Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

PRIMERA P11 by ZWOLCIO


zwolcio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W październiku 2006 stałem się szczęśliwym posiadaczem zupiełnie seryjnego Nissana Primery P11. Poniżej opis czego dokonałem i co mam jeszcze w planie. Zapraszam do czytania. Wszelkie pytania, uwagi i propozycje co jeszcze zrobić mile widziane.

 

MODEL:

NISSAN PRIMERA P11 SLX 1997 R. NIEBIESKI SEDAN

ABS, poduszka kierowcy i pasażera, elektrycznie sterowane przednie szyby, elektrycznie sterowane lusterka, centralny zamek z pilotem

 

SILNIK:

-GA16DE 1.6 16V wersja na Niemcy - 90 KM

-Zaślepiony zawór EGR

-Zmieniony wałek ssący na odpowiednik z wyższymi krzywkami od Sentry (zakupiony u Tomaszka) - szacowany przyrost mocy o około 10 KM

-Świece NGK i przewody wysokiego napięcia BOSCH (kupione u Zetka)

-Wyczyszczona przepustnica i silnik krokowy

- Instalacja gazowa (sierpień 2008) II gen + blos

 

UKLAD DOLOTOWY:

-Cold Air Intake (CAI) fi 77 mm ze stożkiem w nadkolu

 

UKLAD WYDECHOWY:

-Kolektor - seria

 

w planie 4-1 lub 4-2-1 ale jeszcze nie wiem kiedy

 

-W miejscu katalizatora tłumik przelotowy fi 45 mm AWG

-Tłumik końcowy Jacky Auto Collection końcówki 2x fi 90 mm

 

ELEKTRONIKA:

-Seria + zamontowana przetwornica napięcia z 12V na 220V 300W

 

UKLAD NAPĘDOWY:

-Seria

 

ZAWIESZENIE:

-Amortyzatory przód seria

-Amortyzatory tył: Bilstein B6 - weszły ale z drobnymi przeróbkami nadwozia

-Nowe poduszki tylnych amortyzatorów

-Sprężyny przód MAD Lowering Progressive -30 mm

-Sprężyny tył był MAD Lowering Progressive -30 mm ale wróciłem do seryjnych

 

KOŁA:

-Felgi OZ 15"

-Opony przód: DUNLOP SP SPORT 01 195/60/R15 88 H nówki

-Opony tył: MICHELIN ENERGY 195/60/R15

 

UKLAD HAMULCOWY:

-Tarcze, bębny - seria

-Klocki przód - FERODO PREMIER FDB 604

-Szczęki tył - TRW LUCAS

-Bębny i zaciski pomalowane na czerwono

 

BODY-KIT:

-Przyciemnione szyby

-Pasek na przedniej szybie

-Duża wlepa klubowa na tylnej szybie

-Podkładki pod tablice rejestracyjne nisssanklub polska

-Boczne kierunki białe

-Nowe kierunkowskazy przednie TYC z żarówkami Hella Magic Light 12V 21W BAU 15s

-Reflektory przednie seria

-Światła postojowe - diody led super flux W5W biały xenon

-Światła mijania - zestaw xenon 8000K

-Światła drogowe - zestaw xenon 6000K

-Usunięte emblematy z tylnej klapy bagażnika

-Reflektory tylne seria

-Podświetlenie tablicy rejestracyjnej - diody led super flux W5W biały xenon

 

ŚRODEK:

-Alu ramki na zegarach

-Podświetlenie zegarów i deski rozdzielczej zastąpione w całości diodami niebieskimi i czerwonymi

-Podświetlony na niebiesko schowek, popielniczka, przycisk podnoszenia szyby, regulator wysokości świateł

-Lamkpa oświetlająca wnętrzne diodowa niebieska

-Pokrowce czarno niebieskie

-Nakładki na pasy

-Fotelik dla syna na tylnej kanapie :D

 

CAR-AUDIO:

