Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[Serena] Jak odpowietrzyć system chłodzący?


Gość email
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie dmuchawa działa tylko na 4 biegu tak jak powinna. Na wszystkich poniżej, z nawiewu praktycznie nic nie leci. Nie ma różnicy czy włączę na 1 czy na 3.

 

Ogólnie jak jadę i temp jest nieco wyższa to z nawiewu na 4 biegu leci dość ciepłe powietrze, jednak jak postoje to wraz z temperatura silnika spada temperatura powietrza w nawiewie. Przynajmniej takie odnoszę wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sterowanie nawiewem działa prawidłowo, czy czasami działa Ci dobrze tylko na 4 prędkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz, działa dobrze tylko na 4 prędkości.


Rozumiem, że powinno działać na wszystkich prędkościach (stopniowo)

 

Co to może być w takim razie skoro działa tylko na 4?

 

I jeszcze jedna rzecz to niestety bardzo czuć spaliny w aucie, szczególnie po szybszej jeździe (ale nie z nawiewu)\

Wydech już zrobiony i bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno działać stopniowo. Przy większym biegu powinno dmuchać coraz mocniej. W takim razie padnięty masz rezystor. Jest pod maską w obudowie wentylatora przykręcony na dwie śrubki. Idzie do niego kostka.Stała przypadłość. Jest gdzieś przerwa na płytce na ścieżkach. Jak nie jest zbytnio spalony to jest do odratowania. Aby się dostać trzeba wymontować silniczek wycieraczek. Tutaj masz odnośnik do tematu:

http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/29329-serena-nawiew/?hl=rezystor&do=findComment&comment=343882

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem już, nowy na allegro można kupić za ok 40zł.

Ale to mi nie przeszkadza aż tak jak niedogrzane autoi latająca połowa/ćwiartka wskazówka...

Gdzie jest ten odpowietrznik przy silniku o którym pisaliście we wcześniejszych postach? no i w ogóle gdzie są jakieś odpowietrzniki w tym aucie?

Wiem, że się powtarzam, ale nie dostałem jeszcze żadnej odpowiedzi na to pytanie a zakładam, że są na tym forum osoby dużo bardziej doświadczone ode mnie w temacie odpowietrzania Serenki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że wszystko na temat odpowietrzenia przeczytałeś. :) Tutaj masz odpowiedzi na pytania:  http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/21500-serena-jak-odpowietrzy-system-chodzcy/page-2i rozważania na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytałem, czytałem, ale z tego co tam wywnioskowałem to wszystko tyczyło się silników benzynowych.

Czyli jeden odpowietrznik mam gdzieś przy kolektorze, a drugi pod maską. Przy kolektorze nie sprawdzałem a pod maską nie wiem o który wężyk/odpowietrznik chodzi... :(

No i kwestia taka czy otwierać oba odpowietrzniki i pompować przewodami, przy chłodnicy czy to tylko na zdjętym korku chłodnicy (tym głównym) a odpowietrzniki mają być zamknięte?

Swoją drogą korek w chłodnicy mam uszczelniony silikonem bo ciekł.

 

I jeszcze jedna sprawa zbiorniczek do którego mam w trakcie operacji dolewać płynu to ten z długą szyjką zgadza się?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi, że Twoje odpowietrzenie polegało na tym, że wlałeś płyn i nawet nie jesteś pewien czy do dobrego zbiornika.

No to od początku. Jeśli czytałeś to tutaj masz wyjaśnione http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/94747-vanette-23d-par%C4%99-pyta%C5%84-od-%C5%9Bwie%C5%BCaka/?hl=diesel&do=findComment&comment=1034022,które zbiorniczki są do czego. Ten niewidoczny na zdjęciach z lewej strony stojąc przodem to do płynu do spryskiwaczy. Aby dalej działać to korki do chłodnicy, zbiorniczka dodatkowego powinny być sprawne a nie zaklejone silikonem.


c6cd498df44eb892m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kupiłem korek od chłodnicy do Sereny, nowy i nie mogłem go zakręcić. Tak samo próbowałem przełożyć korek ze zbiorniczka dodatkowego (bańki) i też nie wchodzi. Musze kupić inny korek, może sprobuje ten od poloneza.

 

Dzisiaj próbowałem odpowietrzyć wg zdaje się Twojej metody (ponieważ nie wiem ciągle jak znaleźć prawowite odpowietrzniki pomimo, że teoretycznie wiem gdzie ich szukać :/ )

 

Pompowałem górnym i dolnym przewodem przy chłodnicy chyba z godzinę, ale płynu w chłodnicy ani zbiorniczku (tym z podziałką min/max) wcale nie ubywało, tylko co jakiś cza powietrze wystrzeliwało razem z płynem.

Ale po jakimś czasie w końcu doszedłem do momentu kiedy dolny przewód chłodnicy stał się gorący, popompowałem jeszcze trochę i wyłączyłem silnik. Po wystygnięciu faktycznie musiałem dolać tochę płynu do chłodniny.

 

Niestety jak wsiadłem do auta i przejechałem kilkanaście kilometrów, to po wyłączeniu i sprawdzeniu, dolny przewód chłodnicy zimny.

