Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Programowanie pilota


radzi83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz niestety przestał działać nawet zamek mechaniczny-nie mogę przekręcić w zamku klucza -nie wiem co się dzieje-nie moge zamknać P11! Wcześniej działał przynajmniej mechaniczny sposób...Pomóżcie-czekam na kazdą sugestię :)

Lard

I może wlasnie tu jest pies pogrzebany! Coś za blokowało zamek/mechanizm i centralny silownik nie może wykonać polecenia nawet z wewnętrznego sterowania(sygnalizacja świetlna/dźwiękowa dotyczy wykonanej czynności a nie zamiaru jej wykonania)

Trzeba rozbroić drzwi i zobaczyć co jest grane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

1. przekręcić kluczyk w stacyjce 6 razy w ciągu 10 sekund (włączasz zapłon i wyłączasz), po 6 razie na pozycję ACC i powinien mrugnąć kierunkami 2 razy.

2. trzymając pilota blisko stacyjki wcisnąć i trzymać na pilocie UNLOCK, trzymając UNLOCK wciskasz 3 razy LOCK- powinien mrugnąć 1 raz kierunkami.

3. następnie bierzesz drugiego pilota i też wciskasz i trzymasz UNLOCK i 3 razy wciskasz LOCK- znów powinien mrugnąć 1 raz kierunkami.

4. na końcu przekręcasz na pozycję ZAPŁON i wtedy powinien mrugnąć 2 razy. u mnie to zadziałało.

 

to jest sposób na 5WK4 865

oraz 5WK4 600

 

Ja po trzech miesiącach doszedłem do tego jak to zrobić.

pkt. 1 na tą operację masz 10 sekund i oczywiście to pisze ale ...

pkt. 2 na tą operację masz 2 sekundy - ktoś kto robił to dokładnie powoli nigdy mu to nie mogło wyjść ( mowa o momęcie naciskania na pilocie guzików 2 sekundy potem powoli drugi pilot do ręki i wciskając guziki masz znowu 2 sekundy)

pkt. 3 też 2 sekundy

Może inne modele też zatrybią ponieważ ktoś napisał że to metoda na 5WK4 865 a mi się udało na 5WK4 600.

 

Pozdrawiam

Cześć

Dziękuję za wyczerpującą wskazówkę zadziałało za 1 razem masz u mnie :bierr:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Gość Glizdowsky

Witam, odświerzajac temat chciałbym opsiać moj problem z  Almera N16

Kupiłem auto niedawno, były w zestawie dwa kluczyki ( jeden działał bez problemów) - drugi w schowku - niby rozładowany.
Wczoraj w ramach testu do drugiego kluczyka przezłoyłem bateryke z działajacego pilota i niestety nic (w efekcie koncowym ani jeden ani drugi pilot nie działa mimo iz dzis kupiłem nowe baterrie do obydwuch pilotów.

Wczoraj i dzis próbowałem programowac tak jak w schematach pisanych przez Was wyzej. Lecz nic, włacza sie tryb programowania ale nie ma potwierdzenia zaprogramowania kluczyka.

Teraz przez moje eksperymenty mam kolejny problem, Pomijajac to ze piloty nie działaja to otwieranie Almery z kluczyka powoduje ze zaczyna (piszczeć) alarm.

Jednak to az mnie tak nie martwi , chciałbym jednak zaprogramowac piloty. Czy jest taka mozliwosc ze np. centralka ma juz zaprogramowane w swojej pamieci 4 kluczyki i odrzuca teraz ? Jest jakas mozliwosc sprawdzenia tego?

 

Odłaczyłem równiez akumulator na chwilke liczac na to ze sie centralka "odwiesi" lecz nic to nie pomogło.

Prosiłbym o wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mnie też dopadł problem z pilotami :(
Najpierw zaczął jeden nie działać to wymieniłem baterie,trochę podziałał i zdechł.Wziąłem drugi komplet kluczy z pilotem i tego używałem aż też przestał działać :( .Otwierałem sobie kluczykiem jakoś mi to nie przeszkadzało .Fakt pilot fajna sprawa :).

Aż do dziś jak nie dawno przesmarowałem wszystkie wkładki w obu nismo jakimś wd40 .I dziś przy -6st mrozu był zonk :( nie mogłem auta otworzyć!!!

Poprosiłem zonę to mnie podwiozła i po pracy działałem żeby się dostać do środka.Dostałem się i byłem w sklepie kupiłem taki wynalazek do otwierania zamków tzn do smarowania firmy Ravenol taki oleisty itp smaruje,konserwuje inny niż te w sprayach.

