Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Wpływ katalizatora na moc silnika


Coobcio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Opisałem tu cztery silniki występujące w Nissanie Prierma P10 i P11 na ich przykładzie chce podzielić się z wami moją uwagą odnośnie pożerania przez katalizator mocy.

Jak widać katalizator pożera od 4 do 6KM mocy maksymalnej niby nic (ok. 2-3%) ale to jest wynik w punkcie uzyskiwania przez silnik maksymalnej jego mocy.

Spadek mocy przy obrotach rzędu 6500 moze być znacznie większy i wynosić 10KM :idea:

 

1.6 Gaznik

 

Primera 1.6

Hatchback, Sedan

06/90-04/93

1597 cc, 95 HP, 70 KW

M° CARB. ,GA16DS

T° P10E

 

Primera 1.6 kat.

Hatchback, Sedan

06/90-04/93

1597 cc, 90 HP, 66 KW

M° SPI ,GA16DS

T° P10E

 

 

1.8 Wielopunkt

 

Primera 1.8i -16V

Hatchback, Sedan

06/99-01/02

1769 cc, 116 HP, 85 KW

M° QG18DE

T° P11E

 

Primera 1.8i -16V kat.

Hatchback, Sedan

05/02-

1769 cc, 112 HP, 82 KW

M° QG18DE

T° P12E

 

 

2.0 Jednopunkt

 

Primera 2.0i

Hatchback, Sedan

06/90-04/93

1998 cc, 121 HP, 89 KW

M° SR20DI

T° P10E

 

Primera 2.0i -16V kat.

Hatchback, Sedan

06/90-04/93

1998 cc, 116 HP, 85 KW

M° SR20DI

T° P10E

 

 

2.0 Wielopunkt

 

Primera 2.0i -16V

Hatchback, Sedan

05/93-05/96

1998 cc, 130 HP, 96 KW

M° SR20DE

T° P10E

 

Primera 2.0i -16V kat.

Hatchback, Sedan

05/93-05/96

1998 cc, 125 HP, 92 KW

M° SR20DE

T° P10E

 

W niektórych przypadkach silników 1,5 i 1,8 po usunięciu katalizatora zapla się chek engine i auto przechodzi w tryb awaryjny tracą wiele na mocy, żeby do tego nie dopuścić trzeba zamias drurgiej sondy lambda zastosować jej emulator taki jaki się stosuje w instalacjach LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodam jeszcze ze silniki nissana o 4 cylindrach posaidają tylko jedną sąde lambda i to umieszczona bezposrednio na kolektorze wydechowym albo tuż zanim więc nie ma problemów z niedogrzewaniem sond jak to bywa np. w Hondach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodam jeszcze ze silniki nissana o 4 cylindrach posaidają tylko jedną sąde lambda i to umieszczona bezposrednio na kolektorze wydechowym albo tuż zanim więc nie ma problemów z niedogrzewaniem sond jak to bywa np. w Hondach...

 

No to macie szczescie ze macie tylko 4 gary. W moim V6 mam 3 sondy. 2 w kolektorach i 1 za katallizatorem. (tego ostatniego juz sie dawno pozbylem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
czy usunięcie sondy z auta wplywa na zuzycie paliwa jesli tak to jak minus plus?

 

Nie. Jak palil tak pali dalej. Tylko ciekawe bo check engine sie nie pali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj wujek w swoim audi 80 mial katalizator (nadal ma ) ,ale zrobil taki patent wyjął go wziął jakis duzyłom i przedziurawił go na wylot , oczywiscie wzdluz:Pmowi ze teraz lepiej jezdzi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj wujek w swoim audi 80 mial katalizator (nadal ma ) ,ale zrobil taki patent wyjął go wziął jakis duzyłom i przedziurawił go na wylot , oczywiscie wzdluz:Pmowi ze teraz lepiej jezdzi :wink:

mój ojciem ma audi 80 z 92' i z bratem wycieli katalizator a w miejsce wsadzili odpowiedniej średnicy rurę, i dźwięk sie zrobił trochę dziwny, taki metaliczny tak jak kiedys stere polonezy miały, gwiżdże trochę jak polonez "porucznika Borewicza 07 zgłoś się" jak jechał na akcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze z tej rury gdzies gwizdze albo gdzies dziurka jest w rurze wydechowej;]

a co do niezlych patentow to kolega taty kiedys chciał sobie wyczyscic rure wydechowa w srodku ,wziął młoteczek(auto mialo swoje lata) obstukał pożądnie całą rure po czym wzial szlauch i chciał wypłukac zrury to co wypadło, z rury zrobiło się sito:P no i całą musiałwymienic:P :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coobcio,ale w p11 144 1.8 kat moc wynosiła 114 KM a pożniej po lekkich zmianach 116KM (jeśli chodzi o rynek polski)