-Wytłumione matami APP twardymi drzwi przednie prawe i bagażnik

 

w planach wytłumienie drzwi lewych przednich

 

-Radio Pioneer DEH-2900 MPB

-Przód: głośniki dwudrożne Pioneer TS-A172C

-Tył: wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 480

skrzynia basowa zamknięta SOLING ale już z głośnikiem MAGNAT XPRESS 12

komplet przewodów do wmacniacza DIETZ 20 MM

 

INNE:

-CB Radio TTi

-Antena magnesowa Hustler zastąpiona stacjonarną LEMM AT71

 

Na razie tyle modów no chyba że ktoś coś fajnego zaproponuje

 

Galeria nie jest zbyt bogata i aktualna ale może niebawem przy okazji montażu sprężyn i amortyzatorów ją zaktualizuję.

 

GALERIA

 

Poniższe zdjęcia przedstawiają montaż palników xenonowych o barwie światła 6000K. Garaż nie jest za cudowny ale mam tu kanał i spokój

 

pict2182xf9.th.jpg pict2181ir9.th.jpg

 

W osłonach wywierciłem otwory fi 25 mm na osłonę gumową i przewody

 

pict2179rc5.th.jpg pict2178nq8.th.jpg pict2177hr7.th.jpg pict2176qe5.th.jpg

 

pict2175kz9.th.jpg pict2174kt6.th.jpg pict2173mn1.th.jpg pict2172wo9.th.jpg

 

pict2171ua7.th.jpg pict2170he4.th.jpg pict2169mi1.th.jpg

 

 

A tak wygląda podświetlenie deski rozdzielczej. Wszystko zrobione na diodach czerwonych i niebieskich:

 

pict2501vi1.th.jpg pict2500nn1.th.jpg pict2499cm4.th.jpg pict2498nt8.th.jpg

 

 

pict2497hk5.th.jpg pict2496nz1.th.jpg pict2495tv1.th.jpg pict2494ey2.th.jpg

 

pict2493kh0.th.jpg pict2492hc6.th.jpg pict2491bq2.th.jpg pict2490um7.th.jpg

 

pict2489xo6.th.jpg pict2472ev4.th.jpg pict2471nk6.th.jpg pict2470lm3.th.jpg

 

pict2459lr2.th.jpg pict2455aa2.th.jpg

 

 

Tutaj dolocik CAI w wersji ostatecznej. Usunołem już puche po starym filtrze. odma poszła do filterka SIMOTA

 

pict2521resizejz0.th.jpg pict2417fj0.th.jpg pict2415qe6.th.jpg pict2005pr3.th.jpg

 

 

pict2004sl1.th.jpg pict2003ze9.th.jpg

 

Nowe kierunkowskazy przednie TYC z żarówkami Hella Magic Light 12V 21W BAU 15s

 

 

pict2439ep1.th.jpg pict2433rj9.th.jpg pict2431bo3.th.jpg pict2425xa3.th.jpg

 

 

A z zewnątrz wygląda tak:

 

 

pict2366lc0.th.jpg pict2365qx9.th.jpg pict2364zx6.th.jpg pict2362zy7.th.jpg

 

 

pict2361nr8.th.jpg pict2359jw5.th.jpg pict2352fu1.th.jpg pict2344kw8.th.jpg

 

 

pict2342wu0.th.jpg pict2339vb8.th.jpg pict2337ro3.th.jpg pict2336yq7.th.jpg

 

 

pict2332zx8.th.jpg pict2014to3.th.jpg pict2012cz6.th.jpg pict2010zv9.th.jpg

 

 

pict2009cu6.th.jpg pict2008tk0.th.jpg pict2007fo2.th.jpg pict1997qf9.th.jpg

 

 

pict1155vx5.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Tomaszek. szybciej dałeś rade napisać post niż ja edytować cały temat. coś mi net muli ale jutro w planie mam sporo zdjęć dodać.