No i wziąłem się za programowanie kluczyka razem z żoną :)

Próbowaliśmy kilka razy i w końcu się udało mam znowu działające piloty :dribble: :dribble: :dribble: wg opisu z drugiego postu ,oczywiście poszedł + ;)
ale muszę dodać że pomocne też był post 39 str 2 też + ;) .

A mam piloty Siemens 5WK4 600.

Teraz mam nadzieje zima i mrozy mnie nie zaskoczą :)


Mam pytanie odnośnie pilotów do n15.W tym modelu jest nats ale jak kupowaliśmy to mamy dwa kluczyki bez żadnych pilotów.Ja mam w swoim p11 pilot

Siemens 5WK4 600.

A moje pytanie czy wie ktoś jaki konkretnie powinien być pilot jeśli chodzi o konkretny model pilota i Mhz ;) ?

Piloty na allegro są od 25zł do 100zł różne modele i może sprawdzę mój pilot czy będzie działał w n15 i później  zaprogramować go znowu do p11.Chyba nic nie powinno się stać co do programowania pilota kilka razy. Tak myślę.

Auto almera n15 ,97r GX (tak mi się wydaje co do wersji :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

witam

 

od wczoraj stałem się posiadaczem almery n15 98r. wersja motion, posiada ona centralny zamek poprzedni właściciel obsługiwał go za pomocą jakiegoś śmiesznego kluczyka od toyoty z wbudowanym pilotem. Chciałbym dobrać do niego jakiś pilot od nissana ale za chiny ludowe nie wiem czym się kierować przy wyborze odpowiedniego tym bardziej, że z lektury wątku wyczytałem, że są aż 3 rodzaje :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyłącze się do tematu. Mam jeden kluczyk w P12 '03 1,9 moduł z kluczyka ma oznaczenie :Siemens VDO 95450(1)a - to co w nawiasie niestety nie umiem odczytać bo jest mazakiem zamalowane. Czy da sie dopisać do immo 2-gi kluczyk ta metodą ? Czy ktoś próbował albo zna inną ? 

Edytowane przez helfi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

wymieniłem na nowe, bez zmian. Jak znajde czas to popatrze na bezpieczniki i 6 razy zapłon.

 

peugeot???? co to ma byc..

Edytowane przez ferdocl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

1. przekręcić kluczyk w stacyjce 6 razy w ciągu 10 sekund (włączasz zapłon i wyłączasz), po 6 razie na pozycję ACC i powinien mrugnąć kierunkami 2 razy.

2. trzymając pilota blisko stacyjki wcisnąć i trzymać na pilocie UNLOCK, trzymając UNLOCK wciskasz 3 razy LOCK- powinien mrugnąć 1 raz kierunkami.

3. następnie bierzesz drugiego pilota i też wciskasz i trzymasz UNLOCK i 3 razy wciskasz LOCK- znów powinien mrugnąć 1 raz kierunkami.

4. na końcu przekręcasz na pozycję ZAPŁON i wtedy powinien mrugnąć 2 razy. u mnie to zadziałało.

 

U mnie zadziałało.

Dodał bym (jako że jestem laikiem) że przez zapłon rozumiemy trzecią pozycję kluczyka (u mnie zaznaczoną jako ON) czyli: Nic -> Acc -> On -> Odpalanie Silnika.

Po pozycji nr 1 trzeba chwilkę odczekać aż mrugnie kierunkami i dopiero pilota naciskać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Procedura serwisowa dodawania nowych kluczyków ( dwu lub trzy przyciski ) lub pilotów ( system bezkluczykowy ) 

Działa ze wszystkimi modelami NISSAN-a ( NATS)

Można dodać max 4 szt

! UWAGA !  procedurę należy przeprowadzić dla WSZYSTKICH posiadanych kluczyków/pilotów nawet tych już używanych

 

Project:

Program Remote Key Fob

Models:

All Nissan Models

NOTE: The horn chirp can be disable by pressing the lock and unlock buttons simultaneously until the hazard lights flash, and no enable press the lock and unlock until the horn chirp.

To reprogram (enter new ID) key fob (keyless remote controller) follow the steps.

1. Close all doors and lock all doors

2. Insert and remove the key from the ignition key cylinder more than six times within 10 seconds. The hazard warning lamp will then flash.)

NOTE: Key should be withdrawn from ignition key cylinder completely each time.

NOTE: Do not rush the insertion/removal key cycling process. The side marker/tail/license lamps and interior illumination will flash twice when this step is accurately completed.

3. Insert key on ignition key cylinder and turn ignition key switch to "AAC" position At this time, the new ID code is entered and original (previous) ID codes are erase.