Jeśli chodzi o sondy to np p11 144 i n16 i na 90% p11 GT mają już 2 sondy i wywalenie katalizatora spowoduje błąd 2 sondy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W samochodach z 2 sondami (2 katy) można bez obaw usunąć drugi kat -pierwszy w kolektorze musi niestety zostać ( można oczywiście oszukiwać sondy i nic sie na desce nie świeci - kasa i kombinacja...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu wywaliłem kata i zastąpiłem strumienicą ... moja dupohamownia nie wykazała żadnych odczuwalnych popraw w dynamice :/ Oczywiście to nie było miarodajne ale pare ewentualnych dodatkowych koników powinno być czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Won ze strumienicą w miejsu katalizatora już było o tym wielokrotnie pisane...

 

Daje się rure a nigdy to gowno na litere S...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Mam małe pytanko co do wycinania katalizatora. W tym temacie byla poruszana juz kwestia ewentualnego wzrostu zuzycia paliwa :? , ale nie bylo zbyt wiele odpowiedzi( oprócz bodajze jednej).

 

W necie znalazlem kilka artykułów o szkodliwosci wycinania katalizatora.

np.

http://www.tuningbaja.pl/?p=/1/4

 

teraz pytanie: czy oni pisza to bo chcą żeby ludzie wydawali kase na strumienice i jakies komory rezonansowe ich zaprzyjaźnionych firm czy naprawde jest to szkodliwe i powoduje wzrost spalania??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni z pewnością nie piszą o silnikach nissna - w których usóanie kata sprawuje się idalalnie:)

 

Sonda jest dogrzana bo jest tuz przy kolektorze wydechowym.

 

Zresztą producent podaje moc dla silnika z katem i bez niego, srednio silnik bez kata ma 4-5 koni wiedcej.

 

Poszukaj dobrze w tym dizale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będize głosno jak tak zrobisz, dobrze jest więc wspawać w rurke.

 

W sumei odkrecenie i wybicie nic nie kosztuje, sprawdz czy taki dzwięk będize ci odpowiadać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

dobrze ze nie masz dwuch sąd lamnda i nie wyala chek engine w silnikach 1,5 i 1,8 ma to miejsce nistety, droga sonda za katem jest za to odpowiedizalna i ciekaw jsetem czy coś by pomoglo przesuniecie jej blizej kolektora wydechowego :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za odswiezanie tematu, ale -

 

SR20DE z kat - 143KM, zgadza sie??

 

No wlasnie, a gdies czytalem, ze ten sam silnik tylko bez kat byl wsadzony zdaje sie w primere?? W kazdym razie byl on bez kata i mial okragle 150KM!!!!! Jak mi sie uda to wkleje linka do tego artykulu gdzie o tym czytalem. Wychodzilo by na to, ze w Sunny GTi po wycieciu kata moc wzrasta o 7KM... czyli juz calkiem niezle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie w Priemrze GT mial on inny komputer...

Wsadzasz coś takiego do Siebei i czuć juz róznice od 2000obr.min, priemra ma inne mapy zaplonu z tego co pamietam paliwa te same

 

KAtalizatory występowały w obu przyapdkach

 

 

Tak się ma Sunny GTi po zmienie wydechu na 55mm oparty tylko kocnowy tlumik Remusa:

szeryf2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no calkiem ladnie.. jak pojade na hamownie to zobaczycie jak sie ma Sunny GTi bez kata i z przezartym tylnym tlumikiem ;)

 

Mozna sobie jakoswgrac taka mape zaplonu inna?? :)

 

 

Udalo mi sie znalezc artykul - http://gti.uk.com/images/review/3.jpg

srodkowa kolumna srodkowy akapit pod koniec. Jest napisane, ze to katalizator przydlawil silnik. Ale nie bede sie klucil, ja sie nie znam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...