Jump to content
Części Nissana - iParts.pl

[P11.144/W11.144] brakujący(?) czujnik przy zderzaku


Guest Andrzej
 Share

Recommended Posts

Guest Andrzej

-W P11.144 mam wolną kostkę za zderzakiem przy czujniku temperatury zewnętrznej i trąbce klaksonu. Kostka ma 2 piny i jest w kształcie takiej jak ta do temperatury tylko że brązowa - co tam powinno być?

-mam obecnie pustą klimę (była wyciągana chłodnica) i pomimo ustawienia temperatury nawiewu na min tj 18 °C leci lekko ciepłe -filtr kabinowy sprawdzony, jest OK- gdzie może być przyczyna? Dodam tylko że samochód stał długo tzn ok miesiąca z odpiętym akumulatorem -może jest wymagana jakaś kalibracja?

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Przyjrzałem sie serwisówce i okazuje się że wraz z czujnikiem temperatury wewnątrz kabiny i czujnikiem nasłonecznienia pod szybą; tworzy komplet który reguluje temperaturę nawiewu -jeśli jednego z nich nie ma lub jest uszkodzony to wszystko głupieje.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosk

Mógłbyś (Ty lub inna dobra dusza) pomóc w odnalezieniu ww czujników ? P11.144 mam od niedawna. U mnie klima "szaleje" - zamiast schładzać wali cały czas gorącym powietrzem , niezależnie od tego jaka jest temperatura wewn. czy na zewn. i co bym nie próbował nastawić na zadajniku. Podejrzewam , że któryś z czujników jest uszkodzony (być może ten gdzieś zaraz za zderzakiem bo samochód jest po stłuczce z przodu)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Czujniki temperatury zewnętrznej do klimy i termometru są umieszczone na wsporniku który jest na przednim pasie przy trąbkach klaksonu. Ten od klimy ma brązową wtyczkę. Jeśli go nie masz to włóż we wtyczke rezystor np 1k (odpowiada on temperaturze 25 C) i w miare bedzie chodzić chociaż nie do końca będzie sie zgadzać z zadaną temp . Czujnik temp. wewnętrznej masz po prawej stronie kolumny kierownicy.

Link to comment
Share on other sites

Guest tomles

Pod maską na poprzeczce biegnącej od pasa przedniego do zdeżaka koło zamka klapy, dokładnie na środku znajduje się taki brązowy(szary) prostokątny czujnik temperatury zewnętrznej. Są tam dwa czyjniki jeden do pokazywania temperatury na liczniku a drugi od klimy. Jak go nie będzie to klimatronik nie działa - dokładniej właśnie ni rusza się to urządzonko od cięgna zmieniającego zawór od gorącej wody w nagrzewnicy. Wygląda to tak http://www.allegro.pl/ite...an_primera.html choć tu jest niebieski.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosk

Faktycznie mam "puste" złącze, bez czujnika, przed chłodnicą. Może któryś z kolegów mógłby przemierzyć w P11.144 oporność ww czujnika miernikiem ? Zapewne w środku jest termistor - pytanie tylko czy o charakterystyce dodatniej (rezystancja rośnie z temperaturą) czy ujemną (odwrotnie). Najlepiej gdyby ktoś zmierzył go "na zimno" - w tempearturze otoczenia, a potem "na ciepło" - po ogrzaniu ręką .

Podłożyłbym sobie "póki co" jakiś zbliżony termoelement z części elektronicznych.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Mówisz-masz. Dane z serwisówki:

 

Temperature °C (°F); Resistance kom

−20 (−4); 9.98

−10 (14); 5.57

0 (32); 3.26

10 (50); 1.98

20 (68); 1.25

25 (77); 1.00

30 (86); 0.81

40 (104); 0.54

 

Termistor jest NTC 1k - nie wiem czy pasuje reszta charakterystyki.

Wstaw sobie tymczasowo chociażby rezystorek 1k-zdaje egzamin

Link to comment
Share on other sites

Guest bosk

Dzięki za dane z serwisówki i ogólnie za uwagi.

Niestety po podłożeniu rezystora 1kohm w puste złącze czujnika temp. przed chłodnicą nadal jest źle. Znaczy wieje "gorącem" mimo 30st.C w kabinie i nastawie 18st.C na zadajniku. Co by tu jeszcze i w jakiej kolejności można sprawdzić ? Chyba dla pewności spróbuję przemierzyć czujnik temp. wewn. w kabinie oraz czujnik nasłonecznienia - choć wątpię żeby z nimi coś było nie tak (macie jakiś obrazek jak odnależć gniazda ww czujników - tj. M114 i M71). Może jeszcze by zmierzyć napięcie z zadajnika PTC (M115 connector , pin4) - jak go znajdę ?

 

Da się jakoś łatwo sprawdzić czy sprężarka jest OK, napełnienie freonem itp ? Czego można jeszcze spróbować ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...