4. Press any button on the new remote controller once. (The hazard warning lamp will then flash)

NOTE: Do not press the button more than one time in the above step. If the button is pressed more than one time, the programming procedure will not be successful. The side marker/tail/license lamps and interior illumination will flash twice when this step is accurately completed and programming is successful.

If there is only one remote controller skip step 5.

5. Additional ID code entry Release the door lock, then lock again with door lock/unlock switch (In power window main switch)

6. Remove key from ignition

7. Unlock driver side door, open driver side door and then close the door. (END)

NOTE: If you need to activate more than two additional new remote controllers, repeat the procedure on step 5 Additional ID code entry for each new remote controller.

NOTE: Entry of maximum four ID codes is allowed and any attempt to enter more will be ignore.

 

Później należy dodatkowo zaprogramować IMMO 

 

Maciek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Orientujecie się może jak w alarmie Falcon włączyć tryb programowania?

Dodam że instrukcja ze strony producenta nie działa na moim alarmie a na pewno jakoś można go programować skoro ma ustalenie kodu PIN ciche i głośne zabezpieczenie itp.

Niestety wiem tylko że jest alarm Falcon najzwyklejszy pilot z dwoma przyciskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

1. przekręcić kluczyk w stacyjce 6 razy w ciągu 10 sekund (włączasz zapłon i wyłączasz), po 6 razie na pozycję ACC i powinien mrugnąć kierunkami 2 razy.

2. trzymając pilota blisko stacyjki wcisnąć i trzymać na pilocie UNLOCK, trzymając UNLOCK wciskasz 3 razy LOCK- powinien mrugnąć 1 raz kierunkami.

3. następnie bierzesz drugiego pilota i też wciskasz i trzymasz UNLOCK i 3 razy wciskasz LOCK- znów powinien mrugnąć 1 raz kierunkami.

4. na końcu przekręcasz na pozycję ZAPŁON i wtedy powinien mrugnąć 2 razy. u mnie to zadziałało.

 

to jest sposób na 5WK4 865

oraz 5WK4 600

 

Ja po trzech miesiącach doszedłem do tego jak to zrobić.

pkt. 1 na tą operację masz 10 sekund i oczywiście to pisze ale ...

pkt. 2 na tą operację masz 2 sekundy - ktoś kto robił to dokładnie powoli nigdy mu to nie mogło wyjść ( mowa o momęcie naciskania na pilocie guzików 2 sekundy potem powoli drugi pilot do ręki i wciskając guziki masz znowu 2 sekundy)

pkt. 3 też 2 sekundy

Może inne modele też zatrybią ponieważ ktoś napisał że to metoda na 5WK4 865 a mi się udało na 5WK4 600.

 

Pozdrawiam

Mam pytanko czy po wykonaniu pkt.1 kluczyk trzeba wyjąć ze stacyjki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy po wykonaniu pkt.1 kluczyk trzeba wyjąć ze stacyjki?

Mam jeszcze kilka pytań:

- jak po pierwszym kluczyku mrugnie kierunkami to drugi kluczyk trzeba włożyć do stacyjki i ponownie pkt.1 czy odrazu pkt.3?  czy wykonuję pkt.1,2 i 4 a potem dopiero drugi kluczyk i ponownie pkt.1,2 i 4 ?

-czy to działa na kluczyku 5WK4 876/818  433MHz? (almera 2004)

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem auto ale dostałem jedynie jeden kluczyk. Poza serwisem można dorobić kluczyk i zaprogramować.

 

 

 

STEP-BY-STEP:

 

1/ Trzeba nabyć kluczyk dedykowany do nissana z wbudowana juz elektroniką np tu: http://carkeyfob.co.uk/index.php?route=product/product&product_id=459&search=nissan

KOSZT: 110,00 PLN z przesyłka do Polski

 

2/ Dociąć grot

KOSZT: 10,00 pln

 

3/ Programowanie NATS

 

W skrócie: nasz JUKE musi rozpoznawać nowy kluczyk aby zdalnie mógł otworzyć /zamknąć drzwi.

 

Jeśli dodajemy nowy kluczyk do JUKE-a należy procedurę przeprowadzić dla wszystkich kluczyków nawet tych posiadanych gdyż system samochodu resetuje wcześniejsze zapisane.

Możemy dodać max 4 kluczyki.

 

Programowanie kluczyka (Procedura serwisowa).

Project:

Program Remote Key Fob

Models:

All Nissan Models

NOTE: The horn chirp can be disable by pressing the lock and unlock buttons simultaneously until the hazard lights flash, and no enable press the lock and unlock until the horn chirp.