Wałek śmiga bez problemu. Na hamowni jeszcze nie byłem ale pod nogą już czuć różnicę. Widze że jesteś mocno zaangażowany w swoje autko więc się na razie nie pale na kolektor ale na jesieni pewnie Cie odwiedze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor sprzedany :P poszedł do olsztyna jesli chodzi o następne to narazie nie planóje nic robić bo kwasiak drogi i wszystkich odstrasza cena ...

Jak najdzie cie na kolektor to kupój made in China cena konkurencyjna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolektorem na razie zaczekam bo w planach mam inne wydatki. dziś kupiłem stożek i myślę go zakładać na dniach. pozatym nijak się teraz mają światła długie do mijania i w planie mam dokupić drugi zestaw xenonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość AUTOMAT_82

Niezły efekt widać na zegarach i konsoli środkowej, naprawdę super wygląda. Jakbyś miał chwilę to podeślij na PW krótki spis potrzebnych materiałów aby wszystko wykonać za jednym zamachem - roboty sporo przy tym jest zapewne bo konsole z zegarami trzeba rozebrać.

Poza tym bardzo fajne autko, widać że lubisz przy aucie sobie popracować :D

POzdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że Ci sie w moim autku środek podoba AUTOMAT_82. Zdjęcia są troche kiepskie i nie pokazują dokładnie tego efektu. Dziś jeśli nic się nie zmieni planuje zdjęcia w nocy porobić w aucie i opisze co i jak mam zrobione

 

Co do całego spisu jeśli chodzi o elementy podświetlania to może być problem bo robiłem to troche spontanicznie i nie notowałem niczego, zdjęć też nie mam.

 

Po prostu wyciągnołem wszystko co miałem w planie przerabiać i pomierzyłem, zmierzyłem napięcia i dopiero kupiłem na allegro. troche to trwało ale jestem zadowolony...

 

Przy okazji robiłem też honde civic 5 gen na niebiesko wewnątrz tak że niebardzo wywnioskuje co szło do mojego autka a co do civic'a

 

Co mnie najbardziej przytrzymało z robotą to:

- podświetlenie przycisku AUTO od sterowania szybami. Było tam sporo roboty bo płyte trzeba było odlutować, zamontować diode i poskładać to zpowrotem

- podświetlenie sterowania wysokością świateł. tam 4 diody trzeba zamontować ze sporą dokładnością aby wszystko zagrało

- podświetlenie regulacji nawiewów. Ledwo to wszystko rozebrałem i zmieniłem

 

zrobie zdjęcia i opisze co i jak

dzięki za zainteresowanie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AUTOMAT_82

W takim razie czekamy na opis i kolejne fotki. A odnośnie oświetlenia to podaj chociaż jaki wstawiłeś element świecący (diody czy żarówki) i w jakiej kolorystyce. Czy w całym aucie są te same żarówki, tzn. W5W??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Fotki oświetlenia wnętrzna w mojej jedenastce możecie już zobaczyć w pierwszym poście.

 

Elementem świecącym są tylko i wyłącznie diody. z żarówek pozostały tylko dwa światła punktowe przy lusterku środkowym.

 

Czy w całym aucie są te same żarówki, tzn. W5W??

 

Niestety nie. Z tego co pamiętam to wymienie:

- w zegarach są diody r5 na wcisk czerwone i niebieskie i chyba jedna dioda niebieska w5w

- w przyciskach są diody 3mm 12V czerwone i niebieskie

- podświetleniu schowka jest niebieska dioda w5w (zapomniałem zdjęcia zrobić)

- podświetlenie przełącznika podnoszenia szyb - tam jest dioda niebieska 3mm 4V

- w przełączniku regulacji wysokości świateł są 4 diody niebieskie 3mm 4V

- w podświetlaniu nawiewów o ile mnie pamięć nie myli są też 2 szt diód r5 na wcisk

- podświetlenie popielniczki i schowka środkowego to diody 3mm 12V

Ważna jest biegunowość bo inaczej dioda nie będzie świecić.