 

Już nie wiem sam, może tak ma być? Może ktoś kto jeździ Serena 2,3 D powie mi jak zachowuje się jego układ chłodzenia i wskazówka na desce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować jeszcze odkręcić korki i go rozgrzać, aby szybciej powietrze zeszło i dolewać, lub po rozgrzaniu powoli odkręcić korki i dolewać płynu. Tylko ostrożnie i powoli w rękawicach porządnych lub przez jakiś materiał, abyś się nie poparzył. Niektórzy także luzowali dolny przewód od chłodnicy, aby wypuścić powietrze. A termostat to Ty masz w ogóle i jest sprawny. Myślę jeszcze o czujniku temperatury.

Dobrze, że powietrze wychodziło, trzeba było dalej, aż do skutku jak już dolny przewód od chłodnicy był gorący. Odkręcic korek od chłodnicy - ostroznie i dolewać płynu. Odpowietrzenie Sereny trwa dość długo. Godzina to mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga próba z takim samym skutkiem :( wyjaśnisz mi może gdzie dokładnie jest odpowietrznik ten nad kołem zapasowym?


No i pomyślałem jeszcze o Twoim ostatnim poście. Pytałeś czy mam termostat i czy jest sprawny.

Może być tak, że go nie ma? gdzie się on się znajduje w tym silniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat strona 30 w instrukcji odnośnie układu chłodzenia.

albo tutaj :http://nissan4u.com/parts/serena/el_c23m/1997_1/type_106/exhaust_and_cooling/water_pump_cooling_fan_thermostat_water_hose_and_piping/illustration_1/


Blisko miarki od oleju.


Odnośnie tego odpowietrznika post 14 http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/48211-serena-zapytanie-o-uk%C5%82ad-ch%C5%82odzenia/i jest to bardziej otwór zalewczy nagrzewnicy.

W poście 53 masz info odnośnie pomocy w odpowietrzeniu, wprawdzie benzyny, ale kolega nie powinien mieć problemu także z dieslem. Podjedź może jeszcze tam pracuje. Tak to można zgadywać.

Może też coś nie tak jest z pompą wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Termostat wymieniony (odziwo był termostat wsadzony) i uszczelniony bo w poprzednim uszczelki to prawie nie było.

Nie miałem jeszcze okazji przegonić Sarny tak żeby sprawdzić różnice ale jak zobaczę to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziłeś czy stary był dobry, czy wymieniłeś profilaktycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienilem profilaktycznie bo kupilem termostat zanim rozebralem stary. Ale problem niedogrzania i spadania temperatury na wolnych obrotach znikl jak reka odjal :) sprawdzone coprawda tylko na 150km ale roznice widac od razu. Wskazowka dalej nie trzyma sie jak przyklejona ale faluje troche w okolicach polowy skali i nad polowa. No i na postoju trzyma sie srodka a noe cwiartki. Jak dla mnie wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz. Czyli termostat był wadliwy. Trochę żeśmy się pomęczyli online, ale udało się. :) Normalnie doszlibyśmy pewnie w jeden dzień albo nawet w godzinę. Jak Ci pisałem wskazówka wyżej nie pójdzie niż do połowy, może ciut za. Ten typ tak ma. :) No chyba, że będzie jakaś awaria układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki co jest ok. Wskazówka idzie troche ponad polowe, ale w pewnym momencie spada poniżej i później już jest cały czas w okolicach połowy. Póki co jeżdże i obserwuje :) Dzięki za wsparcie w mękach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam wszystkich.  Podepnę się pod temat niedawno kupiłem Serenę z 2000 roku. Nie było tam termostatu, założyłem więc nowy i pojawiły się problemy. Wentylator załącza się wcześniej niż otwiera się termostat i w ogóle się nie wyłącza. Termostat ma 82stopnie. Nie wiem co jest, nie znam tego modelu.

Jeszcze jedno, zbiorniczek wyrównawczy. Czy on ma być niżej od wlewu do chłodnicy i tylko na jednym przewodzie od dołu? Nie jest to zbiornik ciśnieniowy? Czy mógłby ktoś podrzucić mi kilka fotek jak to jest w waszych Serenach? Obecnie przebywam we Włoszech wiec nie mam polskiej klawiaturki, za co przepraszam. :nissan2:

Edytowane przez Grzmot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego został wyjęty termostat, bo pojawił się problem. Tutaj masz instrukcję http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/44578-serena-instrukcja-do-16/page-2?hl=instrukcja. Zbiornik wyrównawczy jest mniej więcej na jednym poziomie i ma swoje miejsce. Zobacz jeszcze czujnik temperatury, jest niedaleko termostatu, może jest walnięty.Zdjęć Ci nie wrzucę, bo już nie posiadam Sereny. A czy gotuje Ci się po zamontowaniu termostatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

Pewnie dlatego został wyjęty termostat, bo pojawił się problem. Tutaj masz instrukcję http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/44578-serena-instrukcja-do-16/page-2?hl=instrukcja. Zbiornik wyrównawczy jest mniej więcej na jednym poziomie i ma swoje miejsce. Zobacz jeszcze czujnik temperatury, jest niedaleko termostatu, może jest walnięty.Zdjęć Ci nie wrzucę, bo już nie posiadam Sereny. A czy gotuje Ci się po zamontowaniu termostatu?

 

 

Witam ja natomiast mam inny problem, ogrzewanie działa ale wydaje mi sie że mam zapowietrzony układ ponieważ wskazówka temperatury na wyższych obrotach spadana do dołu i czy po odkręceniu korka chłodnicy w momencie gdy termostat sie otworzy podnosi sie poziom płynu i wylewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...