To reprogram (enter new ID) key fob (keyless remote controller) follow the steps.

1. Close all doors and lock all doors

2. Insert and remove the key from the ignition key cylinder more than six times within 10 seconds. The hazard warning lamp will then flash.)

NOTE: Key should be withdrawn from ignition key cylinder completely each time.

NOTE: Do not rush the insertion/removal key cycling process. The side marker/tail/license lamps and interior illumination will flash twice when this step is accurately completed.

3. Insert key on ignition key cylinder and turn ignition key switch to "AAC" position At this time, the new ID code is entered and original (previous) ID codes are erase.

4. Press any button on the new remote controller once. (The hazard warning lamp will then flash)

NOTE: Do not press the button more than one time in the above step. If the button is pressed more than one time, the programming procedure will not be successful. The side marker/tail/license lamps and interior illumination will flash twice when this step is accurately completed and programming is successful.

If there is only one remote controller skip step 5.

5. Additional ID code entry Release the door lock, then lock again with door lock/unlock switch (In power window main switch)

6. Remove key from ignition

7. Unlock driver side door, open driver side door and then close the door. (END)

NOTE: If you need to activate more than two additional new remote controllers, repeat the procedure on step 5 Additional ID code entry for each new remote controller.

NOTE: Entry of maximum four ID codes is allowed and any attempt to enter more will be ignore.

Jeśli wszystko poszło dobrze to nasz nowy kluczyk juz otwiera/zamyka zdalnie drzwi jednak nie uruchomimy samochodu gdyż nie zaprogramowany jest IMMO

 

4/ Programowanie IMMO: do tego w zależności od zastosowanej metody nie potrzebny jest fizycznie nasz JUKE

 

a/ posiadając PIN CODE (na blaszce przy zakupie sie dostaje)

b/ generując PIN CODE ( trudniejsze -konieczne oprogramowanie np NISSAN PIN CODE CALCULATOR lub dowolny inny)

 

Jeśli mamy mamy pin można użyć np Nissan Data Scan II mozna zakodować klucz przy użyciu interfejsu diagnostycznego

( koszt 30-60 pln ) oraz PC poprzez stacyjkę

 

Jeśli nie mamy PIN-u należy go wygenerować np na podstawie danych z tabliczki znamionowej auta

 

 

a teraz podliczmy ile można /trzeba na to wydać:

kluczyk 110,00 + cięcie 10,00 = 120,00 pln + ew kabel jeśli ktoś nie ma + 50,00 = max 170,00

gdzie znajdę ten pin code?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrazu pkt 3, najlepiej oddziel grot o pilota i grot w stacyjce a dwa piloty w ręku.

 

Czy działa na twoim kluczyku to nie wiem po prostu spróbuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrazu pkt 3, najlepiej oddziel grot o pilota i grot w stacyjce a dwa piloty w ręku.

 

Czy działa na twoim kluczyku to nie wiem po prostu spróbuj.

Obawiam się co będzie jak rozkoduję ten jedyny kluczyk,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Orientujecie się może jak w alarmie Falcon włączyć tryb programowania?

Dodam że instrukcja ze strony producenta nie działa na moim alarmie a na pewno jakoś można go programować skoro ma ustalenie kodu PIN ciche i głośne zabezpieczenie itp.

Niestety wiem tylko że jest alarm Falcon najzwyklejszy pilot z dwoma przyciskami.

Jako że lubię doprowadzać sprawy do końca które zaczynam chciałbym się podzielić rozwiązaniem.

Więc jest to alarm z rodziny Ampio model nieznany, a w tryb programowania wchodzi się poprzez wpisanie kodu 876 ukrytym przyciskiem i dalej już z górki jeżeli przeczytamy tą instrukcje

INSTR.AMPIO CAN PROGRAMOWANIE..pdf

Edytowane przez camello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy,

Mam pytanie co do programowania immo. Z pinem nie mam problemu,mam generator, natomiast mam problem ze zdobyciem programu do zaprogramowania immo na podstawie PIN-u.

Czy któryś z  kolegów posiada Nissan Data Scan II??? lub inny program którym można zakodować immo? 

Mam także DDT2000, ale nie wiem czy tam jest taka opcja.

Nadmienię, iż posiadam interfejsy KKL oraz ELM327.

Oczywiście kluczyk do zaprogramowania to Siemens do Almery N16 FL.