Mój opis jest z pamięci dlatego zawsze lepiej sobie wszystko pomieżyć miernikiem przed montażem

 

[ Dodano: Sro 05 Wrz, 2007 15:30 ]

W sobotę nareszcie miałem troche czasu i wymieniłem klocki hamulcowe z przodu na ferodo. Odświerzyłem przy okazji kolor na zaciskach hamulcowych :)

 

Przesmarowałem także napęd wycieraczek bo mi zaczął niedawno piszczeć. Teraz mam cisze i spokój...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gdzie mogę kupić takie diody?

 

Wszystkie diody kupowałem na allegro.

 

Link do strony sprzedawcy DIODY ALLEGRO

 

[ Dodano: Nie 25 Lis, 2007 10:50 ]

Poniżej przedstawiam zdjęcia sprężyn zakupionych u użytkownika Danek95 i amortyzatorów tylnych Bilstein B6 Sport jakie postanowiłem zamontować w samochodzie. Niestety nie obeszło się bez wymiany tylnych górnych poduszek amortyzatorów które kupiłem na allegro: http://allegro.pl/item269352352_nissan_pri...zatora_tyl.html

 

c18b3749c10c1cd8m.jpg

14402e74d113e4fam.jpg

36a81eaa71fd5e50m.jpg

fc3033f5c5b9eff0m.jpg

55268e336c88064am.jpg

 

9180cca787a7e217m.jpg

192a8dc06ef8dc79m.jpg

7b0dac0712ab78e8m.jpg

 

[ Dodano: Nie 25 Lis, 2007 19:02 ]

Po wymianie jest tak :) zdjęcia są jakie są bo nie mam na razie ładnego tła na fotki...

 

 

8e0733400b58f91am.jpg

 

45003d54dc12af9bm.jpg

 

1170a5b7aa9d36a8m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

jestem bardzo zadowolony :D ... szkoda tylko że złamałem sobie końcówke drążka stabilizatora z prawej strony przy montażu sprężyny(w Jaśle 45 zł). Przednie amorki mam do wymiany ale to dopiero na wiosne... tylko i wyłącznie bilstein b6 sport :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

chłopaku normalnie tak mnie sentyment z zazdrościa bierze, tym bardziej że załozyłem zimówki 185/65/15 na feldze stalowej, a po zetswie który masz u siebie pop prostu boje sie jeździć :) , mam warażenie że auto mi pływa, ucieka w zakretach, chyba czeka mnie powazne przemyslenie i powrót to innego zawieszenia, zastanawiałem sie nad kupnem nowego kompletnego od GT, tylko nie wiem czy rózniło sie czyms od seryjnego w P11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja mam zimówki na aluskach 195/60/15 i śmigam sobie aż miło... :D Zawias niższy jest zwłaszcza z przodu w stosunku do seryjnych sprężyn. tył wygląda niewiele niżej niż był. Komfortu raczej nie ma w trakcie jazdy ale jeśli chodzi o trzymanie się drogi to jest sporo lepiej niż było. Szaleć się nie da bo zima jest i wiadomo ale wiosną sytuacja z osiągami na zaktętach powinna się poprawić... :one:

 

Niestety nie doradze ci nic o zawieszeniu z GT. Przemyśl sprawe bo pewnie za zbliżoną cene kupisz jakieś fajne amortyzatory i zestaw sprężyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dawno tu nie zaglądałem a tu tyle nowości :)

-piękne amory B6 i sprężyny :one:

-ale największe wrażenie zrobiły na mnie 2x xenon :galy:

może coś więcej napisz o wrażeniach z jazdy na nowym zestawie

i czemu x2 :?: jedne inne 6000 a drugie 8000? podobno 8000 to za dużo?

a jakie koszty i ile czasu i zachodu trzeba by je założyć :)

może bym się tak skusił :564:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-piękne amory B6 i sprężyny

 

Dzięki Tomaszek. Myślałem że wiedziałeś o tych zmianach... pewnie długo nie zaglądałeś na forum

 

 

 

ale największe wrażenie zrobiły na mnie 2x xenon

może coś więcej napisz o wrażeniach z jazdy na nowym zestawie

i czemu x2 jedne inne 6000 a drugie 8000? podobno 8000 to za dużo?

