górna nagrzewnica miedzy przewodami zasilajacymi ma tez odpowietrznik jakby ktos nie wiedział zdejmujemy zaslepke tego odpowietrznika i korek zalewowy gumowy na samej górze układu zalewamy płynem az wypłynie płyn z odpowietrznika i zaslepiamy go. dolewamy płynu po sam korek i gotowe, na sam koniec dolewamy do zbiorniczka wyrównawczego płynu do MAX.

Cala operacja zajmuje mi około 20min, i nie muszie juz później dolewac płynu. nagrzewnice grzeja obie bez problemu i silnik nie przegrzewa sie.

OT I TO CAŁA MIAGIA TEGOZ SAMOCHODU

• Upvote 1

Guest jsadurski

Próbowałem robić według powyższych instrukcji, ale cofnęło cały płyn do zbiornika wyrównawczego. Byłbym wdzięczny za pomoc.

Andrzej330

Napisz coś więcej o Twojej sytuacji z układem chłodzenia.

Guest jsadurski

Jak wskazówka doszła do czerwonego pola nagrzewnica przestała grzać i stwierdziłem że zbiornik wyrównawczy jest pełny. Ze strachu wyłączyłem silnik a po godzinie zbiornik wyrównawczy był pusty. dolałem płynu i odpowietrzyłem poniższymi dwoma punktami, ale sytułacja powtórzyła się. Co może być tego przyczyną? post-30523-1264109814,5314_thumb.jpgpost-30523-1264109820,966_thumb.jpg

Edited by jsadurski