 

Bardzo Proszę o pomoc

Edytowane przez bartosss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

1. przekręcić kluczyk w stacyjce 6 razy w ciągu 10 sekund (włączasz zapłon i wyłączasz), po 6 razie na pozycję ACC i powinien mrugnąć kierunkami 2 razy.

2. trzymając pilota blisko stacyjki wcisnąć i trzymać na pilocie UNLOCK, trzymając UNLOCK wciskasz 3 razy LOCK- powinien mrugnąć 1 raz kierunkami.

3. następnie bierzesz drugiego pilota i też wciskasz i trzymasz UNLOCK i 3 razy wciskasz LOCK- znów powinien mrugnąć 1 raz kierunkami.

4. na końcu przekręcasz na pozycję ZAPŁON i wtedy powinien mrugnąć 2 razy. u mnie to zadziałało.

witam. próbowałem zaprogramować pilota do nissana primery p11 2,0Td 99r przed liftem. robiłem wszystko jak jest napisane. lecz ze strony samochodu żadnej reakcji czyli nie mrugnął ani razu. próbowałem kilka razy lecz cały czas to samo. ktoś mi podpowie co robie źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Witam.  Opisana metoda przez

ciechon

  6 X zapłon i przyciskanie otwórz zamknij na kluczyku zadziałała w moim T30 z 2005  tylko przy otwartych drzwiach od kierowcy. Programowałem tylko jeden kluczyk. a do sprawdzenia pilota drzwi były otwarte a ja siedziałem w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. U mnie taki problem.

Wymieniłem baterię w jednym z kluczyków. Wieczorem kluczyk działał, rano oczywiście już nie. Starałem się go zakodować co mi się nie udało. Drugi kluczyk też próbowałem zakodować .Nie wiem czy mi się to udało , ponieważ centralny działa ale nie mogę teraz żadnym z kluczyków uruchomić auta. I teraz mam pytanie: Czy muszę teraz zakodować dwa kluczyki aby działał centralny a później immo w obu kluczykach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2020 o 13:06, kaski napisał:

Witam. U mnie taki problem.

Wymieniłem baterię w jednym z kluczyków. Wieczorem kluczyk działał, rano oczywiście już nie. Starałem się go zakodować co mi się nie udało. Drugi kluczyk też próbowałem zakodować .Nie wiem czy mi się to udało , ponieważ centralny działa ale nie mogę teraz żadnym z kluczyków uruchomić auta. I teraz mam pytanie: Czy muszę teraz zakodować dwa kluczyki aby działał centralny a później immo w obu kluczykach?

Problem rozwiązałem. Najpierw należy zaprogramować piloty we wszystkich kluczykach a następnie immo w kluczykach. Wszystko można zrobić samemu bez wizyty u elektronika :)

W dniu 26.01.2017 o 13:42, mariuszt_83 napisał:

witam. próbowałem zaprogramować pilota do nissana primery p11 2,0Td 99r przed liftem. robiłem wszystko jak jest napisane. lecz ze strony samochodu żadnej reakcji czyli nie mrugnął ani razu. próbowałem kilka razy lecz cały czas to samo. ktoś mi podpowie co robie źle?

Programowanie pilota kluczyka nissan almera 2003

Przy otwartych zamkach

Włóż kluczyk do stacyjki

1.       Przekręć go 6 razy w ciągu 10 sekund od zera do zapłonu

2.       Wyjmij kuczyk( potwierdzenie programowania poprzez dwukrotne zaświecenie kierunkowskazów na liczniku)

3.       W ciągu dwóch sekund trzymając na pilocie przycisk otwórz naciśnij 3 razy przycisk zamknij(szybko),potwierdzenie zaprogramowania pilota 1Xzaświecą kierunkowskazy

4.       To samo zrób z każdym kluczykiem

5.       Włóż kluczyk do stacyjki , włącz zapłon( nie odpalaj silnika)nastąpi potwierdzenie wyjścia z trybu programowania 2x mrugną kierunkowskazy.

 

Programowanie immobilizera w kl

uczyku

1 sposób

Przekręcić kluczyk na zapłon czekać ok 5 sek.

Przekręcić w pozycję 0 czekać ok 5 se.

Przekręć kluczyk na zapłon czekać 5 sekund

Przekręć w pozycję 0 czekać ok. 5 sekund

Odpal auto.

 

Jeżeli nie zadziała to

2 sposób

Przekręć kluczyk na zapłon czekać ok 5 sek.

Przekręć w pozycję 0 czekać ok .10 sek.

Przekręć kluczyk na zapłon czekać ok.5 sek. 

Przekręć w pozycję 0 czekać ok 10 sek.

Odpal auto.

 U mnie zadziałało, powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...