 

A z xenonem miałem tak że zdecydowałem się na kupno zestawu. gadałem ze sprzedawcą i po wyczerpującej rozmowie zdecydowałem się na barwe 6000K. Miał to być kompromis między niebieskim odcieniem i jakością światła. Zamontowałem ten zestaw (zdjęcia na początku tematu) bez większych problemów i stwierdziłem że jednak to nie ten kolor co chciałem... Miałem możliwość odesłać zarniki i wymienić na barwe 8000K ale wolałem dokupić drugi zestaw bo śmiesznie troche wyglądały świadła drogowe na zwykłych żarówkach H1 w połączeniu z xenonem :D

 

Koszt to na dzień dzisiejszy jakieś 300 zł/zestaw plus wysyłka

 

Roboty jest troche ale jak czytałem co potrafisz to pewnie długo Ci to nie zajmie ;)

 

Wrażenia są na pewno pozytywne ale jest też kilka minusów.

 

Przede wszystkim czas rozpalania, nie dotyczy to świateł mijania bo włączasz i ruszasz natomiast drogowe to już kłopot bo rozpalanie trwa jakieś 4 sec. Ale jak raz włączysz długie na chwile to potem każde następne rozpalanie już nie trwa tak długo pod warunkiem że przerwa między włączaniem długich świateł nie trwa dłużej niż minute.

 

Szykowałem się na spryskiwacze reflektorów i już nawet miałem kupować takie wysuwane od skody octavia II rs ale miałem problem z pompą która by to zasiliła w płyn. Mineło troche czasu i plany się zmieniły :/

 

słowem podsumowania polecam przynajmniej na mijania

 

 

A co ty teraz przy swoim wózku robisz?? gdzieś miałem linka do twojego opisu... jeszcze dziś musze poszukać bo mnie też troche nie było. Pozdrawiam

 

aha poniżej masz linka do 8000k jakie zakładałem szwagrowi do hondy. na długich też ma 8000K ale brak zdjęcia na razie. ma soczewke na minania no i oczywiście black angel eyes z ringami... szkoda że do primki takich nie ma :>

 

 

 

http://img222.imageshack.us/my.php?image=img008nh8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech ktoś powie ile żarówek jest w zegarach. kupiłbym te diody led r5 na allegro i nie chce dwa razy rozbierać jak mi braknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Strona główna www.nissanklub.pl, dział zrób to sam poz. 3 Na zdjęciach chyba można policzyć ile jest żarówek, osobiście zmieniałem u siebie ale już nie pamiętam ile było jakich.

 

pozdrawiam!

 

[ Dodano: Wto 15 Sty, 2008 17:14 ]

Wczoraj miałem niespodziewany wydatek :( 100 zł i 2 pkt za jazde bez świateł.

 

[ Dodano: Wto 12 Lut, 2008 06:47 ]

:/ Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia spalił mi się wzmacniacz audio. Oddałem do naprawy bo już był po gwarancji. Spece wymienili końcówkę ponoć i skasowali mnie na 60 zł.

 

Nie cieszyłem się długo bo po niecałym dniu dalej padł tak samo jak wcześniej. Majster powiedział że mam walnięty głośnik w skrzyni na 100% i że tam pewnie w nim cewka obciera. dopłaciłem 2 dychy na flache.

 

podłączyłem wszystko jak zwykle... włączam radio a tu jakieś trzaski w przednich głośnikach. Po chwili poczułem swąd wydobywający się gdzieś z radia. Ręce mi opadły...zpiepszył się wzmacniacz po raz trzeci i dodatkowo upaliło wyjścia rca w radiu

 

Wczoraj tj 11-02-2008 odebrałem sprzęt z naprawy. gość podpioł wszystko bo go prosiłem aby to zrobił osobiście i dalej pech bo grało ok.

 

Odjechałem zadowolony bo miałem wszystko sprawdzić i dopiero potem ewentualnie się rozliczać za naprawę. Niestety nie cieszyłem się długo bo po 20 minutach wzmak zdechł

Z radiem coś nie tak bo w głośnikach słychać pisk pracującego silnika a dawniej tego nie było :<

 

[ Dodano: Pią 07 Mar, 2008 20:19 ]

Problemy z audio już rozwiązane.

 

Kupiłem wzmacniacz Blaupunkt GTA 480 i wszystko wróciło do normy.

 

 

Kilka dni temu podmieniłem sprężyny na tylnej osi na oryginały bo te które miałem MAD Lowering Progresywne okazały się być za twarde i jazda na nich była strasznie męcząca. Szkoda że mamy mało dobrych jakościowo dróg :(

Mad'y na przodzie na razie zostały.

 

 

Dziś zmieniłem oponki. Na przód kupiłem nóweczki DUNLOP SP SPORT 01 195/60/R15 88 H a na tył powędrowały zeszłoroczne michelin energy 195/60/R15

 

No i doczekałem się instalacji gazowej z blosikiem

 

617e3e44d31270fdm.jpg

 

[ Dodano: Sob 27 Wrz, 2008 21:19 ]

Witam czas płynie a u mnie coraz mniej się dzieje w samochodzie. Jest już instalacja gazowa i blos i w sumie to dziś dopiero na czuja ustawiłem co i jak. Zakupiłem na allegro wskaźnik diodowy który wyświetla skład mieszanki analizując wskazania sondy lambda (AFR)

 

Dziś filtr stożkowy powędrował pod maskę (za akumulator) z nadkola bo przez zimę nałapałby tam sporo syfu

 

Z następnych robót to czeka mnie wymiana podświetlenia wyślwietlaczy w zegarach bo te diody co mam to zaczynają fiksować

 

Przegląd techniczny i ubezpieczenie

 

sprawdzenie felgi prawy przód przed wymianą opon na zimówki

 

to na razie tyle

oby :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Hamownia musi poczekać bo w tym miesiącu czeka mnie przegląd techniczny i ubezpieczenie.

 

Natomiast w listopadzie będzie zamontowany śliczny :) kolektor 4-2-1

 

 

0ad3c39bd3a60a30m.jpg

0f23838fba74b77am.jpg

4156b9bd89591cc3m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W sumie to ciężko stwierdzić że jest jakaś poprawa... Gorzej na pewno nie jest :one: szkoda tylko że hamowanka nie było ani szybko nie będzie... Cobcio coś organizuje w czwartek jakieś grupowe hamowanko ale do Wa-wy mam daleko :(

 

a tu fotki po montażu

 

0a72c9e5be8fe259m.jpg 146cb71b2ef93879m.jpg 632a6d6bb7268281m.jpg

 

[ Dodano: Pon 01 Gru, 2008 20:57 ]

Pozostała średnica wydechu seryjna... zamiast katalizatora tłumik przelotowy AWG 45mm i końcowy tłumik Jacky 2 x 90

 

Dzwięk wydechu całkiem przyjemny dla ucha :D tylko podczas hamowania silnikiem na LPG słychać mocne strzały w wydech - to chyba przez blosa :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Powiedz mi jak wygląda sprawa rozkładu światła i skuteczności oświetlenia- chodzi mi o te ksenonki w światłach mijania?? Przechodzisz z nimi przegląd?Nie oślepiasz innych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkład światła bardzo dobry. Skuteczność w dobrych warunkach pogodowych wyśmienita, gorzej w deszczu o zmroku bo skuteczność spada do miernej przy barwie światła 8000 K. Staram się nie oślepiać bo inaczej miałbym same blindy z przeciwka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...